De la "avorton recuperat" la " fetita bucalata"

De la "avorton recuperat" la " fetita bucalata" | Autor: Lali_mete

Link direct la acest mesaj

Scriu o poveste sfasietoare,despre o mama care nu se poate numi mama,si inca o mama cu suflet cat pentru doua.
Inceputul il scriu pe scurt,nu vreau sa va plictisesc cu amanunte.
Eu am crescut la tara,intr-o comuna la 40 km de Constanta,cu vecini multi de aceeasi varsta cu mine sau nitel mai mici,mai mari,multi copii in orice caz.Sora mea mai mica si o vecina,Elena, de aceeasi varsta cu ea s-au casatorit acum 5 ani cu doi frati dintr-un sat apropiat,care mai au doua surori si doi frati.
Acum 2 ani,sora cea mai mare a sotilor fetelor a plecat in miez de noapte din casa ei,unde a lasat 4 copii cu varste intre 3 si 13 ani,singuri,tatal lor fiind plecat din tara sa munceasca,sa aiba ei de toate(aceasta este mama fara suflet).A plecat din casa pentru ca,spunea ea,s-a saturat de batai si certuri cu sotul,care acum nu era acasa(sincer eu cred ca tocmai de asta ii era dor),si s-a mutat la un barbat din alt sat,care are un baietel de vre-o 10 ani.In scurt timp a ramas insarcinata,cam in aceeasi perioada cu mine.Spune ca nu si-a dat seama ca a ramas insarcinata,s-a prins tarziu,cand nu mai avea ce face,asa ca burta ii crestea,lumea o judeca (si eu la fel) ca si-a lasat 4 copii ai nimanui,singuri in casa,si creste copilul altuia,si mai face unul,sa il chinuie si pe asta.In saptamana 25 o apuca durerile( se banuieste ca si-ar fi provocat nasterea),ajunge la urgenta cu colul deschis,apa rupta,gata,naste... A nascut o fetita mititica,900 gr,cu mici sanse de supravietuire,cu o problema majora la ochisori( nu stiu exact ce a avut,dar a fost operata).A stat internata putin timp,dupa care s-a mutat la alt barbat la nici 3 saptamani dupa ce a nascut.In fiecare saptamana mergea la sora mea si la Elena si le cerea bani sa mearga sa viziteze fetita,sa ii cumpere scutece,lapte praf,ce ii mai trebuie,si elena ii dadea de fiecare data,deoarece ar fi vrut sa boteze fetita impreuna cu o alta cumnata,sotia celui mai mare dintre frati(v-am spus ca sunt 6 in total,famelie mare).Cand a facut fetita 11 saptamani la parintii mamei denaturate a venit o scrisoare de la spital(de care a fost trimis un exemplar si la primarie si dispensar),in care scria ca mama sau o ruda de gradul I sa mearga la spital deoarece fetita este apta de externare,sub tratament,dar cat de cat sanatoasa si bine dezvoltata.
Cum doamna care se marita la fel de des cum alte femei isi schimba culoarea ojei nu era de gasit,au mers Elena ,impreuna cu sotul si un reprezentant al primariei,sa vada in ce stare este fetita si ce trebuie facut pentru a lua acasa mogaldeata.Au ajuns la spital,au luat fisa ,si pe ea scria avorton recuperat urata denumire... In plus,personalul spitalului le-a spus Elenei si sotului ca mama nu a mai revenit dupa externare niciodata,sarmana fetita avea capusorul turtit pe parti,tuguiat la spate,fruntea boltita,,din cauza ca nu o punea nimeni si pe spate,doar cand pe o parte,cand pe alta.Era atat de mititica de iti rupea sufletul la cele 2500 de grame ale ei.Nici nu stia sa planga,suflet chinuit.Cand au auzit asemenea lucruri,si vazut,Elena si sotul,s-au interesat ce pot face sa o adopte,deoarece femeia care i-a dat nastere nu o vrea.Mare le-a fost mirarea cand li s-a spus ca trebuie sa dea cateva declaratii si o pot lua acasa,actele trebuie rezolvate dupa ce apare mama,ca nici certificat nu ii facuse fetei,in speranta ca poate nu rezista.
Au luat-o in scutecele de panza din spital,au bagat-o in geaca si asa au luat-o acasa,deoarece nu erau pregatiti cu lucrusoare la ei,nici macar nu sperau sa o ia,ci doar sa o vada.Se citea fericirea pe fata Elenei,si mai tarziu mi-a spus ca s-a trezit pe drum spunandu-i sotului "mergi mai incet,ca parca ma doare de parca as fi nascut eu".Au oprit la primul magazin cu hainute de copii si i-au luat de toate,apoi au luat scutece,lapte praf si ce mai trebuia.Am uitat sa precizez ca Elena mai are acasa o fetita dulce de tot,de 3 ani.Au cautat-o pe mama fetitei,i-au facut certificat de nastere fetitei si au demarat actele de adoptie.Acum fetita are 32 saptamani (pe 14 martie face 8 lunite)fetita.frumoasa.Noii parinti i-au facut botezul,a iesit cum nu se putea mai bine,fetita e sanatoasa,sta in fundulet intre perne,a inceput diversificarea si o mancacioasa,rade si chicoteste toata ziua,se rostogoleste,este o incantare sa te joci cu ea.Doarme toata noaptea si surioara mai mare o iubeste din toata inima.
Saptamana trecuta mama adevarata s-a trezit ca o vrea inapoi,acum,dupa ce a vazut-o scapata de rele,dupa ce s-a mutat iar,la alt barbat,care vrea si el copii,nefiind casatorit niciodata si neavand copii.Cine stie cat o sta si acolo.De atunci Elena plange incontinuu,nu vrea sa o piarda pe Anutza,o iubeste ca pe fata ei,si ii e teama ca denaturata sa nu i-o ia si sa ajunga vai mama ei.Am uitat sa va spun ca Elena este insarcinata in 2 luni,abea asteapta sa se nasca bebelusul.Este o femeie pe care eu o admir mult.La 20 de ani are o fetita a ei,o fetita adoptata si un copilas pe drum,si e fericita,mandra de copiii ei,si ar mai ajuta si pe altii.Are un suflet cum rar gasesti,desi pe dinafara pare dura.
Inainte sa intrebati cu ce ii creste,aflati ca are cu ce,cat de curand se muta de la socri,isi construiesc casuta lor.Mai sunt de spus,dar nu mai am timp sa continui.
Imi pare rau ca nu stiu sa o spun mai frumos,dar Elena merita un brat mare de ,si ar trebui sa ne faca sa ne gandim mai des sa-i ajutam mai des pe cei care au nevoi de ajutor.

Lali Lacra de
Paul-Iulian
Paul-Iulian
Paul si mamica lui

Nasterea lui Paul_Iulian

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Lali, mi-au dat lacrimile..sper ca prietena ta sa o poata tine pe Anutza si sa-i ofere puiului mic dragostea si caldura de care are nevoie..
oare ce s-a intamplat cu ceilalti patru copii ai femeii?

inainte de a deveni mama, nu ma impresionau atat de tare povestile cu copilasi care sufera...eram marcata pe moment, dar apoi uitam repede; astazi, inca ma gandesc la tiganca-cersetoare pe care am vazut-o in urma cu patru zile..care statea pe-o bordura si isi alapta pruncul, in timp ce fuma..si avea mainile murdare si puiul arata atat de neingrijit..ufff..

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ceilalti 4 copii locuiesc peste strada de surioara lor mai mica,o cunosc,merg si o vad,se joaca cu ea. Tatal lor a divortat de mama lor,i-a luat casa cumparata de parintii ei,care locuiesc in continuare in casa in care locuieste si Anutza,impreuna cu mamica,taticul adoptiv si fetita lor,sora mea,sotul ei si fetita lor.Mama copiilor pe langa faptul ca si-a pierdut copiii trebuie sa le plateasca si pensie alimentara.Ceilalti 4 copii sunt 2 fete si 2 baieti,cel mai mare si cel mai mic fiind baietii.Baiatul cel mare,zic eu,este cel mai afectat.Se poarta ca un mic infractor,in toata lumea vede un eventual dusman.Tatal copiilor merge in continuare in strainatate sa munceasca,iar cu copiii locuieste acum o fosta colega de munca de-a tatalui.Trist cum mama tine familia unita indiferent cat de grea ar fi viata.Daca mama a plecat,nici copiii nu mai raman uniti,indiferent cum au fost pana atunci.Ce ma intriga pe mine mai mult este faptul ca aceasta femeie josnica are tupeul de a spune ca ISI vrea copilul inapoi... Copilul ei?! A fost copilul ei,pana in momentul in care l-a parasit in spital,sau si mai rau,daca este adevarat,pana in momentul in care si-a provocat nasterea.

Lali Lacra de
Paul-Iulian
Paul-Iulian...Paul si mamica lui
fetita,bucalata;despre .fetita.bucalata
Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



lali imi curg lacrimi pe obraji .. aia nu e mama, e animal .. de fapt nici animal ca nici animalul nu si-ar fi abandonat puii. incredibil cum a putut sa plece sa lase de izbeliste pe cei 4 copii, cum a abandonat fetita in spital .. si acum o vrea inapoi. toata stima ptr doamna Elena, un suflet mare si frumos. eu sper sa reuseasca s-o pastreze pe anutza!

putem ajuta cu ceva?

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

LALI transmitei prietenei tale ca-mi in fata ei,ca e o mama de milioane si sper din tot sufletul ca va putea sa o pastreze pe Anuta.
De celelalt personaj nu il pot numi nici mama nici femeie nici macar un animal.Sper sa-i treaca toana ca isi vrea copilul inapoi si sa lase fetita sa creasca frumos si ingrijita nu sa o traumatizeze ca pe ceilalti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Vai, Lali, mi se rupe sufletul pentru fetita aceea dulce... cum poate fi o femeie asa???? si-acum o vrea inapoi?? Dar unde a fost cand copilasul acela a avut nevoie de mama? Unde? Anuta are o alta mama acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Elena cred ca intra intr-o depresie...Se cam cearta cu toata lumea ,nu prea are prietene,si pe noi ne cam indeparteaza acum.Nu stiu cum sa o mai iau,cum sa o sfatuiesc.A avut parte de atata oameni in viata ei care au dezamagit-o ca nu mai are incredere in nimeni.

Lali Lacra de
Paul-Iulian
Paul-Iulian...Paul si mamica lui
fetita,bucalata;despre .fetita.bucalata
Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

pentru Elena.
Cei de la protectia copilului ce parere au? Daca au demarat procedura privind adoptia, sa inteleg ca sa deschis procedura adoptiei interne? Sau doar au depus actele de obtinere a atestatului de familie adoptatoare? Daca nu au facut sa intocmeasca o cerere prin care solicita masura plasamentului la ei si asta urgent, la directia de asistenta sociala si protectia copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Acum am vorbit cu ea si mi-a spus ca dosarul l-a facut cineva de la primaria din comuna,ei doar au dat actele necesare,maine intreaba exact ce si cum.Merci mult.

Lali Lacra de
Paul-Iulian
Paul-Iulian...Paul si mamica lui
fetita,bucalata;despre .fetita.bucalata
Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Abia acum am citit si eu..
Hmm ,ce oameni rai, cum pot trai cu asa ceva in suflet? Ce isi spun ei inainte de a adormi?? Of, Doamne!
Sa-mi spui daca are nevoie de hainute, am foarte multe ramase mici, cu care nu stiu ce sa fac. Vorbim cand ne mai inatlnim. Sper din tot sufletul sa se termine cu bine povestea asta si frumuasa asta mica, minunea mica, sa fie crescuta cu dragoste de prietena ta.


Uka, cea mai fericita mamosenie de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Lali, am citit si eu povestea Elenei si a Anucai.. sper sa se transforme intr-o poveste cu un final fericit, in cele din urma... pana acum, oricum, norocul le-a zambit amandurora, sa le ajute Dumnezeu sa fie bine si sa ramana impreuna! As vrea sa le ajut si eu cu hainute si jucarii de la fetita mea, care are acum 1 an si 3 luni (eu am gemeni, fetita si baiat). Daca crezi ca e oportuna oferta mea, da-mi adresa ta sau a ei pe PM, trimit cu mare placere cate ceva, chiar pentru varsta la care e acum micuta si pentru ceva mai incolo.

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput