BLW - autodiversificarea

BLW - autodiversificarea | Autor: CriPOD

Link direct la acest mesaj

Stiu ca era un subiect pe-aci la un moment dat in care topicul era datul cu presupusul ca o sa inceapa lumea oare ori ba cu autodiversificarea. Pe langa ca m-am dus vreo 5 pagini in urma si am dat si search nu l-am gasit. Mare paguba nu e ca nu avea informatii sau experiente reale in el, asa ca am deschis altul, special pentru mamicile care fac sau au facut autodiversificare for real. Apar tot felul de intrebari, temeri si necunoscute, haideti sa incercam sa le dam de capat impreuna.

Deci... pepitul e exclusiv pe blw de mai mult de o luna. Merge asa cum m-am asteptat mai mult sau mai putin, revin la asta mai incolo. Iaca ce bai am eu zilele astea, sorry ca nu vin cu ceva mai exciting, cum stau bebelusii vostrii cu kk... si nu ma refer la cum miroase :))). Cand? Cum?

Cel mic face doar odata pe saptamana. Stiu ca e ok cat era alaptat exclusiv, dar acum? Altfel arata normal chestiunea, de copil diversificat, nu e tare si digera bine tot. Oare sa nu stie sa se "descurce" cu el ca e altfel decat cel alaptat? Sa-mi fac probleme? Cum e la ai vostrii? El era la 1 kk la 3-4 zile inainte sa incepem.

Motana, noce, claraJ si cine mai "practica", cum se contureaza "treaba" la voi?

ca nu am avut si io o problema mai filozofica...


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Tot eu, singura.
Alta mai eleganta: am inceput sa-i pun putin unt pe legumele steamuite si pe toast. Ati citit careva pe undeva ca n-ar fi indicat la bebei?


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

http://forum2.desprecopii.com/topic.asp?TOPIC_ID=145363&whichpage=7

nu merge asta? ca la mine asa apare in topicurile unde am postat.

Ok, daca mai merge continuam acolo, daca nu ne destrabalam aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

mQQm, la primul capitol Daris face ori de 2 ori pe zi ori 1 data la 2 zile, dupa cum are chef, nush ce sa zic cu o data pe saptamana, daca el e fericit si burtica ok poate nu-i problema.

Pe BLW grup am vazut ca le pune unt fara sare pe paine, si chiar unt de arahide pe paine deci cred ca e ok. Da' nu aluneca mai tare legumele asa, le poate prinde in manuta?

Apoi scriu si din experienta noastra, pups!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Ce ma bucur ca avem ai redeschis subiectul, Mqqm!
La Filip nu au aparut modificari dupa diversificare, in general tot o data pe zi dimineata, uneori, in functie de ce papa presupun, o imparte in doua si avem "bonus" la pranz.
Eu zic ca daca pepitzel si inainte avea poopuri mai rare, probabil ca e normal.

Motana, unt de arahide zici? Tot am dat zilele astea este diverse scrieri despre cat de mega interzis e pana la 1 an parca. Eu am in cap alte oleaginoase pe care i le-as baga inainte de un an, fie si in cantitati de tip strop.

Apropo, stiti cand le punem da urmatoarele: castane (fierte), usturoi (crud), masline (crude), seminte de susan sau de in (pisate si adaugate ca praf). Eu i-as tavali fructele alunecoase prin praf din semintele astea.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009
Odiseea sarcinii
Travaliul

www.happyrooms.blogspot.com/" target="_blank">happy rooms

www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

noce fructele alunecoase se pot tavali prin pesmet sau cereale pisate, n-am incercat, doar am citit. Eu le mai las cu coaja uneori.
Da, unt, unt de arahide si inca un maglavaitz caruia i-am uitat numele, tipic in Australia, dar e si in US. Poate Clara stie.

Masline cred ca is f. sarate, in cred ca e ok, ca l-am vazut prin retete (e flax seed, no? sau ma insel?), usturoi cred ca pica greu, dar in mancare gatita io deja pun, iar de castane no idea, never used.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Motana, nu prea ma doare unde ne conversam, sincer, aici, acolo... Aseara n-am mai avut rabdare/timp sa caut.

Eu cu peanut butter as astepta pana dupa un an, daca nu doi. Nu e greu deloc pt noi, ca nu l-am adoptat, nu ne place. La americani mai greu cu asteptatul, ca-si ung 'neata felia cu doo deshte de maglavais si pun si-un deget de jam si-s in al 9-lea. Eu cu capsune, alune, lapte, de-astea high alergene nu ma grabesc, am atatea altele de bagat in fata.

noce, habar n-am cu ce intrebi tu, nici alea nu fac parte din alimentatia noastra uzuala, blw dpmdv e sa pape mancare cat mai de pe masa noastra, cat mai curand. Eu am un principiu: daca am dubii, sar peste, trec la altceva. Asa nu prea pot gresi. Si eu las un pic de coaja sa prinda mai bine. Desi, daca nu, isi baga el ghearele in aliment pana la urma, i se albesc degetele.

motana, unt ii pun ff putin, cand sunt inca fierbinti. Se topeste si doar au un gust mai apetisant (pentru mine :D). Nu sunt mai lunecoase. M-aam gandit ca daca e voie iaurt si branza o fi ok si untul (untul e prin definitie fara sare, nu? :))). BTW, oare de ce ar fi ok sa manance produse derivate din lapte si laptele e un no-no pana cel putin la un an? Stiti?

Cu kk asta e, nu se plange, nu pare sa-l deranjeze, doar ca mi se pare rar. Deci el e unicat, eh?

Azi am stat pe fructe sigure, plus orez vreau sa-i treaca ce are pe spate sa ma dumiresc daca e de la mancare, detergent sau altceva. Nici nu a parut sa aiba vre-un chef...


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145363 am sa va rog sa continuati la subiectul deja deschis.
multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput