Pisica cu coloana fracturata, prin cadere

Pisica cu coloana fracturata, prin cadere | Autor: cllaudia

Link direct la acest mesaj

Astazi a cazut, pe zapada. A cazut de la mansarda. Inaltimea ar corespunde etajului 3 al unui bloc. Nu poate merge, picioarele din spate le poate misca, dar nu se poate sustine pe ele. Doar se taraste. Imi este f mila de ea. Nu stiu ce sa fac. Acum caut pe net sa vad daca exista spitale/clinici pt animale. Nici nu stiu daca exista, in Bucuresti. Nu am mai avut nevoie de asa ceva pana acum. Si nici nu stiu daca se mai poate face ceva pt ea. Cred ca are coloana rupta, nu stiu. Pisica nu este de rasa, are aproximativ 5 luni, si este luata din targul de animale din Sam Expo. Nu are carnet de sanatate.

V-ati confruntat cu asa ceva? Exista vreun loc unde pot merge cu pisica pt a o face bine, daca se mai poate?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Claudia, imi pare rau de patania voastra, din pacate nu iti pot da numraul unei clinici din Buc. pentru ca sunt din Cta dar vroiam sa te incurajez spunandu-ti ca am trecut printr-o intamplare asemanatoare acum cativa ani cu o pisica si si-a revenit de la sine. Tot ce am am facut a fost sa ii asigur un culcus unde sa zaca sa-si revina. Daca poate totusi misca picioarele din spate e posibil sa nu fie fractura dar ar fi foarte binevenita parerea unui veterinar. In Buc. nu exista o directie sanitar-veterinara? La noi au acolo si o clinica unde poate fi vazuta de un medic. Si cu ocazia asta ii face si carnet, vaccinuri, toate cele trebuincioase.

sper sa fie bine pisi...

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

nu conteaza ca este de rasa sau nu.trebuie sa ajungi cu ea de urgenta la un veterinar,mi-e greu sa cred ca nu exista asa ceva in buc;inteleg ca de acolo esti.n-o sa gasesti solutii pe net,orice vet iti va spune sa mergi cu pisica pt a o vedea personal.este timp pretios pierdut,parerea mea.nici nu pot sa-mi imaginez cum poti sa o lasi sa sufere in timp ce cauti solutii on-line...dc vetul iti recomanda eutanasia,macar ii curmi suferinta fara chin si durere.sunt oameni care si-au asumat responsabilitatea pt pisicute ale nimanui,luate direct de pe strada,imobilizate pe labutele posterioare,necesitand ingrijiri speciale;chiar achizitionarea unui carucior special...
pe mine ma revolta chestiile astea.dc eu,personal,m-as confrunta cu asa ceva,m-as duce de urgenta cu pisica pt o parere avizata,nu m-as crampona de faptul ca nu are carnet de sanatate sau ca nu este de rasa.in nici un caz!si ar mai fi ceva...dc nu are carnet de sanatate,banuiesc ca nici deparazitari si vaccinuri nu i s-au facut...trist!imi pare rau pt sufletul ala care se chinuie acolo si nimeni n-o ajuta!
am mai auzit eu o discutie intre niste insi:
'e cainele ala...da,da...i-a taiat tramvaiul o labuta.da' se linge si-i trece,ca e caine!'.probabil dc ei isi taiau un deget asteptau sa le creasca altul la loc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

clinica veterinara non-stop , pet-shop non stop ,tel : 021.322.48.41 ; 021.322.71.53 ; 0742.142.864 in special DR.STEFAN RUGINA

VETSANA, dr. Nicolae,Adresa: Bd. Basarabia nr. 3, (metrou P-ta. Muncii), sector 2,
Telefon: Tel. 021.326.75.00

SALVAVET - Str.Ilioara, tel. 9331-urgente veterinare, serviciul de ambulanta veterinara, tel.0744/384177, 0744/300304, 021/348.34.69, program non stop

astea sunt doar cateva.dc pisica mai traieste,da un tel.toate au program non-stop si calificative bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pe undeva prin Tei este si Facultatea Veterinara.
Chiar azi am vazut vreo 3 persoane iesind/intrind si toate cu pisici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Am gasit, Salvavet se numeste, si este pe Ilioara. Am sunat si mi-au zis sa merg maine. Mi-au zis ca s-ar putea sa nu fie fractura, pt ca a cazut pe moale ( zapada) si de la o inaltime nu f mare. Chirurgical se poate redia, sper.

Nu am zis ca nu imi pasa de ea pt ca nu este de rasa, sau pt ca nu are carnet de sanatate, am luat-o pt ca sigur nu s-ar fi gasit doritori pt ea ( este neagra, era si f slaba cand am luat-o, si erau si doua, si stapanul nu le dadea decat impreuna, Asa ca le-am luat pe amandoua acasa. Da, ar fi trebuit sa merg de urgenta, dar chiar nu stiam daca exista spitale pt animale, cum sunt in alte tari, si in plus stau in afara Bucurestiului, am si copil mic, deci nu puteam pleca in deruta in cautarea unui loc unde sa o tratez.

Pisica in momentul asta nu zace, chiar se plimba prin casa si se joaca cu cealalta , asa cum poate, momentan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Claudia, sa mergi neaparat maine cu ea. Daca se joaca e un semn bun, a mea a cazut la vreo 3 anisori de la etajul 3 pentru ca se uita dupa pasarele . A avut bazinul fracturat si am mers cu ea la radiografie si mi-au zis ca isi va reveni pentru ca e tanara si asa a fost. D
oar ca suparat-o radiografia si a intrat in soc si nu a facut pipi . Asa ca am mers din nou la vet, unde i-a facut ceva injectie si a facut MULT pipi direct pe doctor si la el pe jos, noroc ca el era de treaba si desi il chemasem de urgenta pe la 9 seara nu a comentat nimic .
Dupa un timp i s-a refacut si bazinul si i-a trecut si socul si acuma e o nebunatica (va face 9 anisori in 2010).



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

cllaudia,nu pot decat sa ma bucur ca ai luat masuri.dar trebuie mers la vet,sa fii sigura ca nu are hemoragie interna sau fracturi care se pot suda gresit.mai bine previi...
tinand cont ca ai si copilas mic,ar fi bine sa le deparazitezi periodic si sa le vaccinezi.la pisici nu se fac decat 2 vaccinuri in primul an,apoi,anual,li se administreaza un polivalent(rapel) si antirabic.mai ales dc pisicile mai ies si pe-afara.
exista si clinici veterinare care asigura asistenta non-stop,inclusiv deplasarea la domiciliu,dar trebuie intrebat dinainte care le sunt tarifele,pt a avita incurcaturile si situatiile neplacute.
animalele depind in totalitate de noi,stapanii.cei care ne-am asumat o responsabilitate,sa le hranim corespunzator,sa le asiguram accesul la asistenta veterinara atunci cand situatia o impune,sa le tratam cu grija si afectiune.nimic nu se vindeca de la sine.si nici nu se trateaza dupa ureche.
ps:si pisica mea este neagra,acum are 9 ani,nici un incident la activ...insa dc i s-ar intampla ceva,n-as putea sa stau si sa astept sa 'zaca',in speranta ca va supravietui de la 'mama-natura' putere.nu e normala o astfel de atitudine pt secolul pe care-l traim.
te asteptam cu vesti dupa ce afli diagnosticul vetului.in speranta ca vor fi numai vesti bune,o seara buna si animale sanatoase si-n siguranta,tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Claudia, uite o de la mine.
SE poate sa isi revina, si daca Doamne fereste e grav se poate monta un carucior mic cu rotile. IN America se practica asta frecvent si animalutele duc o viata normala si frumoasa.


***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Xio, cand am avut eu problema cu pisica, ma gandeam si eu la rotite, dar nu se puneau in Romania . Noroc ca a scapat cu bine.
Claudia, cum e pisica?



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Imi pare rau de pisicuta ta, cel mai bine este sa o vada un medic si sa spuna ce si cum.Sper sa nu fie ceva grav .Sa ne tii la curent cu starea pisicutei si sa ne anunti maine ce ti-a spus medicul.

alexia_07

Mergi la inceput