Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

fetelor voi chiar nu mai cititi? sunt disperataaaaaaaaaaaaa. nu vrea si nu vrea chiar daca de cateva ori a luat treaza acum nu mai vrea.prinde sanul si il lasa iar il prinde iar il lasa si tot as de 30 de ori . acum in seara asta nu am reusit s ii dau nici in somn. unt cu adevart disperata. ii mai fac 4 zile de tratament si apoi fooooameeeeeee nu ii mia dau nimic de dimineata pana cand cere ca o fi 7 ca or fi 10 ore . daca nu o sa vrea nici dupa 12 ore atunci numai ma apuc de muls si pus in biberon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

veronika, eu am trecut prin asta e mai multe ori cu baietelul, cel mai rau la 7 si 11 luni, apoi la aproape 2 ani.
Cred ca ar trebui in primul rand sa nu mai plangi deloc, sa te linistesti, sa incerci sa stai numai cu fata in brate, f mult in bratele , piele pe piele daca se poate, e de vina si caldura, si stressul tau...

Incearca sa stati impreuna fara sa te gandesti la mancare, si din cand in cand sa ii oferi sanul, dar fara sa-ti fie frica, ca te simte.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

sabina cat au durat refuzul la voi? si cum s-a rezolvat?ca la noi dureaza deja de 10 zile si ii dau numai in somn si asa mananca putin si imi stagneaza de 2 sapt. mai am un pic si clachez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Draga veronica, nu mai stiu....da destul de mult la al doilea copil.
Numai ca fiind al doilea eram mult mai relaxata.
Incearca sa te linistesti si sa ai increere in instinctul ei, acuma nu cat creste e important, pe bune, nu mai face proba suptului.....





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

sabna nu mai fac proba suptului pt ca nu reusesc sa ii dau sa manace treaza deloc.si in somn mananca ceva f putin si gata 1-2 min. tu ce faceai cand refuza? il hraneai in somn?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

inainte de somn.
cel mai bine manca pe la 4, 5 dimineata.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

pediatrul meu recomanda femeilor ca in cadrul unei alaptari de 45 de minute - 1 ora sa zicem, cand bebe adoarme sa il punem putin pe umar in pozitie verticala (2-3) minute cat sa scoata ceva aer, dupa care sa-l punem din nou la san (el se mufeaza instinctiv si mai trage putin). apoi la fel pana cand practic ajunge sa se sature si poate dormi linistit ceva mai mult. merita incercat. si eu abia astept sa testez



Mami de (28.10.2008) si bb2 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

am avut zilele acestea cateva mese treze. in special masa de seara cand ii era ff foamne dupa mai multe ore .nu a mancat mult treaza era si agiatata dar ma bucur ca nu refuza total sanul


o vecina de-a mea a vazut la tv ca zicea ceva medic ca daca mananci nuci si alune se schimba ff mult gustul laptelui si bebeii refuza sanul si culmea este ca eu nu de multa vreme am introdus nuci in alimentaia mea si alune ca sa suplimentez magneziul . oare sa fie ast acauza refuzului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Buna fetelor,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat...sa va spun pe scurt povestea noastra.

Andrei s-a nascut la 36 saptamani, prin cezariana de urgenta. la inceput era foarte slabit si nu reusea sa suga, cam 2 saptamani a supt foarte putin, mai mult la biberon. m-am luptat mult sa imi obisnuiesc copilul cu sanul, dar acum ii place mult

problema mea e ca nu mai am asa de mult laptic si trebuie sa ii dau si completare...

intrebarea este daca noaptea trebuie sa ma mulg ca sa nu scada si mai mult productia de laptic

dupa ce a luat foarte mult in greutate in luna a doua, acum am redus cantitatea de lapte praf, am avut zile cand ne descurcam si doar cu 100 ml completare...

el se culca tarziu, pe la 12, si papa la 10 si apoi inainte de somn putin pe la 12...si apoi se trezeste la 4 sa suga putin si apoi la fiecare 1-2 ore...

dar de 2 zile a cerut mai multa completare, nu a mai papat la 12, inainte sa adoarma, noaptea la fel de putin...eu am sanii foarte tari noaptea si nu stiu cum ma afecteaza asta...

mai bine ma mulg si se face alt laptic pana dimineata? imi e foarte frica sa nu pierd lapticul asa de greu dobandit

va multumesc

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

racusor sfatul meu ii sa te mulgi daca nu manaca peste noapte ca asa cresti productia.

imi spui si mie cum ai facut sa il faci sa pape la sandupa ce a paapt bibe?

Mergi la inceput