Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

Sunshine am intels sa pape la 5 ore da nu 60 de ml ci 200. iar faza cu pusul la congelat am facut-o la baietel si am aruncat la lapte pt ca eu aveam suficient asa ca ii dau lui marc. am de gand sa o alaptez cat va vrea ea si sa o iau cu mine peste tot mai ales ca nu mareg la serviciu 2 ani deci sunt total disponibila pt ea.daca merg de acasa merg cu masina aici in oras si daca ar cere sa pape m-as intoarce in 10 min din orice parte a orasului, deci as fimai rapida ca si degongelarea laptelui

ma gandesc ca de la caldura ar trebui sa pape mai mult de sete macar sa traga 2 guri. azi la 11.45 a aceepta intr-un final si a si adormit cum a pus gura pe san si apoi a tras asa dormind
acum imi pica faza ce am incercat sa ii dau sapt asta suzeta. sa se fi suparat pe mine????????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

diana le incerc pe toate .uneori in timpul plansului suflu usor pe ea si asa se potoleste si accepta sanul. ii dau sa suga in mai multe pozitii si culcata si in brate , o leagan in timp ce papa, ii cant ..as sta si in cap numa a accepte dar plimband chiar nu pot ca mi-s mari sanii
baietelul dupa un timp nu a mai accepta numai pe spate si eu deasupra lui cu sanul sprijinita pe cotdar am stat si asa ce sa fac

eu chiar as face orice pt alaptat,imi doresc din tot sufletul sa fim prietene si sa suga de sa nu ma lase sa fac nimic altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

ajutati-ma , nu mai pot . chiar nu mai pot. imi vine sa urlu. numai in somn o hranesc .nu mai pot nu mai pot.am epuizat orice energie disponibila .ajutati-ma ca nu mai pot de disperare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Cred ca ati intrat deja in ceea ce se numeste "greva suptului" nursing strike. Asta e o faza cand sugarul refuza sanul, eventual il mai accepta in somn. Ce trebuie sa stii e ca e ceva temporar, dureaza de obicei cam 2-3 zile dar se poate intinde si pana la 7 zile. Nu inseamna ca se intarca singura, doar ca ceva, de multe ori greu sa ne dam seama ce, o face sa refuze sanul.
Ce poti face: continua sa-i oferi sanul, dar cu blandete, fara s-o fortezi nici un pic (fortarea o poate face sa refuze si mai abitir sanul). Umbla mult dezbracata, plimba-te cu ea in brate si sa ajunga asa ca din intamplare cu gurtita la san, faceti baie impreuna, dormiti impreuna ca atunci cand vrea sa suga in somn sa apuci s-o pui repede pana nu se trezeste si se enerveaza. Daca ea nu suge tu trebuie sa te mulgi cel putin la intervalele la care suge ea in zilele ei bune, ca sa mentii lactatia.
Puiul trebuie hranit totusi cumva, Daca refuza sanul atunci trebuie sa-i dai laptele de preferat cu altceva decat biberonul: lingurita, seringa (de medicamente, ca cea de Nurofen), canuta (de ex un pahar de unica folosinta dinalea mici ca de cafea cu marginile rasfrante, ideal ar fi ceva cu margini rotunjite si un pic de cioculet), pipeta. Daca asa nu se poate si in caz de forta majora se poate si cu biberonul, dar cu tetina speciala de nou nascut (cum sunt cele de 0 luni de la Avent). Eu una nu recomand biberonul, am mai spus in celelalte posturi.
Asa cu rabdare, in 2-3 zile se va da pe brazda, Trebuie multa rabdare, blandete, niciodata sa nu te enervezi cu ea la san, sa nu ridici tonul, etc.
Iti tin pumnii! (vezi ca s-a mai discutat de asa ceva si in paginile anterioare). Gasesti si aici http://www.babycenter.com/0_nursing-strike_8490.bc ce ti-am spus si mai multe daca dai un search pe google cu nursing strike.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

DIANA am incercat si cu biberonul dar nu vrea nici biberon,in schimb a vrut sa suga degetul meu. sunt disperata crede-ma.deja dureaza de 6 zile sper sa isi revina. ma gandesc sa o infometez fff tare dar pe caldurile astea nu ma lasa sufletul. sunt aproape convinsa ca asta ii solutia da deocamdata astept sa se raceasca un pic vremea. am incercat cu seringa de nurofen si se ineaca si ma intreb daca asa nu va invata ca exista si o alta alternativa de hranire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

am sunat de dimineata o pediara gastroenterolog si mi-a recomnandat sa incep sa o diversific.vai nici nu ma gandesc la asa ceva.noi suntem si cu reflux si mi-a mai recomnandat sa ii dau nexium pt reflux, si vitamine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Diversificare la nici 3 luni implinite????
Nici intr-un caz, dai papa intr-una cu siringa daca nu vrea altfel!!! Numai daca nici cum si nici cum nu treci peste perioada asta si aveti cresteri de gerutate e de gandit altceva, dar nici intr-un caz mancare solida!


harnici la de 35 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

azi am fost si am facut la Cluj analize sa nu cumva sa avem anemie sau transaminaze marite. toate bune si frumoase... medicul care ne-a vazut zice ca da vina pe reflux drept urmare facem tratment pt asa ceva. nu stiu daca sa mai sper itr-un miracol sau sa incep sa o invat cu bibernul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Veronika, incearca tratamentul pentru reflux, se prea poate ca asta s-o faca sa refuze sanul. Daca tot n-o convingi sa suga, incearca cu lingurita sa-i dai laptele muls, nu e usor, dar sa stii ca e perfect realizabil! Cu seringa de nurofen merge mai bine daca ii bagi degetul tau mic in gura sa-l suga (bine spalat desigur) si pe langa deget introduci seringa si atunci o sa vezi ca trage ea singura din ea si nu se mai inneaca. Nu ar trebui sa prefere metodele astea de hranire sanului, ptr ca la san e alta poveste, vine lapticul frumos, continuu, aici vine in valuri, cumva nefiresc...Trece faza asta pana la urma, insista si nu vei regreta mai tarziu cand va suge cu placere infinita si la un an sau peste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

acum la cat sunt de suparata nu mai am nici macar speranta ca va mai suge treaza si frumos.imi dau lacrimile la gandul ce frumos putea fi si sotu numa lasa sa plang, baietelu mai mare cand ma vede imi zice:mami nu mai pange. da eu chiar nu mai pot de disperata

Mergi la inceput