Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

cat timp o sa-mi mai curga sanii ud cinci tricouri pr zi,tampoanele le pastrez pt iesit afara, oricum prin casaai mult imi cad si le prapadesc degeaba,mi-e frica sa-mi pun bustiera sa nu opresc productia am sanii fff mici,nu gasesc sutien pe marimea lor,nu am ce sa bag in cupe
scriu cu bb in brate incerc sa o tin cat mai mult la san aproape din juma in juma de ora asa cere ea adoarme imediat ,noaptea doarme la san de la 3 pana dimi la 9 cand ii fac bibe

in primele zile am tinut-o numai cu san dar ii era foarte foame

NIKOL cu ANTONIA MARIA [Bebic] 06.MAI 2010 si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

nikolett2445 pai daca uzi 5 tricouri pe zi de ce vrei sa mai cresti productia de laptic?
Sa-ti explic cum a fost la mine.Am alaptat din prima zi la cerere.O luna jumate chiar 2 mi-au curs sanii intr-o veselie dupa care lactatia s-a reglat si de atunci sanii mei produc cantitatea necesara pentru nevoile lui bebe care are 11 luni jumate si inca bea laptic doar de la mine.Am baut timp de 2 luni cate 2L de ceai chimen+anason pe zi si am luat o data pe zi galactogil.Nu stiu daca e regula general valabila dar bebele meu cerea la san si cand il deranjau colicii deci nu cerea san doar de foame ci si de alinare a durerilor.Se poate si la tine sa fie la fel si din aceasta cauza sa ceara des la san.Daca vezi ca se strange cand plange inseamna ca are colici si in situatia asta nu e indicat sa o pui des la san pentru ca risti sa se baloneze la burtica si sa o deranjeze mai rau.Faza e ca sanul produce in functie de cum/cat suge bebelusul pentru ca asa se stimuleaza lactatia iar daca ea suge des e normal sa-ti curga sanii rau.Daca nu vrei bustiera poti sa-ti pui un prosopel pe sub tricou,eu asa faceam.Am vazut ca mai ai un baietel si poate ca nu sunt eu(care sunt la primul copil) cea mai in masura sa-ti dau sfaturi dar tot ce am scris pana acum am scris din proprie experienta si m-am gandit ca poate ajuta

si sa te bucuri de comorile tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

nikolett2445 pai daca uzi 5 tricouri pe zi de ce vrei sa mai cresti productia de laptic?
Sa-ti explic cum a fost la mine.Am alaptat din prima zi la cerere.O luna jumate chiar 2 mi-au curs sanii intr-o veselie dupa care lactatia s-a reglat si de atunci sanii mei produc cantitatea necesara pentru nevoile lui bebe care are 11 luni jumate si inca bea laptic doar de la mine.Am baut timp de 2 luni cate 2L de ceai chimen+anason pe zi si am luat o data pe zi galactogil.Nu stiu daca e regula general valabila dar bebele meu cerea la san si cand il deranjau colicii deci nu cerea san doar de foame ci si de alinare a durerilor.Se poate si la tine sa fie la fel si din aceasta cauza sa ceara des la san.Daca vezi ca se strange cand plange inseamna ca are colici si in situatia asta nu e indicat sa o pui des la san pentru ca risti sa se baloneze la burtica si sa o deranjeze mai rau.Faza e ca sanul produce in functie de cum/cat suge bebelusul pentru ca asa se stimuleaza lactatia iar daca ea suge des e normal sa-ti curga sanii rau.Daca nu vrei bustiera poti sa-ti pui un prosopel pe sub tricou,eu asa faceam.Am vazut ca mai ai un baietel si poate ca nu sunt eu(care sunt la primul copil) cea mai in masura sa-ti dau sfaturi dar tot ce am scris pana acum am scris din proprie experienta si m-am gandit ca poate ajuta

si sa te bucuri de comorile tale

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap


Dana iti multumesc
mai am un baiat dar nu l-am alaptat,tot asa ca si acum,am crezut ca nu ii ajunge laptele,nu intelegeam de ce nu sta laptele in sani,cand puneam copilul nu sugea,aveam senzatia ca nu are ce manca,oricum nu pot intoarce timpul inapoi,dar important e ca acum sa reusesc,sa nu gresesc ca data trecuta

dupa ce suge cinci minute nu mai suge si atunci vine laptele ala bun,la care trebuie sa munceasca sa traga,nu mai curge el singur,o trezesc o mut de la un san la celalalt,doarme o jumate de ora apoi se trezeste
ai dreptate o deranjeaza colicile,si nu fac bine ca ii dau lapte din nou,pt ca fermenteaza cu siguranta.....sa o mint cu ceai am incercat dar nu il inghite,il tine in gurita apoi ii da drumul,suzeta nu prea vrea inca,incerc sa i-o bag in gurita dar nu prea intelege ce si cum

o sa incerc si o doza de galactogil pe zi,m-a dezmagit o prietena cand mi-a spus ca la ea nu a functionat si nu am mai cumparat,totusi poate la mine e altfel



NIKOL cu ANTONIA MARIA [Bebic] 06.MAI 2010 si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolett2445

Dana iti multumesc
mai am un baiat dar nu l-am alaptat,tot asa ca si acum,am crezut ca nu ii ajunge laptele,nu intelegeam de ce nu sta laptele in sani,cand puneam copilul nu sugea,aveam senzatia ca nu are ce manca,oricum nu pot intoarce timpul inapoi,dar important e ca acum sa reusesc,sa nu gresesc ca data trecuta

dupa ce suge cinci minute nu mai suge si atunci vine laptele ala bun,la care trebuie sa munceasca sa traga,nu mai curge el singur,o trezesc o mut de la un san la celalalt,doarme o jumate de ora apoi se trezeste
ai dreptate o deranjeaza colicile,si nu fac bine ca ii dau lapte din nou,pt ca fermenteaza cu siguranta.....sa o mint cu ceai am incercat dar nu il inghite,il tine in gurita apoi ii da drumul,suzeta nu prea vrea inca,incerc sa i-o bag in gurita dar nu prea intelege ce si cum

o sa incerc si o doza de galactogil pe zi,m-a dezmagit o prietena cand mi-a spus ca la ea nu a functionat si nu am mai cumparat,totusi poate la mine e altfel



NIKOL cu ANTONIA MARIA [Bebic] 06.MAI 2010 si DAVID (15 MAI 2006)




Eu cand il deranjau colicii ii puneam un prosopel pe burtica pe care il incalzeam cu fierul de calcat,fara aburi,si il tineam cu burtica pe burta mea.Ii dadeam gripe wather baby cate o lingurita dimineata la pranz si seara si ii mai alina din durere.Cat despre la galactogil la mine si-a facut efectul,copilul se satura desi cerea incontinuu din cauza colicilor.Asa aveam si eu impresia ca nu ii ajunge laptele si am incercat sa ma mulg sa vad caam cat scot...niciodata nu am reusit sa scot din ambii sani mai mult de 90 ml maxim dar cu toate astea Denis se satura si lua bine in greutate.Poti sa il cantaresti inainte sa-i dai sa pape si dupa si asa vezi cel mai bine cat suge.Am mai auzit ca un bebelus daca inghite de fiecare data cand trage din san in 5 minute se satura si stai linistita ca doar 2-3 gurite sunt colostru dupa care vine lapticul.Eu nu te-as sfatui sa-i dai ceai din biberon cel putin pana se regleaza lactatia cum trebuie si pana invata ea sa traga cum trebuie pentru ca din biberon curge mai repede si s-ar putea sa devina putorsica si sa nu mai vrea decat din biberon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Dragi mamici,
in primul rand vreau sa va felicit pentru BB pe care ii aveti si pentru dorinta voastra si incercarile de ai-i alapta.
Chiar daca este un mesaj mai lung, va rog totusi sa-l cititi pentru ca eu cred ca are informatii utile, care la noi ca si familie au functionat, si se intalnesc mai rar in literatura romaneasca.

Alaptatul este un proces, o munca de echipa dintre mama si bebelus, care are nevoie de timp sa functioneze cum trebuie. Cu cat copilul este pus mai des la san, cu atat va fi acesta stimulat sa produca mai mult.

Bebelusul are in primii 2 ani de viata cam 10 perioade numite "perioade bruste de crestere". Ele s-au recunoascut in urma unui studiu si le voi scrie mai jos. Nu trebuiesc luate cu exactitate la minut, sunt foarte mult dependende de bebelusi, iar durata lor la randul lor difera. Eu va voi da numai niste medii:
- Sap 4 ½ pana la sapt 5 ½ , cu posibilitatea la sfarsitul sapt 6 a unei perioade"furtunoase"
- 7 1/2-9 1/2, perioada de apogeu sapt 8, perioada furtunoasa S10
- 11 ½-12 ½, perioade furtunoase: S12 si S 13
- 14 ½-19 ½ , perioade furtunoase S 17 si 21
- 22 ½ - 26 ½, perioada furtunoasa S 26
- 28 ½-30 ½ - apare mai rar
- 33 ½-37 ½, apogee 36 si 39
- 41 ½-46 ½, apogee 44, 49
- 50 ½- 54 ½, apogee 53, 58
- 59 ½-64 ½, apogee 61 ½, 66,
- 70 ½ -75 ½, apogee 72 ½,79

In aceste perioade copilul devine cu totul altfel decat cel “cuminte” cu care am fost obisnuite, plange mai des, doarme rau , mananca mai rau (voi reveni aici) vrea tot timpul la mami.
Dar aceste perioade sunt un rau necesar, pentru ca atata fizic cat si psihic el se va dezvolta foarte mult in aceste saptamani. Nu voi putea sa le descriu in parte pe fiecare,, au facut-o alti autori in aprox. 400 de pagini, incerc sa va transmit numai mesajul lor general. La intrebari mai specific raspund cu mare placere.

Si acum revenind la “mancatul rau” in aceste perioade. Caz tipic, pana acum a functionat perfect alaptatul BB ia in greutate, si depe azi pe maine aveti senzatia ca nu mai ajunge laptele din cauza ca vrea la mancare din jumate in jumate de ora, daca s-ar putea 24de ore din 24 ore. Nu va fie frica, este absolue normal si faza aceasta trece. Laptele nu dispare brusc, ci corpul vostru trebuie sa se adapteze noilor cerinte ale BB. Ca si exemplu de socoteala si nu caz real: pana acuma BB a mancat din 3 in 3 ore cate 100 ml. Dar a crescut, are nevoie de mai mult. Asa ca intr- o zi de dimineata se trezeste si “spune” amn nevoie de mai mult,hai sa vad ce sa fac”. Bea 100, dupa o ora nu-I mai ajunge, mai bea 50, dupa inca o ora inca 50 si tot asa pana seara. Candva corpul mamei va “spune” de ce sa fiu eu prost si sa ma tot chinui cu putinul, cand pot sa produc dintr-o data mai mult?” Asta se va intampla la cateva zile, si “brusc” veti produce in loc de cele 100 ml la 3 ore, dintr-o data 200 ml.

Cea mai mare greseala in aceasta perioada este suplimentarea cu Formula, pentru ca, corpul mamei nu stie ca B a primit o sticla, ci va considera ca ajunge si mai putin. In felul asta sunteti “pe cale sigura “ intr-adevar de a pierde laptele!
Biberoanele si suzetele mai au un foarte mare dezavantaj. Sunt total contraindicate in primele luni de viata ale BB din cauza ca pot sa provoace un dereglaj la supt, tradus direct din germana este “derutarea suptului”. Copilul este posibil la folosirea acestor mijloace false, sa refuse cu timpul sanul! Deci fiti mai retinute la folosirea lor.

In primele luni corpul mamei produce lapte care “stagneaza” in sani, ne simtim sanii efectiv ca bolovanii, cum se umpla intre doua reprize de alaptat. Cu timpul, intre 2-4 luni, vom incepe sa producem ad-hoc, numai cand punem direct BB sa suga. Este cealalta perioada in care multe mamici spun ca “am pierdut laptele” Fals!

Copilului ii ajunge laptele: daca are cam 4-5 scutece ude pe zi, daca ia in greutate (i-au mai greu in ceste perioade de crestere) si daca aspectul lui general este sanatos, vesel, jucaus!
O alta problema des intalnita este ca laptele nu mai ajunge seara. Dar, va intreb pe voi, daca voi ati manca de 4-5 ori pe zi pe saturate, chiar mai puteti sa mancati si seara un meniu de 3 feluri? #61514; Pare intr-adevar mai putin dar este tot normal!

In primele minute de supt vine un lapte mai „subtire“ menit sa astampere setea copilul, ca apoi sa vina unul mai gros, „sa tina de foame“. Este poate ceea ce remearcati voi la un lapte pompat!
Unui copil sanatos, fara probleme ii ajunge laptele de mama, fara suplimente de apa sau de ceai ca sa se alimenteze! Vorbim evident de prima jumatate de an, si de faptul ca nu locuim constant la 50 de grade la umbra! Iar aceste suplimente se recomanda numai dupa introducerea mancarii solide.
Evitati ceaiuri solubile de firme célèbre, speciale pt bebelusi, majoritatea au induclitori ascunsi, chiar daca scrie mare pe ele fara zahar! Tot ce au “…oza” la sfarsit de ex glucoza , lactoza, fructoza sunt indulcitori si nu se dau seara mai ales si nu dupa spalatul dintilor. Mai bine fierbeti voi pliculete! Recomandate sunt Fenicul (personal il gasesc bua!), Anis si Chimion, foarte bune pentru problema colicilor.

Cum ne sporim laptele? Evitati stresul, mai ales mama soacra binevoitoare care va avea grija sa va dea sfaturi ca nu ajunge laptele…Lichidele trebuie sa ajunga cam la 2 ½ pana la 3l pe zi, nu mai mult pentru ca pot avea effect contrar. Cele mai bune ceaiuri pt alaptat au in copozitia lor: urzica, Chimion, Anis, Fenicul, Verbena, Roinita,Lavanda. Cantitatea este de cam 3-6 portii de 150 ml impartite pe toata ziua.
ATENTIE: Salvia si Menta reduc laptele, se recomanda cand vrem sa intarcam!
Pompatul este o metoda buna pentru a scoate nodulii din sani, de apune lapte la pastrare. Insa, oricat de buna este pompa nu este niciodata la fel de eficienta ca si suptul BB-ului! Sa nu ne miram deci ca la pompare scoatem cu chiu cu vai 50-90 ml! In realitate BB bea mult mai mult! In plus, sanul nu este niciodata gol complet, la o “masa” el va mai produce de 2-3 ori!

Evitati sutienele care au intarituri metalice, pot provoca noduli ! Personal folosesc bustiera de sport si o gasesc super mai ales pentru ca am sanii mai mici. Aici nu pot sa dau sfaturi la femeile care ajung cu cupe la limita fabricatiei. Imi pare rau, o sa incerc sa ma informez!

Colicii la BB apar cel mai des in primele 3 luni, mergand pana inspre 5. Bieteii sunt mai de suparati de aceste probleme. Nu apar din cauza ca "fermenteaza laptele in burtica" ci din cauza ca tot aparatul digestiv al noului nascut are nevoie de perioada de trecere la lumea noua! Folosesc foarte bine compresele calde pe burtica (perne cu umplutura de samburi de cirese incalzite la microwelle), ceaiul de chimion, pozitia”zburatorul” adica tinul BB pe mana, cu fata inspre podea, masajul burticii in sensul acelor de ceasornic, fara dar si mai bine cu ulei de chimion, si supozitoarele special penrtu copii care tot extras de chimion au in continul lor.
La BB care primesc formula se evita scuturarea sticlei la preparare!

Sper ca n-am uitat nimica din ce doream sa va spun.
Va doresc multa sanatate si voua si la BB-ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Sunshine

pretioase informatii,iti multumesc


NIKOL cu ANTONIA MARIA (06 MAI 2010) si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Citat:
Cum ne sporim laptele? Evitati stresul, mai ales mama soacra binevoitoare care va avea grija sa va dea sfaturi ca nu ajunge laptele…Lichidele trebuie sa ajunga cam la 2 ½ pana la 3l pe zi, nu mai mult pentru ca pot avea effect contrar. Cele mai bune ceaiuri pt alaptat au in copozitia lor: urzica, Chimion, Anis, Fenicul, Verbena, Roinita,Lavanda. Cantitatea este de cam 3-6 portii de 150 ml impartite pe toata ziua.


ai scris ca ceai ar trebuii doar 6 portii * 150 ml pe zi
eucam exagerez cu oala de 2 l fenicul anason si chimeon,
sa mai reduc portia la 1 l maxim?

NIKOL cu ANTONIA MARIA (06 MAI 2010) si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolett2445
ai scris ca ceai ar trebuii doar 6 portii * 150 ml pe zi
eucam exagerez cu oala de 2 l fenicul anason si chimeon,
sa mai reduc portia la 1 l maxim?

NIKOL cu ANTONIA MARIA (06 MAI 2010) si DAVID (15 MAI 2006)




a nu se intelege gresit si a se reduce totalul de lichide pe zi!
Cantitatea totala ramane cam de 2-3 litri pe care ii bem.
Din acestia cam max 1,5 poate sa fie ceaiul de alaptat, alte ceaiuri (inafara de: alaptat, de menta sau de salvie), diferenta din apa plata (sau minerala negazoasa, cu putine saruri in ea), supite sau ciorbite cu multe legume, de pui, mai bine chiar de gaina, cu lapte, cu sucuri naturale (nu de citrice, nu cola si nu de cumparat, sunt foarte multe zaharuri in ele), cu bere fara alcool (a se citi foarte bine eticheta de pe ele, exista unele sorturi care cunt bagate la categoria de fara alcool, dar au un procent totusi un procent mic!)sau mai bine bere de malz.
Important este cat mai diversificat, fara saruri sau zaharuri prin ele, pana la urma ne dorim daca nu slabim, macar sa nu punem si mai mult pe noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:


Hai sa va mai dau o reteta foarte buna:
le spune Bilute pentru lapte, pentru mamici care alapteaza:

1 kg de seminte grau amestecat cu orz si cu ovaz, in cantitati aprox egale, se amesteca si se macina faina. Amestecul se prajeste intr-o tigaie pana primeste un pic culoare maronie.
La aceste amestec se mai adauga la rece:
300 g de orez fiert
350 gr unt
1 pahar de apa
300 g miere
Din aceasta masa se fac bilute de cam 2 cm diametru. Se mananca in jur de 2-3 bucatele pe zi.
Eu impart portia pe pungute de cate 3 zile adica 9 bucati, si pun astfel la congelator. In dezghet astfel ca sa am tot timpul apoi in frigider.

Atentie, la inceput nu sunt cele mai nemaipomenite la gust cu timpul am devenit dependenta de ele. Din cauza cerealelor se iese si mai usor la toaleta.
Se mai poate pune in mijloc o stafida, sau o aluna...dar toate astea sporesc caloriile! De aceea se recomanda atat de putine pe zi

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolett2445

Citat:
Cum ne sporim laptele? Evitati stresul, mai ales mama soacra binevoitoare care va avea grija sa va dea sfaturi ca nu ajunge laptele…Lichidele trebuie sa ajunga cam la 2 ½ pana la 3l pe zi, nu mai mult pentru ca pot avea effect contrar. Cele mai bune ceaiuri pt alaptat au in copozitia lor: urzica, Chimion, Anis, Fenicul, Verbena, Roinita,Lavanda. Cantitatea este de cam 3-6 portii de 150 ml impartite pe toata ziua.


ai scris ca ceai ar trebuii doar 6 portii * 150 ml pe zi
eucam exagerez cu oala de 2 l fenicul anason si chimeon,
sa mai reduc portia la 1 l maxim?

NIKOL cu ANTONIA MARIA (06 MAI 2010) si DAVID (15 MAI 2006)




este mai important sa bei atat cat simti nevoia, fiind atenta la ce iti cere corpul. o cantitate pea mare de lichide poate afecta alaptatul in sens negativ. trebuie sa te asculti pe tine, sa nu te fortezi in nici o directie.


dianocica cu d (3+)

Mergi la inceput