Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulik

bebe are acum 3 saptamani, alaptez fara probleme si imi place, doar ca:
- imi simt sfarcurile inflamate; nu am rani (adica nu vad nimic); ma doare cand apuca bebe, dupa ce suge de cateva ori imi trece
- am impresia ca bebe nu apuca bine la inceput sanul (uneori); stiu cum trebuie sa fie: gura mare, buza de jos intoarsa, barbia lipita etc., dar nu stiu cum sa-l fac sa deschida gura mai mare, MAI ALES cand alaptez noaptea in pat si evident, nu vad cum apuca:)

ceva sugestii pentru mine?...

va multumesc

p.s. am fost foarte mirata de aceste procente de alaptare - 90%, 53%, 12% in romania. dar ce sa zic, numai un exemplu, bebele meu cere de obicei la 3 ore, dar ieri a cerut la 2 ore si mama deja mi-a zis, dupa doar o zi, ca ar trebui sa ii dau lapte praf; bebe ia foarte bine in greutate. uite cum absolut din NIMIC se putea da lapte praf. bine ca eu si tatal ne-am informat si stim ce e mai bun pt bebe. e tare important sa stim.



Giulik, felicitari in primul rand pt BB si pt alaptat!

Fiind la inceputul alaptarii, nici sanii si nice BB inca nu sunt foarte "experimentati" la aceasta munca. Cu siguranta sanii sunt mai "iritati" si "sensibili" din cauza suptului, de aceea ai senzatia de inflamatie, iar BB probabil ca inca nu apuca respectiv nu suge corect si repede.
La prima parte, sfatul meu ar fi pe cat posibil (mai ales pe vremea asta) si mai ales daca cumva nu ai frisoanele de la schimbarile hormonale, sa tii sanii la aer si respectiv ar fi fost bine si un picut de soare. Sa fi atenta la sutien sa fie de bumbac, sa "respire" si el. Dupa masa de supt, sa lasi pe sfarcuri din laptele tau sa se usuce, fara spalat si mai ales fara sapun!
La partea a doua, sa te asigurari ca apuca corect sanul. Adica sa nu suga numai pe varf ci sa aiba cat mai mult din san in gurita. Cel m ai usor deschide gura daca il "mangai" pe bebe pe barbita cu sanul tau,o sa vezi ca in cateva secunde e gurita mare, trebuie sa te misti repede si sa-i dai "masa". Noaptea te ajuta la varsta asta lumina de veghe, nu-l deranjeaza la supt si tu vezi ce sa faci, mai incolo va sti el ce sa faca.

Am vrut sa dau link-ul direct la articol, n-am stiut insa daca il permite DC-ul, dar daca dati o cautare pe google vine pe prima pagina.
Da, este foarte trist procentul si m-a speriat sa aud cata lume renunta atat de usor. Ar fi atatea de spus pe tema asta...in fine... am vrut articolul sa vi-l aduc si voua in atentie pentru ca mi s-a parut important sa stiti ce putine dintre voi alapteaza si ce greu veti gasi de fapt ajutor si pareri cu adevarat competente in acest domeniu. Si cu cat veti inainta mai mult "in varsta" la alaptat, cu atat va fi mai greu sa gasiti intelegere...din pacate experienta mea negativa a fost tocmai din partea femeilor. Sper din tot sufletul ca la voi sa fie altfel.
Mult succes in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Lady,
ma bucur mult ca a-ti scapat de "galma". De durut zona m-ai poate durea cateva zile, dar daca nu se mai intareste e ok. Sa fi atenta sa-i dai mai des sa suga cu barbita indreptata spre zona respectiva, nu numai zilele astea ci si mai departe in perioada voastra de alaptat. La mine nodulii apareau tot timpul aproape in acelasi loc, si asta mai ales cand uitam sa-i dau sa-mi goleasca "zona sensibila". In cazul nostru, dupa 4 luni de alaptat n-au mai aparut deloc. Ideal ar fi sa reusesti sa-i dai sa mananace sanul de "jur imprejur" cat mai mult, adica prin schimbarea pozitiei de supt sanul sa fie la fel stimulat cam peste tot(greu insa zona de sus, n-am reusit! ). Nu e vorba sa incerci toate pozitiile la o masa, ci masa si pozitia de ex. Atentie, directia care arata barbita este zona care se goleste cel mai bine!
edit: am intrat si eu la link-ul dat de tine pe pagina aialalta, din pacate intrand de pe telefon am dat din greseala "dezaproba" in loc sa merg mai sus. Scuze!
Despre efecte la diverse medicamente poti afla aici:
http://www.drugs.com/drug_information.html
Mult succes in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

sunt o tanara mamica de la bulgarasi de ian-feb 2012.

avem 6 saptamani, am scapat si de febra laptelui, noduli durerosi, mastita, ragade urate. speram ca gata rasare soarele, insa am inceput sa simt altfel de dureri la sfarcuri. ma ard si simt intepaturi deranjante la nivelul sanilor. din ce am gasit pe net poate fi o infectie cu candida albicans.
are si bebe 2 pete albe in cerul gurii.
Stie cineva un tratament mai naturist pentru problemutza mea? Nu i-as da picaturi de prin farmacii pt ca nu vreau sa inghita bebe altceva decat laptic.

va multumesc !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

catiushor - bine ca alaptezi. bravo
in primul rand, poate ar fi mai bine sa confirmi ca e vorba de candida. poate nu e. sa te vada un doctor.
daca e candida, stiu ca se face o solutie cu nistatin, insa nu stiu exact reteta si daca e ok sa-l dai pe bebe in gurita.
daca nu primesti un raspuns mai bun, cred ca mai bine intrebi doctorul.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

multumesc, Ramonika !!!
sincer nu mai stiu ce sa cred. ma gandesc ca am folosit cateva zile aparatori de silicon pt ca nu mai suportam sa traga bebe direct de tzizti de la ragade. dupa ce mi-au trecut am observat ca bebe nu mai apuca corect, rar reusim o apucatura frumoasa. o fi si de la asta.

deci referitor la aparatori de silicon parerea mea e ca sunt bune cand le folosesti, insa bebeii isi pot schimba suptul...atunci nu mai e bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Catiushor, aparatorile nu se recomanda de buna voie la alaptat pt ca pot provoca greva suptului, modificarea stilului de supt (asa cum ai observat la voi) si nu se exercita presiunea si modul corect la alaptat, ceea ce poate duce cu timpul la intarcat involuntar. Mai este necesar sa gasesti produsul si dimensiunea lui corecta, pt ca sunt de mai multe marimi. Trebuie spalate si sterilizate fupa fiecare supt, trebuie sa le ai tot timpul la tine si uite asa dispare si fin comoditatea suprului.
Dar intr-adevar, ajuta pe moment cand ai ragade, ceea ce le aduce in discutie in diverse cazuri.
Am citit si prima ta intrebare, insa nu ar fi corect sa-ti dam nume de medicamente samd pt ca in primul rand nu stim daca intr-adevar ai ceea ce ai scris, in plus medicamentele se iau numai sub indrumarea medicului si a farmacistului.
Felicitari pt alaptat si pt Bb de inceput de an!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

sunshine - chiar apar repede in discutie cand e vb de ragade. iar eu naiva nu m-am documentat inainte si uite asa am mai facut o prostie.
bebe are 2 pete albe in cerul gurii si una in spate la gingia de jos. am incercat sa ii sterg gurita cu apa cu bicarbonat insa nu prea am tehnica...imi insfaca repede degetul si trage de el. nu stiu cum sa fac...
de ieri se aude un "tzoc" cand papa, nu apuca bine si ii mai iese si laptic din gurita in timpul mesei. tare mi-e mila de el...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Stai linistita, nu ne-am nascut nici care invatate, este f bine ca intrebi!
Poti sa-ti bandajezi degetul cu tifon de jur imprejur, pe toata lungimea lui, si asta sa-l inmoi in apa cu bicarbonat. Lasa-l pe el se suga pe degetul "impapusat" pt ca astfel reduci riscul de a apasa tu prea tare sau prea adanc in gurita lui bb.
Exista si asa zisele degetare de spalat pe gingii bebelusii, arata ca un deget de manusa care la gaura mai are ca un fell de inel din material pe care sa-l pui pe degetul de langa cel cu degetar. Asta iara poti inmuia in solutie, principiul e aselasi, doar ca e mai simplu pt ca e gata facut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulik spune:

si noi folosim o sol cu nistatin pt petele astea albe. dar mi-a aratat dr ca trebuie sa incerc sa le iau cumva de pe limba, adica sa apas un pic, nu doar sa 'ung', mi se pare cam naspa pt bebe dar deja se vede rezultat dupa 2 folosiri. eu pana acum doar puneam solutia pe limba si nu progresam deloc.

si bebelusa mea face cateodata (destul de des) zgomot cand suge, "tzoc-tzoc" cum zicea catiushor:) arata vreo pb asta? sau o fi normal?
sensibilitatea sfarcurilor a trecut (am scris mai sus de asta), mai doare doar cateodata cand apuca, cam 2 sec, apoi trece, si nu doare f tare. cu cat bebe mai creste cu atat cred ca va apuca mai bine.

deja mi-a facut de 2 ori o faza asa de faina, s-a dus singura pana la san, o data chiar intr-o pozitie in care eu nu alaptasem niciodata :) a mai crescut si se pare ca stie despre ce e vorba deja :)

Mergi la inceput