Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Puteti sa imi spuneti semnele unei nursing strike? Sunt putin confuza, e vorba de hranitul la san sau de hranitul in orice fel? Azi am avut o zi groaznica, fetita a refuzat orice i-am dat: san, lapte de san din seringa, din biberon, lp(asta il refuza si inainte). Am.reusit sa ii dau putin sa suga pe la 1 si pe seara de 2 ori cate putin, pe la 7,30 si la 9. Nu stiu ce sa mai cred, e greva laptelui sau o jeneaza ceva cand inghite(ma gandeam la o otita). Ea da semna ca i-ar fi foame, dar cand simte sfarcul in gurita, fie se intoarce, fie plange. plz, help cine a trecut prin asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Georgia:
1.privit asa supt des-tras mai mult de aer poate fi un cerc vicios, important e sa o faci des sa ragaie. Dar colicii apar mai des la copii pe lp ...
Parerea mea este ca prea se arunca repede de doctori ca are colici... poate ca plange dupa mami, ca e obosit, ca sa-si gaseasca somnul.... si nu din cauza colicilor...
sanii produc cand sunt stimulati, daca hranesti de ex la 3 ore si o data sari la 4 ai senzatia de umflati...daca repeti de mai multe ori hranitul la 4 ore dupa cateva zile vei observa ca nu ti se umfla la 4 ci de-abia la 5 samd. Asta nu inseamna ca produci mai mult ci din contra, cand sanul nu este golit la un moment dat primeste doar semnalul ca trebuie sa produca mai putin....asa se procedeaza la intarcare respectiv diversificare. De asta mitologia populara a copilului care doarme noaptea 8 ore este de fapt daunatoare ...
2.intre 0 -180 ml am experimentat totul pe perioada de 18 luni de alaptat.
0 a fost mai degraba regula, si asta in conditiile unui alaptat exclusiv fara apa si ceai ana la 7 luni
3. Citeste la semnatura mea "perioadele de crestere", gasesti acolo cele probate de mine..cel mai bine a functionat cand am scapat de stres, mi-am urmat instinctul si am alaptat la cerere zi si noapte.
Bravo pt reusitele de pana acuma si mai ales ca nu te lasi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

MARINA

abia acum m am prins, mesajele tale sunt moderate si apar mai tarziu.

baietelul meu a facut, dupa picaturile antipolio, o reactie f urata, i s-a iritat tot tractul digestiv. si facea la fel. ii era foame, dar plangea cand sa inghita, il ustura ingrozitor :(, a fost o luna foarte grea.

e posibil si sa fie o otita, incearca sa o palpezi usor in jurul urechilor. poate si un gat iritat. poate e bine sa o vada si un medic, de preferinta unul care nu recomanda lapte praf la orice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Am vazut si eu ca sunt "moderata". Sa stii ca eu m-am gandit ca este o reactie la vaccinul anti rotavirus(se administreaza oral - eu cu mana mea i l-am varat pe gat), mai ales ca e facut cu virus activ atenuat. Dr de familie, care mi-a recom vaccinul(sa ia si ea un comision), cand a auzit de ce am patit mi-a zis sa-i dau panadol, picaturi de urechi si probiotice(asa ca sa le acopere pe toate). A vaz un pediatru, prieten de familie iesit la pensie (singurul care nu mi-a zis de lp, diversificare si alte aberatii pe care le poate un dr recomanda pt un copil de 2 luni jumatate). Gatutul era bine, la urechi nu s-a uitat(nu avea instrumentrul). Mi-a zis ca e posibil sa aibe o reactie la vaccin, dar sa nu fac nimic ca ii va trece. Eu tot o sa incerc sa ii dau, mai ales cand o prind relaxata, ca am vaz ca s-a diminuat si cant de lapte si letdown-ul vine mai greu. In ceea ce priveste drii din "marea metropola", una mi-a spus ca e bb prea gras(depasise un grafic de la nestle pe care il tinea pe peretele dinspre rasarit), asa ca ar trebui sa ii inlocuiesc o masa cu suc de fructe., altul, un infatuat de altfel, mi-a zis ca dc mi s-au inmuiat sanii sa am si o cutie de lp in casa, povestile din maternitate nu le mai spun ca imi e rusine de cat de inapoiati sunt si pe acolo. Eu o sa perseverez cu alaptatul sunt sigura ca asta o sa o regleze in cele din urma, am vaz ca, cu toata experienta vacconului, tot a luat ceva in greutate. Multumesc pt sfaturi si incurajari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulik spune:

Buna mamici,

multumesc pentru raspunsuri.
Acum as avea o alta intrebare. Bebe are 2 saptamani si in timp ce il alaptez, imi curge lapte din celalalt san (se mai intampla si intre alaptari). Pana cand se va intampla asta?
Merita sa dau bani si sa cumpar o scoica colectoare de lapte si sa pastrez laptele acesta care se scurge la congelator pt zile cand am treaba in afara casei? Curge putin, poate 5 ml la o masa sa fie.. dar intr-o zi as aduna poate 20ml fara efortul de a pompa.
Acest lapte ce curge din sani e doar lapte de inceput, slab? Merge dat doar lapte din acesta la o masa (ma gandesc cand voi decongela)?

Va multumesc mult
O zi frumoasa sa aveti

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

giulik este normal sa iti curga sanul celalalt cand alaptezi. si eu am patit-o. se va intampla pana se mai regleaza lactatia, avand in vedere ca alaptezi doar de aprox. 2 sapt. deci din acest pct de vedere nu-ti fa probleme.
nu stiu daca are rost sa colectezi laptele care se scurge. intr-adevar cred ca laptele acela este doar de inceput, poti singura sa-ti dai seama pt. ca este aproape incolor, fata de laptele de sfarsit care e alb. in orice caz, daca il colectezi, sa fie in recipient steril. si daca ai stoarce si din laptele de sfarsit ar fi mai buna calitatea laptelui stocat.
intr-un fel poate fi bine sa ai rezerve de lapte stocat, mai sunt cazuri cand mama e neovita sa se desparta de bebelus cateva ore-o zi. insa nu ai de unde sti daca va fi cazul la tine.
laptele congelat se pastreaza maxim 6 luni.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Pe langa tema si totusi la tema....



Realitatea alaptarii in Romania surpinsa in imagini

Publicat pe 20 Mai 2011
Rata alaptarii exclusive in 2010 a fost de 12,6%, indicand o scadere fata de alti ani. Aceasta cifra este mult sub media europeana si sub cea mondiala de 39%

Un studiu recent realizat de Institutul pentru Ocrotirea Mamei si Copilului care a evaluat starea nutritionala a nou-nascutilor si sugarilor in Romania arata ca in anul 2010:

initierea alaptarii timpurii este inca putin adoptata in Romania chiar si in Spitalele Prieten al Copilului . Desi este sub standard, initierea alaptarii timpuri are o rata de trei ori mai mare in aceste spitale fata de maternitatile obisnuite.
rata alaptarii exclusive la nivel national a fost de 12,6%, indicand o scadere fata de alti ani. Aceasta cifra este mult sub media europeana. Pe regiuni, in Moldova, unde se afla si cele mai multe Spitale Prieten al Copilului aceasta rata s-a mentinut la nivelul de 16,1%, iar cea mai scazuta rata, de 10%, se intalneste in zona de sud, cu cele mai putine maternitati active in Initiativa Spital Prieten al Copilului
durata medie pentru orice tip de alaptare a fost de 8,83 de luni, in crestere fata de 6,6 luni, in 2004. Aceasta crestere exprima o ameliorare importanta si se datoreaza cresterii duratei de alaptare si dupa varsta de un an.


Sursa: Comunicat de presa

pentru mamicile care alapteaza, pentru ca sunteti probabil si multe din mamicile care ati scris pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulik spune:

bebe are acum 3 saptamani, alaptez fara probleme si imi place, doar ca:
- imi simt sfarcurile inflamate; nu am rani (adica nu vad nimic); ma doare cand apuca bebe, dupa ce suge de cateva ori imi trece
- am impresia ca bebe nu apuca bine la inceput sanul (uneori); stiu cum trebuie sa fie: gura mare, buza de jos intoarsa, barbia lipita etc., dar nu stiu cum sa-l fac sa deschida gura mai mare, MAI ALES cand alaptez noaptea in pat si evident, nu vad cum apuca:)

ceva sugestii pentru mine?...

va multumesc

p.s. am fost foarte mirata de aceste procente de alaptare - 90%, 53%, 12% in romania. dar ce sa zic, numai un exemplu, bebele meu cere de obicei la 3 ore, dar ieri a cerut la 2 ore si mama deja mi-a zis, dupa doar o zi, ca ar trebui sa ii dau lapte praf; bebe ia foarte bine in greutate. uite cum absolut din NIMIC se putea da lapte praf. bine ca eu si tatal ne-am informat si stim ce e mai bun pt bebe. e tare important sa stim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

giulik...daca ai nevoie de sprijin de orice fel, de o parere etc....poti intra si aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170270&whichpage=13

suntem un grup de mamici cu pitici nascuti in ian-febr.2012.

te pup!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

intrebare...aveti cumva vreun link unde pot vizuliza mai multe pozitii de alaptat?

multumesc




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput