Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Of, Liliana, greu tare. Eu sunt de acord cu tine, forumul asta cu alaptarea este foarte bine ascuns, si greu de gasit. Eu stiam de subiectul cu Help line, din anii trecuti, si chiar si asa mi-a fost greu sa-l gasesc cand eram gravida si vroiam sa ma informez.

Si eu am facut o mastita cand avea bebelina 3 luni, tot fara nici un semn in prealabil, sanii aproape goi, m-am trezit la 2 noaptea ca ma doare. Una din ipoteze a fost ca putea sa se fi infundat canalul din cauza presiunii pe care o fac pe sanul drept cand dorm. Dorm in general pe dreapta ca sa pot sa o vad pe bebe care doarme pe stanga mea.
Din pacate laptele scade ingrozitor, a durat aproape o luna sa am iar laptele ca inainte. Eu am avut si un let-down zgomotos, in sanul drept (cel care a facut mastita) tasnea laptele de pe un canal in fantana arteziana, iar matzu se obisnuise sa-i curga lapticul in gura fara nici un efort. Bebelina a fost tare suparata, facea nazuri la sanul bolnav, o puneam in aceeasi pozitie ca la sanul sanatos. Daca mananca numai la 2 ore e bine, a mea manca continuu . Sensibilitatea mameloanelor a trecut mai repede la vreo saptamana, m-am dat cu Purelan (lanolina pura) de la Medela, banuiesc ca exista si de la alte marci.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

O luna pana se restabileste lactatia? Pai abia ma chinuisem 3 saptamani sa ajung la ce aveam...

Super, totul minunat! Inteleg ca toata chestia cu alaptatul va continua sa fie un cosmar pentru mine. Abia astept 6 luni, macar n-o sa mai fiu asa stresata ca nu am ce sa-i dau sa manance.
Ii e foame micutului, ii e foame rau... e ingrozitor!
Toata noaptea ne-am luptat cu foamea si cu suptul; i-am dat niste apa de orez cu glucoza, sa nu moara puiul de foame si sa nu scada in greutate, dar lui ii e foame de lapte.
Nu a acceptat sa stam intinsi sa suga, asa ca toata noaptea a fost o joaca de-a urlatul si ridicatul la mancat.
Abia pe la 7 a acceptat pozitia culcat si am dormit si eu un picut, a adormit si el cu sanul in gurita...

Nu stiu cat mai rezistam asa.

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Liliana, iti copiez aici ce ti-am scris si la celalat subiect, dar poate mai sunt mame pe care sa le ajute ceva din experienta mea:

Ce am constat ca ma ajuta pe mine contra intepaturilor si durerilor in sin:
- dorm numai pe spate. Cum dorm pe o parte, cum ma trezesc ca ma doare sinul pe care am dormit.
- am constat iarasi ca am tendinte sa am parti dureroase cu ganglioni umflati daca fac prea multe exercitii cu muschii pieptului
- durerile cresc daca mi-e frig. Asa ca ies numai bine impachetata din casa, am grija sa imi fie cald si bine. Nu tu spate gol sau fara fes cind bate vintul
- cind totusi am noduli durerosi, inainte de a da papa la bebe fac un dus fierbinte cel putin zece minute
- cind dau papa la bebe il asez ca sa fie (cit de cit) cu barbia in directia nodulului. Se spune ca acolo se elibereaza mai intii de lapte. Nu dau al doilea sin pina nu simt mai bine cu primul
- nu alaptez numai o singura pozitie intr-o zi
- dupa ce am dat de mincare ma ung cu un fel de brinza rece de vaci acrisoara (Quark ii spune aici, poate are acelasi efect si brinza de vaci proaspata nesarata cum e in tara). Puteti incerca si cu cubuletze de gheata sau pernutze cu gel racite. Nu mai mult de 20 de minute.
- cind simt ca am un inceput de mastita iau Phytolacca (bilutze homeopatice 5 bx 3ori pe zi)
- am avut si eu dureri de mameloane si inca cum. Din pacate aici nu am gasit reteta minune, oricite am incercat. Am incercat si mameloane de silicon, nu m-au ajutat prea mult. Acu vad ca daca bebe a mai crescut a inceput sa prinda mai bine si au scazut si durerile, asa ca tin pumnii sa fie si la voi cu timpul mai bine (ah da, pozitia cum il tineam la sin era cum trebuie - verificat de moasa. Oricit ii scoteam sinul si il bagam din nou, nu folosea adesea la nimic sa scada durerea, ba chiar o creste uneori)
- si la mine mamelonul e adesea alb. Moasa mea spuse ca cica bebe trage f puternic si de aia





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

MUltumesc. Problema e ca mastita aproape s-a dus, dar s-a dus cu ea si laptele.
Mersi de raspuns...


36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Liliana, eu cred ca in cazul vostru s-a suprapus mastita peste un puseu de crestere si de asta suge ca dispratul si tu ai impresia ca s-a dus laptele. Eu am trecut prin 2 mastite, si nu s-a dus laptele. Se poate ca din cauza durerilor si febrei sa scada lactatia, dar daca au trecut ar trebui sa-ti revii. Da-i sa suga la cerere, cat doreste, daca se impune suplimentul atunci da-i cu lingurita/siringa/cana nu cu biberonul. Mult succes!


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Liliana, nu o luna pana se restabileste lactatia, ci o luna pana am ajuns sa am la fel de mult lapte ca inainte (eu aveam mult lapte) si bebe sa nu mai protesteze (ea fiind obisnuita sa iasa lapticul cu jet). Dar lapte a existat, numai ca trebuia sa munceasca pt el, n-aveam nimic in exces, produceam pe masura ce sugea ea, efectiv simteam durerea in san cand tragea, parca imi colapsau canalele din cauza presiunii cu care tragea. Si sugea foarte des. Singura solutie e tinutul lui bebe la san, sa stimuleze. Mastita e interpretata de organismul nostru ca fiind lapte in exces, suptul lui bebe o sa-i semnalizeze corpului ca e nevoie sa produca mai mult. Eventual poti sa-i dai lui bebe lapte praf din paharutzul de la biberon. Fruntea sus, daca ai reusit o data, a doua oara o sa fie mult mai usor!

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Mersi, fetele, azi parca nu mai mananca deloc!
A mancat dimineata pe la 8:30, nu s-a saturat, i-am dat ceva LP (nu mult, cat sa nu se deshidrateze) si de atunci nu a mai mancat.
L-am mai pus de 2 ori la san, dar nu prea a avut pofta. POate ca asa e, o fi fost vreun puseu peste scaderea mea de lapte.

Dar sanii sun moi, moi, moi, nu mai am nici intepaturile alea... Of!
Cat am avut febra aveam si lapte, singura problema erau durerile din alaptare, au fost crunte la inceput, dar lapte era pana joi; de vineri... pauza si gata!
Sa vedem ce si cum facem saptamana asta, noroc ca ma sustine si sotul!
Bebe doarme acum, sa vedem cand se trezeste cat mai mananca.

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Liliana, o fi trecut puseul. Nu ii da lapte praf, daca vrei sa alaptezi. Il bulversezi. Hidrateaza-te tu corect si vei vedea ca vine el si laptele. Sunt mamici care niciodata nu si-au simtit sanii tari cat au alaptat, si unele chiar au alaptat mult, peste 2 ani! Daca te sustine sotul, nu te da batuta! Bebelusii sug des sa stimuleze si lactatia, dupa ce vine cat lapte au ei nevoie, sug normal de des. Hai, curaj!

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Precis au mai fost intrebarile astea, dar n-am timp sa caut in urma ca e destul de presant: ma doare o masea. Maine merg la stomatolog si habar n-am ce-mi va zice/ face dar daca trebuie sa-mi scoata nervul, de ex, si trebuie sa-mi faca anestezie, pot? Adica nu interfereaza negativ cu alaptatul? E vreun anestezic de preferat altuia in acest caz? Dar daca ma trimite la radiografie, sa accept? Multumesc anticipat!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nimeni, nimic? Ca la ora 16 ma duc sa scap de chinuri si de la telefon mi-a zis docto de radiografie...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput