Cerazette si lipsa libidoului

Cerazette si lipsa libidoului | Autor: cristina_ana

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am nascut acum doua luni si am inceput sa iau anticonceptionale Cerazette. Pe langa sangerarile aparute si care au durat destul de mult timp, ma mai confrunt si cu o lipsa aproape totala a libidoului. La inceput am zis ca o fi o intamplare, ca o fi de la alaptat, oboseala, etc. Dar deja incep sa ma ingrijorez. Nu am mai avut niciodata problema asta. Acum cheful de sex este 0!!!!!
Si voi ati patit la fel? Se regleaza situatia in timp, sau mai bine renunt la ele?


Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Buna,

Sa stii ca in general contraceptivele sunt "incriminate"de acest efect advers,pentru ca de fapt asha si fac-blocheaza un ciclu normal de 28 de zile,cu ovulatie,etc...

Acest Cerazette ar tb sa fie un pic mai bland pe aceasta pb-tocmai pentru ca nu are decat progesteron inclus.

Un medic ginecolog cred ca te sfatuieste cel mai bine.
Succes,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami2003 spune:

Si eu am patit la fel. Am renuntat dupa 3 luni si mi-am pus sterilet Mirena. Acum este OK. Am mai avut si stiam cum este, dar altfel initial este tot cu ceva probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

din cate stiu lipsa libidoului e normala cateva luni dupa nastere...
de vina sunt hormonii alaptarii nu anticonceptionalele.
cel putin dr. meu asa m-a linistit

*****************************************************************************
gogoasha


"From this day forward you shall not walk alone.
My heart will be your shelter and my arms will be your home."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

si eu am patit la fel. luam cerazette si libidoul era aproape 0. plus ca mai aveam si sangerari la 2 sapt de cate 2-3 zile.
dupa o sangerare care a tinut 3 saptmani medicul mi-a spus sa nu mai iau cerazette.imediat mi-am revenit la capitolul libidou.

acum 2 ani, dupa ce am nascut baiatul, am luat exluton. dupa el am stat destul de bine cu libidoul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri!
M_monique, si eu dupa nasterea primului baiat, acum doi ani, am luat Exluton si nu am avut probleme cu libidoul de la el. Dar am inteles ca acum nu se mai gaseste.
Oricum, sunt hotarata sa imi pun sterilet probabil luna viitoare, ca am inteles ca trebuie sa treaca cel putin 3 luni de la nastere. Porcariile astea de pastile sa nu le mai vad, parca e din ce in ce mai rau pe masura ce le iau. Pana acum eu eram aia care il alergam pe sot, acum ma alearga el pe mine si eu nu stiu cum sa fug mai repede!
Si sigur nu e de la alaptare, ca inainte de a incepe sa le iau am apucat sa de cateva ori si a fost super bine, desi nascusem de curand si alaptam, si eram obosita, si tot tacamul!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

si eu am luat cerazette dupa a doua nastere, tocmai pentru ca alaptam si altele nu aveam voie,acestea fiind recomandate de doctor si la fel nu am avut libidou deloc, putea trece si o luna si nu-mi trebuia, dar nici ciclu nu am avut timp de un an dupa nastere, si apoi am renuntat la ele, chiar daca alaptam in continuare, si am apelat la condom, iar situatia si-a revenit la normal .Oricum orice anticonceptional are acest efect, dar depinde cred si de persoana, adica de organism.Dupa prima sarcina am luat triregol si la fel am avut aceeasi problema, care nu a disparut decat dupa ce am renuntat la utilizarea anticonceptionalului.

editez ca am uitat sa te intreb, de ce iei anticonceptionalele astea, alaptezi? Pentru ca mie mi-au fost recomandate pentru perioada cat alaptez, dupa urmand sa-mi dea altele ,dar eu am renuntat la orice anticonceptionale, in principal pentru acest efect neplacut...

Mergi la inceput