citim impreuna "Artificii" de Jorge Luis Borges

citim impreuna "Artificii" de Jorge Luis Borges | Autor: Adela99

Link direct la acest mesaj

www.librariabucuresti.com/Carti-Vila_de_pe_colina-3759.htm" target="_blank"> Vila de pe colina, W. Somerset Maugham
Femeia sfasiata de Simone de Beauvoir
www.scribd.com/doc/2543027/Steinbeck-John-Soareci-si-oameni" target="_blank">Soareci si oameni de John Steinbeck
www.scribd.com/doc/3683068/Jorge-Luis-Borges-Artificii" target="_blank"> Artificii de Jorge Luis Borges
www.scribd.com/doc/19599811/adolfobioy-casares-inventia-lui-morel" target="_blank"> Inventia lui Morel de Adolfo Bioy Casares
www.scribd.com/doc/11114010/Marquez-Douasprezece-Povestiri-Calatoare" target="_blank"> Douasprezece povestiri calatoare de Gabriel García Márquez
www.humanitas.ro/humanitas/oameni-din-dublin" target="_blank">James Joyce - Oameni din Dublin
www.polirom.ro/catalog/carte/zapezile-de-pe-kilimanjaro-si-alte-povestiri-2782/" target="_blank">Zapezile de pe Kilimanjaro si alte povestiri de Ernest Hemingway
www.palestineonlinestore.com/books/meninthesun.htm" target="_blank"> Men in the Sun and Other Palestinian Stories de Ghassan Kanafani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Adela, in ce ordine le citim?


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

alandala :)

sau

Artificii de Jorge Luis Borges

Soareci si oameni de John Steinbeck

Douasprezece povestiri calatoare de Gabriel García Márquez
Femeia sfasiata de Simone de Beauvoir
Men in the Sun and Other Palestinian Stories de Ghassan Kanafani
Vila de pe colina, W. Somerset Maugham
Inventia lui Morel de Adolfo Bioy Casares
James Joyce - Oameni din Dublin
Zapezile de pe Kilimanjaro si alte povestiri de Ernest Hemingway

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Mihaelka, treci-ncoa' cu soarecu' :)

io m-am apucat de Borges, Funes cel ce nu uita si de la primele randuri m-am "impotmolit"si am fost nevoita sa apelez la google
("Mi-l amintesc [...] cu o pasionarie intunecata, floare a suferintei") ca sa aflu ce e aia o pasionarie, si am aflat. voi poate stiti, da' io tot va spui ce am aflat.

pasionaria e floarea pasiunii sau mai exact floarea patimilor.
se zice ca a fost descoperita de misionarii catolici pe la sfarsitul sec. XVI. numele ii vine de la asocierea cu patimile lui Hristos: cinci petale si cinci sepale - reprezentand pe cei zece discipoli fideli, mai putin Petru si Iuda. corola purpurie cu 72 de filamente simbolizeaza coroana cu 72 de spini, cele cinci stamine reprezinta ranile lui Isus, iar cele trei stiluri ale pistilului corespund celor trei cuie.
iote-o in toata splendoarea ei

ma'c sa citesc mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Deci eu sunt in ceata....credeam ca citim toate o singura carte....adeca nu asa faceam? Si nuvelele astea ..ne apucam de ele in ce ordine vrem? E un fel de Clubul cititoarelor....nu Citim impreuna.....

Nu stiu sincer cu ce sa ma apuc...si ce sa-mi cumpar.

P.S. Sunt si eu de acord cu subforumul separat, Mirela chiar vorbea de asta la un moment dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

no, bine no :)

schimb titlu' (daca poci)

edit: reusii

sa mai deschid unu' cu "citim impreuna Soareci si oameni de John Steinbeck" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

No:)stai putin. Hai sa citim hartificiile intai si porma vedem. Ce zici?

Multam de pasionaria!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Sa inteleg ca de data asta citeste fiecare ce vrea, ce are si cat poate pana la finalul acestui cerc ?

Eu o sa incep cu "Artificii" si pe urma "Oameni si soareci" si daca imi mai ramane timp o sa citesc "Femeia sfasiata".

Ah am vazut ca Inventia lui Morel este pe scrib format pdf, poate o sa ajung sa o citesc si pe asta.

Oricum, cam aiurea cercul asta, fara suparare!



Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 31+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

nici o suparare :) si io am ajuns la aceeasi concluzie;
da' acum ne-am lamuritara :) mai ales io incepem cu Artificii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Eu deja am citit primele 3 povestiri din Artificii, sunt la a patra.
Dar din pacate timpul meu de stat pe net, pe ziua de azi, a expirat.
Asa ca revin maine cu multe impresii.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 31+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:


am reusit sa citesc Funes cel ce nu uita. doar cateva pagini dar pe care le-am citit si recitit . intai am citit cap-coada, da’ imi ramasesera pe retina anumite texte si in creierash anumite nelamuriri ca aia cu primu' paragraf din capitolu' douashpatru din cartea a saptea din Istoria naturala a lu' Plinius, ala despre memorie, care Borges zice ca se incheie cu "ut tulul non iisdem verbis redderetur auditum". citesc si ceva nu-mi suna bine – nu c-as fi toba de latina :)
dau un google – tocmai citisem, unde altundeva decat pe net, ca internetul e comparat cu memoria lu' Funes – si constat ca de fapt citatul ar fi : ut nihil non iisdem verbis redderetur auditum. no, acum stau si ma intreb, o fi greseala de tipar, asha o fi vrut Borges sa scrie (da’ atunci de ce zice ca astea au fost ultimele cuvinte in paragrafu’ ala?). si ma gandesc ca n-ar fi exclus sa fi inlocuit cuvantul nihil cu totus (desi acolo scrie tulul; daca exista cuvantu' asta, ce inseamna?) "obsedat" cum el e de maretie, eternitate, infinit
ut nihil non iisdem verbis redderetur auditum
astfel incat nimic din ce a auzit ar putea fi redat cu aceleasi cuvinte
astfel incat tot ce a auzit nu ar putea fi redat cu aceleasi cuvinte
hmmm ...
"memoria si perceptia lui erau infailibile,[...] de doua sau de trei ori reconstruise o zi intreaga" ... pe de alta parte la memoria lui, a reda o zi ar trebui sa-i ia exact o zi : )
"Memoria mea, domnule, este asemeni unui depozit de gunoi" poate si pentru ca asa cum Borges spune el nu era foarte capabil sa gandeasca. "A gandi inseamna a uita deosebiri, a generaliza, a abstractiza. In lumea dezordonata a lui Funes nu existau decat amanunte, cazuri imediate"
si revin la comparatia cu internetul. nici pe internet nu se uita nimic. numai capacitatea de a alege graul de neghina, si asta presupune cunostiinte prealabile si uneori capacitate intelectuala, ridica bariere impotriva irelevantei. no, acum nu zic io ca Funel el memorioso e prost, da' nu e foarte capabil sa gandeasca : )

Mergi la inceput