Restaurante pentru familie (child friendly)?

Restaurante pentru familie (child friendly)? | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

Dragi membrii desprecopii.com,

- Ati fost vreodata la un restaurant si nu aveau scaun de copil?
- Ati fost vreodata la o cafenea si vi se fuma direct in nasul copilului?
- Cand mergeti la restaurant exista si un meniu pentru copii ca sa nu platiti inutil o portie intreaga?
- Copilul dumneavoastra primeste o atentie mai speciala din partea personalului?
- Au cumva un colt de joaca?
- Primeste copilul o plansa de colorat si cateva creioane ca sa faca asteptarea copilului mai placuta?


Toate acestea sunt doar cateva idei.

Am dori sa incepem o campanie "Promovati restaurantele pentru familie". Ma gandesc chiar sa dezvoltam un top al restaurantelor de familie, top care va varia in functie de experientele voastre.

Concret as dori sa va rog sa raspundeti la acest subiect dezvoltand urmatoarele idei:

1. Ce calitati trebuie sa indeplineasca un "restaurant de familie" (exemple in lista de mai sus dar cu siguranta ca mai sunt si altele)?

2. Ce restaurante cunoasteti in orasul vostru (deocamdata numai Romania) care se apropie de a fi un restaurant de famile. Incercati sa dati un nume si o adresa (sau macar zona in care se afla).

Puteti extinde cerintele si in functie de eveniment:
- o seara la restaurant
- un lunch la o cafenea
- un botez de succes
- etc.

Dupa ce lasam acest subiect sa curga o vreme noi vom face urmatoarele:

1. Vom creea un mesaj separat "Ghidul restaurantului de familie"
2. Vom creea un top al restaurantelor de familie (pe orase)
3. Rezultatele acestui studiu si parerile voastre le vom transmite restaurantelor impreuna cu site-ul http://www.vipstyle.ro/ care are multe lagaturi in acest domeniu.
4. Impreuna cu http://www.vipstyle.ro/ vom dezvolta si un sticker, un semn distinctiv care sa fie afisat la intrare si care sa indice daca acel restaurant este vazut de catre voi ca restaurant de familie (deocamdata numai pe Bucuresti si foarte curand in toata tara)

Daca vi se pare o idee interesanta va rog sa fiti activi! Haideti sa aratam patronilor de restaurante ca exista si familii cu copii care vor sa se simta bine!

O parere, fie ea cat de scurta va arata interesul vostru fata de acest subiect.

Multumim http://www.vipstyle.ro/ pentru ca au avut aceasta idee...

Trei persoane care vor da raspunsurile cele mai pertinente sau vor fi cele mai active la acest subiect vor primi de la noi Tricoul oficial Desprecopii.com. Asteptam reactii...

O zi buna Echipa Desprecopii.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Din pacate, nu, nu am gasit asa ceva in Ro. Adica sa indeplineasca toate conditiile scrie. Care, de altfel, mi se par ff decente pt. o familie care vrea sa mearga la restaurant cu copiii. Am fost in mai multe rest. prin tara (la mare, Bucuresti, pe traseu in si din drum spre casa), dar nu am gasit sa aiba scaun de masa pt. copil, loc de joaca etc. Poti intalni eventual ceva gandit pt. copii pe la supermarket-urile celebre (nu stiu daca pot sa dau nume) sau la pensiuni, hoteluri, dar nu la rest.

Off-topic: Fiindca este vorba doar despre Romania, dar tot in tema cu ce se discuta aici, am fost ff impresionata si placut surprinsa de parcul de distractii Gardaland in materie de utilitati si dotari pro-bb. Nu ma refer la distractii, ca doar asta e obiectul muncii lor, ci ma refer la sala pt. alaptat, schimbat, conditii igienice, distributoare de papici pt. bb etc.

Frumoasa initiativa, felicitari pt. ceea ce vreti sa faceti. Si astept cu interes sugestii, pt. viitor, sa stiu unde sa merg cu copilul si sa ne simtim bine cu totii.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Citat:
Poti intalni eventual ceva gandit pt. copii pe la supermarket-urile celebre (nu stiu daca pot sa dau nume) sau la pensiuni, hoteluri, dar nu la rest.


Sigur ca poti sa dai nume! Chiar asteptam nume de restaurante, mouri, cafenele, locuri de joaca unde se poate manca decent, etc. pe care voi le considerati - macar ca incearca sa fie - de familie!

Dar asteptam pareri personale si nu membrii care se inregistreaza ca sa-si faca reclama, mai ales ca dupa ce facem topul o sa verificam propunerile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ce bine...super subiect! poate citesc si patronii si iau masuri

aici in Br majoritatea restaurantelor inclusiv Pizzeriile, cafenelele...au loc de joaca pentru cei mici personal care se ocupa de ei pe timpul cat parintii servesc masa...unele au chiar un mic salon in care-i coafeaza, picteaza , etc...scaune speciale
copii pana la 7 ani nu platesc delok orice si oricat ar manca, apoi peste aceasta varsta platesc 1/2 din meniu(mai putin atunci cand este vorba de Happy meal la mc sau altele in acest gen sau alte meniuri speciale pentru cei mici care au preturi separate)
aici fumatul in restaurante este strict interzis, cei care vor sa fumeze sunt invitati sa o faca in barul restaurantului(unde nefumatorii isi asuma "acest risc") sau in locul special amenajat de afara(in gradina) aici ma gandesc ca-i ajuta si clima



monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Wow, ar fi f dragut sa existe asa-ceva in Timisoara! Daca deja exista, eu n-am gasit un asemenea restaurant... Poate vreo mamica din Timisoara, mai norocoasa a gasit?

DC si http://www.vipstyle.ro/ pentru idee!

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Doar la Ikea am intalnit scaune pt copii, meniu pt copii, loc de joaca pt copii in restaurant, in imediata apropiere a parintilor, tacamuri pt copii, cuptor cu microunde pt incalzit mancarea copiilor

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

In Outletul din Militari au loc de joaca unde poti lasa copilul, contra cost, si sa revii sa-l iei peste 30 de minute sau 1 ora...

La Pizza Hut copilul primeste o carticica si o cutie de creioane colorate...

La Kika e loc de joaca pentru copii, langa restaurant. Insa nu-i supravegheaza nimeni pe copii.

Restaurant cu loc de joaca chiar nu stiu in Bucuresti. Astept sa citesc ce scriu fetele...

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Reastaurantwww.casadomnesti.ro/" target="_blank">Casa Domnesti, Domnesti Ilfov (partea de vest a capitalei)

1. Au scaun special pentru copii
2. In restaurant nu se fumeaza decit in sala de la parter sau pe terasa.
3. Nu are loc de joaca special amenajat pentru copii
4. Nu stiu daca au meniu special pentru copii, dar la au o lista de antreuri calde care sunt fosrte potrivite pentru un meniu de copil, cantitativ si la pret.

Restaurant SNOW, Sinaia Prahova

1. Au scaun special pentru copii
2. Au jumatate de rastaurant de nefumatori care este bine despartit de partea de fumatori. Se fumeaza si pe terasa.
3. Nu au loc de joaca pentru copii

Tratoria Il Calcio, Str. Drumul Taberei Nr.32

1. Au scaun pentru copii
2. Saoloane de nefumatori






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ma bucur sa aud ca exista si in Romania macar 2-3 restaurante child-friendly.
La IKEA au spatiu pentru schimbat scutecul si pentru alaptat (masuta de schimbat - chiar si un carusel - si fotoliu) si spatiu de joaca pentru copii la intrare
Am fost surprinsa in Bulgaria, am cerut scaun pentru copil, fara mari sperante, si mi-au adus.
Frumoasa initiativa DC!

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Hard Rock Cafe Bucuresti
- nu se fumeaza inauntru
-scaune pentru copii
-meniu pentru copii
- personalul fff nice cu copiii

I love it



www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">We LOVE Sonia

www.bebelissimo.com/" target="_blank">*Bebelissimo*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Multumesc de raspunsuri! Asa cum v-am spus:

1. Strangem date!
2. Facem topuri
3. Contactam restaurantele si le informam despre acest punct de vedere si ne cerem drepturile

Deci va ascultam in continuare!

O zi buna Echipa Desprecopii.com

Mergi la inceput