Tiroida (2)

Tiroida (2) | Autor: luminita69

Link direct la acest mesaj

<<<<subiect anterior



draga CRISTINA MULTUMESC PT SFATURII merg lunar la dr endocrinolog iar in noiembrie imi va repeta analizele ,pe mine ce m-a frapat foarte tare e ca analizele de tiroida sunt normale dar nu am luat in considerare supararile stresul si faptul ca eu lucrez program de 12 ore inclusiv si ture de noapte .sunt increzatoare in fortele mele si sunt mimdra de familia mea care m-a sustinut inspecial sotulpt asta il iubesc enorm ,dar nu pot uita si copii care au fost tot timpul linga mine .si mai conteaza sa nu iti pierzi speranta si credinta sanatate si sa auzim numai de bine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_dm spune:

Draga Lumi, asa sa faci!
Sa nu neglijezi sa te duci la doctor oricat de mult ai avea de lucru.
Am aceeasi sansa de a avea un sot adorabil, care m-a inteles, m-a sprijinit si m-a ajutat. Ii sunt recunoscatoare pentru rabdare si intelegere! Am avut perioade crancene cand luni de zile nu eram capabila sa ma misc efectiv - energie zero sau extrema cealalta, palpitatii si agitatie, cu toate ca incepusem tratamentul. Acum, Doamne ajuta, am reusit sa gasesc echilibrul...tratamentul functioneaza. Dar problema este ca nu numai tratamentul este important. Ci tot ce face parte din viata ta! Pentru ca...totul influenteaza tiroida: ambientul, stresul, ce mananci (daca mananci mai multa sare imediat vei resimti o schimbare), oboseala, agitatia, caldura etc...tot.
Invata sa-ti asculti corpul, sa stii cand iti trage un semnal de alarma si cum trebuie sa reactionezi.
Stiu ca este o problema de care vom trage poate toata viata, tocmai de aceea e nevoie de multa atentie.

Sa auzim de bine si ai grija de tine!

Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna...Inainte de sarcina am avut probleme cu tiroida... Am ''tratat-o'' si ma simteam bine...In sarcina nu am avut probleme...Dupa sarcina m-am simtit rau si mi-am facut analizele
FT4>5.50 (VAL.NORMALE 0.7-1.6) ; T3>5.77(VAL.NORMALE 0.92-2.33); T4>25.76(VAL.NORMALE 4.65-9.3)...Dar nu am facut TSH...este importtant TSH-ul?..si am facut si o ecografie tiroidiana din care reiese ca am tiroida marita...Analizele mi le facusem deoarece aveam pulsul 130...Poate ma lamureste si pe mine cineva cat este de grav...Nu cer sfaturi pe forum...dar macar o idee...Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

adriana, tsh.ul e foarte important
eu am hipotiroidism post partum, si de cand mi l.au depistat fac tratament cu eutirox pe viata, iar la analizele de pe perioada sarcinii de acum si in general , se solicita tsh si t4! fara tsh nu se discuta

roxana 25 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna...TSH-ul a iesit 0,03 f mic valori normale 0,5-5...Am fost la doctor si a vrut sa ma interneze , dar am refuzat..A spus ca am hipertiroidie,boala Basedow...Mi-a dat tratament cu Tyrozol,Eurovita,Metropol ptr puls marit si un calmant...Mi- spus ca daca nu ajung la valori bune,pot ajunge la operatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Adrriana , nu te speria .Aceleasi texte le-am auzit si eu .eu aveam tsh-ul 0,009 adica mai mult nu era ... , t4 si t3 mari , palpitatii , insomnii , tremuraturi si alte alea ...am facut tratament cu tirozol ( la inceput 50 de mg pe zi , apoi din ce in ce mai putin , pana am ajuns la 5 mg pe zi ) , metoprolol si cam atat.Dupa 2 ani de tratament am facut pauza de tirozol , acum am aproape 1 an fara tratament si nu am mai avut manifestari / analize ca de hipertiroidie /basedow .Ba chiar se pare ca o sa trebuiasca sa iau eutirox , caci se pare ca o iau spre hipotiroidism acum .
Ce vreau sa zic cu toata polologhia asta e ca nu trebuie sa te sperii ca o sa ajungi musai la operatie .Si mie mi s-a spus ca voi avea nevoie , dar numai daca fac recadere dupa 2 ani de tratament cu tirozol si mai exista si varianta sa iei iod radioactiv si sa scapi de cutit.
Iar daca dupa tratament aluneci spre hipo , cum am patit eu ...asta s rezolva cu bulinutza de eutirox luata zilnic si nu prin operatie.
Sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Mi-am facut si eu TSH si mi-a iesit 0,0006. Initial nu am vrut sa-l mai fac pt ca anul trecut, desi aveam acele stari de oboseala, lesin si faptul ca trebuia sa mananc ceva, sa beau ceva acidulat ca apoi incepeam sa tremur ca drogata, TSH-ul mi-a iesit in limite normale.Cum se explica, nu stiu. Abia peste o luna ajung la medicul endocrinolog. Am si endometrioza, cauza a infetilitatii si 33+. Si vreau anul acesta sa raman gravida.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Beatrice , de ce tocmai peste o luna la endocrinolog ?Poate ar fi mai bine sa mergi mai curand .Tsh-ul tau e f mic si din asta si ce descrii tu ca simptome pare a fi vorba de hipertiroidie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Hipertiroidie?Credeam ca hipo...
Pt ca trebuie sa ma prezint la ea apoi cu un vraf de analize pe care trebuie sa le fac in anumite zile dupa CM. Si ultima analiza o am in a 21 zi de CM.
Crezi ca pot ajunge acum la operatie?Abia m-am operat laparoscop
De ce anul trecut desi aveam acelasi stari, mi-a iesit TSH-ul ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Banuiesc ca analizele de care spui ca trebuie sa le mai faci sunt pt infertilitate .Din cate stiu eu cele pt tiroida se fac oricand .Dupa tsh , pare a fi vorba de hipertiroidie , ar fi bine sa iti dozezi si hormonii tiroidieni t3 si t4 si sa mergi cu rezultatele la medic , chiar daca celelalte nu sunt gata .Manifestarile de hipertiroidie sunt astea , in mare

-pierderea greutatii corporale, in conditiile in care apetitul si ingestia de alimente cresc
- tahicardie (accelerare a batailor inimii), aritmie (tulburare a ritmului cardiac) sau palpitatii
- nervozitate, anxietate, iritabilitate
- tremor -tremuraturi ale mainilor si degetelor
- transpiratie abundenta
- tulburari ale ciclului menstrual
- scaune frecvente (diaree)
- cresterea dimensiunilor glandei tiroide (gusa), care se prezinta sub forma unei umflaturi la baza gatului
- oboseala, slabiciune musculara
- tulburari ale somnului (insomnii)
De ce ti-a iesit tsh-ul normal in trecut desi ai avut manifestari asemanatoare nu as sti sa iti spun.
Despre ce operatie intrebi ?ca nu am inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Da, sunt pt infertilitate analizele.
Intrebam de operatia de tiroida.

Mergi la inceput