un sfat va rog...

un sfat va rog... | Autor: arwen92

Link direct la acest mesaj

buna ziua mamici si viitoare mamici!as avea si eu nevoie de un sfat sau o indrumare.am ramas insarcinata.culmea este ca ma protejam(luam anticonceptionale)si nu stiu ce sa fac.am fost la dr si mi-a spus ca sarcina este maricica...cca 13 saptamani.mi-ar fi placut sa am un copil dar situatia noastra(a mea si a sotului)financiara nu prea ne permite.acum doar el lucreaza si avem foarte multe datorii.nici nu vom putea beneficia de indemnizatia ptr bebe ca nu am lucrat cu carte de munca.asa ca mi-a ramas o singura posibilitate.s-a renunt la bebe.stie cineva un dr.ginecolog in bucuresti mai ieftin???
imi este teama sa fac avort dar nu stiu ce voi face cu bebe.ma puteti sfatui cu ceva???va rog in disperare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

de ce nu-l dai spre adoptie?nu e mai bine decat sa-l omori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Inainte de asta ati discutat cu parintii vostri?Ei stiu ca ar putea avea un nepot sau o nepotica?Cine stie ,poate va pot ajuta acum la inceput si ar fi o motivatie foarte serioasa.Acum aveti datorii ,e mai greu,dar cu putin sprijin,poate o scoateti la capat in trei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Citat:
citat din mesajul lui arwen92

buna ziua mamici si viitoare mamici!as avea si eu nevoie de un sfat sau o indrumare.am ramas insarcinata.culmea este ca ma protejam(luam anticonceptionale)si nu stiu ce sa fac.am fost la dr si mi-a spus ca sarcina este maricica...cca 13 saptamani.mi-ar fi placut sa am un copil dar situatia noastra(a mea si a sotului)financiara nu prea ne permite.acum doar el lucreaza si avem foarte multe datorii.nici nu vom putea beneficia de indemnizatia ptr bebe ca nu am lucrat cu carte de munca.asa ca mi-a ramas o singura posibilitate.s-a renunt la bebe.stie cineva un dr.ginecolog in bucuresti mai ieftin???
imi este teama sa fac avort dar nu stiu ce voi face cu bebe.ma puteti sfatui cu ceva???va rog in disperare


Oh, scumpa mea... mai e putin si vei simti cum misca in burtica..
Nu iti pot da nici un sfat, tu si doar tu poti hotara ce vei face.. insa un lucru stiu cu siguranta: daca vei face copilasul, niciodata nu vei avea regrete, oricat de greu poate ti se va parea, pe cand daca vei scapa de el.. toata viata te va bantui :(
Lucrurile se schimba si in bine in timp, daca ar fi ca doar cand le avem pe toate si suntem ok financiar sa avem copilasi.. cu totii i-am face pe la 40 de ani sau.. niciodata.
Sper sa iei decizia cea mai inteleapta.
Ai grija de tine. Stii.. e o vorba care mie imi place: "everything happens for a reason"
Multa bafta!


Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Hmmmm, iarta-ma te rog ca sunt off topic...

vreau sa-ti spun ca , in situatia ta , am fost si eu acum cativa ani in urma, usor diferita totusi...fara sot legitim, cu un barbat langa mine care a dat bir cu fugitii cand a auzit ca va fi tata...

fara casa, fara masa, fara sprijin din partea familiei...am facut avort la 10 saptamani...

innainte de asta am cautat institutii unde sa pot sta macar pe perioada sarcinii, m-am umilit ca ultimul om, numai ptr o amarata camera de camin , am fost in stare de ORICE, numai sa pot macar pastra sarcina...in fine...

regret e putin spus, traiesc de atunci ani grei, am varsat muuuulte lacrimi, nu e zi sa nu imi amintesc, si sa nu imi cer iertare de la copilul pe care l-am ucis, insa...nu se mai poate face nimic...

a fost...





Nikole, mami lui Albastrel si fericita 9+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Din cate stiu avortul se face pana in 12 saptamani.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

ca sati raspund strict la intrebare. Cand cauti un doctor nu cauti unul ieftin ci unul bun.Un gnecolog ieftin si neexperimentat te poate nenorocii rau de tot la un avort. Si daca tot esti interesata de proceduri de avort cautati un cabinet medical care sa dispuna de tehnologie prin aspiratie..

ca sa ti raspund of topic..
din experienta iti spun ca pe perioada sarcinii 9 luni ,multe lucruri se schimba si in general in bine
si daca e sa astepti pana ajungeti sa va impacati cu bani....o sa asteptati mult si bine..
Eu sunt mamica de o luna , am dus sarcina singura , si pot sa ti spun ca desi imi imaginam ca nu stiu cat de greu va fii cu bebe, acum ma descurc destul de bine cu el , nu i lipseste absolut nimic chiar daca eu acum financiar stau mult mai prost decat in perioada cand l-am conceput ( criza asta )Un bebelush cand vine pe lume aduce cu el foarte multa energie pozitiva si daca te hotarasti sa-l pastrezi o sa vezi ca pana se va naste multe dintre problemele voastre financiare se vor rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Nikole, imi pare tare rau pentru suferinta ta Felicitari pentru noua sarcina!!

Arwen, decizia e doar a ta. Am o prietena care a ramas gravida cu anticonceptionale. Atata bucurie i-a adus copilasul asta (si situatia financiara la ei era precara) dar nu regretra deloc ca a pastrat sarcina.

copiat de pe DC odiseea sarcinii:
_
Saptamana a 13-a de sarcina

Cum creste bebelusul:

Fatul are marimea unei piersici. Are o lungime de aproximtiv 7,5 cm si cantareste aproape 30 de grame.

Fata lui incepe sa devina din ce in ce mai "umana". Ochisorii care isi facusera aparitia in partea laterala a capului s-au apropiat unul de celalalt. Urechile ii sunt aproape de locul lor normal. Ficatul incepe sa ii functioneze iar rinichii incept sa produca urina in vezica. Picioarele sunt mai lungi decat bratele, iar pielea este rosie transparenta, neavand nici un strat de grasime. La sfarsitul acestui prim trimestru, toate organele sunt formate.

Bebelusul este foarte activ. Da din picioruse si manute si inoata de la un capat la altul al burtii si inapoi. Dar inca nu puteti simti asta. Interesant este ca bebelusul este acoperit peste tot cu un pufulet de puiut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arwen92 spune:

buna dimineata!am citit postarile voastre cu lacrimi in ochii.mai ales mesajul lui mindy m-a impresionat enorm.
raluca,m-am gandit si la varianta asta(sa-l dau spre adoptie),dar nu cred ca as putea trai cu gandul ca bebe este undeva si sa nu stiu cum ii este.daca este bine sau rau,daca este bolnavior/a sau daca parintii adoptivi il iubesc cum l-as fii iubit eu.iar daca as face avort nu stiu daca voi mai fii la fel.
nici eu nu sunt casatorita legitim,iar cu parintii mai nu am mai vb de foarte mult timp.(sunt certata cu ei,plus ca sunt divortati)soacra mea s-a bucurat cand a aflat,si-ar dori sa aibe o nepotica.si-a dorit sa aibe o fata,dar a avut 3baieti.
intr-o seara am visat ca tineam pe piept un bebe micut cat un gemotoc si dormea acolo linistit.era superb copilul...dormea precum un ingeras...
sotul meu nici nu stie ce aveam de gand.el si-ar dori mult sa mai aibe un copil(mai are un baiat de 11ani din casatoria anterioara).l-am intrebat intr-o zi daca si-ar dori o fetita si mi-a raspuns:"ori ce ar fii,numai sanatos sa fie".acum eu mai am o nelamurire.la niste analize facute in mai mi-au spus ca s-a depistat o suspiciune de hpv.L-AR AFECTA ASTA PE BEBE?CUM SI IN CE MASURA???
va multumesc din suflet ca incercati sa ma ajutati si ca nu ati fost nepasatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Se pare ca deja te-ai hotarat, asta e bine, cred ca ti s-a luat o greutate de pe umeri. Ai sa vezi ca o sa fie bine, sa ai incredere!
In ceea ce priveste intrebarea ta, nu ma prea pricep, asa ca las fetele sa-ti raspunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Va fi totul bine, in timp, chiar cu pasi marunti, lucrurile se aranjeaza de la sine.
Atat timp cat sunteti uniti, si in adancul inimii vi-l doriti, se vor rezolva toate.

Plus ca DC-ul e o comunitate de oameni deosebiti, in caz de nevoie, multe mamici vor sari in ajutor.

Sanatate muuuulta

Mindy


Nikole, mami lui Albastrel si fericita 9+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput