Salata boeuf

Salata boeuf | Autor: cosminiq

Link direct la acest mesaj

Mi se pare ca salata asta e la fel cu cea Orientala.
Eu salata boeuf stiu ca se prepara cu carne de pui sau de porc dupa gust si cum iti permite sanatatea.Se mai foloseste si mazare dar numai cine o suporta.

Reteta se gaseste aici:http://forum.desprecopii.com/forum/recipe.asp?action=info&id=1146

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

cosmina poti pune carne sau nu depinde cu ce iti place ,mazarea e foarte buna in salata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Pai... salata de boeuf adevarata este cu carne de vita (ca de aia se numeste de boeuf, nu?).

Eu pun ce carne am. Sau nu pun carne, e buna si fara.
In afara de carne, pun morcov, patrunjel (radacina), pastarnac (optional), telina (radacina), cartofi, mazare (cand am), castraveti in otet, maioneza (facuta din ou, ulei, mustar, zeama de lamaie), sare, piper. Soacra mea pune si gulie fiarta - prima data cand am gustat, salata ei mi s-a parut ciudata, dar acum imi place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosminiq

Mi se pare ca salata asta e la fel cu cea Orientala.
Eu salata boeuf stiu ca se prepara cu carne de pui sau de porc dupa gust si cum iti permite sanatatea.Se mai foloseste si mazare dar numai cine o suporta.

Reteta se gaseste aici:http://forum.desprecopii.com/forum/recipe.asp?action=info&id=1146


Cea din link e chiar Salata orientala (din cate stiu eu...). Eu fac salata Boeuf cum spune EllaX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu in loc de carne de vita mai pun si sunca presata si o fac din cartofi fierti,morcov fiert,castraveti murati sau gogosari, sunca,mazare si carne/sunca.Ornata cu masline, gogosari murati si oua fierte jumatati.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Secretul salatei, dupa mine, consta in alegerea acriturii, musai in saramura si nu otet, uleiului pentru maioneza si includerea mustarului simplu. Chestie de gust...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Sigur, inainte de maioneza pun mustar in tot amestecul

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

si lamanie...multa lamaie si mustar

mai adaug si 2-3 oua fierte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Secretul salatei, dupa mine, consta in alegerea acriturii, musai in saramura si nu otet, ..........

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



total de acord!!!!

de fapt prefer acritura in saramura cu orice ocazie....

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu fac salata cu cartof, morcov, pastarnac si telina (tot radacini), mazare si carne fiarta. Cum cu vita (recte boeufu) nu ma inteleg, pun de pui. Saaau, si mai gustos, piept de rata sau gasca. Plus castraveciori, dar mie imi plac cei in otet. Insa scursi bine.
Maioneza din 2 galbenusuri fierte si 2 crude. Oricum, cate fierte, atatea crude. Cand e maioneza gata, zeama de lamaie, s-o albeasca, sare, dupa gust, si mustar. Da stiti de care? de cel "po****r", cu gust de mustar adevarat.

Toate cele se toaca marunt, se infratesc cu maioneza, se dreg de sare piper si se orneaza cu masline. Care se pot rataci cateva si-n compozitie, ca dau gust bun.

Ca sa fie mai usurica la ficati, maioneza se poate indoi cu smantana, sau cu iaurt (mai ales vara), dar atentie ca nu mai tine asa mult salata, se zeia o pauza repede la frigider (in 2-3 ore e fleasca).

Si da, reteta discutata e de fapt o varianta de salata orientala.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput