Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

denizel, io ma gandeam sa ti-o aduc oricum - cadou pentru baiatul tau (iar pentru mine sa gasesc un exemplar in englezeste). Deci nu ma poti refuza:)

rrox, sa ne spui ce zice Mariuca despre carte. Raspunsurile si ideile copiilor sunt cele mai proaspete si frumoase. Sut asa oricum dar, cand vine vorba despre carti, sunt un deliciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Iiiii, multumesc mult, Mihaelka!

Acum am vazut ca Mariuca e de varsta baietelului meu.
Rox, dar ce citeste aia mica!!!! Bravo!!!!!
Harun si marea de povesti o avem, dar i-am citit-o eu!! copilului . Da, i-a placut foarte mult. Cred si eu... .
Si-asa are de citit 100 de pagini pentru peste doua saptamani (si era foarte nehotarat, nu-si gasea o carte pe plac ), asa ca ii ofer Deodata in adancul padurii :).



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Mik Multumesc, o sa ma uit dupa cartile cu pricina. E musai insa sa fie traduse, Mariuca nu poate citi inca bine in alta limba. Se descurca bine cu engleza, dar nu are chiar vocabularul necesar intelegerii romanelor.

Denizel Are perioade in care citeste foarte mult si altele in care nu vrea sa auda de citit. Si e mereu grabita cand citeste, galopeaza spre final sa afle ce se intampla, cum se termina. Doar cartile care-i plac foarte mult au "norocul" sa le reia dupa prima lectura turbo si sa le guste in amanunt. Sper ca-i doar o chestiune de varsta
Harun l-a citit acum 2 ani, la mare. Mi-l luasem eu ca lectura de vacanta (mi-au placut intotdeauna povestile ) si dupa ce l-am citit i l-am dat si ei. I-a placut, dar n-a prins toate straturile de poveste. Mi s-a parut firesc pentru varsta ei.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


ROX, stai linistita cu cititul in limbi straine. Al meu mare citeste nitel in spaniola (asta pentru ca stam in Mexic de ceva vreme), insa de placere nu citeste decit in limba lui (adica franceza).

Sa ma laud, citesc acum "Indignation" de Philip Roth, ultimul roman tradus in franceza (penultimul al lui Roth) si imi place. Copchil rau cum sunt am citit si sfirsitul inainte ca sa termin tot si e negru rau.

Care mai citeste ca "copkii rai" ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

denizel, cu placere

Mik, si mie mi se intampla. Acum cand l-am terminat pe Grossman asta - btw, alta lectura misto pentru adolescenti - am tras cu ochiul la sfarsit sa vad daca raman toti in poza. Se precipitau lucrurile si tramvaiul mergea prea repede:))

denizel, ma gandesc sa ti-o aduc si pe-asta dar s-o citesti tu intai ca sa vezi daca merge sa i-o dai copchilului sau trebe sa mai asteptati:) E cu problema drogurilor si nu are deloc tonul ala moralizator care-i face pe copii sa-si dea ochii peste cap, are niste trimiteri la sex sugerat si ne-explicit, e si despre relatia naspa cu familia si cum numai ala dintr-o familie functionala, in care se simte iubit si acceptat poate salva pe cineva cu iubirea lui. E numa' buna pentru adolescenti dar nu stiu cam de la ce varsta in sus:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna,
Am intrat sa va recomand cu caldura Fructul pasiunii- Karel G. van Loon. Am terminat-o acum si mi-a placut mult!

http://www.humanitas.ro/humanitas-fiction/fructul-pasiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ha, si eu mai arunc cate un oki pe la sfarsit, uneori. doar sa fiu sigura ca-i acolo

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

ati citit/auzit ceva despre Memoriile unei supravietuitoare a lui Doris Lessing.
Mi se pare cam... asa si-asa :)) si ma cam gandesc s-o abandonez. S-o abandonez linistita sau sa-mi bag mintile-n cap?


Before
After
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

ati citit/auzit ceva despre Memoriile unei supravietuitoare a lui Doris Lessing.
Mi se pare cam... asa si-asa :)) si ma cam gandesc s-o abandonez. S-o abandonez linistita sau sa-mi bag mintile-n cap?




Auzi, Denizel, acum citiva ani cind a luat duduia nobelul am cumparat doua carti si era plin de lesbiene si oameni suciti. Nu mi-a placut deloc. Te inteleg daca abandonezi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

N-am citit "Memoriile unei supravietuitoare" (desi o am ), insa io o iubesc pe Doris Lessing :)) Imi place cum isi etaleaza ideile: incisiv, profund, provocator. E analitica, e subtila, e eleganta. Si cit de actuale ramin temele ei, desi prezentul, ca si context, e diferit!! Nu i-am citit SF-urile, nici toate cartile, dar preferatele mele sint: The Grass is Singing si The Golden Notebook (nu-mi explic de ce, dupa cartea asta, lumea a etichetat-o feminista?!!). Vad ca Poliromul ii pregateste Carnetul auriu...il recomand :))

mik, ce carte e cu lesbine si oameni suciti?

Mergi la inceput