Nasterea naturala fara epiziotomie in Romania

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cucuveaua spune:

no comment
felul tau de a raspunde imi intareste cele spuse mai sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Un ultim avertisment: incetati rafuielile personale ca sa nu trebuiasca sa inchidem subiectul. V-ati spus fiecare parerea, punctul de vedere, mergeti si va' racoriti' citind si postand si la alte subiecte. Multumesc!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Multumesc tuturor fetelor care au raspuns concret la acest subiect, oferindu-ne informatii importante, pe care altfel nu le-am fi gasit pe net. Imi pare rau ca a aparut cucuveaua, discutia decurgea destul de frumos pe subiect si probabil ar fi evoluat constrctiv. Este totusi un loc public si la fel cum in viata de zi cu zi, in experientele noastre de gravide in Romania ne lovim de moase si ginecologi care se uite uimiti la noi (in cazul fericit in care nu ne inchid gura cu parereile lor "avizate") atunci cand ii intrebam daca putem naste natural, fara epiziotomie si fara medicatie (oxitocina, calciu, etc), asa se intampla si pe net, unde poate mai intra si oameni din sistemul medical.

Mie mi-ar fi prins foarte bine sa gasesc aceste informatii la inceputul sarcinii, atunci cand mi-am ales medicul. Nu m-am gandit ca unii medici (majoritatea) taie intotdeauna la nasterea naturala si ca sunt doar cativa, pe care ii poti numara pe degetele de la o mana care considera ca epiziotomia nu este intotdeauna necesara. In cazul meu, eu mi-am intrebat medicul in luna a 4-a sau a 5-a daca se poate sa nasc fara epiziotomie si mi-a raspuns scurt "Nu", desi la acea vreme bb era inca mai mic cu o saptamana decat trebuia. Pur si simplu nu exista aceasta posibilitate.

In Romania suntem inca in faza in care alegem unde sa fim taiate, jos sau sus. In alte tari, multe de altfel, femeile aleg intre nastere naturala (fara medicatie, fara anestezie, doar cu masaj perineal si/sau travaliu intr-o cada) si nasterea normala cu anestezie sau medicatia care este cu adevarat necesara in acel moment. Epiziotomia este practicata doar in 10-20% din cazuri, cel putin asta povestesc toate mamicile de aici de pe forum. Noile cerinte ale mamicilor, considerate normale de personalul medical civilizat, sunt sa nu se taie cordonul ombilical imediat dupa nastere, sa fie lasat atat timp cat pulseaza. Bebelusul este alaptat in prima ora si nu este spalat imediat, pentru a evita un soc inutil si pentru a nu indeparta vernixul, care este plin de vitamine si foarte benefic pentru pielea bebelusului.

Mi se pare absolut normal sa ne informam din cat mai multe surse pe perioada sarcinii (carti, internet, cursuri lamaze), sa extragem ce este bun pentru noi si sa incercam sa aplicam acele lucruri in viata noastra.

Daca unii ne considera exagerate, putem pur si simplu sa mergem mai departe, sa cautam, sa intrebam.

Subiectul acesta a fost deschis pentru gravidutele s-au informat si au decis ca vor sa nasca natural, fara epiziotomie si nu stiu unde, nu pentru a discuta daca este bine sau nu. La fel cum noi, cele care vrem sa nastem natural nu dam buzna peste gravidutele care fac cezariana la cerere ca sa le zicem ce stim noi ca e mai bine.

Sheannamp si Laura, m-as bucura daca nu ati arunca acest subiect la gunoi si l-ati lasa aici pentru informatiile utile continute. Eu, am gasit o parte din aceste informatii chiar inainte de a-l deschide si tocmai datorita utilitatii lor l-am deschis.

Multumesc inca o data mamicilor care ne-au scris , mai ales Carlei. Si eu cred ca Dumnezeu este mai destept ca noi, ca, daca a lasat lucrurile sa intample intr-un anumit fel, probabil ca acela este cel mai potrivit si mai benefic, iar mana si mintea omului mai dau si erori.


38+ Filip
Luna a 9a
Minunea Sfantului Nectarie


http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christinam spune:

Noce, ai descris foarte bine aspectele care caracterizeaza o nastere civilizata in vest. si chiar asa este eu am asista si aici la 2 nasteri ale prietenelor mele, amindoua la prima nastere si nu a fost nevoie de nici o interventie de tip barbar. Sa nu se inteleaga ca epiziotomia nu isi are rostul lui in cazurile unde chiar este necesar, dar a o face pe banda rulanta este o greseala medicala grosolana, din pacate inradacinata adanc in capul medicilor din RO. Iti doresc nastere cat mai usoara si putere sa iti ceri dreptul la informare si comunicare din partea medicului. Din pacate stiu cat este de greu cand esti intr-o pozitie total vulnerabila, complet la cheremul personaluli medical. Oricum iti tin pumnii si ai incredere ca Dumnezeu va fi tot timpul alaturi de voi.

Christina 17+ , mamica David 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Noce, ce mai zici, ce ti-a mai spus dr.?
Izabela, ce faci, niciun semn?

Ma gandeam azi ca, daca era sa ma iau orbeste dupa doctori, acum as fi fost taiata de 2 ori, prima data epiziotomie, a 2-a oara cezariana. Am avut si vointa si noroc sa raman intreaga.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(3) iunie 2009 *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Noce, de cand am inceput sa scriu mesajul si pana l-am postat am trecut printr-un alaptat si schimbarea de 2 pampersi, si tu ai scris intre timp. Te pup, te felicit pentru ceea ce faci, iti doresc tot binele din lume si astept vesti bune de la tine.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(3) iunie 2009 *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce
Noile cerinte ale mamicilor, considerate normale de personalul medical civilizat, sunt sa nu se taie cordonul ombilical imediat dupa nastere, sa fie lasat atat timp cat pulseaza. Bebelusul este alaptat in prima ora si nu este spalat imediat, pentru a evita un soc inutil si pentru a nu indeparta vernixul, care este plin de vitamine si foarte benefic pentru pielea bebelusului.
38+ Filip
Luna a 9a
Minunea Sfantului Nectarie


http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png


Exact asa am nascut eu a doua oara, intr-o atmosfera calma, doar cu o moasa super-calificata si cu sotul alaturi, fetita a venit pe lume intr-o camera cu luminile lasate mici, unde s-a vorbit in soapta, unde nu s-a vanzolit multa lume ca sa nu fie socul venirii pe lume atat de mare. Am avut copilul in brate din prima secunda, a fost minunat sa o simt calda si uda pe mine imediat, a fost lasata sa se obisnuiasca treptat cu respiratia pulmonara, cordonul l-a taiat sotul meu dupa vreo 10 minute, placenta a fost lasata sa se desprinda singura, fara a se forta ceva, copilul nu a fost spalat, ci doar i-am sters nasucul si ochisorii. La mai putin de o ora dupa nastere manca la san, imediat cum am pus-o a stiut exact ce si cum trebuie sa faca. A fost o experienta extraordinara pe care o doresc cat mai multor mamici.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(3) iunie 2009 *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucuveaua spune:



In Romania suntem inca in faza in care alegem unde sa fim taiate, jos sau sus. In alte tari, multe de altfel, femeile aleg intre nastere naturala (fara medicatie, fara anestezie, doar cu masaj perineal si/sau travaliu intr-o cada) si nasterea normala cu anestezie sau medicatia care este cu adevarat necesara in acel moment. Epiziotomia este practicata doar in 10-20% din cazuri, cel putin asta povestesc toate mamicile de aici de pe forum. Noile cerinte ale mamicilor, considerate normale de personalul medical civilizat, sunt sa nu se taie cordonul ombilical imediat dupa nastere, sa fie lasat atat timp cat pulseaza. Bebelusul este alaptat in prima ora si nu este spalat imediat, pentru a evita un soc inutil si pentru a nu indeparta vernixul, care este plin de vitamine si foarte benefic pentru pielea bebelusului.




daca in romania suntem inapoiati si barbari, de ce nu pleaca toate gravidutele sa nasca in vest???de ce nu suntem in pas cu vestul si in ceea ce priveste dorinta de a naste natural, in mediul de acasa, fara spitale, fara medici???nu mai inteleg nimik:daca doamne fereste se intampla ceva la nasterea naturala, sare presa ca nu s-a facut cezariana, daca se face cezariana, de ce se gasesc motive "minore"?nicicum nu e ok
cat despre medicatia precizata de noce, oxitocina, "injectiile de dilatare", ele se dau cu un scop anume, niciodata fara rost, sau fara acordul mamei.
nu sunteti la cheremul personalului medical.nimeni nu va obliga la nimic.la internare, din cate stiu, semnati un consimtamant.cate din voi l-ati citit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christinam spune:

Cucuveaua, oxitocina niciodata nu se da fara rost? Te cam inseli... Un motiv la moda din pacate este sa declanseze nasterea cand medicul pacientei respective e de garda, ca-i mai comod asa decat sa vina peste program. Trist.

Christina 17+ , mamica David 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucuveaua spune:

daca tu ca mama refuzi declansarea nasterii, nu vad cum te poate obliga medicul

Mergi la inceput