meniuri pentru gravidute!

meniuri pentru gravidute! | Autor: happymum

Link direct la acest mesaj

nu stiu daca exista un subiect unde sa fie postate meniuri speciale pentru gravidute.
am multe prietene printre voi, gravidute, care nu stiu ce sa mai pape - ca sa fie si bun, si dupa pofta, dar mai ales sanatos pentru ele si pentru bebicul mic din burtici...

a, si pentru mamicile care alapteaza... de ce nu?

ce credeti? ar fi bun asa subiect?

______________________________________________________________________
Sebi are nevoie de noi!*****www.inimacopiilor.ro Doneaza 2 € prin SMS la 858
______________________________________________________________________
www.europafm.ro/europa-fm/de-partea-ta/ajutati-o-pe-maria/" target="_blank">Maria - 5 ani, are nevoie de ajutor!
Impreuna o putem salva! Trimite un SMS la numarul 848 - 2 € / mesaj si ii vei prelungi viata Mariei cu inca o jumatate de ora!
Doneaza acum 2€ pentru Maria!

______________________________________________________________________
www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie----Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani----Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

ora 7
un pahar mare de iaurt
2 felii de paine prajita
sau
2 biscuiti cu ghimbir

ora 9
un bol mic de cereale intregrale cu lapte

ora 11
salata din: 1 mar, 1 portocala, 1/2 banana, putin ananas, 1 para, 3 caise (sau ce alte fructe avetiori preferati)
fara nimic altceva... doar fructele taiate si amestecate putin.

ora 13
cartofi natur
peste - de preferinta fiert

ora 15
un pahar mare de iaurt
2 felii de paine prajita
sau
2 biscuiti cu ghimbir

ora 17
fructe

ora 19
o foaie de shaorma umpluta cu bucatele de branza, piept de pui fiert, rosii, castraveti, putina sare.
un mar.

pentru mai tarziu, cand sigur bebelusul va va cere ceva de mancare... fructe la discretie.


Sebi are nevoie de noi!*****www.inimacopiilor.ro Doneaza 2 € prin SMS la 858

www.europafm.ro/europa-fm/de-partea-ta/ajutati-o-pe-maria/" target="_blank">Maria - 5 ani, are nevoie de ajutor!
Impreuna o putem salva! Trimite un SMS la numarul 848 - 2 € / mesaj si ii vei prelungi viata Mariei cu inca o jumatate de ora!
Doneaza acum 2€ pentru Maria!


www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie----Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani----Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Happy mi-a placut foarte mult blogul tau ''a fi femeie''sa inteleg ca tu esti cea care a scris?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

a fi femeie este un site pentru si despre femei/feminitate...
nu este al meu...
este al unei femei minunate, crede-ma - doula, aici pe DC

o gasesti la aspirante>20
ma bucur ca iti place... o sa ii transmit...


_

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie----Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani----Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

eu cunosc o fosta graviduta care trei luni la rand a mancat doar bors de cartofi,mancare pe care nu a putut sa o sufere niciodata,si nici dupa primele 3 luni..apoi urmatoarele 3 luni de sarcina a mancat la greu banane si suc de morcovi,ultimele trei au fost cele mai rele,visa doar cartofi prajiti si inghetata..copilul s-a nascut sanatos la 3,250 kg...cred ca e destul de greu pt gravide sa aiba o alimentatie prea corecta cand se lupta cu atatea pofte...visez si eu incontinuare sa fiu gravida intr-o buna zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

fata de ce si mai ales catam mancat eu in sarcina meniul pus de tine mi se pare dieta am pus 22kile si acum deja am dat jos 26

nu cred ca poate fi scris un meniu anume,eu mancam de toate dar in ultima luna 90%din mancarea zilnic era lapte cu banane



de David
Poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

eu cat am fost gravi, eram disperata dupa ardei iuti...
si papam la greu, cu orice...
nu stiu cat bine am facut, dar tare buni mai erau....

_

www.feminitate.org/" target="_blank">De doula: A fi femeie
Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani
Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

raluca, apropo de ce spui tu cu borsul... cand eram internata, aveam o burtica in salon care cerea sa ii aduca de mancare numai salata de cartofi cu ceapa, ulei si putin otet... 4 zile, numai asta a mancat...

_

www.feminitate.org/" target="_blank">De doula: A fi femeie
Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani
Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ce-am mancat eu (desi nu recomand nici unei alte burtici): pufuleti, cafea cu lapte, branza, iaurturi, supe, ciorbe, tiramisu, peste. Ce NU am mancat: carne (si am ajuns la o prea-minunata anemie), fructe, pate, ficat, carnuri semiafumate (total contraindicate in sarcina).
Deci eu sun modelul de ASA NU ! De gatit... ma putin, caci dormeam aproape toata ziua!

Mergi la inceput