Top 10 gradinite in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Mitucu - referitor la postarea ta mai veche, pe care abia acum am citit-o, privind gradinita la Lauder Reut: anul trecut am avut acolo baiatul la grupa pregatitoare si am fost foarte multumita de evolutia lui. E adevarat ca tariful este mare, dar ceea ce face ca suma sa creasca nu sunt solicitarile de sponsorizare, ci faptul ca platesti integral 12 luni pe an. In rest, nu am avut niciun fel de plangeri.
Ca atare, le-as putea da nota 5 pe linie. Crede-ma, fac o mancare si niste gustari excelente!! Singurul lucru care m-a deranjat, sa zicem, a fost faptul ca la parterul gradinitei unde se afla grupa mica si directoarea gradinitei, se afla si bucataria (precum si sala de mese), si de acest lucru iti dai seama dupa miros. (Recunosc ca eu am pb cu mirosul de mancare, nu il suport de niciun fel!)
Ca dovada, acum trecem in cl a II a tot la ei. Iar despre "tipa de la receptie" ... nu cred ca exista asa ceva, intrucat nu exista receptie in sensul clasic al cuvantului. Exista secretare ale directorilor gradinitei si scolii, dar nu cred ca ar fi fost cazul sa apeleze la ele din moment ce la grupa mica sunt 3 educatoare, respectiv 2 educatoare de la mijlocie in sus.
Asta e parerea mea, ca mama care trece in al treilea an in acelasi loc, dar precizez ca mamicile altor copii au si alte pareri (si cu toate acestea, nu si-au mutat copiii in alta parte).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Ce am postat este povestit de o mamica in care am incredere, altfel nu scriam aici, si cred ca am facut aceasta precizare de la inceput. Eu nu cunosc personal gradinita, intentionam sa dau copilul acolo dar m-am razgandit.
Mai conteaza si experienta personala a fiecaruia, daca pentru tine gradi e minunata iata ca pentru prietena mea nu prea a fost.
Daca pentru persoana care a scris, de exemplu, ca sunt batuti in parc copii de la Happy Universe, aceasta gradinita este de evitat, pentru doua dintre prietenele mele este o gradinita foarte buna. Acestea sunt f. multumite de educatia primita de copii acolo si de modul in care personalul ii trateaza.
De aceea ce am scris pana acum este doar un punct de vedere, dintre miile de puncte de vedere posibile.
Personal, in afara de aspectul mizerabil la propriu, al gradinitei genoveva din Titan si al cresei Accorns am gasit ca toate celelalte gradinite vizitate au si puncte bune, foarte multe, dar si puncte slabe, numai la o prima vedere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettina spune:

Dupa prima zi de gradinita, copilul meu a luat din sertarul mobilei de bucatarie facaletul, s-a uitat la mine si la sotul meu si a zis: "Daca nu esti cuminte, te bat la fund cu batul". Timp de vreo 15 minute a tot umblat prin casa, repetand obsesiv acest lucru. Mare imprudenta din partea ingrijitoarei care nu a stiut ca el vorbeste la 1 an si aproape 7 luni. Nu cred ca amenintarea ar fi fost pusa in practica, copilul însa nu mai merge la acea gradinita pentru ca nu asta vroiam sa auda de la cineva de la care poate invata anumite lucruri. Mentionez ca prietena mea, care mi-a recomandat gradinita, este foarte multumita de ea, la fel si cei cativa parinti cu care am stat de vorba inainte de a-l inscrie acolo. Ei, uite ca eu n-am fost multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

F. tare, e vorba de happy universe? Scuze dar e f. amuzant modul in care ai povestit, pana la urma va educa ala micu, nu voi pe el. Lasand gluma la o parte cred ca le mai lasa si pe femeile astea nervii, ceea ce bineinteles nu e deloc de dorit. Din pacate nu cred ca exista vreo gradi in Bucuresti care sa nu aiba si tantilici de astea nervoase. Pana la urma totul e o chestiune de noroc. Eu imi aduc cu drag aminte de gradinita si de faptul ca nu ne batea nimeni ci eram facuti de rusine daca nu corespundeam cerintelor.
In clasa intai am avut insa o invatatoare minunata care ne batea zdravan cand nu ieseam premianti, e drept ca de frica invatam de muream.Avea cei mai multi premianti in clasele 1/4 , dar mie mi-a ramas senzatia aia de teroare. Mai rau, pleznea copiii peste cap, sau ii tragea de par, si deja unii copiii incepusera sa se revolte. Mi-aduc si acum minte cum batea o fetita dintr-o familie saraca, care nu era asa de supravegheata si ajutata acasa ca si ceilalti. Fetita aia ajunsese ca un animal haituit, incepuse sa ne bata pe noi, restul. Groaznic, cred ca nu asa se educa copiii.
Am 36 de ani si-mi aduc aminte perfect cum batea fetita aia, asa de traumatizata am fost. Noroc ca in clasa a doua ne-am mutat in alt cartier si am scapat de bestie. Se numea Lelia nu stiu cum..., preda la o scoala 33, cred, din Craiovita Noua.

Sunt categoric impotriva educarii copiilor prin frica si injuraturi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Lelia Parvu, pare-mi-se...De neuitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madagp86 spune:

Buna ziua! Sunt noua pe forum si nu prea am gasit informatii despre gradinita Kinder Planet Learning Center!!Ma poate ajuta si pe mine cineva cu mai multe informatii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madap86

Buna ziua! Sunt noua pe forum si nu prea am asit informatii despre radinita Kinder Planet Learnin Center!!Ma poate ajuta si pe mine cineva cu mai multe informatii??


Buna ziua,
Din pacate a dat faliment si ea. Era o radi buna dar cred ca nu s-au descurcat cu partea materiala, nu au fost inspirati sau nu a fost bun manaer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panteraroz spune:

Salut!

Noi mergem deja de 2 ani la Butterfly- Aviatiei. Personalul grijuliu si mancarea pe placul piticilor mi se par cele mai importante!
Toata vara activitatile au fost inedite si dinamice. Asteptam cu nerabdare inceputul anului scolar.


Eu si bebe suntem fericiti si multumiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alemam spune:

Poate cineva sa imi spuna ceva despre gradinita nr.217? Ma intereseaza grupa pregatitoare. Are cineva copilul la aceasta gradinita, la grupa pregatitoare (incepand cu sept 2011). Daca ati putea sa imi spuneti cate ceva despre educatoare?

Va rog din suflet!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxycod spune:

Gradinita Sfintii Imparati Constantin si Elena, str Labirint, sector 3- punctaj maxim!
Baietelul meu merge la aceasta gradinita de la 2 ani si jumatate, acum are 5 ani si jumatate. Nu am decat cuvinte de lauda de spus la adresa intregului colectiv, in toti acesti ani nu am avut nici macar o singura nemultumire! Mancarea excelenta, mereu foarte proaspata, camere web, cadre didactice cu experienta, copilul meu ar vrea sa stea non-stop la gradinita.

Mergi la inceput