Discutiile despre sex cu copiii

Discutiile despre sex cu copiii | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Sexul este o parte importanta a naturii umane. Inseamna mai mult decat actul fizic al penetrarii, desfasurat cu alta persoana. Afecteaza ceea ce simtim despre noi insine ca barbati sau femei, chiar are impact asupra unora dintre deciziile pe care le luam. Iata de ce este o idee buna sa discutati cu copii dumneavoastra despre sex. De undeva tot vor afla si vor invata, asa ca este mai bine sa invete de la parintii lor. Cea mai buna perioada de a purta aceste discutii este in anii de pre-adolescenta.www.desprecopii.com/info.asp?id=1781" target="_blank"> Iata sfatul de la Desprecopii.com:



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mutze spune:

Da,cred ca e destul de complicat subiectul,din moment ce,unii dintre noi,ca parinti,nu stim prea bine "cu ce se mananca".cinstit socot ca noi,romanii,avem o foarte slaba cultura sexuala.De aceea,ma bucur sa vad ca veniti in intampinare cu informatii pe tema asta.Cred sincer ca e timpul sa nu mai privim actul sexual ca pe ceva de care NU trebuie sa vorbim "de fata cu copii",care la randul lor din nestiinta,ignoranta,nepasare,sa faca din acesta ceva vulgar,ieftin,comercial.Nu pot crede ca ceva atat de frumos,poate fi degradat in asa masura,asta din cauza unei grave lacune a noastra mascata de o prefacuta pudoare.
P.S.:Eu am discutat aspectele astea cu baiatul meu,iar unde am simtit ca sunt unele aspecte pe care nu i le pot explica,i-am dat o carte de sexologie spunandu-i ca ce e scris acolo,e adevarat.Prima reactie a fost una de superioara atotstiinta,dupa care mi-a cerut cartea"asa...s-o frunzareasca,cica".M-am bucurat,pentru ca am simtit ca el a aflat toate treburile astea delicate dar extrem de importante,de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

hello...

foarte bine-venit acest subiect!

ce ma framanta pe mine ref la subiectul asta este cam la ce varsta ar fi copilul (baiat) pregatit sa inteleaga explicatiile despre sex?

de ex baiatul meu are 10 ani acum. si inca mi se pare copilaros asa ... in gandire si reactii.
ma gandesc ca poate nu e inca momentul.

am incercat sa-i raspund la unele intrebari pe care le are, dar totusi nu i-am oferit informatii complete inca. ma gandeam ca as putea sa astept pana cand incepe sa invete la scoala cate ceva despre anatomie, si atunci sa-i detaliez?! sau poate e prea tarziu?

si cum ar fi mai bine? sa discut cu el eu sau taica-sau?

poate ar fi util, din partea celor care au depasit aceasta etapa, sa aflu cum au procedat.
va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La 10 ani cred ca este prematura o discutie complicata despre sex. Mai are timp, e prea tanar pentru asa ceva. Probabil nici nu intra in sfera lui de interes ceea ce este firesc. va intreba el, sau oricum probabil veti simti si voi ca ar putea sa existe intrebari, estimarea mea undeva pe la 13-14 ani in sus.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mutze spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamaria

hello...

foarte bine-venit acest subiect!

ce ma framanta pe mine ref la subiectul asta este cam la ce varsta ar fi copilul (baiat) pregatit sa inteleaga explicatiile despre sex?

de ex baiatul meu are 10 ani acum. si inca mi se pare copilaros asa ... in gandire si reactii.
ma gandesc ca poate nu e inca momentul.

am incercat sa-i raspund la unele intrebari pe care le are, dar totusi nu i-am oferit informatii complete inca. ma gandeam ca as putea sa astept pana cand incepe sa invete la scoala cate ceva despre anatomie, si atunci sa-i detaliez?! sau poate e prea tarziu?

si cum ar fi mai bine? sa discut cu el eu sau taica-sau?

poate ar fi util, din partea celor care au depasit aceasta etapa, sa aflu cum au procedat.
va multumesc!

**********
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
Blogul meu... under construction

Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!



hello,cred ca iti vei da seama ca e pregatit,atunci cand va incepe el sa fie preocupat de tema asta.Iti vei da seama sigur cand se va intampla.Momentan e preocupat de jocuri,prieteniile cu baietii...fetele nu i-au trezit,inca,interesul.Sa mai treaca vreo trei ani,dupa aceea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

am o mare framintare despre un baiat de 13 ani.de ani buni a inceput o distractie cu mina.a fost dus la doctor in urma cu ani si doctorita zice ca este normal ca ...impreuna cu mami a lui am hotarit sa facem ceva.acum eu nu stiu ce sa fac ,fata de mine el este foarte deschis si nu se rusineaza de mine,este finul meu si stie ca il iubesc dar tema asta nu stiu sa o abordez de fapt nu stiu unde sa caut un sfat in masura.sotul meu zice doctor si tratament medicamentos,eu zic la fete direct.tatal lui este absent la rolul de tata de mama se retine iar singura persoana catre care este deschis la absolut orice tema sunt eu.o face zilnic,cind era mai micut nu se ferea de nimeni acum da.tema sexului am discutato cu multa deschidere si firesc inca de la 10 ani(cind dejaaa se cam discutase pe la scoala cu copii cite ceva).anul trecut am descoperit si vizionarea unor filme xxx.cum fac?nu vreau sa il pun in situatii delicate.vine des la noi,am fost la mare nu incepe treaba oriunde,deci?daca aveti un sfat va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

da eu ma gindesc dar cum sa fac?ma gindesc la aranjamente ca el este (sau asa pare)cam dezinteresat de subiect.na zic ...vii la mine iti dau bani iei flori la domnisoara suc ciocolata struguri bluza ..vezi ce ii place nu te duci cu mina goala.zimbeste si imi promite ca imi va cere cind va fi momentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Gabriela, baiatul face sport? daca nu, de ce nu il indemnati catre ceva care sa ii consume energia, sa il tina intre copii de varsta lui si sa ii dea (si) o (alta) preocupare?
Plus: de unde anume stii de "distractia cu mana"? si de ce a trebuit sa il duca la medic? baiatul cum a reactionat la vizita la medic pt acest motiv? nu s-a suparat?

Editez: poate k nu este dezinteresat, ci doar mimeaza dezinteresul! daca noua, la varsta noastra, relationarea cu ceilalti ni se pare un lucru firesc, lor poate sa li se para o aventura extrem de greu de dus la capat cu succes. Mai ia in calcul si faptul k baietii ar putea fi suficient de orgoliosi incat sa recunoasca deschis relativa incapacitate de a se apropia de o fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

ira_lisa nu face sport asta este o problema!nu vrea sa faca efort decit impins de la spate sau manipulat cum fac eu...hai la tara sa culegem fructe,hai in parc la fotbal...cu minuta de mic a avut episoade 5-6 ani,atunci a mers la medic si mamei i sa spus ca este normal...acum stim pt ca de obicei usa sta deschisa si cind este inchisa mama intreaba pot sa intru si el zice mai tirziu...apoi apare intr-un final.si da este perioada adolescentei teama de a nu fi respins cresc peri pe colo pe colo sunt transformari pt el dar frecventa cu usa inchisa eu cred ca nu este sanatoasa si ma tem sa nu devina o obisnuinta gen viciu.multumesc pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Intrebare de la Stefan, 7 ani si jumatate: Ce este sex-shopul? I-a raspuns sotul meu ca shop inseamna magazin. "Bine, asta am inteles, dar sex?" I-a spus ca acolo se vand anumite feluri de marfuri. Norocul a fos t ca altceva i-a atras atentia si... am scapat de data asta . Nu a fost o intrebare directa... dar se putea "lasa" cu un raspuns direct... Clar, inca nu suntem pregatiti noi, parintii!

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

da nicoleta si eu sunt derutata si astept sfaturi

Mergi la inceput