Alergie la laptele de vaca. Sfaturi?

Alergie la laptele de vaca. Sfaturi? | Autor: Anandrei

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu are 1 an si aproape 4 luni si e alergic la lapte de vaca (i-a iesit la analize, eu nu i-am dat niciodata lapte de vaca, dar cum si formula e tot din lapte de vaca...). Nu e o alergie tipica, el doar face kk foarte moale si fff urat mirositor. Alte simptome nu are. Dr lui, vestita Marcu Cristescu Mihaela, zice tot timpul ca e enterocolita. M-am saturat de diagnosticul asta incorect, nu are nici un simptom de enterocolita in afara de scaunele moi. Branza, iaurt, unt, smanatana nu-i dau. Formula e pe baza de soia. Si totusi la cateva luni povestea se repeta. Cele care v-ati confruntat cu aceasta alergie, puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi sau cunoasteti niste alergologi buni, va rog!
PS: oare nu face lipsa de calciu daca el n-are voie sa se atinga de produse lactate?

************************************************************************
Ana-Maria de David pufosu' (11.01.2008)si cel mai fericit tatic, Andrei
Albumul nostru: mama, tata si copilul
Aventurile lui David
Mutzupusha
************************************************************************

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ana, un examen copro i-ai facut, presupun. Nu i-a iesit nimic suspect? Te intreb asta pt ca Ana a facut la fel, doar scaune moi si fff urat mirositoare si se pare ca are un crocobaur Ecoli.
Daca este urat mirositor kk, ma indoiesc sa fie de la alergie, mai degraba enterocolita, dar provocata de vreun crocobaur ca cel al Anei.

Multa sanatate si te mai asteptam la zuze!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Buna
Si noi suntem in aceeasi situatie. Noi am folosit pana acum o luna lapte pregomin(din colagen de porc) si ne-a mers foarte bine. Cat priveste scaunele moi care se repeta, cred ca trebuie sa urmaresti atent ce papa. Alexia mai facea scaune moi si dese de la ou, ficat, portocala,piersica, rosie. Le-am scos o perioada din alimentatie si acum e bine. Ai grija la orice preparat care contine lapte sau derivate. Cat priveste calciu, ni s-a recomandat ca lactic 10 zile pe luna, odata la 2 luni.
La soia i-ai facut testare sa vezi daca-i alergic?
Sper sa reusesti sa dai de un pediatru bun. Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Anandrei,si ce tratament primea pentru enterocolita?

Fetita mea (acum 3 ani si 2 luni) a avut de cand s-a nascut si pana dupa 2 ani scaune moi, nu foarte moi,dar oricum,moi. Cateodata (la cateva luni)facea si episoade de scaune foarte moi (dar nu mirositoare urat), uneori voma,alteori febra,diagnosticate drept enterocolita. La un moment dat pediatra mi-a recomandat biseptol, dar nu din cel pentru copii,ci din cel pentru adulti, doza fiind,fireste,adaptata greutatii ei. Numai dupa acest tratament (care initial mi s-a parut greu de administrat, dar care, asa a insistat pediatra, este mai bun pentru afectarea digestiva),scaunele au capatat o consistenta normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
PS: oare nu face lipsa de calciu daca el n-are voie sa se atinga de produse lactate?


cu siguranta NU. eu as zice mai degraba ca lactatele au ca efect
eliminarea calciului din organism.(daca vrei gasesti pe internet o gramada de studii despre asta)

baietelul meu are 5 ani n-a consumat niciodata produse lactate, si
crede-ma n-are chiar nici o problema. dimpotriva as spune eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Imi cer scuze ca n-am raspuns pana acum, dar nu am avut acces la net. Am fost la alergolog si am aflat ca n-are alergie la lapte. Analizele lui au fost facute la medlife, iar laboratorul lor de analize nu prea e de incredere, asta mi-au confirmat fetele de pe forum, dar si diversi doctori. Acum mananca de toate si are niste scaune muuult mai bune ca inainte. Alergoloaga crede ca David face o infectie din cauza secretiilor nazale pe care le inghite. Momentan urmam un tratament pt asta, nu e un diagnostic definitiv. Sufleteste ma simt pregatita pt o noua cadere peste cateva luni. Poate nu e nici asta si doar o fi mai sensibil la stomac. O sa facem niste analize perioada urmatoare si vedem atunci ce se mai intampla.
va multumesc frumos pt atentie si pt raspunsuri.

************************************************************************
Ana-Maria de David pufosu' (11.01.2008)si cel mai fericit tatic, Andrei
Albumul nostru: mama, tata si copilul
Aventurile lui David
Mutzupusha
************************************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

lapte de soia sau de capra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claui spune:

Anandrei, la carrefour exista lapte bio de capra pe care scrie ca este recomandat celor cu alergie la laptele de vaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

readuc acest subiect in discutie: alergia la proteina din lapte stiu ca inseamna ca nu se pot consuma lactate de niciun fel, dar includem aici si laptele de capra? intreb ca acum am vazut topicul asta si mi-a dat o idee cu laptele de capra. fetitei mele mai mici i-a iesit aceasta alergie la proteina din lapte, acum incerc sa ii elimin lactatele din alimentatie, laptele praf special nu il bea (nici eu nu l-as bea, ca are gust rau, amar) si era o variant laptele de capra(desi e f logic sa aiba aceeasi proteina). sau exista un alt lapte praf care sa fie si placut la gust? ea a baut milumil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

ralucis, si noi suntem abonati la alergia la proteina laptelui de vaca. noi nu suportam nici soia, desi acum sunt semne ca ar fi mai bine - trebuie sa repetam analizele.

am crescut bine pana acum cu multa alaptare si cu lapte de orez (Provamel, firma belgiana, importator si distribuitor o firma din timisoara). avem aproape 2 ani. nu mananca branzica de casa, lapte, unt, cascaval.

laptele de orez se gaseste la Cora la sectiunea bio (niste cutii de 1l cu verde, bleu si alb), la Gmarket (tot sectiunea bio) si in diverse magazine cu produse bio/organize/naturiste (dar la preturi mult mai mari).

despre gust:
1. mie mi-e scarba sa-l gust dar sotul spune ca e bun
2. mi se terminau cutiile foarte repede si am rugat-o pe bona sa nu-i dea in timpul zilei sa bea prea mult, ca sa mai manance si mancare; atunci am aflat secretul terminarii: il bea bona pentru ca a descoperit ca e excelent la gust
3. cred ca e putin dulceag...dar nu pentru ca ar avea zahar in compozitie.

Am inceput cu laptele de orez undeva pe la 1 an si ceva...mai intai cateva guri, pentru ca era mai bun laptele de mama, dar pe la 1 an jumate incepuse sa-i placa mai mult asta. L-am folosit la recomandarea pediatrei.

In rest, nu suferim din cauza de lipsa de lactate...si o anuntam mereu ca e alergica si nu poate sa guste alte alimente pe care le vede la noi, la sora ei in farfurie. Intelege destul de bine pentru ca de mica e obisnuita asa, dar mai fura din farfurii si o descopar imediat (se umple de bube la gura, pe piele, la fund, devine agitata, se freaca la ochi, o mananca toate). Plec peste tot cu Zyrtercul dupa mine; avem mai multe flacoane, puse peste tot, ca sa apelam la ele in caz de urgenta.

edit ca nu ti-am raspuns la intrebarea ta...m-am luat cu vorba. la noi nici laptele de capra nu a fost bun...cred ca e vorba despre aceeasi proteina. am incercat si cu branza de capra si a fost acelasi efect. singurul care pare mai OK este untul, dar n-am insistat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

ymca, multumesc pentru sfaturi. maine merg sa iau lapte de orez, am incercat si ieri si azi cu lapte de capra(care, btw, e 14 lei litrul, e bio), nu a vrut deloc sa bea, de fapt, nici laptele de vaca nu ii place, numai milumilul asta il bea. dar nu i-am mai dat lapte de duminica si ea saraca imi tot cere si dimineata si seara la culcare, e tare necajita. a, am uitat sa zic ca fetita mea face saptamana viitoare 2 ani. eu vreau sa ii elimin lactatele din alimentatie pentru ca am senzatia ca din cauza acestei alergii aparute la analize a tot facut bronsite, raceli,cred ca in medie o data pe luna, ceea ce mi se pare f mult. de fapt la ea e un traseu clar: intai ii curge naasul rau, pe urma tuse, ff frecventa, apoi nu ii mai curge nasul, dar secretiile coboara in piept si ii da ininte cu tuse si cu wheezing, de numai cu aerosoli ii trece. asa ca suntem disperati si am zis ca poate o fi si de la lactate. sa incerc si cu laptele de orez sa vad daca ii place, sper sa am mai mult succes cu el.

Mergi la inceput