Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

toti oamenii pot sa aiba crize existentiale doar ca unii dintre noi datorita obligatiilor/educatiei/fricii sau constientizarii ori le rezolvam ori le ascundem sub covor si asteptam sa treaca.
Uf Doamne ca tare complicati mai suntem?
Draga Ilia, eu sa fiu in locul tau habar nu am ce as face! Ma tot gandesc de o ora ce as face eu? Ceata in capul meu...

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

pai, deus, cind se risipeste ceata zi-mi si mie, ca si mie mi se invirte capul in loc, zau.. bai, si pe cuvintul meu daca n-avem tot ce ne trebuie ca sa ne fie bine. si uite ca nu ne e..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Tot ceata...
Suntem oameni si avem zile/luni/ani mai prosti si zile/luni/ani mai buni.
Eu sper sa poti sa vorbesti cu omul tau si sa gasiti impreuna o solutie de dragul vostru si al copiilor.
Iti doresc numai bine si intelepciune

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Draga mea ilia_99,imi spun doar parerea si nu vreau sa te bulversez.
Cand decizi sa ai copii trebuie sa stii ca viata poate sa devina si o lupta.Mi se pare putina imaturitate sa-si mai doreasca un al-2lea copil si apoi sa spuna ca se afla in criza existentiala.De ce femeile nu au dreptul la aceste crize???
Noi avem 2 fetite si prima este un copil cu probleme.Ne chinuim de 7 ani sa o invatam sa mearga,sa inteleaga lumea din jurul ei...
Nu avem nici un ajutor(parintii mei care ne-au ajutat la inceput de drum au decedat)si sincer iti spun ca nu avem timp de crize existentiale .Impreuna cu sotul meu pretuim fiecare moment petrecut cu copiii dar si de intimitate.
Poate viata m-a facut sa devin mai dura si sa-i dau o mai mare importanta.
Eu iti doresc sa fii putin mai puternica si sa te faci mai bine inteleasa.Dupa 3 copiii nu cred ca este normal sa simti ca stai pe muchie de cutit.Ai foarte multe merite.

adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

adelyna la oameni ca voi ma gindesc de multe ori. si-mi vine sa-i zic ca o sa-l minieze pe Dumnezeu odata si poate atunci o sa inteleaga.
iti multumes si-ti doresc multa putere in continuare. am avut si eu zile cind nu stiam daca imi va trai copilul sau nu, daca il mai gasesc dimineata respirind, asa ca am o idee despre ce inseamna problemele adevarate. culmea e ca le-am trecut impreuna si acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si eu zic ca sotul tau e f.f.f. egoist, nu'i sade bine deloc la varsta lui cu asemenea nebunii.
Din cate ai spus pe plan sexual merge mai bine ca de obicei (mai des)? Asta e tot un semn ca ar putea avea pe alta sau ca se gandeste doar la alta, nu e neaparat un semn grozav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Si eu zic ca sotul tau e f.f.f. egoist, nu'i sade bine deloc la varsta lui cu asemenea nebunii.
Din cate ai spus pe plan sexual merge mai bine ca de obicei (mai des)? Asta e tot un semn ca ar putea avea pe alta sau ca se gandeste doar la alta, nu e neaparat un semn grozav.


haide mai, cum asa? :-)) daca nu face sex, are pe alta, daca face prea mult, are pe alta. aaa, explica. :-))

ilia, m-am mai gandit. ca nu-mi iese din cap ca aveti trei copilasi...mare pacat ce-si face, serios, sa puna mama copiilor in asemenea situatie de stress si suferinta...dar: daca zici ca ati tras asa cu multe pe cap si sunteti doi oameni ocupati mereu, ma gandesc eu asa ca poate omu' o fi secat emotional. stii, ca dupa un soc, cand simti ca nu mai simti nimic? o fi extenuat. o pauza ar fi bine-venita, dar pauza asta o meritati amandoi. si-aici mi se pun creierii pe bigudiuri, ca nu mai inteleg chestiunea. daca el e extenuat, e suficient de destept sa stie ca si tu esti. dar el ce face? te lasa tot pe tine cu tot greul, dublandu-l...hm. asa ca tot la ce spun alex si rufus revin - ori are pe alta, ori nu te mai vrea pe tine...ori naiba mai stie cu barbatii astia! ei zic mereu ca sunt simpli si usor de inteles, iar femeile isi bat capul toata viata sa-i priceapa! in loc sa vorbim de vuitoane, cariere, oje si alte minunatii femeiesti, tot despre barbati vorbim tot timpul!!! da' de ce a facut asa, de ce a zis pe dincolo, de ce s-a uitat cash, de ce aia, de ce ailalta, l-o manca pe undeva, da' e bine sa-l scarpin, da nu e bine sa-l arunc pe geam si tot asa...ridicol...femeile ar trebui sa aiba ceva mai bun de facut cu viata lor decat sa bebeluseasca barbatii misteriosi, neintelesi si cu drame existentiale mai greu de rezolvat ca rubiku'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

... daca el e extenuat, e suficient de destept sa stie ca si tu esti. dar el ce face? te lasa tot pe tine cu tot greul, dublandu-l...hm.



Pare ciudat, dar se poate. Intr-un moment de criza, e greu sa te gandesti si la criza altuia. Sau, trebuie sa te gandesti intai la tine, sa ai capul limpede, ca sa poti oferi ajutor. Cred ca mintea omului, din reflex, se concentreaza asupra propriei probleme. Da, nu suna magulitor pentru partener...dar e o posibilitate.
Si spun din nou ca poate ar fi bine ca ilia sa astepte. Cred ca este in avantaj, daca putem sa numim asa ceva avantaj.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

buna dimineata, aseara am cazut lata.
rufus, poate ca ai dreptate si tot ce am de fact e sa astept. da' ma apuca unoeri: adica ce sa astept, frate? m-ai luat de 8 ani, ti-am facut 2 copii si acu' tre' sa te gindesti tu daca ma mai vrei? da' ce sunt, vre marfa pe care o returnezi la magazin?... dupa care o a altfel: daca astea sunt rabufniri de orgoliu si i le zic si pleaca si dupa aia imi pare rau. Dragilor, nu ma desconsider pe mine insami, imi place ce vad in oglinda si stiu cit sunt de puternica. Pe de alta parte, cresc deja un copil cu un tata vitreg. Daca mi-ar fi zis cineva ca si baietii mei vor avea aceeasi soarta... Eu nu de asta i-am facut, am fost convinsa ca lor le pot da o familie si inca una frumoasa. Cit despre faptul ca am 3 copii si banuiesc ca nu sunt prea multi barbatii care sa se inhame la asa ceva, asta e la coada listei. Deci, daca ar fi vorba doar de mine si ce simt eu ar fi avut de mult bagajele in afara usii. Dar daca imi va parea rau mai tirziu, ca n-am facut tot ce puteam sa-mi tin familia intreaga?
conchita , da o fi omu' secat emotional, nu zic. da' io cum oi fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

azi dimineata m-am gindit asa: eu de miine nu mai fac de mincare - pt copii va face bona, care s-a dovedit buna gospodina - pt el.. treaba lui, nu ma mai intereseaza cum si ce rufe se spala si nici cine face aprovizionarea pt casa, exceptind nevoile copiilor. Si iaca asa imi eliberez timpul pt mine, ca am si eu o groaza de lucruri de facut, da' le-am tot lasat deoparte, ca am zis .. lasa sa fie bine. Si uite ca nu e bine!
O sa fiu in continuare mama, da' mai reduc norma. Si o sa fiu mai putin prezenta si la indemina pentru el. Poate asa intelege ca nu sunt la discretia lui.

Mergi la inceput