Mamici in Germania (16) Emma a devenit un ingeras

Mamici in Germania (16) Emma a devenit un ingeras | Autor: claudia74

Link direct la acest mesaj


ROMANCE DIN GERMANIA,HAIDETI CU NOI


www.youtube.com/watch?v=ns0lwvmpU58&feature=related" target="_blank">WAS WIR ALLEINE NICHT SCHAFFEN,SCHAFFEN WIR DANN ZUSAMMEN

Sarbatoritul lunii :

Tony Leon - 7 aprilie 2007

Noi suntem :

- CLAUDIA74 - nume real Claudia-Maria Timisoara- 02 decembrie 1974, mamica de :

Denisa Timisoara - 17 iunie 1995 si
Andreas Heidelberg - 17 martie 2004

- RAMONAIANI - nume real Mariana Bucuresti - 25 februarie 1978 mamica de :

Eliza Darmstadt - 06 septembrie 2007

- CESCKA777 - nume real Franceska Timisoara - 07 ianuarie 1977,mamica de :

Benjamin Muhlacker - 23 decembrie 2007

- TRISCHA - nume real Adina Brasov - 24 ianuarie 1973,mamica de :

Patrizia München - 04 octombrie 2006


- MIRILUTA - nume real Cristina Targoviste - 28 iulie 1977,mamica de :


Miruna Bucuresti - 19 decembrie 2002 si
William Henrik Hamburg - 30 august 2007

- MIKIRIKI - nume real Mihaela-Mirela Zalau - 19 iulie 1979


- I_ULIA - nume real Iulia Bucuresti - 21 august 1984 mamica de :

Iris Bucuresti - 7 august 2007

- ANGIUTA - nume real Angelica Focsani - 24 octombrie 1982 mamica de :

Vlad Lukas Berlin - 8 iunie 2007

- CLAUDI@ - nume real Claudia Constanta - 16 martie 1983 mamica de :

Tony Leon Weiblingen -7 aprilie 2007 si
Nico Louis Weiblingen - 23 februarie 2009

- DIDIALEX - nume real Alex Focsani - 04 aprilie 1976 mamica de :

Robert Bucuresti - 12 septembrie 2004 si
David Mannheim - 31 mai 2007

- ANANGELEXI - nume real Alexandra Bucuresti - 17 mai 1979 mamica de :

Maria Cornelia Bucuresti - 20 septembrie 2006

- RICEA - nume real Teodora Carla Piatra Neamt - 02 august 1978,mamica de :

Roberto Alexandru Lupeni - 28 iunie 1999 si
Angelik Melany Calw - 28 octombrie 2007


- MIHAELAAA - nume real Mihaela Sibiu - 05 martie 1982,mamica de:

DAVID Dinkelsbühl - 29 martie 2007


- dinora77 - nume real Liliana Drochia (Rep.Moldova) - 02 martie 1982 isi doreste mult



- mOoniik - nume real Monika Oradea - 03 februarie 1978


- miraklucker - nume real Mirabella Timisoara - 24 octombrie 1973,mamica de :

DAVID - 15 august 2002 Arbon - Elvetia
DARIA - 20 noiembrie 2004 Arbon - Elvetia
SELINE - 07 februarie 2006 Arbon - Elvetia


- AdinaF - nume real Adina Cluj - 20 septembrie 1978, mamica de :

Fabian si Alexander - 6 octombrie 2006 Ludwigsburg


- noiembrie - nume real Codruta-Maria Bucuresti - 25 noiembrie 1968, mamica de :

Matei - 28 octombrie 2004 Schorndorf


- zuzi.simona - nume real Simona Galati - 11 ianuarie 1971,mamica de :

Antonia - 27 iunie 1998 Galati

- mihaela_specht - nume real Mihaela Simleul Silvaniei - 28 ianuarie 1979,mamica de :

Dennis Wesseling - 20 septembrie 2005


- puiul11 - nume real Ioana Sibiu - 4 mai 1977,mamica de :

Irina Maria Erlenbach - 15 decembrie 2004 si
Alexandru Matei Erlenbach - 30 iunie 2006

- tumpi - nume real Ioana Bucuresti - 24 octombrie 1976

- osna - nume real Mihaela Resita - 28 ianuarie 1979,mamica de :

Matei Braunschweig - 12 septembrie 2006


EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Claudia, multumim de capitol nou.

Mihaela, pt tine fara zahar.

Monica,o cafea si pentru tine.Si e m-as duce sa ma plimb si cred ca dupa ce fac lista ma imbrac si inainte de a ma oprii in Real ma duc o tura prin magazine.Mi-a ramas gandul la niste sandalute dulcinele.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Hallooooo, v-am dat cafea ca sa va treziti nu sa dormiti

Adina, nici eu nu prea stiu ce sa fac de mancare, maine fiind vineri si nu mancam carne am cerere de sarmale in foi de vita.

Si eu sper sa tina vremea ca sambata daca tot e al meu acasa sa slefuiasca terasa si sa ii dea cu vopsea.Si daca e fumos ne gratarim.Poate asa ajung sambata in Leverkusen sa mag romanesc ca sa iau carne de mici.

Ma duc sa ma uit pe niste retete de inghetata ca tocmai ce am primit masina si sa o inaugurez.Si apoi fug la cumparaturi.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noiembrie spune:

ClaudiaH , bine ai venit , iarta si tu (ca tot este saptamina iertarii!)butonul "ignore"trebuie sa functioneze si la tine , caci altfel daca pui totul la inima.......nu-i bine . Este loc pentru toti pe pamintul asta!Pace si lumina!
Fetelor , vreau si eu o cafea , o beau oricum , acum....am ajuns acasa de la doctor ... am primit alte medicamente pentru Matei , am senzatia ca nici doctorii nu stiu prea bine ce si cum , deci experimenteaza.....pe noi!Sa speram ca va fi bine!
Cutatenia este pe ultima suta de metri , si mai vedem pe saptamina viitoare ce va mai fi , ce nu .....alta data!
Oferta mea de tort pentru intilnirea din 18 , ramane valabila , si este serioasa, deci sa spuneti ce si cum ...preferinte .
Va pup si sa aveti o zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Claudia H,bine ai venit!
Adina tunsul cu vopsitul nu au nici o treaba,te tunzi si te vopsesti.sau mai bine invers?era faza cu facutul permanent si vopsitul sa lasi 6 sapt intre operatii.ai inteles ceva? drum bun va doresc,pe unde mergeti voi?noi in iarna am facut un traseu fain si nu aglomerat.am luat-o pe Passau-e mult mai liber-iar in Budapesta am intrat prin oras.
Si pentru ca va ,,cafeliti,,am facut si eu o cafea si mai stau prin zona pana se trezeste copila s-o luam din loc.
din München nu e nimeni?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

buna ziua
uitati fetili care vreti cetatenie
Testul pentru obtinerea cetateniei - intrebari la care nici germanii nu stiu sa raspunda
Incepand cu luna septembrie a.c. strainii care doresc sa obtina cetatenia germana trebuie sa demonstreze ca detin suficiente cunostinte de limba si sa promoveze asa-numitul "test de incetatenire".

Exceptie fac copiii sub 16 ani si persoanele grav bolnave sau cu handicapuri.

In prezent aproape cinci milioane de straini traiesc pe teritoriul Republicii Federale de opt sau mai multi ani, dar inca nu au dobandit cetatenia germana. In urma cu doi ani, legislatia in domeniu a fost modificata si aliniata la standardele europene. Vechilor conditii impuse la acordarea cetateniei li s-au adaugat doua noi: buna cunoastere a limbii germane si promovarea unui test grila.

Chestionarul contine 33 de intrebari, fiecare cu patru variante de raspuns, alese aleatoriu dintr-un catalog cu 310 intrebari. Un exemplu: "Cine a scris versurile imnului national?". Variantele de raspuns: "Friedrich von Schiller, Clemens Brentano, Johann Wolfgang von Goethe sau Heinrich Hoffmann von Fallerleben".

O intrebare la care mai toti germanii n-ar fi capabili sa raspunda... Unele intrebari din testul de incetatenire au sens; de pilda cele legate de drepturile si indatoririle civice sau de organizarea statului de drept. Pe de alta parte insa nu se poate astepta nimeni de la un strain sa stie cum s-a numit primul cancelar german.

Ce parere au persoanele nevoite de la 1 septembrie sa sustina testul?

"Numele meu este Natalia, am 29 de ani, vin din orasul Barnol, din Rusia si traiesc in Germania de opt ani".

Teoretic Natalia poate depune cererea pentru obtinerea cetateniei germane. Tanara a studiat in Republica Federala dupa care si-a gasit un loc de munca. Aceasta este o alta conditie pentru obtinerea cetateniei germane: adeverinta de venit. In plus, candidatul nu trebuie sa aiba cazier si sa poata comunica in limba germana. Natalia alege la intamplare o intrebare din testul de incetatenire:

"Sistemul electoral din Germania este...sistem electoral censitar, unul bazat pe trei clase, unul majoritar si proportional sau unul in general al barbatilor. Deci ultima varianta de raspuns nu e buna. Cred ca vorbim despre un sistem majoritar si proportional. Raspuns corect C!"

Natalia raspunde bine si la urmatoarele intrebari. Unele raspunsuri pur si simplu le-a ghicit, altele le stie din experienta:

"Parerea mea este ca testul are sens intrucat cei care vor sa obtina cetatenia trebuie sa cunoasca istoria Germaniei si structurile statului pentru a trece examenul. Mi se pare important sa poti comunica bine cu cei din jur".

Cine nu reuseste din prima, plateste mai mult

Pentru a promova testul de incetatenire sunt necesare 17 raspunsuri corecte. In caz de esec, testul poate fi repetat. Taxa pentru sustinerea acestuia este de cca. 25EUR. Durata testului este de 60 minute. Ministerul Federal de Interne informeaza ca materialul in vederea pregatirii pentru examen a fost dat publicitatii. Alta optiune sunt cursurile pentru integrare organizate de Oficiul Federal pentru Imigratie si Refugiati. Toate informatiile necesare pot fi obtinute de la orice filiala a Oficiului Federal pentru Straini (Ausländeramt).

Conditii valabile pentru obtinerea cetateniei:

* Perioada de sedere neintrerupta pe teritoriul Republicii Federale de minimum 8 ani
* Disponibilitate de renuntare la actuala cetatenie (exceptie fac cetatenii statelor UE)
* Fara cazier judiciar
* Recunoasterea principiilor statului de drept
* Cunostinte de limba germana (scris, citit, vorbit)
* Contract de munca pe perioada nedeterminata sau dovada unei surse de venit
* Promovarea testului de incetatenire (valabil de la 1 septembrie 2008)

In cazul unui strain casatorit cu un cetatean german, cererea de incetatenire poate fi depusa dupa o perioada de sedere neintrerupta pe teritoriul Republicii Federale de doar 3 ani.

Incepand de la 1 ianuarie 2007 romanii care doresc sa dobandeasca cetatenia germana nu mai sunt obligati sa renunte la cea romana.

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU
teodora




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Trischa, mama daca va cunosteam mai devreme, bine era.Pana acu 4 luni timp de 2 ani am locuit in München.

Adina, te tunzi si apoi te vopsesti, chiar in aceeasi zi, se poate.Nu intai vosit si apoi tuns ca se risipeste vopseaua

Gata fug la cumparaturi.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Fetelor, eu plec acum din birou si in week-end nu prea intru pe net, asa ca va pup pe toate si va doresc un Paste Fericit, celor care sarbatoriti catolic, si La Multi Ani de Florii celor care sarbatoriti ortodox.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna fetelor!

Tumpi mie coafeza din Ro mi-a zis ca e foarte important ca intai sa te vopsesti apoi sa te tunzi pentru ca vopseaua arde firul de par mai ales la varfuri (unde de altfel e deja subtiat). Eu intotdeauna ma vopseam si apoi ma tundeam (acum doar il tund, m-am lasat de vopsit)

Ceska multa sanatate si tie si lui Benji!

ClaudiaH bine ai venit la noi!

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Pfuiaaaaaaa la ce am lipsit eu la discutie despre soacre ,mai fetelor acu am ajuns de la shopping,am oprit la mcdonalds sa mancam asa ca nu is lesinata cum am plecat , am pregatit deja vopseaua de oua,Andi vrea neaparat sa vopsim azi oulale,deal! ce sa fac, am pus crumpi la fiert ptr salata de cartofi de maine,am sarat peste pentru maine,am luat o varza faina de la magazin rusesc dar nu stiu cand o fac ,
ClaudiaH bine ai venit,eu nu te cunosc,dar te primesc cu bratele deschise si chiar asa cum a spus Codruta IARTA IUBITO egal ce a fost,cu noi sigur nu ai avut de-a face,nu stiu despre cine e vb si eu ma fost luata in suturi destul pe forum, dar na gradina e mare si noi trebuie sa iertam ca se ocupa Dumnezeu de pedepse! deci ramai cu noi da,deal!
Inca nu va pot lua la rand care ce ati facut ca fug iara la treburi,Miki si io vreau cu tine in avion spre ro,Monik scoate fata drujba la toti, offf numai stiu ce vroiam sa scriu,aaaaaaaa Codruta ne amenintai cu o reteta de Pasca si IOana a cerut-o,va pe toate merg sa farbui oole,revin......... dar nu stiu cand.

EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Pisiiiii ce ai scris tu fata acolo pai iti vine sa pleci in lume nu sa ceri cetatenia germana daca asa e Doamne Fereste!!!!!!

EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput