Mamici in Germania (15) cu gandul la Emma

Mamici in Germania (15) cu gandul la Emma | Autor: claudia74

Link direct la acest mesaj


ROMANCE DIN GERMANIA,HAIDETI CU NOI


www.youtube.com/watch?v=ns0lwvmpU58&feature=related" target="_blank">WAS WIR ALLEINE NICHT SCHAFFEN,SCHAFFEN WIR DANN ZUSAMMEN

Sarbatoritul lunii :

Tony Leon - 7 aprilie 2007

Noi suntem :

- CLAUDIA74 - nume real Claudia-Maria Timisoara- 02 decembrie 1974, mamica de :

Denisa Timisoara - 17 iunie 1995 si
Andreas Heidelberg - 17 martie 2004

- RAMONAIANI - nume real Mariana Bucuresti - 25 februarie 1978 mamica de :

Eliza Darmstadt - 06 septembrie 2007

- CESCKA777 - nume real Franceska Timisoara - 07 ianuarie 1977,mamica de :

Benjamin Muhlacker - 23 decembrie 2007

- TRISCHA - nume real Adina Brasov - 24 ianuarie 1973,mamica de :

Patrizia München - 04 octombrie 2006


- MIRILUTA - nume real Cristina Targoviste - 28 iulie 1977,mamica de :


Miruna Bucuresti - 19 decembrie 2002 si
William Henrik Hamburg - 30 august 2007

- MIKIRIKI - nume real Mihaela-Mirela Zalau - 19 iulie 1979


- I_ULIA - nume real Iulia Bucuresti - 21 august 1984 mamica de :

Iris Bucuresti - 7 august 2007

- ANGIUTA - nume real Angelica Focsani - 24 octombrie 1982 mamica de :

Vlad Lukas Berlin - 8 iunie 2007

- CLAUDI@ - nume real Claudia Constanta - 16 martie 1983 mamica de :

Tony Leon Weiblingen -7 aprilie 2007 si
Nico Louis Weiblingen - 23 februarie 2009

- DIDIALEX - nume real Alex Focsani - 04 aprilie 1976 mamica de :

Robert Bucuresti - 12 septembrie 2004 si
David Mannheim - 31 mai 2007

- ANANGELEXI - nume real Alexandra Bucuresti - 17 mai 1979 mamica de :

Maria Cornelia Bucuresti - 20 septembrie 2006

- RICEA - nume real Teodora Carla Piatra Neamt - 02 august 1978,mamica de :

Roberto Alexandru Lupeni - 28 iunie 1999 si
Angelik Melany Calw - 28 octombrie 2007


- MIHAELAAA - nume real Mihaela Sibiu - 05 martie 1982,mamica de:

DAVID Dinkelsbühl - 29 martie 2007


- dinora77 - nume real Liliana Drochia (Rep.Moldova) - 02 martie 1982 isi doreste mult



- mOoniik - nume real Monika Oradea - 03 februarie 1978


- miraklucker - nume real Mirabella Timisoara - 24 octombrie 1973,mamica de :

DAVID - 15 august 2002 Arbon - Elvetia
DARIA - 20 noiembrie 2004 Arbon - Elvetia
SELINE - 07 februarie 2006 Arbon - Elvetia


- AdinaF - nume real Adina Cluj - 20 septembrie 1978, mamica de :

Fabian si Alexander - 6 octombrie 2006 Ludwigsburg


- noiembrie - nume real Codruta-Maria Bucuresti - 25 noiembrie 1968, mamica de :

Matei - 28 octombrie 2004 Schorndorf


- zuzi.simona - nume real Simona Galati - 11 ianuarie 1971,mamica de :

Antonia - 27 iunie 1998 Galati

- mihaela_specht - nume real Mihaela Simleul Silvaniei - 28 ianuarie 1979,mamica de :

Dennis Wesseling - 20 septembrie 2005


- puiul11 - nume real Ioana Sibiu - 4 mai 1977,mamica de :

Irina Maria Erlenbach - 15 decembrie 2004 si
Alexandru Matei Erlenbach - 30 iunie 2006

- tumpi - nume real Ioana Bucuresti - 24 octombrie 1976

- osna - nume real Mihaela Resita - 28 ianuarie 1979,mamica de :

Matei Braunschweig - 12 septembrie 2006


EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

hallo
azi mai tarziu dar v-am citit si de dimi iar apoi am mers la o tura de cumparaturi si luat fata de la gradinita.
LA MULTI ANI TONY!!!!
Mai fetelor nici eu nu am o parere buna despre medici de aici, uneori pt febra renunt sa mai merg la dr,astept sa treaca 3 zile ,iar apoi merg daca vad ca nu scade deloc. Aici niciodata nu i-au facut o proba de urina sau o analiza de sange, nu ca si fi eu pt antibiotic dar parca ei trateaza cu prea mare usurinta o boala. Noi nu suntem in domeniu si ne facem multe griji.
multa sanatate la bolnaviori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

DOI
Am primit maine dim un termin la un dr.nu-l cunosc dar ma duc cu pipi pregatit sa-i faca analiza.
OSNA,bine ai venit la noi!in zona nu-s magazine de rusi asa ca ma apuc eu sa fac foi de placinta.dar nu azi ca sunt cu suparata si nu am chef.
Restul vad ca munciti de zor,asa ca va doresc spor la treaba.eu pana nu vad ce-i cu copila nu fac nimic,imi vine sa dau foc la casa.
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

PUIU ai dreptate in legatura cu dr.aici orice intrebi e NORMAL;orice ai avea iti da picuri in nas ,am fost cu Dennis la urgenta si apoi la dr.lui i-am zis ca are febra mare zice e normal,asta a fost miercuri; daca nu e mai bine pana vineri sa mergem inapoi.si cu asta basta.NA
am mers inapoi vineri l-a consultat i-a dat ceva antibiotic si nimic daca mai tre sa mergem sa-l mai vada si de-astea,nu mai inteleg nimic ,de unde sa stiu daca e bine dupa antibiotic?
trischa are si acum fetita febra?

mihaela si Dennis 20.09.2005
www.onetruemedia.com/shared?p=23f95f74bca9bef4cfc0fa&skin_id=5&&utm_source=otm&utm_medium=text_urlurl" target="_blank">dennis

Dennis-puiu

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=243eebabe6e91c82714dd9" target="_blank">simleu silvaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Are.are febra aia tampita nu scade ,nu creste sta 38 de sambata.in iarna i-au dat 3 feluri de antibiotice ca nici unul nu avea efect,dar sa faca vreo analiza..neam.si mergeam asa,dimineata la dr ei,seara la clinica de ugente si noaptea la spital.deci nu era doar unu..toti sunt pe aceeasi linie.copila avea febra 40 de 8 zile si ei ziceau sa bea multa apa
Trebui sa ai mare noroc sa dai de un dr adevarat,noi am gasit unul dar e in concediu acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Idem la tot ce ati scris despre medici,am trusa mea de nurofen, supozitoare,picaturi,sirop de tusa din ro,aici in afara de ambroxol nu primesti nimic,offfffffff nici nu vreau sa ma gandesc de cate roi am renuntat la ideea de a merge la medic aia aia nu mai suporta deja,m-a trimis fetelor la psiholog deja ca sunt prea ingrijorata,idioata lumii odata ii sparg eu fata,mi-a spus ca nu crede ca copilul a avut febra cand am fost agitata odata ca am asteptat 2 ore cu 2 copii bolnavi in wartezimmer, vai cate ar mai fi de pove,asa ca mai bine o las balta ca imi stric ziua.
Codruta ce foi iei de la turci,offf eu nu am nici un turkische laden around dar stiu ca au bunatati pe acolo .
Monik gata placinta cu burduf.
Trischa ce sa zic nu te mai enerva si cauta un medic bun,trebuie sa fie in München-ul ala vreun pediatru bun,poate chiar roman gasesti .
Mihaela (osna) am auzit ca e super fain la nordsee,o prietena a fost cu baietzelul ei in Mutter Kind Kur si a ramas placut impresionata de locurile de acolo si de atunci merg in Ferienewohnung acolo in fiecare an,poate vom merge si noi cu toate ca e departe rau.
Merg sa gat mancarea,
Puiu nu ai febra musculara de ieri de la straturi?
Va offfffff ma striga ci Andi din curte sa ne jucam la nisip,unde-i Buna sa mearga ea cu el .

EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

noi tocmai ne-am intors de afara.este foarte cald sper sa fie vremea asa si pe week-end.

tumpi da am scris si pe culinar dar de un an am renuntat.ma enerveaza intr-un fel atmosfera de acolo,cum sunt luate unele fete pe sus,disperarea cu...copiatul retetelor,in fine...mai trec,mai citesc si in general mi-am facut un blog unde scriu retetele ce le fac.

despre nordsee noi mergem de cativa ani buni in zona,suntem si foarte aproape ce-i drept.in general de pasti nu se poate face baie dar stam la soare,facem grill si copiii se joaca in curte.aerosolii sunt foarte importanti,matei nu mi-a racit decat o singura data in 3 ani si asta a fost in iarna cand am fost acasa,au facut ai mei focul in toate teracotele din casa,ca erau 40 grade iar noi chiar nu suntem invatati asa.plus ca mai ieseam pina afara sau matei voia ba la gaini,ba la catel si asa am facut toti 3 pneumonie.

uite iti dau un link www.fvch.de/Nordsee/Hooksiel/Hooksiel_Typ_1.html" target="_blank">sa vezi cum arata casuta,noi vom sta la 'Nordidyll 1.sunt curate si ai bucataria utilata cu totul,grill.de acasa aducem numai prosoape,lenjerii si mancarea.

in zona este un port,un parc pt copii si poti face iesiri pe insula wangerooge,freie auto insel,e micuta,7 km si te plimbi,mananci ceva delicios cu peste ,cumperi tigari si parfumuri fara taxe

vara este si mai frumos dar noi in general vara mergem prin alte parti,unde e apa mai calduta.pt asta platim 65 euro/ZI de casa si cum suntem 3 familii(6 adulti si 2 copii) iesim foarte ieftin.o sa pun poze pe blog dupa ce vin.noua ne place foarte mult,deja stim locurile bine.

lexi imi amintesc de tine desi n-am mai trecut pe un secol pe la odisee.eu acum ma duc sa culc puiul si apoi ma pun sa calc si sa pregatesc bagaje.


am scris de v-am plictisit
va pupacesc pe toate,revin

mamica fluturasului Matei




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Mai fetelor, eu cred ca ar trebui sa ii ridic o statuie pediatrului nostru. Cand avea bibi 3 saptamani, m-am dus cu el la doctor pt ca avea febra 37,5. Si l-a consultat pe toate partile, l-a cam chinuit sa ii ia sange (a trebuit sa ii ia din cap ca avea venele prea mici), i-a facut analiza la urina si asa a stabilit ca avea bibi infectie urinara, si toate astea de la prima sedinta. A doua zi m-am dus la cabinet si i-a facut ecografie sa fie sigur ca rinichii sunt ok. Si in general, de cate ori am avut probleme cu unul dintre copiii, nu mi-a zis niciodata ca bat campii ci a fost ''omenos'' si m-a inteles, chiar daca d emulte ori m-am dus la cabinet fara programare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

38 nu e asa grav.dennis avea 39.8
supozitoare nu ti-a dat pt temperatura?daca nu du-te pana la farmacie si iti zic ele mai bine decat un medic.

trischa are dreptate claudia nu te mai consuma,parerea mea e daca era ceva grav iti zicea nu te lasa asa .

mihaela si Dennis 20.09.2005
www.onetruemedia.com/shared?p=23f95f74bca9bef4cfc0fa&skin_id=5&&utm_source=otm&utm_medium=text_urlurl" target="_blank">dennis

Dennis-puiu

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=243eebabe6e91c82714dd9" target="_blank">simleu silvaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna fetelor!

Mama dar aveti spor la scris nu gluma....eu de 2 zile tot incerc sa scriu dar nu reusesc ca vine piticul peste mine si loveste cu putere tastatura.

Am fost sambata la "Picknick" dar nu-mi mai trebuie in urmatorii 5 ani . Sotulica intelege altceva prin picknick decat mine asa ca am mers vreo 8 km pe jos prin padure...noroc ca aveam carutul cu noi si piticul a stat in el. S-a jucat si cu mingea, a mai sudiat niste insecte...Am ajuns acasa moarta de oboseala si cu febra musculara.

Vreau sa va intreb daca copii vostri sunt asa atenti sa nu se murdareasca ca al meu e jale...nu suporta sa fie murdar pe maini sau sa calce pe nisip de exemplu. Cat s-a jucat cu mingea am stat cu servetelele umede langa el sa-l sterg ca facea mare tambalau ca e murdar, ma exaspereaza...

Codruta ma dai gata cu gatitul si curatenia...eu fac parte din categoria care le face doar de nevoie . Pentru asta ma compenseaza sotulica care-i obsedat de curatenie si nu poate dormi noaptea daca nu-i totul pus la punct.

De greutate eu nu ma plang, am 4kg in plus fata de inainte de sarcina dar e acceptabil, doar burta ma deranjeaza dar abdomene n-am de gand sa fac prea curand. A...uitasem de sani...sunt urati si lasati de nu dau niciodata sutienul jos

A, cu pediatrul am si eu o problema...de saptamana trecuta i-a aparut lui vladut un fel de iritatie pe barbie, e pielea uscata, si cateva bubite micute, sesisabille mai degraba la palpat. Am sunat pentru o programare si mi-a zis intai sa incerc cu o crema si daca nu trece sa sun iarasi. In week-end i-au mai aparut cateva pe nascuc dar s-au uscat ca a stat mult pe afara. Ieri i-au aparut si sub nasuc dar nu stiu ce sa cred...se poate sa fie si de la nas ca-i curge nasul si la gradi nu-l prea sterge (iar a racit un pic)...macar iritatia din barba i-a trecut..
A si sambata noapte a avut febra 39, 4 iar duminica noaptea si ieri intre 38,2- 38,6...nu i-am dat paracetamol iar acum nu stiu ce sa fac sa-l duc sau nu la doctor ca presimt ca iar nu-i da nimic si poate mai ia cine stie ce de pe acolo....
Azi nu l-am mai dus la gradi ca sigur il scotea iarasi afara...de marte trecuta in fiecare zi ii scoate afara. Ieri imi sarise tandara cand am vazut ca iar afara si am intrebat o educatoare ca doar afara ii scoate zilnic?nu au si ei alte activitati?
Iar ea imi raspunde ca profita de timpul frumos... pai toata vara o sa profite de timpul frumos? nu i-am mai zis nimic ca daca ma certam cu ea poate tot V. avea de suferit....iar am chef sa-i schimb gradinita mai ales ca e una chiar langa noi care are locuri libere...

Totusi saracul copil abia s-a obisnuit la asta, ar fi a 3 a schimbare in jumatate de an...cam mult pentru el. Sotul mi-a zis ca nici nu se gandeste sa-l mutam iarasi


Hai ca m-am lungit....
Ma duc sa fac o ciorba sa aibe copilul ce manca cand se trezeste...sau mai bine zis ce arunca

Va pup!

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput