Biscuiti pentru copilasi

Biscuiti pentru copilasi | Autor: luny

Link direct la acest mesaj

Mi s-a pus pata rau pe biscuiti, vad ca ii plac puiului meu de 1 an,doar ca nu-mi convine deloc ideea astora din comert, pe baza de E-uri multe, zahar o tona si margarina.. prefer sa-i fac eu si sa stiu ce pun in ei..
Stie cineva vreo reteta simpla, testata, de biscuiti nu foarte dulci, eventual cu miere?...

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

200 gr unt
200 gr zahar brun (cred ca merge si miere)
2 oua
1 lingurita extract vanilie sau zahar vanilat
400 gr faina (poti pune si 50% grau 50% neagra)
1 lingurita bicarbonat de sodiu
1 lingurita sare (daca untul e sarat nu mai pui sare)
1, 1/2 lingurita scortisoara macinata
3 cani (200gr-cana) creale simple (musli, oatmeal)
stafide sau nuci pisate optional - cam 1/2 cana fiecare.

intr-un vas freci putin untul (il poti topi putin la microway), zaharul, adaugi ouale batute putin, vanilla..
adaugi apoi treptat ingredientele uscate, faina, sarea, bic de sodiu, scortisoara (asta e optional eu nu o pun de fiecare data), cerealele
stafide sau nuci taiate marunt optional.

aluatul e destul de tare, abia se poate mesteca cand e gata, se pune la rece citeva ore.

apoi se unge tava ff putin, se fac niste mingiute cat o nuca fiecare la distante destul de mari, pt ca se expandeaza la copt.
apoi cu o furculita le intinzi ca sa le dai forma de fursec rotund, oval, ideea e sa fie aplatizat bine.

se coc 8-10 minute la 375 gr
se scot imediat, arata ca si cum nu ar fi prea copti dar se intaresc pe masura ce se racesc. Dupa 5 minute se intaresc. Ies destul de multi biscuiti din cantitatile astea. Cam un castron plin.

reteta asta se poate improviza la infinit.. poti sa pui si bucatele de ciocolata neagra, nuca de cocos, ce arome vrei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

http://www.videojug.com/film/how-to-make-oatmeal-raisin-cookies-2

reteta din video asta seamana f mult cu reteta ce am dat-o eu.. asa arata cand sunt gata. foarte buni.
eu am redus cantitatea de zahar, vad ca tipul pune 400 gr.- prea mult, pt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Mindy, multumesc, suna tare bine, mi-e pofta si mie..trebuie sa mai adaptez putin insa, ca el abia a implinit un anisor..la ce temperatura zici tu acolo? 375 F poate...cuptorul meu are max 240 grade..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Eu nu te pot ajuta cu retete dar am cumparat de la Hipp si Alnatura unii bio si sunt foarte buni numai ca fetita mea nu prea stie sa-i manace mai mult se joaca cu ei.
Daca te intereseaza iti spun de unde i-am luat ca nu vreau sa se inteleaga ca fac reclama degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Luny, da 375 F... nu stiu in grade C, oricum e un foc mai mediu si ii coc in partea de sus.

azi dimineata am facut o tura dupa reteta de la pe cutie de cereale.
zic masurile dupa cup (1 cup = 200/230 grame cred) appx cit un pahar de apa

1 cup unt imnuiat (cam un pachet de unt romanesc) (IN US 2 sticks)
1 cup miere-sau dupa gust
2 oua
1 lingurita vanilie
1 1/2 cup faina
1 lingurita mica rasa de bic sodiu
3 cups cereale (oats, musli simple)
1 cup stafide

instructiunile ca si in reteta data mai sus cu ingredientele uscate puse la final.
se coc 10-12 minute pana sunt aurii maronii
i-am tinut exact 12 minute la 350F

se intaresc cam in 10-15 minute... dar sunt inca soft, daca vrei mai crocanti ii lasi mai mult, o bunatate si asa bine miroase in casa.

da, o poti adapta cum vrei, eu zic ca e safe si pt un an, mierea e OK de la un an, eventual nu pui alune sau nuci.
cu indulceala o faci dupa gustul tau.

a mea e cu doi biscuiti in mana tare bucuroasa, mai ales ca a ajutat si ea la preparat...
nu am mai tinut deloc aluatul la frigider de data asta si a iesit super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

tocmai mi-a facut mama, o minunatie cu faina integrala, faina de secara, lapte, miere, ou si vanilie, inventia ei! super gustosi!
Nicolest stiu de biscuitii ptr copii, i-am cumparat si eu cand era mai mic, de pe babypoint,Hipp si nu mai stiu ce, din Germania adusi, si nu a fost ff incantat de ei, dar acum nu ma mai inmtereseaza sa-i cumpar ptr ca vreau sa stiu eu clar ce contin, mai ales ptr ca toti mi se par prea dulci!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Luny, nu ne dai te rog reteta exacta a mamei tale? ma intereseaza si pe mine, suna delicios.
nu a pus deloc unt sau grasime?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Mindy, promit sa revin cu reteta, mama a spus ca nu e ff multumita de cum au iesit, ca-s cam tari ptr bebe, eu i-am bagat la mixer, i-am maruntit bine si i-am dat in fructe azi dimineata, iar aseara i-am rupt bucatele si i-am dat in gurita, si ii molfaia el pana se inmuiat destul sa-i rontaie:))dar sunt excelenti la gust..si vroia sa mai experimenteze pana ii ies asa cum vrea
in rest, ce sa zic...eu greu ma abtin sa nu-i mananc, asa-mi plac de mult

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mindy, imi place reteta ta, musai sa o incerc.

Luny, asteptam si reteta mamei tale.

Sa stii ca de biscuitii de pe Babypoint nici pitica mea nu a fost tare incantata. Dar am gasit unii bio indulciti cu suc de struguri si tare i-au placut. Si ii mai dau rondele de orez sau grau expandate.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Copila mea ii adora si au putin zahar.
http://andaoana.wordpress.com/2009/03/04/we-have-a-winner-meet-s-the-sandie/



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput