Cel mai urat tic

Cel mai urat tic | Autor: gabriela001

Link direct la acest mesaj

pe mine ma scoate din sarite plescaitul ...si era sa uit scrasnitul dintilor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

dar de scarpinat prin anumite zone.. ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Plescaitul nu e un tic. E prosta crestere.
Scrasnitul dintilor sau bruxism este o boala.

clipitul, pufnitul, trasul nasului, grimasele faciale, sariturile, mirositul lucrurilor, atingerea altor persoane, - astea sunt ticuri.

scarpinatul in locuri intime... stiu eu daca-l mananca pe om... e tot proasta crestere

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Parerea mea, este ca nici plescaitul si nici scrasnitul dintilor nu sunt ticuri.

Ticul este definit ca o "Mi#351;care convulsiv#259;, brusc#259;, spasmodic#259; #351;i repetat#259;, rezultat#259; din contractarea involuntar#259; a unuia sau mai multor mu#351;chi. #9830; Deprindere (nepl#259;cut#259;, ridicul#259; etc.) pe care o cap#259;t#259; cineva în mod incon#351;tient." Definitia apartine site-ului dexonline.ro

Plescaitul este un obicei prost, care poate fi corectat foarte usor.

Insa scrasnitul dintilor, cunoscut sub denumirea medicala de "bruxism", este definit (de aceeasi sursa) ca un "Automatism masticator prin mi#351;c#259;ri bru#351;te, repetate, în cursul somnului; bricomanie".
Din pacate, eu am acest automatism, care se declanseaza in timpul somnului mai agitat. Imi dau seama ca am scrasnit din dinti noaptea, daca dimineata ma dor falcile.

Nu m-am agitat foarte tare cu chestia asta pana in momentul in care nu am auzit-o pe fiicamea scrasnind din dinti in timp ce dormea. L-am intrebat pe pediatru ce este de facut si mi-a raspuns ca nu exista nici un tratament.

Imi pare rau ca te scoatem din sarite pentru ca scrasnim noaptea din dinti, dar cred ca totusi nu se aude pana la tine.

Poate totusi stie si ne transmite cineva un remediu la bruxism...asta daca tot a fost deschis subiectul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

denizel

banc in aceeasi nota:

- Ai un tic nervos?
- Nu, mica-i nervoasa!

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Reeditez cu scuzele de rigoare (nu mi-am dat seama de diacritice)
...

Parerea mea, este ca nici plescaitul si nici scrasnitul dintilor nu sunt ticuri.

Ticul este definit ca o "Miscare convulsiva;, brusca;, spasmodica; si repetata;, rezultata; din contractarea involuntara; a unuia sau mai multor muschi.; Deprindere (neplacuta, ridicula; etc.) pe care o capata cineva în mod inconstient." Definitia apartine site-ului dexonline.ro

Plescaitul este un obicei prost, care poate fi corectat foarte usor.

Insa scrasnitul dintilor, cunoscut sub denumirea medicala de "bruxism", este definit (de aceeasi sursa) ca un "Automatism masticator prin miscari bruste, repetate, în cursul somnului; bricomanie".
Din pacate, eu am acest automatism, care se declanseaza in timpul somnului mai agitat. Imi dau seama ca am scrasnit din dinti noaptea, daca dimineata ma dor falcile.

Nu m-am agitat foarte tare cu chestia asta pana in momentul in care nu am auzit-o pe fiicamea scrasnind din dinti in timp ce dormea. L-am intrebat pe pediatru ce este de facut si mi-a raspuns ca nu exista nici un tratament.

Imi pare rau ca te scoatem din sarite pentru ca scrasnim noaptea din dinti, dar cred ca totusi nu se aude pana la tine.

Poate totusi stie si ne transmite cineva un remediu la bruxism...asta daca tot a fost deschis subiectul.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ma enerveaza ticul de a deschide multe subiecte pe DC, simultan, in care nu se vorbeste de nimic, se face sondaj de preferinte si clasificari de IQ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ma enerveaza ticul de a deschide multe subiecte pe DC, simultan, in care nu se vorbeste de nimic, se face sondaj de preferinte si clasificari de IQ.


Io cred ca esti paranormala ca ete tocmai mi-ai citit gandurile .
Cu alte cuvinte nici io nu o spuneam mai bine .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui alba_ca_zapada
Poate totusi stie si ne transmite cineva un remediu la bruxism...asta daca tot a fost deschis subiectul.


pot spune ca am 'suferit'de asa ceva in perioadele agitate din viata mea (inclusiv in copilarie). Totusi, cand am scapat de stres a disparut si obiceiul, care mai revine pe fond de oboseala. Si baietelul meu mai scrasnea din dinti in somn, dar doar cand i-au aparut (pe la 1 an) si nu stiu cum reusea dar scrasnea doar cu cei 2 dintisori...
Nu este insa de neglijat pt ca in timp se deterioreaza smaltul (la mine asa s-a intamplat), se deplaseaza dintii si, nu in ultimul rand, durerile de 'falci' nu-s de ignorat. Din cate imi aduc aminte mi-a spus un stomatolog ca este o metoda de ameliorare sau de protejare a dintilor, un fel de masca dentara care se foloseste noaptea pe timpul somnului, asa ca fuguta la dentist, nu lua de bun ce ti-a spus pediatrul...

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

si ca sa fiu on-topic, cel mai tare ma enerveaza ticurile verbale de genul: "stii?" la 3 cuvinte spuse. Eu am folosit o perioada "spre exemplu" si m-am corectat destul de usor (nu ma mai suportam nici eu). Exista si o explicatie pt ticurile verbale si anumite persoane se folosesc de ele pt a mani****: de ex.: "ma intelegi", "stii ca am dreptate" etc..
Este exasperant sa dai de o persoana care te inghionteste incontinuu cand ti se adreseaza, mai ales ca eu chiar nu suport sa ma atinga multa lume (nu sunt o pretioasa, dar cred ca mi se trage din perioada cand calatoream cu mijloacele de transport in comun)
Si daca s-a adus vorba si despre 'ticurile' de pe DC, ma enerveaza cei care au ticul de a intra si raspune pe 'subiecte neinteresante', am observat ca multi sunt ocupati si interesati de lucruri cu adevarat importante dar totusi isi rapesc din timp sa admonesteze si sa judece.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela001 spune:

observ ca unele persoane se simt vizate, no offence, mai bine ati face haz de necaz : )))

Mergi la inceput