Juma de neuron

Juma de neuron | Autor: conchita

Link direct la acest mesaj

ar trebui sa introducem o noua formula pentru calendarul mamicesc, pe modelul Inainte de Christos, Dupa Christos. la noi sa se cheme Inainte de Insarcinare(II), Dupa Insarcinare (DI). insarcinarea asta presupune ca primesti ceva in plus. dar adevarul adevarat pe care numai initiatele il stiu e ca functioneaza legea lu arhimede: ti se da, da' prima data ti se ia.

mie mi s-a luat din creier. e fenomen natural si demonstrat stiintific ca gravideala prosteste. da' rau de tot. cand ne juram pe gucci si vuitoane inainte de sarcina ca noi NICIODATA nu vom reduce conversatiile DI la scutece, biberoane si bibi caca lulu bla bla, hehe, ala e ultimul strigat de lupta al xenei inainte sa pice rapusa de genocidul impotriva neuronilor. cantecul lebedei.

trebuia sa mi se explice un lucru de jde mii de ori, la televizor ma uitam numai la publicitate, ca asta era limita maxima de concentrare, si anume 3 minute. tin minte ca preferata mea era una la asigurari de case unde aratau batranei cu copii si nepoti, vai ce rauri de lacrimi plangeam de duiosie. party-urile cu prietenii au devenit dintr-odata wonderland: pentru ca nu mai pricepeam ce se discuta, nici nu mai intram in dispute. nu aveam absolut nici un interes altul decat maternitatea et comp. ma uit la pozele de-atunci, ce zambet tampitic aveam pe figura. asa arata la fatza un sfert de neuron. cu breton. celalat sfert l-am recuperat cu mult dupa nastere si l-am primit ca pe fiul risipitor. pentru ceilalti rataciti prin lume, ofer recompensa.

jumatatile voastre cum se simt? ca a mea nu prea bine, dupa ce in seara asta, cu un ochi la coptul painii si cu altul la rufe, m-am trezit ca pun faina in masina de spalat, in loc de detergent. ar trebui sa gust si painea, oare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Conchita, ma facusi sa zambesc.

Eu spun ca sunt pe stand by. Ai mei sunt mari - copiii, nu neuronii.
Dau restart, merge ce merge masinuta, dar apoi se impotmoleste. Chiar ieri ma gandeam la intalnirile de marti dupa amiaza cu 2 prietene; ne intalneam prin rotatie la una acasa cu cei 7 pitici. Discutiile? Biscuiti, scutece, toanele copiilor, gradinita, educatoare, jocuri, oferte speciale de articole si lista ar putea continua...
Acum, din fericire, mai discut cu prietenele si de altele, lasam copiii 2 ore singuri acasa si iesim la o cina (scurta, cu mobilul pe masa, si cu cheile masinii la indemana). Vecina e instiintata, copiii pot suna la ea in caz de necaz.

Ma uit la pozele de cand erau mici: adidasi, jeansi comozi, tricou/pulover, parul in codita. Ma uit la pozele de acum: tocuri, jeansi scumpi, bluza chic, parul in bataia vantului.

Prefer sa sufar din dragoste, decat din lipsa de dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Doaamneee, pupa-ti-as talpile, vorba lui mamaie, ce-am mai ras. Conchita, esti tare.
.........

Atat imi vine sa spun... unde mai pui ca sunt si blonda.

Martie & Bebica & maimuta Sara

Editai, ca am scris fara cratimele necesare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Eu inca sunt in stadiul de II si pe langa alte multe griji ce mi le fac (legate de perioada DI), acu' mai am una, cea cu neuronu' E chiar asa nasol?

Nu stiu daca are de-a face cu neronu cu pricina, dar din ce am observat eu, mamele devin dupa mult mai creative decat au fost in perioada II Ceea ce nu-i rau deloc!

Pana una alta, eu mai citesc in stanga si dreapta...si vad cazuri unde totul pare ca inainte . De exemplu, www.sueddeutsche.de/jobkarriere/450/439193/bilder/?img=1.0" target="_blank">aici e prezentata familia unui fost prof de-al meu (un nume mare in domeniul lui): au 3 copii si ea e (in continuare) manager la o firma de IT . Deci cu neuronii cred ca inca sta bine!

www.sueddeutsche.de/jobkarriere/450/439193/bilder/?img=2.0" target="_blank">Aici un alt exemplu: o profa din Zürich, tot cu 3 copii, si cu un CV impresionant, atat in perioada II cat si in cea DI

Prin urmare, eu imi manifest scepticismul (conform codexului ) cum ca gravideala ar prosti


-Alina-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Cel mai frecvent mi se intampla (dupa nastere) cand sunam pe cineva.. pana cand respectivul/respectiva raspundea.. uitam pe cine am sunat.

Asa ca aveam un inceput de conversatie de genul:
(eu): ... alo?... aaaaa..... cine sunteti?
(el/ea): pai dvs. m-ati sunat
(eu): da, stiu.. dar am uitat pe cine voiam sa sun

si mi se mai intampla sa merg glont in cate-o camera (cu un scop precis) numai ca ajunsa in camera respectiva ma opream brusc si tamp pentru ca bineinteles uitasem complet de ce eram acolo. Frate, cat de frustrant era.. ma durea capul de enervare incercand sa-mi aduc aminte ce cautam.

Intre timp cred ca mi-am mai revenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Nuuu, te rog nu gusta painea!

La mine mai mult de jumatate nu mai este. Incerc sa mai recuperez ceva.
Oare ce baga astia in mancare?

Eu in maternitate eram tampitica rau, si cu un zambet de-a dreptu' ciudat si mereu cu mana frecandu'mi burta. Era cate o sedinta la serviciu in care imi alegeam cel mai comod scaun si nu ascultam absolut nimic din ce se discuta, si la final cand ma intrebau aia ce parere am, trebuia sa imi dau palme sa ma trezesc.

Am ajuns la concluzia ca cel mai bine ma simt cand ma odihnesc si nu imi pun creieru la treaba.

Io ma vopsesc blonda daca vad ca e irecuperabil!

Da cred ca si barbatilor li se mai duce un pic din creier, nu sintem singurele.. sa il auzi pe al meu dimineata la dus "mor, mor, mor, mor mormaim si la mieeeeere ne gandim" Nici nu isi dadea seama ce canta. :)

Fredonatul de melodii pt copii e la ordinea zilei la noi in casa.

Io ma uit si la DVD-uri si desene animate zilnic.


Vii la mine sa ne uitam la niste desene? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Dupa nastere, suntem tracasate, nedormite...
Este normal sa nu mai facem fata disputelor.

Incepem sa ne revenim la normal, dupa ce copilul / copiii cresc si mai avem si alte preocupari.

DC este un bun tonic pt neuronii obositi.










lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

oh, DidiAlex, vorbeste xena din tine. :-)) asteapta si-ai sa vezi. crezi ca numa vergeturile sunt inamicul public nr. 1? ia uite aici codecs certitudinus:

http://www.gynob.com/effects-of-pregnancy-on-memory.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Haios de tot subiectul! Conchita
Cred ca 99,9% dintre mamici se regasesc pe-aici.
Adevarul este ca, de fapt, facem si suntem in stare de mult mai multe decat in perioada II, numai ca, cu gandul la alte n-shpe chestii, facem una aiurea si atunci ne stricam buna parere proprie despre noi si IQ-ul din dotare. Oricum, si asta mai trece cu timpul Cum ar suna o teorema: "IQ-ul nu se pierde, se conserva!"




Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Pai, conchita, articolul e de bine:

zice ca brain-ul scade doar cu 3-5%, hai cel mult cu 8%, si asta doar in ultimul trimestru de sarcina (care trece foarte repede, nu? )

Iar vestea cea buna e ca: the same studies show that brain size returns between a few weeks to a few months after the birth of the baby.

Bine, procentele alea sunt in medie: deci la unele e mai mult, la altele mai putin


-Alina-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Conchita, pai ce sa mai asculti dicutii la party-uri sau la restaurant cu prietenii discutii complicate de istorie sau politica... Ca mereu trebuia sa spun 'Ma scuzati, trebuie sa merg la baie'.
Si acolo mi-am petrecut multa vreme din sarcina.

Mergi la inceput