Nasterea unui miracol

Nasterea unui miracol | Autor: softurela

Link direct la acest mesaj

Doi indragostiti isi spuneau povesti…"Imi doresc o fetita sa aiba nasul tau, gura ta, ochii mei, parul meu, barba ta" ……si asa a fost.
La ecografia de trimestrul 2, am vazut un nasuc mic, carn. Cel mai frumos nasuc, era nasucul sotului meu. Atunci am simtit ca visul meu se va implini, si DA, tot atunci am aflat ca era fetita.
O sarcina usoara, frumoasa si fara neplaceri. In luna a-8 a urcam scarile ca o atleta. Nu greturi, nu picioare umflate, nu dureri de spate, nimic din neplacerile caracteristice perioadei.
Se apropia momentul, incet si sigur. In luna a –8-a doctorita ma informeaza ca nu mai asista la nasteri decat daca e de garda in spital la acel moment. Ma asigura sa nu-mi fac griji ca ma va prelua o colega de a ei din acelasi spital. Am inteles situatia, doar ca nu ma puteam obisnui cu gandul de a naste cu noua doctorita.
Citesc pe net despre ea, “copil nenorocit la nastere de doctorita X”. Citise si sotul meu dar nu mi-a spus nimic. Doar cateva apropouri “sigur nu vrei cezariana ?. E mai sigur pentru voi asa”, “NU SI NU”, daca 4 medici mi-au spus ca nu am nici o problema in a naste natural, asa fac.
Timpul trece, eram in saptamana 38 si inca nehotarata cu cine nasc. Ma simteam constransa sa nasc cu acea doctorita de teama ca nimeni altcineva nu ma va primi cu o sarcina asa avansata si cu un DPN chiar in sarbatorile de iarna.
O idee mi se infiripa in minte. La privat se primea indiferent de varsta sarcinii. Imediat sun la Medlife, solicit programare la unul din medici. Totul ocupat, urmatoarele 2 luni full. Vorbesc cu sotul meu, prin interventii reuseste sa ma programeze la un medic, chiar in acea zi.
Dnul doctor Mendez, de un calm deosebit, imi studiaza dosarul, ma urca pe masa, totul e perfect. La final ma intreaba, "care e DPN-ul?" 22 decembrie, raspund eu. "Imi pare rau, dar de pe 16 decembrie eu nu mai asist la nastere, plec in Spania. Iti fac o trimitere la colega mea."
Ok , dupa 3 zile ajung la dna Doctor Popa. Imi studiaza dosarul cu atentie. “Hm , deficit de proteina S, nu stiu ce sa zic…ar fi mai bine cezariana in situatia asta, cu anestezie totala.”Dna doctor, eu VREAU natural. Ok, ramasese sa ne vedem dupa inca 2 zile.
Vineri, 14 decembrie, la ora 9 la usa doctoritei. De la 9 pana la 17, am ramas in clinica. Ecografie, test de stres, asteptare (3 ore)-sa iasa doctorita din 2 cezariene…..
intr-un final intru la doctorita cu ultimele rezultate si hotaram cu inima indoita, pe 19 decembrie - CEZARIANA. Teama posibilitatii de a naste de Craciun si de a fi asistata de rezidenti, m-a determinat sa-mi schimb optiunea. Asa ca am lasat-o la mana destinului. Daca se declansa nasterea pana atunci, nasteam natural, daca nu, asta e.
Dezamagita, ma intorc acasa. La ora 22, simt o usoara contractie si o scurgere. Ma duc la baie, dopul …AM PIERDUT DOPULLLLL!!!. Exista o speranta sa nasc natural !!! Ma duc la sotul meu si-l anunt.
Fericita din cale afara ma apuc de spalat vase, de aranjat prin casa, de epilat, fac o baie …si pe la ora 24 ma bag in pat. Contractiile erau usoare si neregulate, 10 sau 20 minute. Din cauza emotiilor nu puteam sa dorm asa ca la ora 4 dimineata hotaram sa mergem la clinica. Ajung acolo, medicul de garda imi spune ca DA, se apropie momentul si ca e indicat sa ma internez avand in vedere traficul din Bucuresti. De la 4 la 8 am stat cu aparatul de monitorizare, dar nici o contractie. Au disparut cu desavarsire.
Prin urmare doctorita Popa, a semnat externarea cu precizarea “in starea asta poti sa stai si o saptamana, nu are sens sa stai aici” . Jenata de situatie, o intreb cand ar trebui sa vin, e prima nastere si nu stiu cum ar trebui sa fie contractiile adevarate. “Aici femeile ajun indoite de dure” imi raspunde ea.
Ma intorc acasa, cum intru pe usa reincep contractiile. Incerc sa dorm, dar nu reusesc, durerea se intensifica. De la 8 pana la ora 19 stau si astept, contractiile erau in continuare neregulate la 10 sau 20 minute. Incepuse durerea de oase, destul de suportabila.
O sun pe mama, o intreb ce parere are. Imi spune ca ea a avut ambele nasteri foarte grele si dureroase. Pe mine nu ma durea foarte tare. Imi era jena sa ma intorc la clinica de teama sa nu ma fac de ras pentru a doua alarma falsa. Imi iau inima in dinti, chemam taxiul (sotul nu era in stare sa conduca) si mergem la clinica. “Vreau sa fac o verificare de rutina, sa fiu sigura ca e totul ok, inainte de venirea noptii” ii spun medicului de garda. Ma urca pe masa “WOW…dilatatie 4…in travaliu”. O cheama pe doctorita Popa care imi face fisa de internare. In timp ce completa fisa, se uita la mine si spune “dar chiar nu te doare nimic ?” Putin, raspund eu uimita de interventia doctoritei.
Gata, mergem in sala de travaliu, eu si sotul. Eram doar noi acolo, mai era doar o cezariana in sala vecina. Totul curat, frumos, fetze prietenoase, asistente super amabile, doctori la fel.
Aveam deja dilatatie 6 dar nu dadeam semne de suferinta. Aud medicii, cum vorbeau intre ei .”Femeia asta nu are fatza de travaliu, mai rar asa ceva”. O alta asistenta ii spune moasei “Sa ma anunti si pe mine cand naste, n-am vazut de mult o nastere naturala“ .
La ora 20, pe la dilatatie 7 vine anestezista. Epidurala intra in protocolul clinicii. Eu stiam ca epidurala se face la dilatatie 4-5, dar se pare ca e posibil si mai tarziu.
Sunt intrebata daca mai vreau epidurala, avand in vedere ca nu am dureri intense si oricum in cazul meu nu va fi o mare diferenta dupa instalarea epiduralei. Imi dau acceptul pentru epidurala. Din acel moment nu am mai simtit nimic.
De la ora 20 pana la 23 am stat la povesti cu asistentele si doctorita. Spre final mi-au explicat cum sa imping si cum sa respir. Mi-a rupt apa la un moment dat, nu-mi amintesc exact cand.
In jur de ora 23 simt o nevoie teribila de a impinge. Doctorita plecase sa-si ia o cafea, convinsa fiind ca ne asteapta o noapte lunga. Ii spun doctoritei la intoarcere, ea raspunde “Nu e posibil, asa repede….stai sa vad…GATA, NASTI !!!!…sus pe masa…Madalina suna la neatologie !!!”
Ajung la masa pe picioarele mele dar cu ajutor, ma asez…doctorita se spala pe maini, vine la masa, intreaba daca a sosit neatologia si incepem: Impinge cand incepe contractia !!!! Ok…inca o data….inca o data. La a treia impinsatura, minunea mea a tasnit in bratele doctoritei. Am simtit o mare usurare fizica. Am intors capul la sotul meu, avea ochii in lacrimi.
Fetita a fost curatata, imbracata si apoi mi-au dat-o. Plangea micuta, plangea, dar mami i-a dat un pupic si a tacut. Un moment emotionant si unic.
15 Decembrie 2007, Ora 23:15, Nota 9-10 , 3400 g, 51cm.

Impreuna cu sotul meu au dus-o la acvariu. Acvariu e o camera mare cu pereti de sticla unde stau bebelusii. Modul in care sunt ingrijiti, e total transparent.
Eu am ramas pe masa inca jumatate de ora, pentru placenta si cusatura.

Gata, ce a fost mai greu a trecut sau ce credeam eu ca va fi greu a trecut. Ajung in rezerva …. frumos, curat, o camera de 5 stele. Cele 3 zile cat am stat acolo le-am petrecut cu sotul si cu fetita noastra. Am incercat sa o tin cat mai mult cu noi, sa ne obisnuim unii cu altii. Au fost 3 zile minunate, in fiecare dimineata ma trezeam ca dintr-un vis frumos. As da orice sa mai retraiesc acele momente.

Ar mai fi multe de zis, dar ma opresc aici, nu vreau sa transform povestea in ceva plictisitor. Acum, ne pregatim de bebe 2.
Am scris aceasta experienta pentru toate gravidutele aflate pe ultima suta de metrii. Stiu cat de important e sa ai idee ce urmeaza.

Multa sanatate si nastere usoara!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

sa va traiasca pitica, multi ani sanatosi si frumosi

ce bine ca ai insistat sa nasti natural. la ce travaliu ai avut nu se compara cu refacerea de dupa cezariana. bravo!

-------

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=16" target="_blank">ALEXANDRA IN CONCURS - MAY1 + MAY2

-------


Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Bravoooo .. sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!!!!

Si spor la treaba pt. bb2 .

P.S. Eu sunt nascuta tot pe 15 dec.

_
SoareIubireLacrimiVeselieInocentaArmonie ... adica centrul universului nostru
participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

Softurela felicitari pentru nasterea naturala si sa iti traiasca minunea, sa fie sanatoasa, norocoasa si fericita!

Eu am nascut tot spontan, cu dr Mendez si acum ma pregatesc pentru a doua nastere(prin iulie).
Toate cele bune!

Ema cu bebe Milan (7.02.2008) si bebe mic (DPN 31.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Multumim de urari!

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

sa iti traiasca fetita ! sa te bucuri de ea si de bebe2:D sa fie baiat daca iti doresti sa ai pereche daca nu tot fetita oricum nu conteaza foarte mult sanatos/sanatoasa sa fie si nastere la fel de "nedureroasa" !

Sanatate tuturor si -ilor !

Va pup ,Andra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisor2246 spune:

FRUMOASA POVESTE FELICITARI
ADISOR SUPER FERICITA DE BART ADRIAN

FROM THIS MOMENT I HAVE BEEN BLESSED
I LIVE ONLY FOR YOUR HAPPINESS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RODY77 spune:

Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna7a spune:

Este minunata povestea ta! Felicitari pt curajul de a naste natural, curaj tot mai rar regasit de cativa ani incoace si sa-ti traiasca minunea!
In afara de asta, vroiam sa-ti spun ceva usor funny: pe 15 decembrie este Sf. Muc. Suzana si purtand si acest prenume (total intamplator) m-am emotionat un pic in timpul lecturii.

Numai bine!

Mergi la inceput