Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

E normal, poate sa iasa afara si la 5 zile sau de 3 ori pe zi. Atata vreme cat e alaptata exclusiv nu te ingrijora. Ai nascut de 8 zile abea, te rog sa nu faci proba suptului. Asteapta, eventual, sa o cantariti cand face 2 saptamani sa vezi cum ia in greutate. Eu zic ca bea destul lapte daca are scaune asa de des; lactatia inca nu e instalata, daca bebe sta la san si suge e tot ce poti sa-ti doresti in momentul de fata. Este lapte!

Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Sibylle, multumesc pt info si sfat!

Lapte este deocamdata cred, are ea momente din zi cind vrea sa manince mai des, e mai putin somnoroasa si mai motzocoasa, pediatrul zice sa nu ii dau lapte mai des de o data la 2 ore ca se amesteca laptele vechi cu cel nou...nu stiu cum sa facem, deocamdata o mai duc cu vorba daca se trezeste mai devreme... si cind chiar nu se mai poate o pun la sin, indiferent cit a trecut.

Proba suptului am facut-o deja ...ma rog, acum vrea pe 24 ore; o fac si pe asta, ca n-o doare pe aia mica , mai ales ca suge satisfacator de mult, e mincacioasa - deci n-o sa intru in panica , vai moare copilul de foame. Si in greutate a luat bine, in 7 zile de la nastere a ajuns la greutatea "initiala" (a pierdut aproape 300 g in primele 4 zile) de 3300g. Oricum, pediatrul asta al meu e cam habotnic cu alaptatul la sin, stiu ca e f bine pt ea sa suga cit mai mult timp, dar uneori e tare obositor pt mine. Dar ce sa+i faci, daca nu e bine sa amestecam laptele de mama cu formula...mergem mai departe.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept-oct2008 spune:

Pisigri eu zic ca e ft ok pediatrul asta al tau daca sustine alaptatul si zice nu completarii E greu la inceput, dar sa stii ca dupa prima luna se schimba treaba, devine mult mai usor exceptand vestitele pusee cand te suge non stop. Doar ca treaba asta cu alaptatul la 2 ore nu e prea ok, in primele 3-6 saptamani sug si din ora in ora. Eu ti-as zice doar sa nu o lasi sa adoarma, gadil-o in talpa, dupa ureche, la barbie, cupeste-o usor de obraz, dezbrac-o la pampers cand ii dai sa suga si o acoperi doar cu un scutecel de finet subtire ( se incalzeste oricum de la corpul tau ) ca sa isi ia mai mult laptic din prima. Iar daca in 7 zile a recuperat pierderea este extraordinar, laptele praf chiar nu are ce cauta nici macar in gand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

deci ca sa inteleg corect, spui ca nu e bine sa o las sa astepte macar 2 ore intre supturi? daca se trezeste mai repede sa ii dau mai repede? dar daca doarme mai mult (3-4 ore) sa o trezesc sau o las in pace?

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Simodina....problemele au fost de la inceput..daca le pot numi probleme..ca pana acum nu mi-am facut griji...Adica am cantarit-o si la 2 sapt..si luase doar 150g in primele 2 saptamani, urmatoarele 2 pana la o luna a recuperat....
Apoi s-a dus naiba totul....
Si daca ma mulg si-i pun in bibe..ca am zis ca nu o fi ceva ok cu sanii...tot nu vrea...
Oricum PREFERA SANUL....dar suge prea putin....Astept azi analizele de kk....sper sa fie ok....
Daca ati sti ca intr-una ma gandesc unde gresesc...ce nu e bine?ce trebuie sa schimb?
Di nu vrea sa pape deloc daca ii e somn sau da sa adoarma...
Strange buzele si gata....nu pot sa-i bag nimic in gura....
Nu stiu daca gresesc..am incercat suc de morcov de luni...putin..juma de linguritza dinaia mica mica...neaaahhh....nici gand, am renuntat la lapte praf complet, o mai incerc cu cereale dim si seara...da mai mult de 10 ml nu vrea..aia 10 ml ii trage cu pofta si dupaia la revedere....nu e chip sa mai traga.
Oricum nu urla de foame...
Ma gandesc acum "Sorana mama tu cand erai mica mica...abea-ti bagam un strop de lapte in gura sau o lingurita cu ceva" (asta imi spune mama)Si toti imi povestesc de cum eram mica...nu mancam mai nimic, se mirau din ce cresc...Nici acum nu ma omor cu mancarea, mananc ca trebuie nu de placere sau pofta.


Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

deci ca sa inteleg corect, spui ca nu e bine sa o las sa astepte macar 2 ore intre supturi? daca se trezeste mai repede sa ii dau mai repede? dar daca doarme mai mult (3-4 ore) sa o trezesc sau o las in pace?

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/


deci... fiecare bb are ritmul lui si de mancat si de dormit...

tu pune-o la san cand iti cere ea... poate fi la 30 minute, la o ora sau chiar la 3-4ore... daca doarme mai mult de 4 ore atunci ar fi cazul sa o trezesti... e prea mica sa sara deja peste o masa... daca adoarme la san, nu-i nici o tragedie, copii au nevoie si de somn... au foarte multa nevoie de somn... o lasi sa doarma si cand se trezeste o luati de la capat... sau continuati de unde ati ramas...

in ceea ce priveste scaunul... este normal sa faca la fiecare masa cum se poate intampla sa faca o data la 5 zile... dar fii sigura ca atunci nici un scutec nu face fata... iese pe toate partile si se poate murdari de la glezne si pana la subtioara... este normal...

important este sa suga destul si asta vezi si de la nr de scutece ude peste zi... daca e vioaie, doarme linistita cateva ore...

acum, cat de curand o sa treci prin primul puseu de crestere... are loc la 7-8 zile de la nastere... asa ca nu te ingrijora... E NORMAL!!!

lasa proba suptului.. nu este reala... copii la fel ca si adultii, nu mananca aceasi cantitate de mancare in fiecare zi (mai ales ca la varsta lor in fiecare zi cantitatea e alta...) uneori ne e mai somn si preferim sa mancam ceva lejer si sa ne punem sa dormim, alteori, odihniti mancam bine si ne punem pe treaba... si bb sunt persoane ca si noi si nu trebuie sa-i incadram in niste tabele...

odihneste-te si relaxeaza-te cat poti mai mult pentru ca ajuta la o alaptare buna si pentru mama si pentru bb.

spor la alaptat si odihna cat cuprinde...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Pisigri, o lasi sa doarma si o pui la san cand se trezeste. Ideea e sa nu o lasi sa adoarma la san, acolo tre' sa munceasca serios , de asta o gadili putin daca vezi ca adoarme.

Mie niciun medic nu mi-a spus ca bb mic trebuie sa suga din ora in ora. Si nu am mai auzit niciunde asta. O alaptezi la cerere si atunci nu iti mai faci probleme, oricum cu timpul nu va mai dori asa de des.

Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

deci ca sa inteleg corect, spui ca nu e bine sa o las sa astepte macar 2 ore intre supturi? daca se trezeste mai repede sa ii dau mai repede? dar daca doarme mai mult (3-4 ore) sa o trezesc sau o las in pace?

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/


Da, asta spun ( ca eu eram ca sept-oct ), sa-i dai atunci cand cere fie ca e la juma' de ora sau la 4 ore. O trezesti doar daca doarme mai mult de 5 ore legate ( de fapt n-o trezesti ci o pui la san si storci laptic pe mamelon ca sa-i simta mirosul si sa deschida gurita ) ca in primele zile/ saptamani unii sunt icterici si asta induce somnolenta. si succes.LE Asta cu 5 ore nu e de la mine ci de la pediatrul copiilor mei care e tot o sustinatoare recunoscuta a alaptatului si e valabila numai in primele saptamani ca dupa 4-6 saptamani sunt copii care dorm legat noaptea si 6-7 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

faza cu laptele vechi si laptele nou este o chestie depasita... tu da-i sa suga si la 30 minute, daca ea iti cere... daca vrei iti explic ce se intampla in stomacel cand laptele nou vine peste cel vechi dar nu acum ca din pacate sunt pe fuga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Lorellay nu stiu ce sa-ti spun in cazul acesta dar pediatrul copiilor mei imi spunea la un moment dat ca lipsa apetitului poate fi data de o carenta de fe si in aceste cazuri se impun niste analize. Eu zic sa discuti acest subiect cu pediatrul vostru. Cel mai nasol este ca asa risca sa ti se diminueze tie lactatia si intri intr-un cer vicios. Daca nu plange de foame insa inseamna ca pur si simplu nu-i trebuie mai mult zic eu, de aceea ti-am zis de faza cu Fe. Oricum atata timp cat ia totusi in greutate e ok iar la copiii mai slabuti stiu de la pediatrul nostru ca se pot introduce cerealele mai devreme in laptele de san, dar el recomanda totusi de la 5 luni, diversificarea pzisa ramand pana aproape de 6 luni.

Mergi la inceput