Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Draga Erika, in principiu se poate face mamografie in perioada in care alaptezi. Problema este insa ca sanul este mai "dens" si deci e mai greu de observat ce anomalii exista. Un doctor cu experienta in asa ceva poate sa o faca, stiu ca in State se practica (desi mai rar), dar nu stiu care e situatia in Ro si mai ales in Cluj. Tb sa mergi si sa discuti chiar cu doctorii de acolo, numai ei stiu ce sunt si ce nu sunt in stare sa faca. Dat fiind ca tu simti sigur ceva la palpare, cel mai bine este sa mergi la un control si doctorul isi va da seama daca e vorba de ceva serios care necesita investigatii in continuare sau nu. Poate cineva din Ro iti va raspunde si la intrebarea legata de specialitatea doctorului. Aici in State se poate merge la gineco, mie toate controalele la sani mi le-a facut ginecoloaga mea.

Concluzie: chiar daca alaptezi, nu sta asa, du-te la control chiar acum. Cel mai probabil nu e nimic grav, dar e bine sa te lamuresti. Eu iti urez mult succes si de-asemenea, sper sa poti continua sa alaptezi cat de mult doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Erica, in primul rand trebuie sa mergi la un ginecolog care iti poate recomanda mamaografia. Se face la clinica de radiologie de la Medicala 2 si cred ca si la Oncologie. Mie mi-a placut foarte tare de dr. Rotaru( rotmed.ro).

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

multumesc fetelor ,
deci in rima instanta caut un ginecolog
puisorul mi-ar fi un pic cam greu cu dr Rotaru ca e departe de mine si nu am cu cine lasa copii...dar daca nu gasesc altceva incercam si aici
am sa incerc sa vad la medstar daca gasesc un ginecolog care se pricepe si la sani .am retineri deoarece la ex papanicolau dr Stanciu m-a "certat" ca de ce alaptez peste un an ...

sper sa nu fie nimic
Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Ceva frumos frumos: http://www.lactographies.eu/

Tandem de fetita (20.07.006) si baietel (20.04.02009)

asa a fost

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Anomis,vreau si eu sa iti raspund. Am avut si eu probleme cu Ana. ba sugea ba nu sugea. am invatat-o de micuta cu bibe si stia ca daca urla primeste,muream de ciuda ca aveam lapte cat pt 2 copii si mi-am umplut congelatorul cu laptic. toate bune pana intr-o zi cand ma saturasem sa ma pompez si sa ii dau cu bibe,sa duc cu mine rezerve cand ieseam din casa, sa spal biberoanele si sa le sterilizez. asa ca,la sfatul fetelor de pe aici am facut asa: m-am dezbracat de la brau in sus,m-am retras in camera cu ea, si am stat asa ore,nu mint...ore...urla Ana, de auzea tot orasul,dar nu imi pasa. daca ii era foame urma sa suga,simplu! si a supt!!! mi-a trebuit tarie de caracter sa o aud cum urla langa mine,dar a mers, ii cantam,ii povesteam...dar sticla nu i-am dat-o. a supt!
sigur la urmatorul bebe, nu am sa am sticla langa mine. hai succes ca se poate!
aaa, lapte ai,cat are bebe nevoie. pompa nu scoate tot,clar.
succes!

Votati-o pe ANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns machus spune:

Salut mamici de bebici care papa tzatzici,
Am un baietel de aproape 1 anisor si inca il alaptez, lucru de care sunt foarte bucuroasa, desi la inceput au fost si momente mai grele; din cauza colicilor sugea doar 3-4 minute si apoi se zvarcolea si plangea si nu mai vroia tzatza.
Intrebarea mea este daca este suficient cat suge acum (maxim 5 minute- dimineata si seara), sanii sunt f moi, nu mai simt acea tensiune in sani cand suge care stiam ca inseamna producerea de laptic. Eu nu i-am dat deloc altfel de lapte pana acum, numai tzitzi. este bine?
Imi zic unele persoane ca ar fi trebuit sa ii dau si lapte, deoarece este posibil, dupa intzarcare sa refuze altfel de lapte. O fi asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui jozsaerika

vin si eu cu intrebare nu legata neaparat de alaptare
am o fetita de 1 an jumate pe care o alaptez si sper sa mai pot sa o alptez pana la anul in vara cel putin
problema e ca de azi vara de prin august cand imi apare cand imi dispare o "galma" la unul din sani aprope de subbratz.mie frica sa nu fie ceva grozavie si nu stiu la ce doctor ar trebui sa ma duc ?? ginecolog? si mai ales mamografie se face in alaptare?

multumesc
Erika

mama de nazdravan Norbert (07 dec 2003)
si comoara Beatrice (20 mai 2008)

poze


pana la 40 de ani e mai bine din cate stiu sa faci ecografie de san - am avut si eu cateva galme, 2 mai marisoare, dar am luat tratament si abia a mai ramas un pic din cea mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:


Pentru jozsaerika:

Din cate mi-a zis mie doctorita mea nu e bine sa faci mamografie in timpul alaptarii din doua motive:
1. este o iradiere;
2. este foarte dureros si nu se vede bine.

In schimb poti face ecograf la san, care e total nepericulos si nedureros, respectiv o magneto-rezonanta in cazul unui rezultat ingrijorator al ecografului.

Mamografia doar dupa intarcare.

Bafta!
Adriana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Eu sunt undeva pe un punct critic cu laptele in conditiile in care de o luna se trezeste noaptea Nicholas in fiecare ora, intr-o noapte a batut recordul de 7 ori, m-am invatat sa dorm ca extraterestrii cate 10 min.Ziua a ceva de genul 10 min, 15 min, indiferent de e leganat, plimbat afara in frig, mai mult nu poate.I-am dat un bibe de formula si doarme deja de o ora, nu a mai reusit performanta asta de cand era in maternitate.
Eu cred ca renunt sunt intr-o epuizare vecina cu lesinul aseara am adormit in urletele lui deja era ca o muzica de fond.Plus ca regurgiteaza masiv.


Adriana mami fericita de Andreas(28.07.2006) si Nicholas(02.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Draga angelli, lipsa de lapte poate fi din mai multe cauze: daca mama e prea obosita, daca nu bea lichide suficiente sau daca bebe trece printr-un puseu de crestere etc. Asa cum am zis de nenumarate ori, daca bebe uda un nr suficient de scutece, inseamna ca papa atat cat are nevoie si nu tb sa iti faci prea multe griji legate de cantitatea pe care o produci.

Daca regurgitarea e serioasa, adica survine des si sub forma de jet, atunci e posibil ca bebe sa aiba reflux. Asta a fost cazul fetitei mele si s-a rezolvat cu niste picaturi date de pediatrul ei. Iar doctorul ne-a spus ca pe masura ce bebe creste se formeaza mai bine sistemul digestiv si va trece de la sine problema. Asa a si fost, pe la 4-5 luni daca imi aduc bine aminte, am scapat de picaturi.

Draga mea angelli, as vrea din toata inima sa te pot convinge sa nu renunti la alaptat, chiar daca iti vine greu.

Uite ce zic eu: daca intr-adevar nu mai poti sub nicio forma sa continui asa, NU renunta cu totul, caci ar fi mare pacat, ci incearca si calea de mijloc: ia din cand in cand pauze de la alaptat si roaga-l pe sot (sau pe oricine altcineva) sa hraneasca bebelusul. Ai nevoie sa te recuperezi, ai nevoie sa te odihnesti, sa te regasesti, altfel si starea ta psihica va fi afectata (si poate chiar si productia de lapte). Iar bebe are nevoie langa el de o mamica odihnita, "alerta", in buna stare de functionare.

La mine de ex a dat rezultate metoda asta. Eu si sotul nu am avut niciun ajutor si eu am reinceput cursurile la 4 saptamani dupa nastere. Fiica-mea, tot asa, e genul care se trezea des (si acum, la 2 ani si aproape 4 luni se trezeste de vreo 3 ori pe noapte ca sa suga). In plus am picat intr-o depresie postnatala destul de urata si trebuia sa fac ceva sa o rezolv. Asa ca uite ce am facut noi: desi n-am avut lapte in valuri niciodata, am reusit sa pompez in fiecare zi cate putin si sa adun in congelator o rezerva suficienta, din care sotul o hranea pe bebelina noastra atunci cand eu aveam nevoie de o pauza. Am avut si o perioada in care doua nopti pe saptamana (inainte de cursurile mele, la care trebuia sa pregatesc teme) fetita dormea cu sotul meu. Eu ma trezeam o singura data in acele nopti, ca sa pompez si sa verific ca ei sunt ok. Crede-ma, nu as fi reusit sa merg mai departe cu alaptatul daca nu aveam parte de acest ajutor. Mai ales ca am facut si o mastita in timpul asta. Dar am reusit sa o hranesc pe fetita doar cu laptele meu si am reusit sa ma odihnesc si eu cat de cat (hotararea asta de fapt am luat-o si din cauza ca la un moment dat eram f obosita, dormeam in piciooare si era cat pe ce sa am niste accidente cu fetita din cauza asta. Atunci m-am speriat si mi-am zis ca tb sa fac ceva).

In concluzie: sa stii ca tu esti o mama buna, cea mai buna mama pt copilul tau, indiferent ce hotarare vei lua legata de alaptat. Dar inainte sa renunti cu totul, fa asa cum am facut eu si gandeste-te bine bine daca nu exista totusi o solutie care sa te ajute sa treci peste hopul asta si sa mergi mai departe cu alaptatul. Sper sa mai scrie si alte fete aici ce a functionat la ele si sper sa te inspire sa nu renunti. Pt ca puiul tau merita tot acest efort!

Mergi la inceput