Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

am si eu o intrebare: in romania cand se face trecerea de pe lapte praf pe lapte de magazin? ca va aud vorbind de lapte praf si la varste mari... aici la un an implinit se face trecerea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Ama, aici dr recomanda pana la 3 ani lapte praf.....mie sincer mi se pare aberant de mult, chiar daca e imbogatit cu atatea.....

la noi e alta poveste...fetita mea a fost alaptata pana la fix un an si jumatate, nu a acceptat apoi nici un alt lapte, nici praf si nici de vaca din comert, de abia acum bea cateva inghitituri de Milli, lapte de vaca deci. Mananca f bine iaurtul insa, 2/zi.

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Ama, aici dr recomanda pana la 3 ani lapte praf.....mie sincer mi se pare aberant de mult, chiar daca e imbogatit cu atatea.....


tot e bine ca nu recomanda pana la majorat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

, eiiiiiii s-ar putea ca in cativa ani sa se descopere beneficiile laptelui praf dat pana la majorat

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Revin si eu cu vesti...
tot pe alaptat exclusiv, DAR, nu prea ia in greutate...la 3 luni jumate, are 5.800g, nascut cu 3.600...nu eprea putin 2.200 in 3 luni jumate??? Nici in inaltime nu a crescut prea mult, la nastere a avut 53 si acum are abia 58....
Ma bate un gand si anume sa-i dau seara un bibern de lapte praf, ca atunci cad eram pe comletare a luat 500 de g in 2 saptamani, acum abia 300, de cand doar cu alaptatul...
CE SA FAC? oare laptele meu nu e gras? desi si azi-noapte am muls si de dim avea crusta deasupra si jos era transparent, asta inseamna ca e gras, nu?

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Citat:
citat din mesajul lui emaaimee

Ecaterina, esti constanteanca de-a mea cel mai bine/ideal(daca e posibil) ar fi sa o intarci intr-o perioada fara evenimente majore in viata ei( raceli, schimbari de casa/job, etc). ajunge un singur stress- fara lapte de la mami
va pup

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII


DA,asa m-am gandit sieu, pana in toamna cand incep serviciul si ea cresa sa o intarc.
Tu esti constanteanca???? ca vad ca scri irlanda la tine!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Georgiana, emaaimee, creem, multumesc pt incurajari ! Si la cele care luptati cu aceeasi pb, va doresc mult succes :) Eu am observat la fiica-mea ca dimineata si atunci cand vine de la daycare tine cel mai tare sa pape de la san (asta pt ca e mai mult psihologic, nu ii e foame). In rest, o pot pacali relativ usor. De cateva zile o culca taica-sau si chiar daca dupa aceea ma asez langa ea, doarme fara sa se trezeasca pana pe la 6 dimineata, ceea ce e bine. Sa speram ca treptat putem renunta si la suptul de dimineata.

Anoma1, iti urez multa rabdare si succes in continuare cu alaptatul!

Pupici la toata lumea si weekend placut


Ce bine ca doarme toata noaptea! Te invidiez! Incet incet credca renunta singurica la tzazti!

LA noi cu somnul e mai greu, ca adoarme la tzazti, iar noaptea....si de 5 ori suge

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

micola, nu te prostii, nu exista asa ceva: laptele tau e la fel de gras ca al altor mii de mamici din lume care alapteaza. nu exista difereanta de consistenta, grasime, etc asta eun mit care trebuie daramat. nu treceti pe deloc di pe lapte praf.
Ecaterina, sunt din Constanta, nascuta . plecata e acolo de ani buni. succes la intarcat.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Revin si eu cu vesti...
tot pe alaptat exclusiv, DAR, nu prea ia in greutate...la 3 luni jumate, are 5.800g, nascut cu 3.600...nu eprea putin 2.200 in 3 luni jumate??? Nici in inaltime nu a crescut prea mult, la nastere a avut 53 si acum are abia 58....
Ma bate un gand si anume sa-i dau seara un bibern de lapte praf, ca atunci cad eram pe comletare a luat 500 de g in 2 saptamani, acum abia 300, de cand doar cu alaptatul...
CE SA FAC? oare laptele meu nu e gras? desi si azi-noapte am muls si de dim avea crusta deasupra si jos era transparent, asta inseamna ca e gras, nu?

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!



nu stiu ce s-a intamplat dar nu-mi vad mesajul... oi fi apasat ceva gresit si s-a sters tot... asa ca o iau de la capat:

laptele in timpul suptului isi schimba consistenta... la inceput vine mai apos, laptele care tine de sete... apoi vine cel gras, care tine de foame si ii face pe bebelusi sa creasca.

si de acum incolo trebuie sa te obisnuiesti cu idea ca bb tau nu va mai pune in greutate cat a pus pana acum... de acum incepe sa puna tot mai putin...

asa ca: solutia nu este laptele praf!!! daca vrei un copil sanatos(nu ma refer doar la prezent) si fericit, tu trebuie sa-l lasi sa suga din primul san pana se plictiseste si apoi il pui la al doilea... daca vrei un copil gras, trece-o pe biberon si lapte praf!

daca baietelul tau s-a nascut cu 3,6kg si la 3 luni jumatate are 5,8kg in 3 luni jumatate a luat mai mult de 2,2kg... trebuie sa tii cont si de cei 10% pierdute fiziologic... deci a luat cam 2,6kg in ceva mai mult de 3 luni...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Creem, asa a fost si la mine pana acum vreo 3 zile, cand l-am rugat pe sot sa o culce si a reusit fara prea multe mofturi din partea fetitei. A fost o minune, pt ca am mai incercat noi chestia asta si inainte, dar n-am avut succes. Singurul lucru diferit acum a fost ca a scos-o taica-sau la o plimbare inainte de culcare. Sper sa ne tina miracolul cu dormitul peste noapte, ca sa ma pot odihni si eu... Cred ca atunci cand o sa se simta fetita ta pregatita, o sa isi schimbe singura comportamentul, important e sa fii pe faza si cand vezi ca e dispusa, sa profiti :) Mult succes!

Micola, in opinia mea ar tb sa continui cu alaptatul exclusiv. Asigura-te ca suge suficient de la un singur san incat sa ajunga la laptele gras, pt ca sigur ai asa ceva. Laptele tau nu poate fi rau decat daca mananci tu ceva aiurea. Altfel, e cea mai buna licoare din lume pt bebe. M-am uitat pe un grafic si am vazut ca baietelul tau se incadreaza, chiar daca la inaltime e mai spre limita de jos. Mie pediatrul fetei mele mi-a zis ca bebelusii alaptati exclusiv sunt un pic mai jos pe grafic, comparat cu cei hraniti cu formula si e normal asa.

Mergi la inceput