Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

nu am zis ca este ok sau nu cerealele in lapte de mama sau chiar branza facuta cu lačpte de mama... am zis sa nu exageram...

natura ne-a facut in asa fel incat sa alaptam copii nostri la san, dandu-le doar lapte si incetul cu incetul sa le introducem alimente mai intai usor digeribile si tot asa pana cand in jurul varstei de 1 an se poate spune ca bb mananca orice.

cerealele se dau la copii cu alimentati artificiala, in laptele praf pentru bb care nu iau in greutate destul... sau in ceai in cazul diariei...

faptul ca mamele se mulg... nu mi-o lua in nume de rau dar daca nu folosesc laptele pt bb lor pentru cand ele trebuie sa fie plecate la servici, o fac inutil... laptele se mentine in congelator o buna bucata de vreme dar laptele pe care il face mama la o luna este diferit fata de laptele de la 6 luni... asa ca nu e indicat sa se tina laptele in congelator la nesfarsit...

si daca nu ai nevoie sa pleci undeva fara bb tau, atunci poti sa renunti la pompa si sa lasi bb sa suga astfel sanul sa faca doar cantitatea de care are bb nevoie!!!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauratanase spune:

Buna fetelor

Sunt noua pe aici, abia m-am inregistrat. Caut ajutor in rezolvarea problemelor cu care ma confrunt si sper ca poate gasesc un raspuns aici.
Sunt mamica unui baietel de 1 luna nascut la maternitatea Pantelimon.
Bebelusul a fost nascut prin cezariana programata (eu avand probleme mari cu ochii si mai multe interventii oftalmologice de genul transplant de cornee si implant de cristalin) pe data de joi, 19.02, la 38 de saptamani si 2 zile. Mi s-a spus ca nu s-a adaptat bine la temperatura si a fost tinut la incubator pana duminica, cand mi s-a permis sa-l alaptez. L-am alaptat in continuu de atunci, in maternitate programul de alaptat fiind la fiecare 3 ore, iar acasa la cerere. Greutatea de la nastere a fost de 3420g, mi s-a spus ca a pierdut 220g si am iesit din spital marti, 24.02 cu 3300g. Eu am cantarit copilul la 1 saptamana dupa iesirea din maternitate si avea 3285g!
Incepand din a 2-a saptamana a fost vazut si de un medic pediatru, care ne-a speriat foarte tare inca de la prima vizita, spunand ca bebelusul este slab si ca probabil o sa trecem pe lapte praf, eu fiind total impotriva. Mi-a sugerat sa fac proba suptului, in urma careia a reiesit ca bebe a luat 425g in decurs de 24h. Ulterior, a spus sa o anunt cat ia in greutate in urmatoarele 3 zile; a luat 85g in 3 zile.

Maine bebelusul face 1 luna si a fost cantarit aseara, avea 3575g. Este clar ca bebe nu ia in greutate.

Despre alaptare va pot spune urmatoarele:
- alaptez la cerere; bebe doarme minim 2 ore intre mese, noaptea a dormit de multe ori in jur de 4-5h si jumatate.;
- 1 alaptare dureaza minim 1h si maxim 5h si jumatate; bebe nu inghite, doar molfaie; alaptarea de 1h presupune mancat la un singur san, cand sta cate 3-5 ore ii dau ambii sani.
- acum incercam sa respectam un program: alaptare maxim 1 h, de la un singur san, cu pauza de minim 2h intre alaptari; el plange de foame, dar am gandit ca mai bine facem o pauza de 2h ca sa manance serios la masa urmatoare, nu sa molfaie ca la precedenta;
- de curand, dupa alaptare, mulg sanul care i s-a oferit drept masa; folosesc o pompa manuala Avent; problema este ca scot maxim 20 ml lapte din sanul respectiv, jetul este foarte subtire, rar iese lapte din cate 2-3 canale odata, este incontinuu, adica iese putin lapte apoi nu mai iese deloc, trebuie sa schimb pozitia pompei si o iau de la capat; este posibil ca canalele sa fie infundate, nu?
- dupa ce mulg sanul, daca incerc sa il storc iese lapte, insa la pompa ma chinui foarte tare
- ma alimentez corect, insa nu intotdeauna consecvent, din lipsa de timp; lichide beau minim 2l pe zi, incluzand iaurt, supa, ceai de chimen si anason, apa.
- incepand de aseara iau si Galactogil pentru stimularea secretiei lactate.

Ce parere aveti? Unde gresesc? De ce nu ia in greutate? Sunt dispusa sa fac orice pentru a-mi alapta baietelul.

Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauratanase

Buna fetelor

Sunt noua pe aici, abia m-am inregistrat. Caut ajutor in rezolvarea problemelor cu care ma confrunt si sper ca poate gasesc un raspuns aici.
Sunt mamica unui baietel de 1 luna nascut la maternitatea Pantelimon.
Bebelusul a fost nascut prin cezariana programata (eu avand probleme mari cu ochii si mai multe interventii oftalmologice de genul transplant de cornee si implant de cristalin) pe data de joi, 19.02, la 38 de saptamani si 2 zile. Mi s-a spus ca nu s-a adaptat bine la temperatura si a fost tinut la incubator pana duminica, cand mi s-a permis sa-l alaptez. L-am alaptat in continuu de atunci, in maternitate programul de alaptat fiind la fiecare 3 ore, iar acasa la cerere. Greutatea de la nastere a fost de 3420g, mi s-a spus ca a pierdut 220g si am iesit din spital marti, 24.02 cu 3300g. Eu am cantarit copilul la 1 saptamana dupa iesirea din maternitate si avea 3285g!

tinand cont ca nu ai folosit acelasi cantar nu as fi sigura de rezultat.
Citat:

Incepand din a 2-a saptamana a fost vazut si de un medic pediatru, care ne-a speriat foarte tare inca de la prima vizita, spunand ca bebelusul este slab si ca probabil o sa trecem pe lapte praf, eu fiind total impotriva.

cauta un pediatru care sa te invete sa alaptezi, si lasa-l pe asta sa bage in sperieti alte persoane!!!
Citat:
Mi-a sugerat sa fac proba suptului, in urma careia a reiesit ca bebe a luat 425g in decurs de 24h.
proba suptului nu este relevanta, sunt zile in care bb suge mai mult, si zile in care suge mai putin... ca sa fii sigura tu ca bb a luat destul, numara sa fie vreo 5-6 scutece ude bine!!!
Citat:
Ulterior, a spus sa o anunt cat ia in greutate in urmatoarele 3 zile; a luat 85g in 3 zile.

in primul trimestru, i conditii normale (citeste mai jos) bb trebuie sa ia minim 125gr pe saptamana. dar sunt saptamani in care bb nu creste in greutate, creste in lungime... in aceste perioade este important sa nu scada!!!
Citat:

Maine bebelusul face 1 luna si a fost cantarit aseara, avea 3575g.

deci cu alte cuvinte bb tau in 3 saptamani a crescut de la 3200 la 3575... adica 375gr /3 =125gr...
Citat:
Este clar ca bebe nu ia in greutate.

pentru mine nu este clar ca nu ia in greutate... pentru mine este clar ca a inceput mai greu sa ia in greutate... si o mica vina la chestia asta este cezariana... anestezia facuta tie a avut efect si asupra lui, efect care poata sa tina chiar si o luna...
Citat:

Despre alaptare va pot spune urmatoarele:
- alaptez la cerere; bebe doarme minim 2 ore intre mese, noaptea a dormit de multe ori in jur de 4-5h si jumatate.;

este perfect... dar sa nu-l lasi sa doarma mai mult de 5 ore... este prea mic sa sara peste o masa, trezeste-l si pune-l la san...
Citat:

- 1 alaptare dureaza minim 1h si maxim 5h si jumatate; bebe nu inghite, doar molfaie; alaptarea de 1h presupune mancat la un singur san, cand sta cate 3-5 ore ii dau ambii sani.

deci sanul nu este doar mancare pt bb, este si alinare, caldura, mirosul mamei... asta ca sa stii ce de cateodata molfaie fara sa inghita...
nu este productiv sa lasi bb atat de muklt timp la un san... o ora este foarte mult si la un moment dat sanul fiind mai gol bb se oboseste la san fara sa primeasca lapte, deci degeaba... incearca sa schimbii sanii mai des, din 15 minute in 15 minute... asa bb reuseste sa primeasca la acelasi efort mai mult lapte... si schimbi sanul pana este el care zice gata, adica lasa sanul...
Citat:

- acum incercam sa respectam un program: alaptare maxim 1 h, de la un singur san, cu pauza de minim 2h intre alaptari; el plange de foame, dar am gandit ca mai bine facem o pauza de 2h ca sa manance serios la masa urmatoare, nu sa molfaie ca la precedenta;

daca va tineti de un program, adio alaptare la cerere... este prea mic pentru un program, eu as zice sa mai astepti vreo 4 luni pana sa bagi un program...
Citat:

- de curand, dupa alaptare, mulg sanul care i s-a oferit drept masa; folosesc o pompa manuala Avent; problema este ca scot maxim 20 ml lapte din sanul respectiv, jetul este foarte subtire, rar iese lapte din cate 2-3 canale odata, este incontinuu, adica iese putin lapte apoi nu mai iese deloc, trebuie sa schimb pozitia pompei si o iau de la capat; este posibil ca canalele sa fie infundate, nu?

daca ai lasat pe bb sa suga o ora de la san, ce te mai astepti sa gasesti? nu sunt infundate canalele... stai linistita!!!
Citat:

- dupa ce mulg sanul, daca incerc sa il storc iese lapte, insa la pompa ma chinui foarte tare

cea mai buna pompa este gurita bebelusului, ea reuseste sa scoata tot ce se poate scoate...
Citat:

- ma alimentez corect, insa nu intotdeauna consecvent, din lipsa de timp; lichide beau minim 2l pe zi, incluzand iaurt, supa, ceai de chimen si anason, apa.

este important sa bei lichide destule, asta o vezi dupa culoarea urinei tale... dar tot la fel de important este sa fii odihnita si ini timpul alaptarii cat mai relaxata... ajuta ca jetul de lapte sa fie mai gros... daca esti incordata, si muschii sunt incordati si asa se stramteaza canalele...
Citat:

- incepand de aseara iau si Galactogil pentru stimularea secretiei lactate.

tu ai lapte... nu ai nevoie deocamdata de superstimulare, dar daca tu te simti mai linistita luand asa ceva, spor la treaba!
Citat:

Ce parere aveti?

sper sa fii reusit sa-ti raspund la toate intrebarile
Citat:
Unde gresesc?

nu gresesti cu nimic... deocamdata stai calma si vino sa ne mai zici cum proced lucrurile
Citat:
De ce nu ia in greutate?

eu zic ca vinovata este anestezia... dar incetul cu incetul vad ca si-a dat drumul!!!
Citat:
Sunt dispusa sa fac orice pentru a-mi alapta baietelul.

lasa programul si da-i sa suga de fiecare data cand vrea, chiar daca molfaie, chiar daca mananca bine, macar un pic pana incepe sa ia in greutate ceva mai mult. si schimba mai des sanul...
Citat:

Multumesc frumos.

cu placere
pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauratanase

Buna fetelor

Sunt noua pe aici, abia m-am inregistrat. Caut ajutor in rezolvarea problemelor cu care ma confrunt si sper ca poate gasesc un raspuns aici.
Sunt mamica unui baietel de 1 luna nascut la maternitatea Pantelimon.
Bebelusul a fost nascut prin cezariana programata (eu avand probleme mari cu ochii si mai multe interventii oftalmologice de genul transplant de cornee si implant de cristalin) pe data de joi, 19.02, la 38 de saptamani si 2 zile. Mi s-a spus ca nu s-a adaptat bine la temperatura si a fost tinut la incubator pana duminica, cand mi s-a permis sa-l alaptez. L-am alaptat in continuu de atunci, in maternitate programul de alaptat fiind la fiecare 3 ore, iar acasa la cerere. Greutatea de la nastere a fost de 3420g, mi s-a spus ca a pierdut 220g si am iesit din spital marti, 24.02 cu 3300g. Eu am cantarit copilul la 1 saptamana dupa iesirea din maternitate si avea 3285g!
Incepand din a 2-a saptamana a fost vazut si de un medic pediatru, care ne-a speriat foarte tare inca de la prima vizita, spunand ca bebelusul este slab si ca probabil o sa trecem pe lapte praf, eu fiind total impotriva. Mi-a sugerat sa fac proba suptului, in urma careia a reiesit ca bebe a luat 425g in decurs de 24h. Ulterior, a spus sa o anunt cat ia in greutate in urmatoarele 3 zile; a luat 85g in 3 zile.

Maine bebelusul face 1 luna si a fost cantarit aseara, avea 3575g. Este clar ca bebe nu ia in greutate.

Despre alaptare va pot spune urmatoarele:
- alaptez la cerere; bebe doarme minim 2 ore intre mese, noaptea a dormit de multe ori in jur de 4-5h si jumatate.;
- 1 alaptare dureaza minim 1h si maxim 5h si jumatate; bebe nu inghite, doar molfaie; alaptarea de 1h presupune mancat la un singur san, cand sta cate 3-5 ore ii dau ambii sani.
- acum incercam sa respectam un program: alaptare maxim 1 h, de la un singur san, cu pauza de minim 2h intre alaptari; el plange de foame, dar am gandit ca mai bine facem o pauza de 2h ca sa manance serios la masa urmatoare, nu sa molfaie ca la precedenta;
- de curand, dupa alaptare, mulg sanul care i s-a oferit drept masa; folosesc o pompa manuala Avent; problema este ca scot maxim 20 ml lapte din sanul respectiv, jetul este foarte subtire, rar iese lapte din cate 2-3 canale odata, este incontinuu, adica iese putin lapte apoi nu mai iese deloc, trebuie sa schimb pozitia pompei si o iau de la capat; este posibil ca canalele sa fie infundate, nu?
- dupa ce mulg sanul, daca incerc sa il storc iese lapte, insa la pompa ma chinui foarte tare
- ma alimentez corect, insa nu intotdeauna consecvent, din lipsa de timp; lichide beau minim 2l pe zi, incluzand iaurt, supa, ceai de chimen si anason, apa.
- incepand de aseara iau si Galactogil pentru stimularea secretiei lactate.

Ce parere aveti? Unde gresesc? De ce nu ia in greutate? Sunt dispusa sa fac orice pentru a-mi alapta baietelul.

Multumesc frumos.


Exact asa am patit si eu, daca ai reusit sa citesti din urma...Bebe al meu a luat 300 g in prima luna si jumatate de la nastere si apoi 100g intr-o saptamna. Apoi m-am dat batuta (regret si acum!!!!!!) si am asculat sfatul drei (desi am mai fost la inca un dr pentru o a doua parere-aceeasi, sub concluzia: "nu aveti destul lapte") si i-am dat completare si a inceput sa ia, a luat mai intai 300g/ saptamana, apoi inca 250 g, in total a luat de cand cu completarea, 550g in 2 saptamani. dr era foarte entuziasmat azi cand l-a cantarit, insa eu sunt disperata ca incepe sa refuze sanul. In seara asta nu a stat nici 15 min cuminte la san, plangea cu el in gura, de fapt, plangeam amandoi, el dupa biberon, eu de necaz ca renunta la san, desi daca ii apasam pe el ii umpleam gurita cu lapte.. Alex, care, in maternitate din 5 nou-nascuti, era singurul cu cezariana si cel care sugea cel mai viguros si mai cu pofta...si care a fost "pompa" mea in zilele cu furia laptelui, acum refuza sanul..In doua saptamani da semne clare ca nu mai vrea san, desi i-am dat tot timpul intai san si apoi biberonul, de fiecare data, la fiecare masa, mai putin noaptea cand ii dadeam decat san. Sa vedem la noapte cum va reactiona, ca as vrea sa mentin obiceiul asta, macar noaptea sa traga cum trebuie. Acum ma mulg ca sa nu-mi scada productia de lapte, care, saracul, este destul...ma mir ca mai e...Aaaaa, si am devenit atat de obsedata dupa laptele meu incat si pe cel care curge la inceput din sanul liber, in timp ce bebe suge din celalat san il colectez in biberon si i-l dau inainte de praf, ca sa nu-l piarda...sunt paranoica, nu?


Asa ca eu zic sa te tii tare pe pozitii, sa nu renunti la alaptat, orice mama are lapte cat ii trebuie puiului ei si nu exista lapte care sa nu fie bun pt copilul tau! Macar eu stiu lucrurile astea pentru bebe nr.2..... :(
Asculta si ia aminte la sfaturile amei si ale celorlalte fete de pe aici..au mare dreptate. Pacat ca la noi in pitesti nu exista un dr care sa fie inversunat pe alaptare cum este dna Culcer la Bucuresti..tu poate ai posiobilitatea sa ajungi la dnei..ar fi foarte bine, pentru ca t-ar urmari cum alaptezi si ar putea elimina eventualele erori..
Eu cred ca am gresit f mult cu pozitia de alaptare, bebe nu lua toata areola in gurita, ci doar sfarcul si un pic din zona...+ca nu m-am odihnit si m-am super stresat, fiind super bombardata de sfaturi care mai de care de la toti din jur...

Multa putere si ambitie, bebe sa fie mancacaios din sanul lui mami!
Sa mai intri sa ne anunti ce ai mai facut.


de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Ama am inteles eu gresit atunci. Despre mame care se mulg acum ti-as spune ca exista si situatii care ies din "reguli" - exista mame care s-au muls 6 luni si au hranit copilul cu lapte de san cand acesta il refuza ( greseala de inceput, asta e, dar tot mai bine decat LP ) sau care s-au muls din cauza de sani angorjati pana l-au intarcat la 7 luni ( poate tot greseala de inceput sau poate nu, asa a fost organismul lor... )

Micola daca iti place de dr Culcer poti sa-ti spun ca dansa sustine reintoarcerea la san si chiar asista la asa ceva. Mi-a povestit nu de mult timp ca a stat o zi intreaga sa intoarca un copil la san pacalindu-l cu suzeta iar dupa cateva ore bb a acceptat sanul fara urlete si a supt normal. Daca ai nervii tari, pe cineva sa te ajute eventual si vrei poti incerca.

Lauratanase pe langa ceea ce ti-a spus Ama as vrea sa-ti spun pe scurt experienta mea cu MAra - nastere prin cezariana si copil icteric 2-3 saptamani. Recuperare greutate nastere la 3 saptamani, crestere in greutate in prima luna pana in 600 gr de la scaderea fiziologica si 200 grame vs greutatea la nastere. Din luna a 2a pana in luna a 5a crestere de 800 gr-1kg/ luna. Eu zic sa mai ai rabdare si sa faci tot ceea ce ti-a spus ama. Galactogil poti sa iei daca nu ai sanii angorjati, eu am luat dar nu i-am avut , nu mi-au curs decat de foarte putine ori pana acum dar am avut cateva episoade de canale infundate. Alaptez bine mersi si acum desi parea putin probabil in prima luna si daca nu era Culcer probabil ca nu o faceam, alti 2 pediatri m-au sfatuit sa bag completare ca e fata infometata...LE eu alternam sanii cam la 10 min si o ridicam la eructat intre sani - altfel inghitea ft mult aer si nu mai sugea cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauratanase spune:

Buna fetelor,

Abia acum am reusit sa intru si ma bucur tare mult ca mi-ati putut impartasi din experientele voastre.
Multumesc ama pentru analiza minutioasa a fiecarui aspect descris de mine; mi se pare logic si de bun simt ceea ce spui tu. As mai adauga ca mai putin de 6 scutece nu am schimbat in nicio zi, iar in ceea ce priveste cresterea in lungime, la 3 saptamani a fost masurat de pediatra si avea cu 5 cm mai mult decat la nastere, perimetru cranian crescuse cu 3 cm iar cel toracic cu 4 cm. O sa incerc si alternarea sanilor la un supt; la inceput asa procedam, insa mi-a atras atentia pediatra ca are scaunul colorat usor spre verzui si ca asta inseamna ca nu se hraneste bine. Bineinteles ca n-am crezut-o si am inceput sa caut pe net si am gasit ca scaunul poate fi usor verzui in conditiile in care bebe suge mai mult din laptele de inceput (menit sa-i tina de sete) decat din cel hranitor, asa ca am decis sa-l tin nuami la un san ca sa primeasca cat se poate de mult din laptele hranitor.

Micola, simodina multumesc pentru incurajari, o sa tin cont de experientele voastre si promit sa nu ma dau batuta.

Va multumesc mult pentru sfaturi si incurajari. O sa va tin la curent cu cresterea in greutate in saptamanile ce urmeaza.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Citat:
citat din mesajul lui lauratanase

Buna fetelor

Sunt noua pe aici, abia m-am inregistrat. Caut ajutor in rezolvarea problemelor cu care ma confrunt si sper ca poate gasesc un raspuns aici.
Sunt mamica unui baietel de 1 luna nascut la maternitatea Pantelimon.
Bebelusul a fost nascut prin cezariana programata (eu avand probleme mari cu ochii si mai multe interventii oftalmologice de genul transplant de cornee si implant de cristalin) pe data de joi, 19.02, la 38 de saptamani si 2 zile. Mi s-a spus ca nu s-a adaptat bine la temperatura si a fost tinut la incubator pana duminica, cand mi s-a permis sa-l alaptez. L-am alaptat in continuu de atunci, in maternitate programul de alaptat fiind la fiecare 3 ore, iar acasa la cerere. Greutatea de la nastere a fost de 3420g, mi s-a spus ca a pierdut 220g si am iesit din spital marti, 24.02 cu 3300g. Eu am cantarit copilul la 1 saptamana dupa iesirea din maternitate si avea 3285g!
Incepand din a 2-a saptamana a fost vazut si de un medic pediatru, care ne-a speriat foarte tare inca de la prima vizita, spunand ca bebelusul este slab si ca probabil o sa trecem pe lapte praf, eu fiind total impotriva. Mi-a sugerat sa fac proba suptului, in urma careia a reiesit ca bebe a luat 425g in decurs de 24h. Ulterior, a spus sa o anunt cat ia in greutate in urmatoarele 3 zile; a luat 85g in 3 zile.

Maine bebelusul face 1 luna si a fost cantarit aseara, avea 3575g. Este clar ca bebe nu ia in greutate.

Despre alaptare va pot spune urmatoarele:
- alaptez la cerere; bebe doarme minim 2 ore intre mese, noaptea a dormit de multe ori in jur de 4-5h si jumatate.;
- 1 alaptare dureaza minim 1h si maxim 5h si jumatate; bebe nu inghite, doar molfaie; alaptarea de 1h presupune mancat la un singur san, cand sta cate 3-5 ore ii dau ambii sani.
- acum incercam sa respectam un program: alaptare maxim 1 h, de la un singur san, cu pauza de minim 2h intre alaptari; el plange de foame, dar am gandit ca mai bine facem o pauza de 2h ca sa manance serios la masa urmatoare, nu sa molfaie ca la precedenta;
- de curand, dupa alaptare, mulg sanul care i s-a oferit drept masa; folosesc o pompa manuala Avent; problema este ca scot maxim 20 ml lapte din sanul respectiv, jetul este foarte subtire, rar iese lapte din cate 2-3 canale odata, este incontinuu, adica iese putin lapte apoi nu mai iese deloc, trebuie sa schimb pozitia pompei si o iau de la capat; este posibil ca canalele sa fie infundate, nu?
- dupa ce mulg sanul, daca incerc sa il storc iese lapte, insa la pompa ma chinui foarte tare
- ma alimentez corect, insa nu intotdeauna consecvent, din lipsa de timp; lichide beau minim 2l pe zi, incluzand iaurt, supa, ceai de chimen si anason, apa.
- incepand de aseara iau si Galactogil pentru stimularea secretiei lactate.

Ce parere aveti? Unde gresesc? De ce nu ia in greutate? Sunt dispusa sa fac orice pentru a-mi alapta baietelul.

Multumesc frumos.


Exact asa am patit si eu, daca ai reusit sa citesti din urma...Bebe al meu a luat 300 g in prima luna si jumatate de la nastere si apoi 100g intr-o saptamna. Apoi m-am dat batuta (regret si acum!!!!!!) si am asculat sfatul drei (desi am mai fost la inca un dr pentru o a doua parere-aceeasi, sub concluzia: "nu aveti destul lapte") si i-am dat completare si a inceput sa ia, a luat mai intai 300g/ saptamana, apoi inca 250 g, in total a luat de cand cu completarea, 550g in 2 saptamani. dr era foarte entuziasmat azi cand l-a cantarit, insa eu sunt disperata ca incepe sa refuze sanul. In seara asta nu a stat nici 15 min cuminte la san, plangea cu el in gura, de fapt, plangeam amandoi, el dupa biberon, eu de necaz ca renunta la san, desi daca ii apasam pe el ii umpleam gurita cu lapte.. Alex, care, in maternitate din 5 nou-nascuti, era singurul cu cezariana si cel care sugea cel mai viguros si mai cu pofta...si care a fost "pompa" mea in zilele cu furia laptelui, acum refuza sanul..In doua saptamani da semne clare ca nu mai vrea san, desi i-am dat tot timpul intai san si apoi biberonul, de fiecare data, la fiecare masa, mai putin noaptea cand ii dadeam decat san. Sa vedem la noapte cum va reactiona, ca as vrea sa mentin obiceiul asta, macar noaptea sa traga cum trebuie. Acum ma mulg ca sa nu-mi scada productia de lapte, care, saracul, este destul...ma mir ca mai e...Aaaaa, si am devenit atat de obsedata dupa laptele meu incat si pe cel care curge la inceput din sanul liber, in timp ce bebe suge din celalat san il colectez in biberon si i-l dau inainte de praf, ca sa nu-l piarda...sunt paranoica, nu?


Asa ca eu zic sa te tii tare pe pozitii, sa nu renunti la alaptat, orice mama are lapte cat ii trebuie puiului ei si nu exista lapte care sa nu fie bun pt copilul tau! Macar eu stiu lucrurile astea pentru bebe nr.2..... :(
Asculta si ia aminte la sfaturile amei si ale celorlalte fete de pe aici..au mare dreptate. Pacat ca la noi in pitesti nu exista un dr care sa fie inversunat pe alaptare cum este dna Culcer la Bucuresti..tu poate ai posiobilitatea sa ajungi la dnei..ar fi foarte bine, pentru ca t-ar urmari cum alaptezi si ar putea elimina eventualele erori..
Eu cred ca am gresit f mult cu pozitia de alaptare, bebe nu lua toata areola in gurita, ci doar sfarcul si un pic din zona...+ca nu m-am odihnit si m-am super stresat, fiind super bombardata de sfaturi care mai de care de la toti din jur...

Multa putere si ambitie, bebe sa fie mancacaios din sanul lui mami!
Sa mai intri sa ne anunti ce ai mai facut.


de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!



dar nu este pr tarziu nici pt tine... importnt este sa vrei...
vad ca este primul copil... banuiesc ca nu ai alte persoane neajutorate in jur de care sa te ocupi...

fa un full imersion de vreo 2-3 zile in pat cu bb tau skin to skin (adica stai in partea de sus dezbracata) si bb tine-l cat mai aproape de tine sa-ti simta mirosul, si ii dai sa suga si din 5 in 5 minute... ai sa vezi ca isi aminteste el care-i treaba... dar trebuie sa arunci laptele praf din casa... nu de alta... dar stii tu cum e cu ispita!!!

daca vrei sa incerci eu iti urez bafta!!! si meriti si un buchet intreg

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simodina

Ama am inteles eu gresit atunci. Despre mame care se mulg acum ti-as spune ca exista si situatii care ies din "reguli" - exista mame care s-au muls 6 luni si au hranit copilul cu lapte de san cand acesta il refuza ( greseala de inceput, asta e, dar tot mai bine decat LP ) sau care s-au muls din cauza de sani angorjati pana l-au intarcat la 7 luni ( poate tot greseala de inceput sau poate nu, asa a fost organismul lor... )


da, sunt de acord cu tine... eu ma refeream la mamele care se mulg si isi fac "provizii"... nu la mamele care azi se mulg si azi il dau bebelusului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauratanase

Buna fetelor,

Abia acum am reusit sa intru si ma bucur tare mult ca mi-ati putut impartasi din experientele voastre.
Multumesc ama pentru analiza minutioasa a fiecarui aspect descris de mine; mi se pare logic si de bun simt ceea ce spui tu. As mai adauga ca mai putin de 6 scutece nu am schimbat in nicio zi, iar in ceea ce priveste cresterea in lungime, la 3 saptamani a fost masurat de pediatra si avea cu 5 cm mai mult decat la nastere, perimetru cranian crescuse cu 3 cm iar cel toracic cu 4 cm. O sa incerc si alternarea sanilor la un supt; la inceput asa procedam, insa mi-a atras atentia pediatra ca are scaunul colorat usor spre verzui si ca asta inseamna ca nu se hraneste bine. Bineinteles ca n-am crezut-o si am inceput sa caut pe net si am gasit ca scaunul poate fi usor verzui in conditiile in care bebe suge mai mult din laptele de inceput (menit sa-i tina de sete) decat din cel hranitor, asa ca am decis sa-l tin nuami la un san ca sa primeasca cat se poate de mult din laptele hranitor.

Micola, simodina multumesc pentru incurajari, o sa tin cont de experientele voastre si promit sa nu ma dau batuta.

Va multumesc mult pentru sfaturi si incurajari. O sa va tin la curent cu cresterea in greutate in saptamanile ce urmeaza.

pupici


faza cu laptele verzui de la laptele de inceput nu am mai auzit-o...

oricum si laptele de inceput este important: hidrateaza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

fetelor,am si eu o nou intrbare. am facut marea gersala sa ii dau cu biceronul(laptele meu) si acum imi plange la san. ce sa fac cu ea?

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput