pierderi recurente sarcina- ce e de facut?

pierderi recurente sarcina- ce e de facut? | Autor: tzitziri

Link direct la acest mesaj

As vrea sa va supun putin atentiei situatia unei prietene care incearca de un an si cateva luni sa ramana insarcinata si a reusit de 3 ori, dar a pierdut sarcinile in saptamanile 5-6.
Povestea e cam asa:
-primul test pozitiv a iesit pe 1 aprilie 2008. Totusi sarcina nu s-a dezvoltat asa cum trebuie, au aparut sangerari si la ecografie s-a observat ca sacul embrionar era mai mic decat trebuia si nu exista activitate cardiaca.Verdictul: sarcina cu ou clar,asa ca pe 23 aprilie s-a procedat la chiuretaj
- sfarsitul lui octombrie 2008 - test pozitiv.Urmeaza o saptamana de scurgeri maronii si avort menstrual pe 1 noiembrie
- test pozitiv 23 ianuarie.La o saptamana si jumatate dupa apar sangerari, la ecografie nu se vede nimic in uter, valoare beta hcg 42,4, se banuie o sarcina extrauterina.Apar sangerari ca la ciclu deci posibil avort menstrual.

Pe ovarul stang a fost observat un chist endometriozic (3.28/2.91 cm)si peste 2-3 saptamani va fi operata laparoscopic pentru indepartarea lui.

Analizele uzuale de sarcina sunt toate bune, spermograma a fost facuta si s-a observat usoara azoospermie dar cu tratament toate au fost bune (asta inainte de ultimele doua sarcini pierdute).Analizele pentru sindromul fofsfolipidic ,PT,AP, TTPa,Fibriogen, Factor V leiden, anticorpii anti sm, anticorpii anti ss (din pacate mie denumirile astea nu imi spun nimic, dar probabil ca unele dintre voi stiti exact ce inseamna) au iesit bune - nimic nu sugereaza vreo cauza pentru ce se intampla.

Am rugaminea sa imi spuneti, daca sunt persoane care au trecut din pacate prin aceeasi situatie, ce se poate face in astfel de cazuri. Stim care sunt variantele daca nu putea ramane deloc insarcinata.....dar pentru pierderi recurente de sarcina, deci pentru aparenta imposibilitate de a tine o sarcina, ce se poate face?Teste genetice deja?Unde?cum?Ce alte variante mai sunt?

Va multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132527&whichpage=1

Sper sa te ajute cele doua capitole si sa gasesti informatiile de care ai nevoie.Succes.

Catalina, mami de trei ingerasi la ceruri....puii mamii, dragii mamii...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Eu am trecut prin asa ceva de 2 ori (sau de atatea stiu eu), si poate pot sa te ajut cu ceea ce am invata eu pe pielea mea. Am inteles ca posibilele cauze ale avorturilor recurente sunt, din cate se stie, de 3 mari categorii: hormonale, hematologice si genetice. Totusi, cam 50% dintre cauze nu se cunosc...
Asa ca trebuie sa incepi investigatii pe 2 dintre cele 3 planuri (cea genetica e mult mai costisitoare, asa ca e mai bine sa o faci dupa aceea). In primul rand o dozare hormonala, inclusiv hormoni masculini (testosteron&co)si tiroidieni, care se face in anumite zile - cel mai bine e sa ti-o recomande medicul, si tot el iti va explica cel mai bine procedura. Pe de alta parte sa iti faci analizele de coagulare (cel mai bine la Fundeni). Astea se fac cu trimitere de la medicul de familie.
Mie, dupa cel de-al doilea avort spontan, mi s-a dat "default" tratament de sustinere cu utrogestan din ziua 15 a cm pana in ziua 26-27, cand trebuie sa se pozitiveze un eventual test de sarcina. In momentul in care s-a descoperit ca e sarcina, am continuat tratamentul. In felul asta am ajuns acum in a 11-a saptamana, si cu putin noroc vom ajunge la sfarsit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Catalina, multumesc frumos...din pacate cred ca la ea e ceva mai complicat decat un singur diagnostic, pentru ca nu e numai intrerupere din evolutie ci si avort menstrual...plus ca speram sa fie cineva care sa fi trecut prin asta si sa fi ajuns la un rezultat...sintetizat cumva...Iti cunosc povestile si iti doresc sa te bucuri si tu la un moment dat de un bebe sau de ce nu doi sanatosi!


Maria, multumesc si tie....cam asa speram sa primesc raspunsuri.Tratament de sustinere a facut si ea la ultimele doua sarcini, nu Utrogestan ci Duphaston care e varianta sintetica. Analizele de coagulare sunt facute, deci probabil mai ramane ori ceva hormonal ori ceva genetic...ori nimic....Iti doresc sa ai o sarcina usoara si sa te bucuri de bebele tau cand o sa il tii in brate




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

tzitziri - si la mine a fost la fel - prima oara a fost avort la 17-18 saptamani iar a doua oara a fost sarcina oprita in evolutie. Subiectul indicat nu se refera numai la sarcini oprite in evolutie.
Multumesc frumos pentru urari.

Catalina, mami de trei ingerasi la ceruri....puii mamii, dragii mamii...


Mergi la inceput