Topic ingrijirea copilului - CIC - (3)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

la noi se vand niste adeverinte de venit tip in care scrie, cu steluta jos, ca la luna in care s-a nascut copilul se trece venitul din luna anterioara... daca vreti, va pot trimite scanat...

Povestea (urata) a nasterii si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

da, eu vreau, multumesc

e_seea@yahoo.co.uk

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

la noi se vand niste adeverinte de venit tip in care scrie, cu steluta jos, ca la luna in care s-a nascut copilul se trece venitul din luna anterioara... daca vreti, va pot trimite scanat...

Povestea (urata) a nasterii si dupa


sa-mi trimiti te rog si mie: luciapetra@yahoo.com.......desi cred ca o am si am specificat celor de la agentia de prestatii dar...nu am cu cine sa ma inteleg; cand voi primi raspuns oficial de la Ministerul Muncii atunci voi putea sa le arat un raspuns oficial.....
am inteles ca nu vom primi banii decat in 4-5 luni pt ca nu au program de calcul special; presupun deci ca in acel program vor fi introduse veniturile si se va calcula automat indemnizatia corecta in toate judetele. cine stie:)

sanatate!

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

fancy, mie mi-a completat angajatorul asa: in dreptul lunii in care s-a nascut copilul a trecut aceeasi suma cu cea din luna anterioara...

si mie la fel mi-au zis la directia muncii ca nu au softul gata si nu pot introduce datele, strang doar hartiile deocamdata...

v-am trimis (tie si eseei) formularul

Povestea (urata) a nasterii si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

fancy, mie mi-a completat angajatorul asa: in dreptul lunii in care s-a nascut copilul a trecut aceeasi suma cu cea din luna anterioara...

si mie la fel mi-au zis la directia muncii ca nu au softul gata si nu pot introduce datele, strang doar hartiile deocamdata...

v-am trimis (tie si eseei) formularul

Povestea (urata) a nasterii si dupa


draga mea, mersi mult
problema este ca la mine nu e trecuta luna in care s-a nascut copilul pe adeverinta; fetita mea e nascuta in iulie 2008;prima luna anterioara nasterii e iunie, apoi mai, apoi aprilie........etc...pana se ajunge in 2007.....deci luna iunie 2008 e luata 1 singura data.
voi vedea..

mersi mult inca o data!

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

fancy, mie mi-a completat angajatorul asa: in dreptul lunii in care s-a nascut copilul a trecut aceeasi suma cu cea din luna anterioara...

si mie la fel mi-au zis la directia muncii ca nu au softul gata si nu pot introduce datele, strang doar hartiile deocamdata...

v-am trimis (tie si eseei) formularul

Povestea (urata) a nasterii si dupa


carmen am primit, multumesc tare tare mult!

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Fancy, asa e si la mine. Cand primesti raspunsul, imi dai de veste?

mamica de Vlad Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

A m o rugaminte pt cei ce sunt mai priceputi in domeniu
....am avut contract de prestati servicii(pe langa jobul curent)..mi s-a completat adev ..dar e din cel cu 10% platiti de ei si 6% eu.. Ei nu imi pot elibera fisa fiscala(ca sa am dovada si de la finante) pana la data la care eu tb sa depun dosarul(cu 1.01.2009 intru in CIC) si imi e teama ca nu mi se ia in calcul...oare mai pot depune la dosar mai tarziu?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Referitor la cei care nu platesc impozit pe venituri, eu sunt programator. Am depus adeverinta de venit la inceputul lui ian. Aveam trecut in tabel venitul brut si net, iar apoi se specifica scutirea de impozit cf. legii ...
Iar pentru veniturile aferente fractiei de luna in care s-a nascut copilul, se iau in calcul veniturile lunii anterioare: ex copil nasc in feb, pt feb se iau veniturile din ian. Nu va mai faceti probleme asa mari, iar daca va cer cei de la prot copilului, mergeti cu legea in brate (cine o vrea, sa imi dea pm).


Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaii spune:

Buna Marius. Am si eu o rugaminte daca poti sa ma luminezi si pe mine in situatia in care sunt.
1. In sept 2006 am nascut si am stat in ingrijire copil pana in 15 sept 2008 cand e prima zi de munca. Am ramas insarcinata si trebuie sa nasc in jur de 5-16 aprilie 2009. Ce luni mi se vor trece pt 85%. Am inteles ca se iau in calcul si fractiuni de luna. Ce inseamna asta pt lunile august 2008 si aprilie2009? Adica ce vor trece cei de la munca pt lunile astea(pe adeverinta aceea)?
2. si pe restul lunilor pana la 12 e adevarat ca se vor lua in calcul 600 din cic 1? Si cate luni vor fi?
3. Pe fluturasul meu e trecut asa: venit brut(unde se pun si prime, bonusuri, ore suplimentare) se scad somajul, sanatatea, pensiile dupa care e trecut venit net, din care se scade impozitul si ajung la salariul net. Legea zice venituri nete. Se va trece pe adeverinta suma din dreptul venitului net sau cea din care s-a scazut impozitul?
Sper ca am fost cat de cat explicita si imi cer scuze de deranj, dar deja in jurul meu au fost prea multe presupuneri si sincer nu prea mai inteleg nimic. Mersi mult.

Mergi la inceput