Tulcence ? 10

Tulcence ? 10 | Autor: gabiu

Link direct la acest mesaj

incepeti aici si vine si arhiva din urma
spor la scris!




Capitolul I
Capitolul II
Capitolul III
Capitolul IV
Capitolul V

Capitolul VI


Capitolul VII


Capitolul VIII


Capitolul IX


Capitolul X


ZILE DE NASTERE:

arissa 30 martie si bebelina Maya 18 martie 2007
gabiu 1 aprilie 1974 si bebe Albert 10 mai 2007
mirelaionut 22 noiembrie 1979 (tinem pumnii sa vina bebe)
mirell@ 20 august 1982 si bebe Teodor Daniel 2 martie 2007
laura72 18 mai 1972 si bebe George Stefan 22 aprilie 2005
silvi8 22 decembrie 1982 (si-i dorim un bebe in 2009)
danybv 13 noiembrie 1976 si bebe Andrei 21 martie 2006 + bebelina Maria 11 ianuarie 2008
aurora56 29 mai 1969 si domnisoara Elena Laura 24 mai 1997
miginuk 8 august 1980
moruna 25 aprilie 1987 si bb Andrei 8 mai 2008




gabi, mamica lui Albert Mihai, 10.05.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

gata , am adus si arhiva, puteti sa incepeti!

gabi, mamica lui Albert Mihai, 10.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Buna dragele mele tulcence

Noi am avut o noapte de-mi vine sa fug in padurea de la Somova ( pe asta o stiu ) cred ca mai am putin si o iau razna de tot , Maria aseara mi-a facut febra mare de tot 39,8 pur si simplu frigea de ziceai ca-i pusa pe plita , i-am pus supozitor in 5 minute l-a scos afara de numa numa , i-am dat nurofen si am supravegheat-o vreo 30 de minute sa vad daca-i scade febra si incepuse sa scada, de tusit am observat ca nu mai tuseste asa des , macar asta-i un semn bun cat de cat .
De Andrei nu stiu cum s-a comportat peste noapte fiindca de el are grija sotul, ei dorm in aceasi camera pe perioada cand este Andrei bolnav .


Gabi multumim de capitol si multa sanatate va doresc si voua ca aveti mare nevoie . Servici usor si bafta la dieta
Mocutza am vazut pozele , foarte frumoase

Restul fetelor , haideti la semnatul condicutei !!


danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)

Album poze

SILVIA nastere usoara si bebelusa sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

Neata'...
Mamici eu cred ca ar trebui sa duceti copiii si la un homeopat ....sa nu le mai dati atatea antibiotice.....astfel incat la primele semne d eraceala sa aveti la indemana in casa ceva homeopat si .....dati copilului imediat ....Eu de cateva ori am scapat-o pe balerina de raceala.......la primele accese de tuse.stranut si ochi lacrimand am actionat.....Uneori trebuie antibiotic dar nu intotdeauna.

Si acuma cu muci cum sunt puteti merge.....eu am auzit de Penea aici....in E3 are cabinet. Eu merg la Cobzariu la Visa Med.
Si pe maicamea am "homeopatizat-o" de cand sunt aici.....

Acum am o intrebare pentru cele care au dat lapte praf la bebe dupa 5 luni.......cat lapte bea pe zi cand manca piure de legume...supa...???

mocutza
Andreea Alesia 27.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

AAA SI MULTUMIM DE APRECIERI....

mocutza
Andreea Alesia 27.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Mocutza bine spus ce ai zis tu acolo legat de homeopat insa mai greu de pus in aplicare deoarece eu am niste soiuri de copii care daca nu le dau ceva puternic ajung cu ei direct la spital (mai mult la baiat , cu fata nu am am avut probleme pana acum ) .
Bine ca nici nu exagerez cu antibioticele dar cand e nevoie mare apelez la ele fiindca alta scapare nu am .


Urez si eu LA MULTI ANI !!! celor care poarta numele Sfântului Ioan Botezatorul sa fie sanatosi si fericiti in viata

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)

Album poze

SILVIA nastere usoara si bebelusa sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirell@ spune:

buna...

of raceala asta....imi pare rau pt cei care sunt raciti. Si noi am fost raciti eu si Teo de Craciun. A trecut fara antibiotice la Teo si asta ma bucura. Ii curgeau mucisorii si tusea forte rar. Nu a avut febra. Am actionat cu frectii(apa, otet, rachiu, spirt, toate in cantitati egale) sa-i desfunde capul, paracetamol cu vit C la pliculete din farmacie sa-i opreasca mucisorii si pentru tuse pastilute cu propolis,vitC si echinaceea de la plafar. Intr-o saptamana am scapat. Acum e vioi si se joaca. Nu mai are nimic.

Dany pt febra da-i un sfert de fiola de algocalmin. Sunt foarte amare de aceea pune-i-le intr-o lingurita de mierede albine sau pe un cub de zahar sau supozitoare de novocalmin. Pt. tuse pediatra noastra ne-a dat un ceai din plante: soc, tei, podbal, patlagina, trei frati patati, lumanarica, coji de ceapa, cimbru. Le gasesti tot la plafar. Stiu ce inseamna... fii tare ca sa ii poti trata si sa se faca bine. Va pup si va doresc multa sanatate.

Mocutza ai o minune de fetita. Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa.
Gabi, sanatate multa si tie si lui Albert. Bafta la slabit!




Cat timp suntem printre oameni, sa ne purtam omeneste!(Seneca)
............................................................................
Mirell@ mammy lui Teo 1 an si 8 luni 02.03.2007


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

neata fete dragi!
sa incep cu noi: Albert tuseste mai mult noaptea dar rau de tot, de vomita tot ce mananca seara.....febra nu a mai facut.....nasul ii curge mai putin. Azi chem pediatra acasa sa-l asculte la plamani si sper sa terminam episodul asta de raceala. Si.....la nasi o sa mergem mai rar pana vine vara. Ca a racit mereu luand virusul de la baietelul nasilor.
Eu....de alaltaieri imi simt urechile infundate rau....sper sa nu fie otita ( mirell@, tu ai avut, te dureau urechile sau aveai aceeasi senzatie de infundare?). Azi dimineata m-am trezit cu o voce de parca vorbesc din WC Nici nu pot sa vorbesc tare asa ca ma cam abtin.
Sotul meu e azi la Bucuresti, se intoarce dupamiaza si stau cu inima stransa ca nu a prea dormit azi noapte si il durea si capul.
Cam atat despre noi
mocutza ai dreptate cu homeopatia dar eu inca n-am dat de un dr homeopat pe care sa ma pot baza. Aveam unul in Bucuresti dar sincer mi s-a parut o snapanca. Imi lua 1 milion pe sedinta si la sfarsit imi dadea niste pastilute ( masurate la ochi intr-o punguta de hartie!) Asa ca e greu sa ma duc acum la altul. Si cand vad ca infectia a pus stapanire pe gatul micutului......parca nici nu pot sa stau asa. Despre lapte praf am acasa cat trebuie sa bea , de cate ori si cat piure. O sa ma uit in revista si iti spun maine daca nu e tarziu.
dany imi pare rau de starea voastra de sanatate, stiu cat e de greu sa-ti vezi copilul ca o leguma, cu temperatura mare. Of...lasa ca vine ea vara si ne razbunam noi la plaja. Doamne ajuta sa va faceti si voi bine si sa iesiti la liman cu medicamentele!
mirell@ bine ca sunteti bine si ati rezolvat o raceala asa de simplu. Mi-as dori si eu sa-l vad ca nu mai face febra si doar ii curge nasul lui Albert. Desi cel mai bien ar fi sa nu mai raceasca deloc!
silvi cum te simti? Mai rezisti? Hai ca mai ai putin si iti vezi si tu minunea
mirelaionut voi ce mai faceti? Ce face bebelina?
hai ca va pup, mai vb un piculet mai tarziu

gabi, mamica lui Albert Mihai, 10.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

Neata'
GabiU ideea era cat mancau ai vostri cand erau la etapa piure si lapte......asa am si eu carti......vezi Mama si Copilul de Capraru.
Avand in vedere experienta ta......o recomand pe Cobzariu.....dar la infectie tot antibiotic trebuie....insa mai putine zile si poti continua cu homeopate pt eliberarea de secretii....totusi trebuie medic.
Azi mi se pare mie sau e de scos afara cupchilu'??

mocutza
Andreea Alesia 27.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirell@ spune:

gabi otita mea era mai veche. nu-mi simteam urechile infundate, in schimb aveam o mancarime groaznica de-mi venea sa le rup si secretia nu mai avea culoarea ei naturala ci era mai lichida si albicioasa. Acum e bine sa mergi la medic pt ca sunt mai multe forme ale otitei. Mie mi-a trecut. Sper ca si tie sa-ti treaca repede. Ce medicamentatie ii dai lui Albert?

Mocutza , la noi a fost simplu cu mancarea. De la 3 luni i-am introdus piure de fructe. La san a supt pana la 1an si 2 saptamani. Piure de fructe manca de 2 ori pe zi. La 5 luni i-am dat si piure de cartofi amestecat cu morcov. Nu i-am dat cu gramaj nicioadata, pentruca atunci cand nu mai vroia nu mai deschidea gurita. A fost hranit atunci cand a cerut. Si acum e un mancacios, nu refuza nimic. Acum cel mai mult ii place ciorbita. Daca nu gatesc la 2 zile ciorba, a treia zi spune: "bos" adica bors, si cauta in oale.

Dany multa sanatate la pitici si cate un pupic.


Cat timp suntem printre oameni, sa ne purtam omeneste!(Seneca)
............................................................................
Mirell@ mammy lui Teo 1 an si 8 luni 02.03.2007


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

salut
mocutza al meu a supt pana la 6 luni de la mine si nu stiu cat dar stiu ca ii dadeam cand vroia si cam 10 minute sugea la un san si apoi se oprea. Si asta facea cam din 2 in 2 ore iar noaptea si mai des. Piure ii dadeam dintr-un fruct parca si din legume i l-am introdus abia dupa 6 luni. Dupa 6 luni i-am dat si lapte cu cereale seara, atat era lapte praf.Deci nu te pot ajuta prea mult.
zi-mi de Cobzariu unde o gasesc si cum te rog
mirell@ am zis azi ca merg la Luminita Niculescu, am si sunat-o sa-i spun dar nu m-am putut duce. O las pe maine.
A venit pediatra si m-a linistit, Albert nu are nimic la plamani.

gabi, mamica lui Albert Mihai, 10.05.2007

Mergi la inceput