Nu-i lasati steluta sa cada! Ajutor pt Alexandra

Nu-i lasati steluta sa cada! Ajutor pt Alexandra | Autor: sminchy

Link direct la acest mesaj

nota administratorului DC:
Am primit toate documentele cerute de regulamentul forumului Umanitar Desprecopii.com.
Sper sa putem oferi Alexandrei un ajutor concret financiar.
Succes in campanie.
/administrator DC

---------------------------------


Alexandra Udriste are 3 ani. La varsta ei ar trebui sa se joace cu papusi, sa invete poezii la gradinita si sa astepte bradul si cadourile de Craciun. In loc de asta, Alexandra face chimioterapie.
Cosmarul care i-a furat copilaria Alexandrei a inceput in noiembrie 2007. Atunci, fetita a racit. Dupa tratamentul prescris de medicul de familie, simptomele nu s-au ameliorat. A ramas cu o tuse suparatoare, asa ca parintii au decis sa ii faca investigatii mai amanuntite. Analizele de sange au aratat valori scazute ale unor indicatori, asa ca micuta a fost trimisa la o ecografie si o tomografie. Rezultatele investigatiilor au trimis-o direct in sala de operatie. Medicii de la Spitalul Grigore Alexandrescu i-au indepartat o tumoare de pe glanda suprarenala dreapta si i-au pus diagnosticul - NEUROBLASTOM.
Au urmat 8 luni de citostatice, apoi o noua operatie, in care Alexandrei i-a fost extirpat rinichiul stang, atrofiat si nefunctional din cauza cancerului.
In acest moment, medicii romani le sugereaza parintilor, mereu pe ocolite, ca fetita lor nu mai are nici o sansa in tara.
Pe cont propriu, Alina si Gabriel Udriste, parintii Alexandrei, au trimis documentele medicale si apoi au mers cu cea mica la Institulul Goustave Roussy din Paris.
Medicii francezi le-au spus ca o pot salva pe Alexandra, insa nu mai e timp de pierdut. In doua saptamani micuta trebuie sa fie la Paris.
Pentru asta, are nevoie insa de 160.000 de euro. Sunt bani multi… Dar, mana de la mana, se poate sa-i strangem. Un euro, doi euro, fara nici o rusine,va rog, mergeti si depuneti la banca! Pentru un suflet de copil, o suma care noua ni se pare neinsemnata, inseamna enorm.
Parintii Alexandrei au primit verdictul Casei de Asigurari de Sanatate - NU se incadreaza in cerintele pentru acordarea formularului E112. De ce? Pentru ca in Romania, teoretic, scriptic, sunt disponibile atat tratamentele, cat si conditiile necesare pentru vindecarea Alexandrei. TEORETIC…
Practic, medicii care au tratat-o pe fetita pana acum le-au spus parintilor ca singura lor sansa e in strainatate. Verba volant… Iar in scris nu iti da nimeni o solutie…
Asa ca, solutia depinde de noi.
Nu va spun sa va deschideti sufletele, pentru ca se apropie Craciunul. Stiu ca voi nu aveti nevoie de ocazii speciale pentru a fi OAMENI. Am vazut asta de atatea ori aici pe forum. Sa mai incercam o data! Si sa ne ajute Dumnezeu sa reusim!
Donatiile se pot face in conturile deschise la Banca Transilvania, Agentia Panciu (Str. Nicolae Titulescu nr 73), pe numele mamei Alexandrei, Alina Mariana Udriste:
LEI: RO88BTRL04001203H55396XX
EURO: RO63BTRL04004203H55396XX
COD SWIFT: BTRL RO22

Iar cele dintre voi care au acasa un post fix, neaparat Romtelecom, pot face donatii la numerele de teledon deschise de parinti:

0900 900 032 - pentru 2 euro/apel

0900 900 035 - pentru 5 euro/apel

0900 900 030 - pentru 10 euro/apel

Numerele sunt valabile numai in reteaua Romtelecom.

Pentru mai multe detalii, parintii Alexandrei pot fi contactati la numerele de telefon: 0740.244.004 sau 0744.533.884.
Site-ul Alexandrei - www.alexandraudriste.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

O sa dau si eu telefoane cand ajung acasa pentru teledon si o sa trimit pe mail cazul ei .
Succes si sper sa se stranga banutii ca Dumnezeu e mare

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana spune:

Biata fetita. Mi se pare ingrozitor sa treci prin asa o drama.
Haideti sa incercam sa o ajutam cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:


Am sa dau si eu cateva telefoane cand voi ajunge acasa, ca nu merge linia telefonica de la servici!
E foarte bine ca exista teledon, astfel incat e mult mai accesibil tuturor!
Multa sanatate micutei, sa dea Dumnezeu sa reusiti sa strangeti banutii necesari!!!

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Dragelor,

Alina este colega unei bune prietene ale mele. Stiu de cateva zile de suferinta fetitei ei, Alexandra, si ma doare sufletul ingrozitor cand ma gandsc la ele.
Haideti sa le ajutam, trebuie sa ne mobilizam foarte repede, timpul este extrem de scurt. Va rog mult, daca o puteti ajuta nu lasati de pe azi pe maine, e vorba de un sufletel mic de 3 ani ce se lupta cu o boala ingrozitoare.

@Alina, ma bucur mult ca ai reusit sa deschizi subiect pe forum, veti reusi, trebuie sa reusiti.
Am facut astazi un ordin de plata din ING in contul in LEI pentru 200 RON, rog confirmare.

Tin pumnii,
Ruxandra



Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sminchy spune:

Fetelor, va multumesc din suflet!
Pentru Alexandra s-a inceput saptamana trecuta o campanie pe bloguri. S-au strans aproape 50.000 de euro... Dar mai e nevoie de inca 110.000. Cu ajutorul lui Dumnezeu o sa reusim.
Daca vreti sa o cunoasteti pe Alexandra, o gasiti aici[http://antena1.ro/index.php?page=news&subcat=9&id=37539¤tPage=3]

"In lume veti avea necazuri. Dar indrazniti. EU am biruit lumea." (Ioan, 16;33)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pentru ca treaba sa se miste ar fii bine sa avem pe cineva la o televiziune ,o emisiune ceva cum a fost pentru Sonia ca asa lumea se mobilizeaza mai repede.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Sint alaturi de micuta si de familia ei . Multa putere in lupta aceasta nedreapta ... si asteptam vesti bune peste doua saptamini!



Mady21+ si Mihai - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Andreea ,te imbratisam cu drag si multi -ici de la Donu'Bodo

suntem alaturi de Alexandra.



Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui Donu'Bodo

Varsta lui BB2

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sminchy spune:

Gabita si pe tine si pe Donu' Dodo!
Fetelor, in seara asta, la 17:30, Alexandra va aparea la Povestiri Adevarate, la Acasa TV.

"In lume veti avea necazuri. Dar indrazniti. EU am biruit lumea." (Ioan, 16;33)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccris_ccris spune:

Sunt alaturi de Alexandra si parintii ei cu gandul si cu fapta, am dat si eu telefon. Doamne ajuta sa reuseasca!

Cristina, cea mai fericita de Andreea Georgiana (18 aprilie 2008)
Iti multumim Doamne pentru mica minune!

POZELE MELE

Chocolate therapy is, oh, so good!

Mergi la inceput