Americancele gatesc - 5

Americancele gatesc - 5 | Autor: CamiM

Link direct la acest mesaj

Cap. 3 , Cap.4
Spor la gatit!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Fetelor, ati facut careva branza din lapte, acasa? Exista ceva cheag sau ceva care se adauga la laptele cald ca sa se inchege?
Eu vreau sa-i fac puiului meu, ca tot ce am gasit in comert are tot felul de adaosuri, mai ales sareeee....
Spuneti-mi si mie va rog daca la 8 luni voi le-ati dat copilasilor branzica si de care. Am citit ca Cottage cheese ar fi ok, dar nu prea m-am bucurat cand am citit ce fel de adaosuri contine pe langa lapte.
Va multumesc pt orice sugestii!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaloy spune:

Cred ca te referi la branzica de bebelusi ca eu de asta faceam...daca e vorba de telemea- nu ma pricep..

Eu faceam in cantitati mici- doar pentru o masa. fierbeam laptele de vaca(din cel cu grasime)- era cam 2 cani-400ml si dupa ce dadea in clocot puneam o pastila de calciu. Asta se intampla in Romania(nu stiu ce calciu sa iei aici- poate ne ajuta cineva). Stiu ca se mai incheaga si cu 1 lingura de otet sau zeama de lamaie. Apoi strecori totul printr-un tifon(strecuratoare f fina) si gata branzica.

Amandoi baietii mi-au mancat f. bine branza dulce combinata cu mar copt. Resturile ramaneau pentru mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Adrianaloi, slow- cookerul este acelasi lucru cu crock pot. Da, se pot face si sarmale in aceasta oala. Eu personal nu am incecat pentru ca o am de 2 zile, dar o prietena de a mea facut si au iesit bestiale.
Despre consumul de curent , nu stiu ce sa zic pentru ca nu stiu, dar mi-am pus si eu aceasta intreabare. Poate ne lumineaza cineva !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Lucasmom, eu iau cottage cheese de la Trader's Joe ca are mai putine chimicale decat altele. Iar branza aia de copii, cred ca Farmer's cheese ii zice aici( branza dulce de vaci). Nu am facut de casa de cand am venit in state, ca am gasit-o fara chimicale la magazinele rusesti..cred ca Tvarog ii zice. FAce soacra-mea mereu, o sa o intreb cu ce..desi parca mi-a zis ca are nu stiu ce bacterie speciala cu care incheaga laptele.
Nu stiu cat consuma slowcookerul asta, dar nu cred ca prea mult. Eu am mai facut si ardei umpluti in el, si sarmale in foi de vita..care au iesit super bune.

Crisss 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

De mine nu s-a lipit slow-cooker, nu mi-a placut.
Am facut azi o mincare simpla si gustoasa: kielbasa with brussels sprouts in mustard cream sauce.
Am gasit niste couscous prin pantry si nu stiu ce sa fac cu el. Deocamata am facut un soi de budinca: l-am fiert cu zahar si un pic de scortisoara, apoi am amestecat cu iaurt simplu.
Mai aveam in minte sa-l fac cu raisins si cu morcovi, dar nu stiu linga ce sa-l pun (ar fi mers cu kebab, dar nu am avut materie prima).
Tabouleh e alta varianta, dar cred ca nu apreciaza copiii.
Deci daca aveti alte idei spuneti-mi va rog, ca mai am inca mult couscous!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eu am facut falafel aseara
http://en.wikipedia.org/wiki/Falafel
cu cartofiori prajiti si salata cu rosii si castraveti (toate taiate mici-maruntele) si marar. a mancat toata lumea cu mare pofta, philip a zis ca-i bun chicken nuggetsu' asta :)
azi peste cu usturoi, maine fac curcanu'.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Lucasmom,
Eu am facut mult timp branza de vaci in casa, din lapte de asta pasteurizat de fapt si procedam asa : lasam cam vreo 6 ore laptele intr-o oala mare afara din frigider, timp in care el se incacrea un pic, dupa aia puneam oala la foc pana sa se infierbante laptele si apoi adaugam zeama de la o jumatate de lamaie sau 2-3 lingurite de otet. mai lasi sa dea un cloct - doua pana se incheaga branza, strecori intr-un tifon si lasi la scurs.
Daca folosesti lapte Oberwise, iese mai grasa banzica si mai buna pentru ca acest lapte nu-i chiar asa de pasteurizat ca cel de la galonul de plastic.Cat a fost baiatul mic am folosit pentru branzica lui Oberwise, si pentru alte intrebuintari lapte de la galon "whole milk".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Multumesc pt raspunsuri fetelor!
Criss, si eu cumpar cottage cheese organic de la TJ's dar e sarat, e doar low fat si pe deasupra are cateva adaosuri care nu-mi suna bine. Am cumparat si Farmers cheese si ala contine sare. scrie si la ingrediente si se simte. As prefera sa fac in casa macar sa stiu ca nu iese plina de sodium branzica.

Petra, am mai cautat si eu cum se face si asa planuiesc sa incerc, cum ai explicat tu, insa vroiam sa intreb la cat lapte folosesti jumate de lamaie si cat il lasi sa se incalzeasca, asa sa dea un clocot? La noi nu am vazut Oberwise, cred ca e o marca locala in zona ta, insa o sa folosesc ceva lapte whole milk, banui ca tot o iesi chiar daca e pasteurizat. O sa vin sa raportez cum a iesit. Am mai citit despre ceva ce se numeste Junket Rennet pentru inchegat branza, ati auzit de asa ceva sau ati folosit? Si din zer plus ceva lapte am citit ca se face ricotta. Daca ma incumet sa probez o sa va povestesc ce si cum a iesit.

adrianaloy, vreau sa fac pt cel mic sa fie branza nesarata insa o sa folosesc si la un papanash ceva, daca imi iese buna. Nu stiu cum e cu calciu, am citit pe la alte topicuri ca mamicile facea asa din lapte praf insa eu caut sa fac din lapte de vaca. Mie imi lipseste branza dulce de vaca. inca n-am gasit ceva identic cu cea din Ro; poate Farmers cheese cea mai apropiata, insa nu gasesc des.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucasMom
....
Petra, am mai cautat si eu cum se face si asa planuiesc sa incerc, cum ai explicat tu, insa vroiam sa intreb la cat lapte folosesti jumate de lamaie si cat il lasi sa se incalzeasca, asa sa dea un clocot? La noi nu am vazut Oberwise, cred ca e o marca locala in zona ta, insa o sa folosesc ceva lapte whole milk, banui ca tot o iesi chiar daca e pasteurizat.



Zeama de la jumatate de lamaie la 1,5 galoane lapte.Laptele sa fie aproape de fierbere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Philip, imi place la nebunie falafel...cu muraturi!!! ah...
Cred ca fac si eu maine...mersi!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput