Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna fetelor,

Vin si eu sa va cer ajutorul si sfatul. Desi am mai alaptat prima fetita timp de 1 an, parca acum e diferit. Am urmatoarele probleme:

1. ragade, rani pe sfarc. Andreea apuca mai mult de jumatate din areola si incerc sa ii bag tzitzi cand deschide gura mare-mare. Ma dau cu garmastan, bepanthene, ma spal cu apa rece si las sanii la aer aproape in permanenta. La fel ca Bravegirl, suport durerea si sper sa treaca in timp. Parca la Ana au trecut mai repede.

2. Laptic mult. In maternitate nu se satura si plangea tot timpul, asa ca a am pus-o permanent la san a doua zi, band in acelasi timp ceai de chimen si anason (cam 3l pe zi). A treia zi a venit lapticul garla. Nu reuseste sa goleasca un san la o masa. Am inteles ca e bine sa mulg apoi ce a ramas? Pompa (Avent electrica) nu scoate "resturile", decat daca sunt sanii mai plini. Tot bebelina scoate mai bine. Numai ca este icteroasa si doarme tot timpul, dupa 5-10 minute adoarme la san si nu e posibil sa o mai trezesc. Acum am unul din sani intarit si cam noduros. Ce ar fi bine sa fac, un dus cu apa calda sa se inmoaie si apoi sa mulg, sa stau asa pana se trezeste si o sa i-l dau la supt. Dar atunci nu o sa il goleasca si iar o sa ramana nodulete. Daca il mulg mi-e frica sa nu se produca mai mult....si tot asa, mi se pare un cerc vicios.

3. Cat de periculosi sunt acesti noduli si ce pot face sa ii elimin?

Multumesc,

Madutza,Mariuca(17 Mai 2004) si Andreea (21.11.2008)

http://community.webshots.com/user/padme_ami2003?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza

Buna fetelor,

Vin si eu sa va cer ajutorul si sfatul. Desi am mai alaptat prima fetita timp de 1 an, parca acum e diferit. Am urmatoarele probleme:

1. ragade, rani pe sfarc. Andreea apuca mai mult de jumatate din areola si incerc sa ii bag tzitzi cand deschide gura mare-mare. Ma dau cu garmastan, bepanthene, ma spal cu apa rece si las sanii la aer aproape in permanenta. La fel ca Bravegirl, suport durerea si sper sa treaca in timp. Parca la Ana au trecut mai repede.

2. Laptic mult. In maternitate nu se satura si plangea tot timpul, asa ca a am pus-o permanent la san a doua zi, band in acelasi timp ceai de chimen si anason (cam 3l pe zi). A treia zi a venit lapticul garla. Nu reuseste sa goleasca un san la o masa. Am inteles ca e bine sa mulg apoi ce a ramas? Pompa (Avent electrica) nu scoate "resturile", decat daca sunt sanii mai plini. Tot bebelina scoate mai bine. Numai ca este icteroasa si doarme tot timpul, dupa 5-10 minute adoarme la san si nu e posibil sa o mai trezesc. Acum am unul din sani intarit si cam noduros. Ce ar fi bine sa fac, un dus cu apa calda sa se inmoaie si apoi sa mulg, sa stau asa pana se trezeste si o sa i-l dau la supt. Dar atunci nu o sa il goleasca si iar o sa ramana nodulete. Daca il mulg mi-e frica sa nu se produca mai mult....si tot asa, mi se pare un cerc vicios.

3. Cat de periculosi sunt acesti noduli si ce pot face sa ii elimin?

Multumesc,

Madutza,Mariuca(17 Mai 2004) si Andreea (21.11.2008)

http://community.webshots.com/user/padme_ami2003?vhost=community



1. Faci tot ceea ce trebuie. Va invata sa suga corect si atunci se vor vindeca si ragadele. Ma gandesc ca si in timp ce suge sa ii mai "largesti" gurita cu degetul mic sa prinda mai multa areola.

2. Poate te ajuta dusuri calde si sa masezi sanul sub dus. Despre pompa ai dreptate, nu faci decat sa cresti secretia inutil. Se va regla in cateva zile daca ii trece icterul si va fii mai mancacioasa.

3. Cat timp nu ai alte semne(roseata sanului, febra, frisoane) eu zic ca nu e bai mare. Le va rezolva mamaruta in curand.

Sper sa fiti bine si sa va bucurati de alaptat

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Dragele mele mamici, am si eu o problema legata de alaptat.

In 15 nov am nascut un baitel. Dupa 4 zile mi-a venit laptele. Totul bine si frumos pana m-am constipat. De atunci, adica de alaltaieri, il doare si pe el burtica si se screme tot timpul.

Stiti cumva daca constipatia mea afecteaza laptele? Ii transmit si lui?

Intr-un final, pt. ca n-am mai putut sa-l vad asa, am hotarat ca azi sa-i dau formula (si-a revenit foarte bine cu stomacelul), ma mulg dupa ce papa el si sper sa-mi rezolv problema cu constipatia.

Va rog sa-mi dati si voi alte sfaturi, ca eu nu mai stiu ce sa fac...

Multumesc

38+ viitoare mamica de Vlad Andrei

Asa_crestem_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nu cred ca problema ta il afecteaza si pe el. Posibil sa aiba colici. dar oricum nu cred ca e cazul sa il treci pe lapte praf. Adica daca vrei sa il alaptezi in continuare. Nu cred ca vrei sa se obisnuiasca cu biberonul si apoi sa nu mai vrea sa suga. Rezolva problema cu constipatia dar alapteaza-l.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxyn

Dragele mele mamici, am si eu o problema legata de alaptat.

In 15 nov am nascut un baitel. Dupa 4 zile mi-a venit laptele. Totul bine si frumos pana m-am constipat. De atunci, adica de alaltaieri, il doare si pe el burtica si se screme tot timpul.

Stiti cumva daca constipatia mea afecteaza laptele? Ii transmit si lui?

Intr-un final, pt. ca n-am mai putut sa-l vad asa, am hotarat ca azi sa-i dau formula (si-a revenit foarte bine cu stomacelul), ma mulg dupa ce papa el si sper sa-mi rezolv problema cu constipatia.

Va rog sa-mi dati si voi alte sfaturi, ca eu nu mai stiu ce sa fac...

Multumesc

38+ viitoare mamica de Vlad Andrei

Asa_crestem_noi


in cazul tau cred ca este lipsa de lichide... incearca sa bei mai multe lichide si mananca ceva fructe si legume... ai sa vezi ca ajuta la constipatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

nu stiu la cine am citit de canale infundate...

pe langa dus cald muls si bb la san, pozitia cea mai indicata este cea in care bebelusul sta cu barbia in dreptul nodului. daca va vine pe dos... decat de obicei folositi pozitia lupoaicei... adica in pat in patru labe si bebe sub voi cu tzitzi in gura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: Elfishorella
Subiect: despre alaptare si implicit muls
Trimis la: 27/11/2008 20:28:49
Mesaj:


Dragele mele,

Va rog mult ajutati-ma si pe mine intr-o problema:
ca sa o pot alapta in continuare pe fetita mea si sa nu-mi pierd laptele din cauza ca ea nu suge destul am recurs la muls.
Aveti idee daca mulsul (cu pompa manuala) poate dauna in vreun fel sanilor? ???Cum sa fac sa am mai mult lapte? Am luat galactogil dar degeaba. L-am terminat in 2 zile si mai mult de 200 de ml de lapte pe zi tot nu scot (fetita mea are aproape 3 luni si am trecut-o si pe formula fiindca nu lua in greutate si nu puteam s-o tin doar pe lapte de la mine)

Va multumesc mult de tot!!!!

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: kay
Raspuns la: 27/11/2008 20:43:46
Mesaj:

din experienta iti spun ca nu o sa faci nimic cu mulsul... eu mulgeam cu pompa electrica, simultan, si de la 7ml am ajuns la 100ml. dar cum am trecut la manuala, in cateva zile a fost dus. Nu am experienta cu alaptatul deloc, pot doar sa-ti spun cum sa nu...

Multa sanatate !



oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: puisorul
Raspuns la: 27/11/2008 20:48:16
Mesaj:

Dar nu a crescut in greutate deloc? Cat timp nu a crescut? Laptele praf il mananca? Cu pompa manuala nici eu nu scoteam mare lucru desi pitica mea manca foarte bine si crestea. Deci cred ca nu e pompa prea eficienta. Eu zic sa incerci sa o pui la san cat mai des si incet sa renunti la laptele praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfishorella spune:

Continui si eu cu problema mea cu mulsul. Asadar, spusesem ca nu stiu ce sa mai fac sa-mi creasca "productia" de lapte. Acum o saptamana am reusit sa scot si 300 ml de lapte la un muls din ambii sani, cu pompa manuala de la "Primii pasi".
Acum abia daca am reusit sa scot 100 - 130 ml. (dimineata 100 si seara 130, ca in timpul zilei simt sanii super goi). Din cauza ca de la 1 si 8 luni nu mai lua in greutate, am trecut-o si pe formula, la recomandarea pediatrei. Asa incat de-atunci am preferat sa ma mulg si sa ii dau la combinatie - 1 masa formula, 1 lapte de-al meu. Ca pe langa cantitatea mica de lapte pe care o produc, soacra-mea zice ca nici nu pare consistent si ca ar fi straveziu, desi face caimac de 10 mm, daca-l las la frigider.
Din pacate, in ultima vreme, mai mult formula a papat decat de-al meu, fiindca abia daca mai iese cate ceva.
Beau o gramada de lichide: de la ceaiurile ultra cunoscute - chimen, anason, fenicul - la tinctura de marar si galactogil.

Va rog mult de tot, spuneti-mi daca faptul ca ma mulg imi reduce cantitatea de lapte si mai spuneti-mi cat de nociv este mulsul pentru sanii mei, in cazul in care este.

Din fericire Bebelina mea mananca orice (acum are 2 luni si 3 saptamani). Daca i-as da si mancare pasata, sigur ar papa, insa nu vreau sa fac asta. As vrea sa-i dau lapte de la mine cat mai mult posibil. I-am dat cu biberonul cand formula cand lapte de-al meu. In plus, cand sugea adormea aproape in 10 minute la tzatza, indiferent daca ii dadeam sanul liber sau cu mamelon de protectie (de la Avent). Nu a facut mofturi la nimic, doar ca e lenesa. Riscam sa o intarc demult daca nu ma mulgeam.

Fetelor, ce sa fac? Ce ma sfatuiti? Ca pe plan psihic nu cred sa fie. Ma simt la fel de ok daca ma mulg si vad ca se umple sticluta, ca si atunci cand o alaptez pe Bebelishka. Ba macar cand ma mulg stiu cat mananca, asa, la san mereu ma stresez ca nu mananca destul din cauza ca nu trage cum trebuie - plus ca nici nu pot sa-mi dau seama foarte bine daca trage sau nu, ca de inghitit, poate sa inghita si aer sau saliva goala de la molfaitul sanului.

Imi pare rau ca am scris asa mult si ca, poate, pe unii/unele le-am plictisit, insa aici este inscrisa lume cu experienta si nu mi-ar strica si mie o parere, doua.

Va multumesc mult de tot si va doresc din suflet copii sanatosi, cuminti si frumosi!

CU DRAG si cu putina disperare "in glas",
Elfishorella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

FlowerPower, vad ca esti hotarata sa alaptezi si asta e foarte bine, multe fete au renuntat la alaptat din cauza durerilor de la inceput. Si eu am trecut prin asta, ranile le-am avut nu chiar tot timpul, dar durerile au fost permanente (acelea nasoale, stil arsura) pana la 6 saptamani ale Sofiei. Dar atunci am hotarat ca nu se mai poate asa. Si m-am documentat ... si uite asa a rezultat ca problema era pozitionarea. Stateam aplecata prea pe spate, bebe tragea de mine si, in plus, avea buzitele stranse inauntru, cand de fapt ar trebui sa fie rasfrante pe mamelon (fish lips, zic englezii). Deci am stat cu spatele drept, am inceput sa fiu atenta la cum isi tine gurita (eventual ii "modelam" eu buzitele pe mamelon)si, sa vezi si sa nu crezi, am scapat de rani si durere! M-a ajutat mult pagina asta:

http://www.kellymom.com/newman/a-when_latching.html


Elfishorella, din cate stiu eu, completarea cu formula se da ca o completare a mesei de san. Deci intai san, apoi formula, LA FIECARE MASA. Daca sari mesele de alaptat, vei produce din ce in ce mai putin, chiar daca te mulgi.

Bafta multa amandurora, asteptam vesti bune!!! Curaj si rabdare, chiar daca acum e greu, va aveti aminti cu nostalgie mai tarziu de perioada asta!



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower_power spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, am mai scris un mesaj dar vad ca s-a sters.
Noi progresam, de rani am scapat, garmastanul a facut minuni. Cutia de lapte praf sta neatinsa in dulap . Deci acum ii dau un san la o masa, el papa energic cam 15 min, dupa care il ia somnul. Sper sa fie suficient. Nu reuseste sa goleasca sanul, asta e, stau cu ei beton, dar de pompa nu vreau sa ma ating. Sper sa fac bine ce fac.
Acum in schimb avem o alta belea. Nu stiu daca sunt colici, oricum , clar e o durere de burtica, si un kk numai spuma. Sare ca sampania deschisa . Micutul se screme in continuu, ma omoara sunetele astea, nu poate sa doarma ...Offf, nu stiu ce sa ne facem. Laptele e ok, am mare grija ce mananc, dar el tot sufera. Azi trimitem o analiza de scaun la laborator, mi-e frica de ceva rau.

Mergi la inceput