Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Nu am schimbat pozitia de alaptat, ca as fi pus din start durerea pe seama pozitiei. Plus ca ma dor ambii sani. Posibil sa ma mestece, desi nu-mi dau seama. Il alaptez de 4 luni la fel, singura modificare in ultima luna este ca ii dau sa suga la sanul stang de pe stanga lui, deci incalecat. Nu il accepta din pozitia lui naturala decat daca e foarte adormit. Nu are otita, am verificat, insa e urechiusa mai incarcata de ceara ..

Ce legatura are durerea (mea) de spate cu alaptatul si candidoza de pe limba? (oricum nu are, a fost azi pediatra pe la noi si l-a controlat)

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Nu am schimbat pozitia de alaptat, ca as fi pus din start durerea pe seama pozitiei. Plus ca ma dor ambii sani. Posibil sa ma mestece, desi nu-mi dau seama. Il alaptez de 4 luni la fel, singura modificare in ultima luna este ca ii dau sa suga la sanul stang de pe stanga lui, deci incalecat. Nu il accepta din pozitia lui naturala decat daca e foarte adormit. Nu are otita, am verificat, insa e urechiusa mai incarcata de ceara ..

Ce legatura are durerea (mea) de spate cu alaptatul si candidoza de pe limba? (oricum nu are, a fost azi pediatra pe la noi si l-a controlat)

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


Are una foarte mare, candidoza asta odata declansata, caci candida albicans avem cu totii, dar numai in anumite momente de slabire a sistemului imunitar incep sa se modifice celulele ciupercii...deci odata declansata in gurita bebelusului, acesta fiind alaptat trece si pe sani si prin canale ea se propaga dand si dureri de spate si dureri in sfarcuri...Dar daca zici ca l-a vazut doctorita nu ai asa ceva, la candidoza desi uneori bebelusul nu are simptome, adica limba alba, cazuile astea sunt rare...cele mai des intalnite sunt cele in care si mama prezint simptome si bebelusul.
Cert este ca trece si asta cu tratament, dar e foarte greu de rupt cercul odata declansata, ca bebelusul i-o da mamei si ea inapoi lui, de aceea tratamentul se da pentru amandoi.
Asta am scris-o pentru alte fete care poate se confrunta cu asa ceva, nu pentru tine, la voi nu e cazul, daca nu preziti nici tu nici bebelusul simptomele astea.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Nu am schimbat pozitia de alaptat, ca as fi pus din start durerea pe seama pozitiei. Plus ca ma dor ambii sani. Posibil sa ma mestece, desi nu-mi dau seama. Il alaptez de 4 luni la fel, singura modificare in ultima luna este ca ii dau sa suga la sanul stang de pe stanga lui, deci incalecat. Nu il accepta din pozitia lui naturala decat daca e foarte adormit. Nu are otita, am verificat, insa e urechiusa mai incarcata de ceara ..

Ce legatura are durerea (mea) de spate cu alaptatul si candidoza de pe limba? (oricum nu are, a fost azi pediatra pe la noi si l-a controlat)

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


Are una foarte mare, candidoza asta odata declansata, caci candida albicans avem cu totii, dar numai in anumite momente de slabire a sistemului imunitar incep sa se modifice celulele ciupercii...deci odata declansata in gurita bebelusului, acesta fiind alaptat trece si pe sani si prin canale ea se propaga dand si dureri de spate si dureri in sfarcuri...Dar daca zici ca l-a vazut doctorita nu ai asa ceva, la candidoza desi uneori bebelusul nu are simptome, adica limba alba, cazuile astea sunt rare...cele mai des intalnite sunt cele in care si mama prezint simptome si bebelusul.
Cert este ca trece si asta cu tratament, dar e foarte greu de rupt cercul odata declansata, ca bebelusul i-o da mamei si ea inapoi lui, de aceea tratamentul se da pentru amandoi.
Asta am scris-o pentru alte fete care poate se confrunta cu asa ceva, nu pentru tine, la voi nu e cazul, daca nu preziti nici tu nici bebelusul simptomele astea.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


Multumim mult de raspuns , o sa ma mai uit si eu maine o data in guritza lui. Dar nu se poate face o analiza de saliva, ceva?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

daca l-a vazut pediatra, e ok... tu nu te uita, daca nu stii exact cum trebuie sa arate, iti faci mai multe ganduri... ai sa vezi ca e mai albicioasa... de la lapte...
pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

daca l-a vazut pediatra, e ok... tu nu te uita, daca nu stii exact cum trebuie sa arate, iti faci mai multe ganduri... ai sa vezi ca e mai albicioasa... de la lapte...
pupici la mari si mici


corect
Iti spun eu din proprie experienta ca ai remarca-o imediat daca despre asta ar fi vorba.
Te-a mai lasat durerea?

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

daca l-a vazut pediatra, e ok... tu nu te uita, daca nu stii exact cum trebuie sa arate, iti faci mai multe ganduri... ai sa vezi ca e mai albicioasa... de la lapte...
pupici la mari si mici


corect
Iti spun eu din proprie experienta ca ai remarca-o imediat daca despre asta ar fi vorba.
Te-a mai lasat durerea?

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


eu nu am avut neplacerea sa o patesc pe pielea mea... dar a avut fetita unei prietene si mi-a zis la telefon... primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma uit in gurita lui bb si era toata alba... am fugit la pediatra si m-a calmat, a zis ca este de la lapte, baietelul meu fiind sanatos...

de asta zic, daca nu stii exact cum arata, poti intra in panica inutil!

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

M-am uitat, va dati seama, ca ma rodea ... nu am remarcat nimic in neregula, nici macar albeata de lapte, e curata guritza. Am sunat-o pe pediatra si am intrebat-o daca a remarcat sa fie ceva in neregula (ea s-a uitat dupa rosu in gat in gurita atunci) si mi-a zis ca nu si ca, daca as avea candida la sfarcuri, as avea si mancarimi si ar fi rosii, ceea ce nu sunt. Ma dor in continuare foarte tare cand incepe sa suga, se mai lasa pe parcurs, cel mai probabil e de la gingiutele lui ... acum rezist la limita cu durerea, dar daca ii dau dintii??

Am inceput sa dau cu Garmastan, dar acesta cred ca e, mai degraba, pentru rani, nu?
Nu cred ca exista vro metoda sa-l fac pe el sa nu ma mai mestece, cred ca asta e stilul de supt de acum. I-am dat de vreo 2 ori (de fapt i-a dat mama, cand eram eu plecata) laptic muls cu biberonul si mi-a zis ca nu sugea, ci mesteca tetina si asa cadeau in gurita cateva picaturi de lapte .. a stat pentru 50ml mai bine de jumatate de ora cu biberonul pe langa el, nu stie sa suga, nu-si lipeste buzitele de el, ci mesteca tetina ... cred ca asa imi face si la mameloane acum, cand le apuca

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

felul de a suge la biberon e divers de cel de a suge la san... sunt altele miscarile... deci un copil care a supt la san nu stie cum sa suga la biberon si invers... eu de exemplu vad la baietelul meu care a mancat doar san pt un an, stie sa bea din canita dar daca ii dau sa bea cu biberonul se ineaca!

tinand cont de varsta, eu cred ca incep sa-l manance gingiile... vestea proasta este ca daca il mananca gingiile acum, nu inseamna ca dintii ii vor iesi in urmatoarele 2 saptamani, poate dura chiar alte 2 luni... vestea cea buna este ca dupa ce ii ies dinti, o sa te muste de cateva ori, cand va trebui sa-i iei sanul din gurita si sa-l certi, fii sigura ca te intelege, si apoi nu o sa mai ai probleme... noi avem dintisori de la 7 luni... peste putin implinim 13 luni si este ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Buna!

Am nevoie de ajutorul vostru.Carla are 8 zile,o alaptez la san,iar noaptea ii dam un pic de biberon,insa sanii ii simt fff tensionati,fierbinti,durerosi...aseara am avut frisoane,greata,ameteli,am udat 4 tricouri,banuiesc ca e din cauza laptelui..o fi " Furia laptelui"???!!
Cit ar trebui sa o tin la un san si apoi sa schimb la celalalt? Cind e necesar sa ma mulg?!

Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Idaira, de ce ii dai biberon noaptea??? Din moment ce tu ai f mult lapte! Nu mai fa asta.

daca iti simti sanii f tensionati, durerosi, tari, rosii, tb sa bagi pompa. Exact atat cat nu iti vei mai simti sanii asa. Nu te juca cu asta. Ii dai sa suga la un san pana termina de supt, pana simti sinul ok, moale. Apoi o treci la celalalt daca mai vrea. Daca nu, la masa urmatoare. Dar nu lasa laptele sa se adune, sa ajungi cu sanii in starea asta. FF bine ca alaptezi, continua!! Pune bb la san cand doreste, cat doreste. Productia se va regla pe parcurs.

Mami de fetita si de baietel 30+

Mergi la inceput