al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

"Chiar asa disperata sunt dupa un barbat uncat sa fiu in stare de orice ca sa-l tin?"
Ti-ai propus sa ramai insarcinata din acest motiv? Eu nu cred! Si mai cred ca ar trebui sa pastrezi copilul fiindca asa iti doresti TU, ci nu pentru a-l tine langa tine pe domnul tata. Stiu ca un copil trebuie sa aiba ambii parinti! Dar daca el se va simti fortat sa ramana cu tine doar pentru copil, da-i de inteles ca nu asta vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Frumoasa intorsatura a povestii !
Flexi, nu te mai simti "ca ultimul om" pentru ca o mamica nu are voie sa gandeasca asa. "Ultimul om" ar fi sotul tau daca acum ar face figuri referitoare la sarcina doar ca sa nu-si supere amanta !
Ai grija si mai mare acum de voi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

sunt eu singura care ma intreb: cum ai putut ramane insarcinata in asemnea circumstante? ca mie imi scapa complet.
cate dintre voi, care ati citit subiectul, ati fi putut avea o relatie fizica cu sotul in cauza? dupa ce stiati ca venea din patul amantei si dupa ce citeati mesaje de amor pe telefon?
eu una (oi fi caz unic) nici nu ma pot gandi la asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Si eu urmaresc subiectul de la inceput, si eu m-am intrebat acelasi lucru ca BalMascat..insa in acelasi timp am zis ca totusi asta imi pare a fi un semn de la Dumnezeu...Despre situatie nu ma pot pronunta, e foarte dificila, Flexi, situatia ta..Din pct. meu de vedere, cred ca ar fi fost prea mult ca sa pot suporta. Insa depinde doar de tine, de cat de puternica esti si de ceea ce vrei cu adevarat si te face fericita. Tot ce iti doresc este sa ai un bebe sanatos, sa se clarifice lucrurile odata si odata pentru tine si sa iti dea Doamne Doamne puterea de a lua decizia corecta si de a trece cu bine peste toate momentele astea neplacute, care din pacate umplu viata unui om mai mult decat cele fericite. Insa asta e, cu bune si cu rele, le-om trece pe toate, sanatosi sa fim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

Felicitari si sa te bucuri de bebelush din toata inima !
Sa dea Domnul sa fie sanatos si norocos !

Acuma, eu cred ca trebuie sa o anunti pe metressa ; fa o plimbare pina la business si spune-i personal !
Nu amina, s-au vazut destule cazuri in care stimabilul a lasat insarcinate in acelasi timp si nevasta si amanta !
Eu chiar am avut o colega de clasa a carei mama a fost in situatia asta.
Anunt-o cit de repede, nu lasa o situatie atit de dificila sa ajunga ...de risul lumii !
Imbraca-te frumos, parfumeaza-te,coafeaza-te si spune-i noutatea .
Ma gindesc ca o sa-i pice falca dar ce-si face omul cu mina lui,e lucru manual

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui BalMascat

sunt eu singura care ma intreb: cum ai putut ramane insarcinata in asemnea circumstante? ca mie imi scapa complet.
cate dintre voi, care ati citit subiectul, ati fi putut avea o relatie fizica cu sotul in cauza? dupa ce stiati ca venea din patul amantei si dupa ce citeati mesaje de amor pe telefon?
eu una (oi fi caz unic) nici nu ma pot gandi la asa ceva.




E usor sa te dai erou cand nu ai trecut prin ce a trecut Flexi. Daca nu l-a dat afara pe usa in secunda doi cand a aflat de amanta, daca a fost atat de distrusa incat sa nu poata sa il dea jos din patul in care dormeau impreuna, e imposibil sa nu fi avut o clipa de slabiciune in care sa vrea sa uite tot ce i se intampla, mai ales cand cel pe care il iubea de 10 ani o ia in brate cand ea plange (din cauza lui, dar asta nu conteaza cand mintea iti e tulbure de plans si suferinta). Poate s-a agatat de amintirea celor 10 ani de "liniste", s-a rupt de realitate... nici nu conteaza de fapt cum s-a intamplat. De altfel, nici el nu a afirmat ca nu ar mai vrea-o, ci ca nu stie ce vrea, el insusi fiind confuz. Ea doar nu si-a pierdut speranta ca ceea ce i se intampla sotului ei este doar o faza trecatoare, asa cum spuneti voi ca ar fi trebuit sa faca.
Ideea e ca nu e asa usor pe cat pare de pe margine. Da, m-a inselat, gata, de maine incep o noua viata. In teorie e perfect, viata insa nu e, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

Draga Tisina!!!

ai perfecta dreptate....e asa usor sa judeci de pe margine....si sa spui "eu una nu as face asa ceva"!!!!!

chiar daca vestea a venit ca o bita in moalele capului, un copil este un lucru minunat, un dar de la Dumnezeu....

lucrurile o sa se linisteasca sub o forma sau alta, ai sa vezi. nebanuite sun caile Domnului!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Ann inpresia ca nu se sfarsesc lucrurile. Ieri Doamna a avut accident de masina. Spital,interventii chirurgicale, etc. M-a sunat sotul meu dimineata sa-mi spuna de accident. Dupa aceea m-a sunat inca de 2 ori ca sa-mi dea ultimele vesti in ceea ce priveste starea de sanatate a amantei.A venit pe la 12 noaptea de la spital , pentru ca atunci a iesit ea din operatie. Nu pot sa va spun ce noapte a fost. Dimineata cand am mers la toaleta ( 5 dimineata ), cand m-am intors in pat , se trezise. De ce mi-era groaza, n-am scapat. Au inceput povestile despre ea, cat de tare sufera , etc. Plansete si invinivatiri ptr el.La 7;30 a plecat la spital.Normal , ca doar trebuie sa fie alaturi de ea. De mine , de ce? Eu sunt intreaga, sanatoasa, insarcinata, fericita, dar aia , saraca? Acum ce se mai intampla, oare? Azi dimineata stateam si ma gandeam. Zilele cat va sta in spital vor fi chin ptr mine. Sa sti ca sotul tau este la capataiul amantei, e ceva, nu ? Dar dupa spital? Am hotarat ca dupa spitalizare sa-i pun bagajele la usa si sa plece. Oricum se va duce la ea sa aiba groja de ea. Si atunci de ce sa ma mai chinui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

sincer, ti s-ar fi parut ca e mai ok sa fie indiferent la suferinta ei?
eu cred ca era mai rau.
si situatia ta e de departe muuult mai buna.
incearca sa te detasezi si nu-i mai contoriza timpul petrecut cu ea. iar lui pur si simplu sa-i interzici sa-ti mai vorbeasca despre ea. spune-i sa-si gaseasca un prieten sau sa sune la radio daca nu mai poate.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

flexi draga, povestea ta m-a impresionat. Am trecut si eu printr-o perioada de cosmar cu exul meu, a fost o perioada in care nu mai stiam nici eu nici el cu cine e defapt, cu amanta sau cu mine... nu vreau sa intru in detalii, vreau sa-ti spun doar ca toata umilinta la care esti supusa in perioada asta lasa urme adinci, si daca e sa-mi para rau de ceva e de faptul ca am lungit prea mult acea perioada, si tot ce s-a intimplat atunci, vorbele care s-au spus, m-au marcat si m-au durut foarte tare. Nu-l lasa sa te doboare, mai ales acum ca esti insarcinata, ai mare nevoie de liniste.
Din moment ce a spus ca i-ai stricat planurile, eu inteleg ca planul lui era sa plece la amanta. Nu imediat, pentru ca probabil deocamdata nu are conditii bune de locuit acolo. Asa ca planul lui era sa mai stea pe acasa pina isi rezolva partea materiala, si cind e rezolvata sa plece comod. Nu se gindeste deloc la ce inseamna atitudinea asta pentru tine. Ca sa poata sta acasa, iti da si tie sperante ca poate, poate, nu va pleca. La fel de las a fost si al meu, a tot tras mita de coada si cind l-am intrebat de ce nu pleaca a zis ca nu e gata de amenajat apartamentul unde locuia amanta. Si eu care-mi faceam iluzii ca poate mai are totusi omul sentimente si pentru mine.
Deci, sfatul meu e sa faci tot posibilul sa va separati. Nu poti avea liniste cu el in casa, daca e acasa tu te astepti sa se comporte ca un sot, dar, dupa cum se comporta, el nu se mai considera sotul tau. Ar trebui sa stai separati o vreme, sa aiba si el timp sa se dumireasca ce vrea cu viata lui, sa poti si tu sa te linistesti si sa privesti lucrurile mai detasat.
Nu actele de divort sunt importante, astea se pot rezolva si mai incolo. Separarea in fapt e ceea ce ti-ar aduce liniste. Dupa ce stai o vreme separat, s-ar putea sa va impacati, s-ar putea sa nu... si atunci puteti hotari si cu actele ce faceti. Puteti face un efort financiar sa inchiriati o garsoniera pentru citeva luni.
Trebuie sa-ti recistigi linistea si demnitatea. Numai dupa aia vei putea privi situatia mai obiectiv. Si chiar si el te va privi cu alti ochi.

Mergi la inceput