Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Ajutor!!!Interpretare analize

(2 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 6
Ramoon
Ramoon

622 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiRamoon Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramoon un Mesaj Privat  Reply with Quote
are 3 ani si 5 luni k vad k nu am mai la semnatura...
Mergi la inceput
roxx26
roxx26

2617 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiroxx26 Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxx26 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am si eu o intrebare.Am facut si eu si sotul un set de analize pentru ca ne pregatim pentru bebe. Eu mai multe, el analizele de baza de sange. Eu la trimiterea medicului ginecolog, el la initiativa noastra, pur si simplu. La mine este totul ok pana acum. El are procentul de eozinofile de 10,2 in conditiile in care valorile normale sunt intre 1 si 4. Nici nu stiu la ce fel de medic sa mergem, medicul nostru de familie este o tanti cam dusa cu capul, cu care avem unele pb, deci este exclus. Se pot interpreta analizele la medic generalist pe la vreo clinica contra cost? Aveti vreo sugestie?
Mergi la inceput
Sheannamp
Sheannamp

3373 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui roxx26

Am si eu o intrebare.Am facut si eu si sotul un set de analize pentru ca ne pregatim pentru bebe. Eu mai multe, el analizele de baza de sange. Eu la trimiterea medicului ginecolog, el la initiativa noastra, pur si simplu. La mine este totul ok pana acum. El are procentul de eozinofile de 10,2 in conditiile in care valorile normale sunt intre 1 si 4. Nici nu stiu la ce fel de medic sa mergem, medicul nostru de familie este o tanti cam dusa cu capul, cu care avem unele pb, deci este exclus. Se pot interpreta analizele la medic generalist pe la vreo clinica contra cost? Aveti vreo sugestie?

Pana una alta trebuie sa ii faci si un examen coproparazitologic.
Mergi la inceput

oana_s

1216 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oana_s un Mesaj Privat  Reply with Quote
Va rog sa-mi raspundeti si mie.

Am facut analizele de trim. I si cateva rezultate ma ingrijoreaza:

sideremia 171 (max. este 145)

leucocite 10,3 ( max. este 8) si o infectie pe tract urinar, pt care ma voi duce sa fac o urocultura.

Acum, intrebarea ar fi sa ma ingrijorez de sideremie ( din ce am citit nu e tocmai ceva de bine)? Are vreo legatura sideremia crescuta ( am uitat sa spun ca hemoglobina e 13,7, deci ok) cu leucocitele crescute?

Medicul de familie zice sa renunt la suplimentele de Fe si atat.
Oare e cazul sa ma duc la hematolog?

Multumesc.

Oana si Mara 11.08.2004

Noi
Mergi la inceput
Sheannamp
Sheannamp

3373 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui oana_s

leucocite 10,3 ( max. este 8) si o infectie pe tract urinar, pt care ma voi duce sa fac o urocultura.

Acum, intrebarea ar fi sa ma ingrijorez de sideremie ( din ce am citit nu e tocmai ceva de bine)? Are vreo legatura sideremia crescuta ( am uitat sa spun ca hemoglobina e 13,7, deci ok) cu leucocitele crescute?

Multumesc.

Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Daca ai dozat sideremia in timp ce ei supliment oral care contine fier atunci acea valoare i se datoreaza tratamentului. Opreste oricum tratamentul (din cauza ca fierul e crescut) si repeta analizele peste 1 luna.
De abia dupa aceea consulta hematologul (daca sideremia se mentine peste limitele superioare)
Mergi la inceput
Nerantula
Nerantula

3510 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiNerantula Adauga semn de carte la raspuns Trimite Nerantula un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am nevoie de ajutor in interpretarea rezultatelor la analiza ureaplasma, am facut la 2 laboratoare:
1. pozitiv > 10.000 ufc/proba
2. pozitiv < 1.000 ccu/ml

Sunt comparabile valorile?
Ce semnificatie are fiecare?

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

oana_s

1216 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oana_s un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Multumesc.

Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Daca ai dozat sideremia in timp ce ei supliment oral care contine fier atunci acea valoare i se datoreaza tratamentului. Opreste oricum tratamentul (din cauza ca fierul e crescut) si repeta analizele peste 1 luna.
De abia dupa aceea consulta hematologul (daca sideremia se mentine peste limitele superioare)

Multumesc

Oana si Mara 11.08.2004

Noi
Mergi la inceput
monicasandu
monicasandu

4 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimonicasandu Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna. Ma intereseaza daca ai aflat un raspuns la intrebarea ta deoarece sunt foarte aproape de situatia ta si anume porgesteron ziua 21: val. 43ng/ml, interval 2-25ng/ml faza luteala.Ma poate ajuta careva cu un raspuns? Nu sunt insarcinata!Multumesc.

Monica S.
Mergi la inceput

SoriLea

1845 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSoriLea Adauga semn de carte la raspuns Trimite SoriLea un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna ziua,

Am facut analizele baietelului meu de 1an si 3 luni si au iesit bune cu exceptia a 4 valori, si anume;

Electroforeza proteinelor serice - Alfa 2gl%- rez. 16.4%-val.normale 9.5-14.4

Hemograma cu form.leucocitara,Hb,Ht,indici si reticulocite:
- Largimea distributiei eritrocitare - rez.15.2%-val.normale 11.6-14.8;
- Monocit - rez.17.6%-val.normale <_10;
- Monocit - rez.1.71mii/ul- val.normale 0.3-1

Rog pe cine stie sa-mi spuna si mie care-i cauza, mentionez ca medicul nostru e in CO si pana lunea viitoare fierb la propriu ca nu stiu dc sunt marite aceste valori.

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png

http://picasaweb.google.com/sorilea73
Mergi la inceput
scrish
scrish

1781 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite scrish un Mesaj Privat  Reply with Quote
fetelor ma puteti ajuta si pe mine va rog? sunt insarcinata in 5 saptamani si se pare ca in timp ce eu am grupa de sange O(I), sotul are AII. Doctorita mi-a spus ca ar fi vorba de o incompatibilitate de sange, lucru care ar putea duce la o sarcina toxica. nu am plecat foarte lamurita si acum sunt plina de framantari...voi ce stiti despre asta?
Mergi la inceput
Pag. din 6 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com