lectii de inot

lectii de inot | Autor: simona7

Link direct la acest mesaj

am inscris si eu copilul la lectii de inot.
sambata va fi prima ora, si as vrea sa-i spun copilului cate ceva, sa il pregatesc intr-un fel, mai ales ca va ramane singur cu profesor si colegi complet noi.
poate cineva sa-mi dea mai multe detalii legate de cursurile de inot
mai exact de prima ora.
cam in cat timp invata copii sa inoate?
unde se gasesc chestiile alea de pus pe cap sa nu-ti uzi parul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

simona , unde l-ai inscris? m-ar interesa si pe mine cursuri sambata. Au si avansati?

Stilul depinde de locul in care ii duci. Ai mei au fost in satul francez unde o lalaiau la greu si nici nu au invatat sa innoate. dupa aia i-am dus la Dinamo, unde au fost aruncati pur si simplu in apa si au invatat sa innoate in 2 saptamani.

Casca gasesti in Metro sau la Intersport (sunt marimi de copii)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Fetita mea a invatat dupa trei antrenamente(ei fac cite trei ore) dar sunt copii care au invatat mai greu sau deloc,problema cu inotul este diferita de la un copil la altul,conteaza cum pot depasii frica de apa.Dca vrei sa-i cumperi casca pt. bazin cauta una de calitate pt. ca cele care se vind in magazinele obisnuite nu sunt bune.La mine in oras nu am gasit asa ca am lasato fara casca,are trei ani de cind face inot si peste toate si parul lung dar din partea asta nu a facut niciodata otita sau alte probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Casca sa nu i se ude parul gasesti peste tot, noi am luat de la carefour.
Da cati ani are copilul?Mie nu mi-l primeste pe Codrin la 4 ani, mi-au spus ca de la 6 cel mai devreme.

Sorana 32+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Vlad a inceput inainte de 4 ani, dar in primul an a invatat numai sa-si depaseasca frica de apa. In fiecare an a progresat, nu foarte rapid, ci mai lent, dar acum, la 7 ani inoata foarte bine si este la grupa de avansati.
Cred ca fiecare copil are ritmul lui cu invatatul sporturilor si nu te stresa si mai ales nu-l stresa daca nu sesizezi un progres rapid.

Casca am gasit la Intersport parca.

Toate cele bune,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meru spune:

Cum decurge o ora de inot? Noi avem patru sedinte pana acum dar n-am vazut sa faca ceva in mod special, folosesc pluta si balaceala desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Casca sa nu i se ude parul gasesti peste tot, noi am luat de la carefour.
Da cati ani are copilul?Mie nu mi-l primeste pe Codrin la 4 ani, mi-au spus ca de la 6 cel mai devreme.

Lorellay...in Arges greu se primesc copii sub 6 ani la activitati extrascolare in orice "ramura" probabil din cauza ca este mai greu de lucrat cu ei... Asa ca mai asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Lorellay, Filofteia, la bazin in Pitesti primesc copii sub 6 ani. Am doi colegi care ii duc (una din colege o duce chiar de pe la 3 ani si jumtatate...). Nu stiu amanunte, insa vineri vrem sa mergem si noi sa vedem daca ne primeste.
Simona7, nu poti sa ramai si tu pe acolo?
Mai da o cautare, povestea candva o mamica de niste experiente neplacute cu profesoara de inot; cred ca prima ora depinde de copil si de cat de tare ii place/isi doreste, dar mai ales de profesor, cum se comporta si cum ii determina pe copii sa le placa ce fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mmmaria te primesc la club, unde se plateste, dupa parerea mea destul de mult. Sau daca ai relatii...ca si eu l-am dus pe Adi la canto la 4 ani si 9 luni, dar cu interventii mari...si tot pe bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona7 spune:

azi am inscris copilul- la suceava ca suntem din zona.(40 km ...dar asta e)

am intrebat azi si prima ora si ultima au voie parintii in sala .
din cate am inteles au ei casti pt toti copii, uscatoare de par....cica e renovat si facut foarte frumos .
tarif 8 ron /ora scolari 10 prescolari . nu primesc copii sub 4 ani jumate.
abonamentul se reinnoieste in fiecare luna.


p.a.ade - tu fiind din dorna unde duci copilul?
daca tot in sv spune-mi ce profesor ai?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

Vreau si eu s-o inscriu la inot pe a mea.Asta vara a facut la Dinamo, dar acolo era descoperit.Unde stiti niste cursuri de inot in Bucuresti,dar in conditii cat de cat bune(apa curata etc).?
Multumesc mult!

POZE , www.onetruemedia.com/my_shared?z=2ea770fc03cbe39a34ff7d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Ioana, minunea mea...
M-am facut mare!

Mergi la inceput