Plante care stimuleaza fertilitatea dupa 35 de ani

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Da, Enza, posibila ca din cauza unei eventuale sarcini sa se recomande numai pana la ovulatie. Eu iau toata luna deocamdata. Stiu insa ca sunt anumite plante care daca sunt luate mai mult decat trebuie chiar ar inhiba ovulatia. dar inca nu stiu care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Fetelor, voi ce stiti, ciobotica cucului e acelasi lucru cu luminita de seara(evening primrose) sau n-au legatura? am citit ca uleiul de ciobotica ar fi foarte bun pt calitatea mucusului cervical dar nu prea gasesc sub aceasta denumire. am dedus oarecum ca ar fi acelasi lucru cu luminita de seara nar nu sunt sigura. Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

buna fetelor

eu am o intrebare pentru voi : menstra mea vine intre 60-90 de zile si tare as vrea sa vina mai des . daca iau ac este ok , daca iau progesteron iar est ok , dar as vrea ceva naturist .

ce ma sfatuiti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

ENZA, te rog, imi spui si mie cum se numesc tincturile numite de tine in germana si de unde le cumperi. Eventual online. Branca ursului creste la noi in padure in abunzime, nu am stiu ca este asa benefica:-) inainte de a incerca fitoterapia chineza, vreau sa o incerc pe a noastra. Tot niste chisturi de curand....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

aurora70, o planta care se recomanda pe toata durata ciclului menstrual, este cretisoara. Multe femei o ignora, desi pentru ele este cea mai recomandata.

amonar uite-asa ne "reintalnim" .
Branca ursului se numeste in germana Bärenklau (lat. Heracleum sphondylium).
Desi preparatele din plante se obtin in Germania din farmacii, pe aceasta nu o vei gasi. Planta este considerata otravitoare. Cel putin asa i s-a spus sotului in urma cu cativa ani, cand a intrebat de tinctura. Pe de alta parte, o alta planta considerata otravitoare, tuia, se gaseste in farmacie sub forma de tinctura .
Napraznicul (lat. Geranium robertianum), in limba germana cunoscut si sub denumirea de Ruprechtskraut sau Storchenschnabel.
Cretisoara este foarte cunoscuta in Germania fiind recomandata ca tratament in diferite afectiuni ale femeilor si se numeste Frauenmantel.

La farmacie te poti duce cu denumirea in limba latina.
Eu mi-am cumparat toate produsele din Romania, cand mergeam acasa.
Doar tinctura de cretisoara mi-am procurat-o la inceput de-aici si pot sa-ti spun ca este relativ scumpa in comparatie cu ce gasesti in Romania. Sunt 20 ml si costa vreo 13 euro. La Plafar gasesti sticlute de 50 ml si costa 8 lei.
Comenzi pentru produse romanesti poti sa dai si pe internet, dar nu stiu daca livreaza in strainatate. Poate te ajuta totusi cineva din familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Enza
Mersi pt informatii.Am facut asa cum mi ai spus tu si rezultatul e la fel cum ai spu si tu
Frouenmantel, tinctura am comandat iar cealalta nu se vinde in germania. Tanti de la farmacie nu mi a spus de ce, nu cred ca a stiut cauza. Intre timp am fost si aici la control, imi facusem un mri in romania, si gynecoloaga mi a spus ca s au dizolvat singuri si ca chisturile apar des inainte de mens si dispar dupa. Deci nu i grav.

Am fost in romania si nu am stiut de ele.....imi pare rau. Sper sa gasesc pe cineva care sa ma ajute.
Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Draga Amonar, ma bucur ca ti-am putut fi de folos.
In ceea ce priveste chisturile, nu stiu ce sa zic.
Mie mi s-a pus diagnosticul de PCOS. Doar la cativa ani am cautat pe internet ce inseamna si am fost surprinsa sa aflu care sunt efectele acestui sindrom. Da, mi s-a descoperit si o hipofunctie tiroidiana care mi s-a spus ulterior, ar avea legatura cu PCOS.
Una peste alta, nu m-am speriat, iar tratamentul naturist l-am facut de asemenea mai tarziu, gandindu-ma ca poate face doar bine. Am fost placut surprinsa la inceputul acestui an, cand dr. ginecolog mi-a spus de disparitia chisturilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Buna fetelor!

Uite sa va spun si eu de o surpriza placuta pe care am avut-o zilele trecute. In iulie mi se formase un chist de 3.9 cm deoarece foliculul nu s-a spart la vremea lui. Nu s-a eliminat nici la ciclu, doar a mai scazut putin, spre 3 cm. In ziua 15 a urmatorului ciclu am facut o eco, chistul era tot acolo, spre 3 cm si un folicul de vreo 18. la 4 zile dupa, in ziua 19, am fost din nou la eco pt ca testele de ovulatie ma cam zapacisera, avusesem 3 zile consecutiv pozitive, temperatura nu arata ovulatie clara desi era o usoara crestere si aveam si discomfort abdominal. Surpriza a fost dubla: foliculul se sparsese frumusel si chistul meu era mic, mic, de 1.4 cm. Doctorita a fost si ea surprinsa. Ce a ajutat, nu stiu, pot sa va spun ce am luat: tinctura de zmeur, cretisoara si Gynex. Si poate nu in ultimul rand, rugaciunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica67 spune:

buna din nou fetelor ! imi pare extrem de rau ca raspund asa rar....dar sunt extrem de ocupata cu fetita mea-gradi, etc.....acum am primit mesaj pe mail ....si am vazut ca se vorbea de gynex si am intrat din nou ! pt broscuta 7 - iti multumesc mult pt urari ! si iti doresc asemenea !!! Trebuie doar sa Credeti ca va fi adevarat si se Implineste !!! bineinteles si Rugaciune cu Post ( eu am tinut 3 ani la rind Postul SF MARII si 3 ani Postul din decembrie !) pe fetita mea o cheama Diana-Maria ; nu se putea altfel !!pe linga toate acestea am fost in Ungaria la Szeghed la domnul doctor...si dinsul mi-a recomandat GYNEX-pt ca aveam o virsta inaintata -spunea ca sanse la virsta mea cam 30 % ! am plins de numa-numa...mi-a trecut si am luat vreo 2 luni Gynex si schema lui hormonala....Am fost la consult, mi-a facut o inseminare simpla ...ca sa nu treaca lunafara sa faca ceva...asa mi-a spus...dar nu si-a pus mari sperante !Nu a fost nimic ! A urmat a 2-a luna cu acelasi Gynex si schema -la consult doctorul m-a intrebat daca vreau din nou o inseminare simpla ca de fiv -nu putea fi vorba ca nu aveam decit 2 folicului viabili ...din care unul extrem de mic...! am aceptat inseminarea de 5 minute...am stat culcata apoi 2 ore....si peste una luna .......Surpriza si Bucuria Vietii Mele !Diana-Maria !!! Asa ca nu disperati fetelor de 45 ani -se poate cind vrea si DOMNUL NOSTRU si Noi !!! Pusi si cine doreste Gynex -de la mine-il am pt Voi la 100 lei ( carmella_tm ) pe yahoo ! ...chiar merita incercat -regleaza intreg sistemul hormonal ! Eu il consum si acum in cure de 3 luni si apoi pauza un picut....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica67 spune:

buna din nou fetelor ! imi pare extrem de rau ca raspund asa rar....dar sunt extrem de ocupata cu fetita mea-gradi, etc.....acum am primit mesaj pe mail ....si am vazut ca se vorbea de gynex si am intrat din nou !va multumesc mult pt urari !!! si va doresc asemenea !!!
Trebuie doar sa Credeti ca va fi adevarat si se Implineste !!! bineinteles si Rugaciune cu Post ( eu am tinut 3 ani la rind Postul SF MARII si 3 ani Postul din decembrie !) pe fetita mea o cheama Diana-Maria ; nu se putea altfel !!pe linga toate acestea am fost in Ungaria la Szeghed la domnul doctor...si dinsul mi-a recomandat GYNEX-pt ca aveam o virsta inaintata -spunea ca sanse la virsta mea cam 30 % ! am plins de numa-numa...mi-a trecut si am luat vreo 2 luni Gynex si schema lui hormonala....Am fost la consult, mi-a facut o inseminare simpla ...ca sa nu treaca lunafara sa faca ceva...asa mi-a spus...dar nu si-a pus mari sperante !Nu a fost nimic ! A urmat a 2-a luna cu acelasi Gynex si schema -la consult doctorul m-a intrebat daca vreau din nou o inseminare simpla ca de fiv -nu putea fi vorba ca nu aveam decit 2 folicului viabili ...din care unul extrem de mic...! am aceptat inseminarea de 5 minute...am stat culcata apoi 2 ore....si peste una luna .......Surpriza si Bucuria Vietii Mele !Diana-Maria !!! Asa ca nu disperati fetelor de 45 ani -se poate cind vrea si DOMNUL NOSTRU si Noi !!! Pusi si cine doreste Gynex -de la mine-il am pt Voi la 100 lei ...chiar merita incercat -regleaza intreg sistemul hormonal ! Eu il consum si acum in cure de 3 luni si apoi pauza un picut....

Mergi la inceput