Autobuz aeroport Treviso-Venetia pana in Venetia?

Autobuz aeroport Treviso-Venetia pana in Venetia? | Autor: Gabitza P.

Link direct la acest mesaj

Luna viitoare mergem in Italia cu aterizare pe Treviso. Ne dorim sa vizitam Venetia care am inteles ca este situata la cativa kilometri buni de aeroport. V-as ruga ,daca aveti idee, sa-mi spuneti cum putem ajunge de acolo, in "buricul" Venetiei? Eventual si un hotel la care ati stat.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Exista autobuze care te duc direct, pleaca chiar din fata aeroportului, biletul il cumperi chiar de la ghiseul din interiorul aeroportului si aici afli si orarul autobuzelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianaa77 spune:

Buna ziua la toti!

Eu voi pune o intrebare off topic, dar totusi in legatura cu Italia.

Cunoaste cineva daca zona San Giovanni din Roma e o zona buna?Vreau sa inchiriez un apt pentru Craciun in zona aia si mi-e teama sa nu fie in zona rau famata. Am citit pe undeva ca Termini e zona rea si din cate am inteles San Giovanni e cam la 2 km de statia Termini, ceea ce sincer mi se pare cam aproape.

In alta ordine de idei am crezut ca pot gasi cu usurinta aici romani care locuiesc in Italia si ma gandeam ca ma pot face cu intrebarea daca inchiriaza careva apartamentul in care sta in Roma pe perioada sarbatorilor de iarna(daca merge in Ro, bineintele). Dar slabe sanse vad.

Oricum, as fi recunoscatoare daca e cineva sa imi raspunda repede, deoarece vreau sa platesc un avans pentru apartamentul asta in w-end.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Diana eu nu stau la Roma am fost numai asa ca turist sau cu treaba la consulat. San Giovanni nu este chiar "fruntea" cum ar fii Parioli sau Via Veneto dar nu este nici mahala indepartata .
Uite aici un site cu harta romei
http://www.romaviva.com/mappa-strade.htm#
dai clic pe harta cea mica si se mareste .. San Giovanni e mai la dreapta de Colosseo .. pe alta linie de metrou ..ca sa iti faci o idee
este un subiect sticky pe prima pagina aici la calatorii ... cu recomandari si acolo sigur exista mai multe despre Roma site-uri de tot felul plus linkurile discutiilor mai vechi in care se discuta si despre apartamente de inchiriat si zonele lor ..

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100590&whichpage=1


La cita politie este acum pe strazi nu ar tb sa iti faci griji, chiar este ok in plus ai avantajul de a intelege romaneste

Termini ca orice zona in care se afla gara este o zona mai ciudata noaptea in 1 rind aici noaptea garile se incuie pt curatenie si toti home less-ii sunt liberi sa doarma in jurul ei ( acum precis e multa politie in jur dar dc nu ai de gind sa mergi pe strazi dupa miezul noptii nu iti face griji fara motiv).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianaa77 spune:

Multumesc Crista!A fost o surpriza placuta sa vad ca totusi mi-a raspuns cineva,nu ma asteptam. Voi intra in w-end pe linkuri si voi cauta. Inca nu am facut rezervarea.Sotul meu imi tot sugereaza sa luam mai bine in zona Vaticanului,chiar daca nu e chiar langa Dom.Imi inchipui ca in zona aia totusi nu e ca pe langa gara. Ideea e ca ne-ar placea in noaptea de revelion sa iesim pe strazi si nu as vrea sa fiu intr-o zona dubioasa.In centru,pe langa Traverse sau Panteon sau Coloseum, apartamentele ce le-am gasit pana acum,ori nu sunt de inchiriat pe perioada aia,ori sunt de la 2500 in sus.

Inca o data merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

e mai bine linga Vatican .. doar atentie mare sa nu va nimeriti la parter in anumite case e cam multa umezeala evident nu tot timpul anului ci mai mult in perioada mai ploiasa ( niste prieteni au stat intr-o camera cu peretii uzi, afara ploua cu galeata, nu au reusit sa isi usuce hainele in cele 2-3 zile cit au stat la Roma .. dar era o perioada ploioasa repet)

daaaaa nu stiam ca vrei sa prinzi revelionul in cazul asta ar tb sa dai o cautare pe net sa aflii in ce zone se sarbatoreste si in ce fel : concerte, artificii etc ca sa te orientzi la zona

pe linkurile de care zic gasesti si harta metroului si chiar dc nu intra pe google maps si verifici zona si distantele pt toate apartamentele pe care le gaseti si care te atrag ..

Mergi la inceput