Alesia e acasa!

Alesia e acasa! | Autor: Minimoriset

Link direct la acest mesaj

Buna ziua. Ma numesc Anghel Ana Magdalena si sunt mama unei fetite de 1 an si 10 luni, Ana Alesia. De la varsta de 2 luni a fost diagnosticata cu artogriposa iar de la 4 luni cu adevarata ei boala genetica: amiotrofie spinala. Acum se afla de 2 luni la spitalul Grigore Alexandrescu la sectia ATI ( terapie intensiva) in urma unui stop cardiac provocat de o bronhopneumonie de aspiratie. Dorinta noastra a parintilor este de a o putea aduce acasa insa din pacate .nu poate respira singura. Are nevoie de un ventilator medicat, un aparat de oxigen, un aspirator pentru secretii, ingrijire 24 de ore din 24 si de toata dragostea noastra. Adresa de blog a micutei Alesia: http://www.ana-alesia.ro

mamica alesiei

Edit de la Witchie:
Cand a deschis subiectul acesta, mama Alesiei cauta raspunsuri. Acum va rugam sa donati pentru Alesia in contul pe care il pune la dispozitie DespreCopii.com. In curand vom afisa datele si toti donatorii vor primi o casuta la nick.
Mirela, prima floare merge spre tine:
Mai am una pentru Ubi
Si o imbratisare virtuala pentru Magda,



Azi 20.08.08 se opresc donatiile in contul PayPal. Suma totala stransa este 545USD.

Donatii PayPal, cont Oana_B: ovidiu_m_b@yahoo.com (cu underscore).
- _50.00USD - GC
- _25.00USD - Miillyy
- _65.00USD - Oana C
- 100.00USD - Admin
- _30.00USD - Blackpanterro
- _25.00USD - Rall
- _15.00USD - Uta_ciun
- _24.00USD - Uta_ciun - bazar
- 100.00USD - Happy_in_TO
- _15.00 - DarkBendis

- _10.00EUR - Irinusha
- _20.00EUR - MamaluiDavid
- _25.00EUR - Balbina

- _20.00CAD - LiaMaria
- _25.00CAD - AnaStroe
______________________________
- 544.43USD - Total paypal
(clic pe suma pentru vizualizarea actualizarilor)



Donatii RON:
CONT DISPONIBIL:
PERNES MARIUS
CNP - 1671203054691
IBAN: RO16BTRL0050120178386402
Banca Transilvania - suc Oradea


Confirmari:

Perioada: 28.07.2008->01.08.2008
1. MADYN - 100 RON
2. ioanaiub - 50 RON
3. claucia - 100 RON
4. strumphitza - 65 RON
5. alina morostes - 50 RON
6. kindaras - 100 RON
7. P.C. - 150 RON
8. buli - 50 RON
9. sirimie - 50 RON
10. AdiS - 50 RON
11. denizel - 120 RON
12. Sobi - 50 RON
13. kover - 40 RON
14. carminabulina - 80 RON
15. cristi_2003 - 50 RON
Total incasari: 1.105 RON
Comisioane bancare retinute: 28,50 RON
SOLD DISPONIBIL: 1.076,50

CONT ERONAT DAR INCASAT:
16. alina71 - 100 RON
17. R.E.D. - 10 RON

SOLD COLECTAT: 1.186,50 RON


Perioada: 01.08.2008->11.08.2008
18. bubi - 50 RON
19. laura69silk - 150 RON
20. musetto -50 RON
21. Bedrosmart - 100 RON
22. catalina2307 - 300 RON
23. C.I.C. - 600 RON
24. Noe - 100 RON
25. CZ.S. - 60 RON
26. Dodo-pui - 90 RON *bazar
27. Anina_n - 35 RON
28. P.A. - 100 RON
29. Andreea Georgiana - 120 RON
30. Muuh - 110 RON *bazar
31. paisacodruta - 100 RON *bazar
32. sirod - 20 RON
33. paisacodruta - 70 ron *bazar
34. roandre - 200 RON *bazar
35. E.P.A. - 25 RON
CONT ERONAT DAR INCASAT:
36. ralcat - 110 RON *bazar
37. alina morostes - 90 RON *bazar
38. Ubi - 85 RON *bazar
comisioane bancare perioada- 31.3 RON
SOLD CUMULAT: 3.720,20 RON


Perioada 11.08.2008-19.08.2008
39. Rozi - 50 RON
40. luy - 35 RON
41. kokiy - 50 RON *bazar
42. T.D. - 180 RON
43. mariussimiuc - 100 RON
44. P.C. - 20 RON
45. P.A. - 120 RON
46. Ioana75 - 50 RON
47. M.C. - 50 RON
48. Miflore - 50 RON *bazar
49. Noe - 70 RON *bazar
50. aniels - 80 RON *bazar
51. N.R. - 70 RON
52. strumfi2004 - 20 RON *bazar
53. Diana Mirela - 40 RON *bazar
54. mamagiuliei - 30 RON *bazar
comisioane bancare - 9.30 RON

CONT ERONAT DAR INCASAT:
55. andaj - 30 RON *bazar
56. D.G. - 60 RON *bazar
57. Mercedes - 30 RON *bazar
SOLD CUMULAT: 4.845,90 RON



Perioada 19.08.2008-25.08.2008

58. M.S. - 350 RON *bazar
60. roandre - 25 RON *bazar
comision banca - 5.70 RON

SOLD CUMULAT: 5.215,20 RON

CONVERSII USD/EURO->RON: 2.820 RON
89 Euro - 310 RON

TRANZACTII TOTAL: 8.345 RON




Incasari euro:
1. elvie - 50 EURO
2. micsunea - 40 EURO
comision 1 euro
Sold : 89 euro - conversie 310 RON


Incasari - Vikinga 450 euro
Conversie Euro - RON
1.570 RON
Incasari Oana_b - 360 euro
Conversie Euro - RON
1.250 RON
-----------------
TOTAL 2.820 RON


*Mentiune: Am primit mesajele private. Daca doriti pot sa schimb initialele cu numele de user. Va rog sa precizati daca doriti tot in privat.



Azi 20.08.2008 se inchid incasarile pe conturi.







Bani primiti de Vikinga:
- _50€ - Speed
- _10€ - Marunzika
- _20€ - bb_alinus
- _25€ - CristinaT
- _30€ - jma
- _35€ - jma - bazar
- _50€ - anonim
- _30€ - Mikiriki
- _20€ - Liana30
- _15€ - zuzunaki
- _25€ - cornilia
- _12€ - Sibylle
- _20€ - dana n.
- _62€ - Voljena - bazar
- _20€ - MadyG
- _26€ - Vikinga
______________________________
- 450€ - Total Vikinga

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

http://www.ana-alesia.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Iti uram succes in campanie! am primit toate documentele cerute de forumul umanitar DC.

Vom face o actiune DC si vom acorda cate o iconita donatorilor. Propun ca banii sa fie stransi de:
Marius, OanaB si Vikinga (daca ei sunt de acord).

cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

M-am ferit sa mai intru la umanitare, sa ma mai bag in campanii, sa mai aflu ce se intampla si cine sufera si cat. Atinsesem un prag de maxima empatie. Pur si simplu nu ma mai uitam. Si-s convinsa ca sunt multi ca mine. Multi care-si spun, Doamne, asa de multa durere e pe lume, cum sa ii alini pe toti.
Dar de doua saptamani aproape, Alesia imi da tarcoale. La inceput, m-a intrebat Ubi cate ceva. Apoi intr-o zi si-a pus pe messenger la status link spre site-ul Alesiei.
Si ceva m-a facut sa dau click. Si-am vazut un film cu un botz de om, care se lupta sa spuna cateva cuvinte, avand ditamai gaura in gat. Am plans, vazand cat de tare isi doreste sa vorbeasca.
Asa, din vorba in vorba am aflat ca e la Grigore Alexandrescu. Ca e la Terapie Intensiva si ca mama ei nu o poate vizita decat 2 ore pe zi.
Am fost si eu la Grigore Alexandrescu, internata cu copilul, 2 zile.
Ma rog la Dumnezeu sa nu mai ajung acolo, cat va fi Irina mica.
Am stat si m-am gandit, ce-nseamna pentru un copil de un an si zece luni sa nu fie cu mama. Sa il doara tot corpul, sa tanjeasca dupa mamica lui si mamica sa planga undeva in curtea spitalului, lipita de un perete. Si-a fost prea mult pentru mine gandul asta.
Asa ca m-am scuturat si-am facut tot ce am putut. Am dat un banut. Am spus la toti prietenii. Am spus si prietenilor prietenilor mei.
Pentru ca Alesia ar putea sta mai mult de doua ore pe zi cu mamica ei.
Dar pentru a o tine in viata, acasa, in patucul ei are nevoie de 20.000 de euro pentru niste aparate si pe termen lung de bani pentru consumabile.
Mi-amintesc de Mihaita Hogas. Ii trebuiau peste 100.000 de euro.
Sabinei Campean la fel, peste 100.000 de euro. Sebi, peste 100.000 de euro. Sume la care eu personal nu pot sa aspir si pentru care, daca ar fi vorba de copilul meu, mi-as vinde rinichii, un ochi si eventual mi-as da si-o mana. Dar banii s-au strans, sutele alea de mii, s-au strans cu cei 5 euro ai mei, inca vreo 20 de la Ubi, inca 20 de la Melania, si uite-asa, cate putin de la mamicile de pe DC, mai mult de la niste firme, au reusit si azi copiii traiesc, slava Domnului. Sunt bine, analizele le ies bine.
As vrea s-o ajutam pe Alesia sa stea mai mult de doua ore pe zi cu mamica ei. Sa aiba langa ea pe cineva care sa-i dea o jucarie in manuta, sa-i vorbeasca, s-o mangaie. Sa nu mai stea intinsa intr-un pat de fier, cum stiu ca-s la Grigore Alexandrescu, sa se bucure de camaruta ei, de mamica ei. Atat cat poate sa se bucure un copil cu un astfel de diagnostic.
Si pentru asta, va rog pe voi atunci cand va inveliti seara copiii si le spuneti rugaciunea de noapte, sa va ganditi si la Alesia. Si s-o ajutati sa ajunga acasa. Mirela a fost de acord sa ofere iconite la nickname tuturor donatorilor. E doar un gest simbolic de multumire fata de membrii comunitatii. Am reusit sa conving niste artisti sa doneze cateva obiecte, pe care le veti putea vedea in curand pe net, si poate vi le veti dori. Nu vom mai face licitatie ca in trecut, cine doreste sa cumpere obiectul, il cumpara si basta. Pentru ca zilele Alesiei sunt lungi si orele in care mamica ei e cu ea sunt putine si paturile de spital pot fi mini inchisori de neinteles pentru mintea unui copil de nici doi ani. Mi-ar placea ca Alesia sa-si serbeze ziua acasa.
Va multumesc de-acum pentru generozitate.

Mama Irinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Imi cer scuze, nu am vazut subiectul pana acum si vad ca este de cateva zile.
Contul meu de paypal: ovidiu_m_b@yahoo.com(cu underscore)
Pui mic

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Merci, Oana!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Doamne ce tragedie pentru un puiutz atat de mic si dulce!
25 USD de la mine trimisi prin Paypal. Sa-i dea Dumnezeu tot binele din lume atat ei, cat si mamicii.

M. si Mihnea

http://www.flickr.com/photos/13025337@N04/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

GC si Miillyy am primit, multumim.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minimoriset spune:

Cu fiecare gand bun din partea voastra Alesia mai face un pas catre casa. O parte din echipamentele necesare sunt la spital deja spre testare si daca se dovedesc a fi compatibile le vom cumpara cat mai curand.

Mami lui Alesia va multumeste pentru initiative, ganduri, cuvinte si ajutor si incearca sa va tina la curent cu situatia ei.

mamica alesiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Sunt Cristina (Ubi) – colega de liceu si prietena cu Magda. Cand am aflat cu cata indarjire isi doresc parintii sa o aduca acasa, sigurul lucru la care m-am gandit a fost sa vorbesc cu fostii colegi de scoala si de liceu si mana de la mana sa strangem bani pentru aparate. Mobilizarea generala a fost roditoare si am reusit sa strangem in contul Magdei aproape 28.000 de lei Din pacate pentru ca donatiile stagneaza si pentru ca cercul de prieteni si colegi nu e atat de mare ca si comunitatea desprecopii mi-am indreptat eforturile catre forum. La inceput parintii au fost foarte greu de convins- tatal spunea mereu: muncesc, mi-e rusine sa cer bani. Dar sa recunoastem, din munca cinstita nimeni nu poate strange o suma atat de mare intr-un timp atat de scurt. Daca aparatele sunt bune si testele din zilele urmatoare pe Alesia (sa vedem cum se acomodeaza) vor fi pozitive vor trebui sa scoata banii rapid pentru achitarea lor. Calculul de 20.000 euro e un calcul acoperitor, tinand cont ca pe langa aparate (aici conteaza in final si firma de la care se va achizitiona caci au preturi diferite - fiecare comercializeaza modelele diferite dar sa vedem care va fi bun pentru copil) mai sunt si consumabile (gen prafuri de dezinfectare, pansamente speciale impermeabile pentru cand o sa-i faca baita, seringi, sonde..etc). Sunt sanse sa primeasca discount-uri si atunci poate suma totala va scadea. Fiti siguri ca parintii va vor tine la curent cu toata evolutia cazului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok
CONT DISPONIBIL RON:


PERNES MARIUS
CNP - 1671203054691
IBAN:
RO16BTRL0050120178386402
Banca Transilvania - suc Oradea



Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput