Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (2)

Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (2) | Autor: Maria_K

Link direct la acest mesaj

MAMICI FERICITE DE GHIOCEI DE MARTIE - APRILIE 2009

Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin!

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.


Rugaciune pentru copilul bolnav

Te rugam Doamne, vindeca durerea acestui copil(numele). Alunga de la el toata boala si toata neputinta. Tu, care esti doctor al sufletelor si al trupurilor, arata si acum puterea milostivirii Tale.
Vindeca-l pe el, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.
O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pntru copilul acesta(numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, inceteaza-i boala, ridica-l din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel Care vindeci neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam in vecii vecilor. Amin.
sper sa fie de folos cuiva candva.





Asa a inceput odiseea noastra:

1

Suntem un de 16

MARTIE

Galushca
DN 00.00.0000,UM 30.05.2008,DPN 02.03.2009


Aalina
DN 00.00.0000,UM 24.05.2008,DPN 03.03.2009 + Dorian (04.05.2003)


Maria_K
DN 05.11.1981,UM 26.05.2008,DPN 03.03.2009


Jersey3681
DN 03.06.1981,UM 23.05.2008,DPN 18.03.2009


Lorin7774
DN 03.05.1977,UM 30.05.2008,DPN 06.03.2009


Novus
DN 02.05.1975,UM 31.05.2008,DPN 07.03.2009


Madymar
DN 07.03.1981,UM 31.05.2008,DPN 01-10.03.2009


Simina_kin
DN 23.08.1982,UM 01.06.2008,DPN 08.03.2009


Gina2008
DN 03.07.1973,UM 03.06.2008,DPN 09.03.2009


Adirys21
DN 00.00.0000,UM 07.06.2008,DPN 15.03.2009


PetraTudor
DN 20.02.1980,UM 10.06.2008,DPN 16.03.2009


Joanna27
DN 18.12.1980,UM 12.06.2008,DPN 23.03.2009


Adee
DN 28.05.1981,UM 13.06.2008,DPN 20.03.2009


Pisik06
DN 00.00.0000,UM 16.06.2008,DPN 21.03.2009


Silvi8
DN 22.12.1982,UM 18.06.2008,DPN 24.03.2009


Amabella
DN 07.05.1978,UM 18.06.2008,DPN 25.03.2009 + Rares (03.07.2006)




PRIETENE DRAGI
Iubita_Tiana


Link-uri utile:

www.emedonline.ro/calculator index.htm" target="_blank">Calculul DPN in functie de lungimea ciclului (1),(2), www.mishu.ro/barza.php" target="_blank">(3), www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">(4)

www.desprecopii.com/info.asp?id=848" target="_blank">Calculul datei nasterii,www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html" target="_blank">Dezvoltare bb dupa saptamani si luni - imagini ecografice, www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart?Ad=com.bc.common.AdInfo%4041a70bf9" target="_blank">Greutate si centrimetri in burtica la mami, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana, www.visembryo.com/baby/1.html" target="_blank">Dezvoltarea bb-ului din ziua fecundarii, www.youtube.com/watch?v=H_IIIibwyXo&mode=related&search=" target="_blank">In pantecul matern, www.betahcg.it/8094/index.html" target="_blank">Valori beta hCG, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf,www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank">Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase,www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina,www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Explicatii masuratori ecograf,www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici,www.nzfsa.govt.nz/consumers/food-safety-topics/foodborne-illnesses/pregnancy/" target="_blank">Sa mancam sanatos,www.babycentre.co.uk/pregnancy/fetaldevelopment/" target="_blank">Dezvoltarea fatului, www.wpclinic.org/parenting/fetal-development/first-trimester/" target="_blank">Dezvoltarea fatului 1, www.pregnancy.org/pregnancy/fetaldevelopment1.php" target="_blank">Dezvoltarea fatului 2,www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul - distrati-va ghicind sexul bebelusului vostru
masuratori utile recomandari gravide
Index subiecte=Analize,ecografii,teste,proceduri,medici,spitale
Incompatibilitatea de grupe sanguine intre soti
calculator sarcina www.pregnancy.org/pregnancycalendar/" target="_blank">pregnancy calendar
alimente interzise in timpul sarcinii www.babycenter.com/general/fetaldevelopement/pregnancy/1290794.html,greutatea" target="_blank">greutatea si cm fat
www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">poze cu bb in burtica in diferite saptamani filmulet dezvoltare bb
www.pregnancycheck.com/pregnancy-ultrasound.html" target="_blank">ecografii diferite varste sarcina www.pregnancy-weekbyweek.com/pregnancy-week-1-and-2.htm" target="_blank">sarcina saptamana cu saptamana
www.scoalaparintilor.ro/" target="_blank">scoala parintilor 126 zile concediu pre si post natal
www.eva.ro/sanatate/articol284-1.html" target="_blank">exercitii pt travaliu www.eva.ro/sanatate/articol284-2.html" target="_blank">exercitii pentru nastere lista bagaj spital
www.emedicine.com/med/topic3239.htm" target="_blank">nasterea naturala www.emedicine.com/med/topic3283.htm" target="_blank">cezariana www.behindthename.com/" target="_blank">semnificatii nume www.youtube.com/watch?v=H_IIIibwyXo&mode=related&search=" target="_blank">IN BURTICA www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozebb www.visembryo.com/baby/index.html" target="_blank">The Visible Embryo
fetalmedicine, www.topfeminin.ro/bebe/shop/isofix" target="_blank"> sistem siguranta bb in masina 1, sistem siguranta bb in masina 2

www.itmgiurgiu.ro/legislatie/ORDONANTA%20DE%20URGENTA%20nr%2096-2003%20FA.pdf" target="_blank">PROTECTIA MATERNITATII

[left]Rugaciune speciala pentru si pentru din burtici
www.resurse-ortodoxe.ro/rugaciuni/acatiste-si-paraclise/acatistul-cuviosului-parintelui-nostru-stelian/" target="_blank">Acatistul Sfantului Stelian Ocrotitorul Pruncilor


ANALIZE SARCINA

[left]Trimestrul I sau la luarea in evidenta a gravidei, indiferent de trimestru

[size=1]-Hemoleucograma completa
-Grupa sanguina, RH
-Glicemie
-Examen sumar de urina (albumina, glucoza, corpi cetonici, sediment urinar)

-RBW (VDRL,THPA)
-Test HIV (dupa consiliere #8211;consimtamant informat- efectuata de personal specializat)
-Examen bacteriologic secretie vaginala
-Examen citologic Babes-Papanicolau
-Examen ecografic pelvin

Optionale
-Control stomatologic
-Teste pentru depistarea Chlamydia, Mycoplasma, Toxoplasma, Cytomegalovirus,Rubeola
-Serologie hepatita
-Hiperglicemie provocata

-->Trimestrul II

-Repetarea investigatiilor anterioare ale caror rezultate sunt in afara valorilor normale sau exista simptomatologie relevanta
-Examen ecografic obligatoriu
-Teste suplimentare
-Tripla testare (AFP,HCG,estriol)
-Evaluarea riscului de trisomie 21

-->Trimestrul III

-RBW (VDRL, TPHA) #8211; saptamana 29-32
-Dozare anticorpi anti RH
-Hb,Ht, trombocite
-Glicemie
-Sumar de urina
-Urocultura
-Examen bacteriologic secretie vacinala, cultura col uterin
-Ecografie

sau

Generale: hemoleucograma, glicemie, calcemie, transaminaze, creatinnina+ureea sanguina, colesterolemie, trigliceride, coagulograma, grup sanguin si RH, serologia hepatitelor B+C (HBsAg+HCV), serologia sifilisului+anticorpii (RBW+TPHA), HIV, sumar-urina, urocultura+antibiograma (la nevoie). Este bine ca acest set de analize generale sa fie efectuat de catre ambii viitori parinti. Scopul acestor analize este evaluarea starii generale de sanatate a femeii gravide, depistarea la timp a unor dereglari functionale si corectarea lor, depistarea incompatibilitatii de grup sau (si) RH intre parteneri cu indicatia unor dozari de anticorpi periodic. Toate aceste lamuriri le puteti primii de la medicul D-voastra de familie si medicul obstetrician. O parte din aceste analize sunt compensate de catre casa de asigurari, deci, e bine sa fiti in evidenta unui medic de familie.
B. Dozare anticorpi pentru anumite infectii, ce, in stare acuta pot afecta viitorul copil:

Zoonoze (toxoplasmoza, riketsii, listeria, brucella)
Citomegalovirus
Rubeola
Se pot efectua la Institutul Cantacuzino, sau alte laboratoare particulare unde se efectueaza aceste dozari. Rezultatele sunt reprezentate de doua grupe de anticorpi: Imunoglobulina M (IgM) si Imunoglobulina G (IgG).

IgM caracterizeaza faza acuta a bolii infectioase, ce poate insemna, intr-un procent foarte mare (70-90%), afectarea produsului de conceptie, cu urmari grave, ca malformatii (SNC, sistem oftalmic-atrofie de nerv optic, sistem auditiv-surditate, s.a.). Din pacate este indicata o intrerupere de sarcina.

IgG caracterizeaza cronicizarea bolii (numai prezenta de anticorpi), fara sa fie afectata sarcina.



CELULE STEM IN RO[/b]

[size=1]1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro









Maria 6+

vine bb!


Pozele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

OOOOFFFFF DE CAND MACHINUI SA VA GASESC!! BUNA ZIUA FETELE. CUM VA SIMTITI AZI?? VREMEA ASTA NU PREA TINE CU NOI , NE DUCE CU GANDUL LA SOMN. CRED CA AVEM NEVOIE DE O BAIE RECE SA NE TREZIM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

Un nou capitol! foarte frumos

simina nu mai pomeni de somn ca abia reusesc sa scap de el, oricum e mai bine ca ieri,ca ieri am fost paralela la servici.
adrianafedorca imi pare rau ca tr sa ne parasesti,sa mai treci pe la noi, te asteptam cu vesti bune pentru odiseea de mai-iun.
lorin poate fetita ta simte si de data asta ceva,mai stii,oricum sa fie intr-un ceas bun.
am inceput si eu sa diferentiez mancarea,dulce nu mananc nimic,nu stiu ce sa mai mananc la servici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Fetele...maine ma duc la ginecolog!!!! poate fac si prima eco. Abia astept. Astazi am fumat doar o tigare , da am baut la apa....de cate ori vroiam sa aprind o tig luam o gura zdravana de apa......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

BRAVO Simina, tine-o tot asa... O sa vezi ca vei reusi. Pentru sanatatea bb-ilor nostri, trebuie sa facem sacrificii.

Si eu merg azi la control. Si chiar am emotii pentru ca scurgerea aia nu se mai opreste. Sper din tot sufletul ca sarcina sa se fi fixat acolo unde trebuie si sa nu avem probleme.
Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Mult noroc LORIN. Ai sa vezi ca totul este ok. Si eu astept ziua de maine cu nerabdare , intr-un fel parca vreau sa-mi confirme( ceea ce stiu deja) pt ca nu am simtome...innafara de somn la pranz , foame , si pipi mult , nu am greturi , ameteli sau cum mai auzeam unele prietene ca nu mai suportau mirosurile(parfumurile sau pasta de dinti).Dupa ce ma duc la gineco voi spune si prietenilor si mamei , pt ca pana acum nu stiam decat eu si iubitul meu , nu am vrut sa spun pana nu eram sigura ca-i totul bine. Nu mai am tigari in casa si NU MAI VREAU SA-MI CUMPAR...sper sa ma tina Dumnezeu puternica....VA PUP PE TOATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Am fost si eu azi la dr. de familie. Mi-a dat sa iau acid folic, si mi-a dat trimitere la endocrinologie si la eco, sa vedem daca bebe ii fixat unde trebe. Nu stiu daca o sa se vada asa repede, pt ca am am numai 4 sapt. si 4 zile, dar o sa merg saptamana viitoare.
Interesant ii ca de 2 zile am scapat de greturi, ma inteapa numai putin in burtica.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

sper sa nu va parasesc asa curand ...mai incercam peste vreo 2 saptamani si poate se prinde ceva si raman cu voi...ar fi culmea...daca raman gravi acum, bb2 s-ar naste in jur de 21 aprilie...iar baietelul meu Cezar e pe 23 aprilie...ar fi un cadou frumos de ziua lui ....mereu imi spune ca vrea si el un fratior sa se joace...numai ca-l vrea mare

Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie 2005)


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."
Michael Levine

"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

simina_kin BRAVO , hai ca se poate..maine sa le arunci de tot

lorin7774 tinem pumnii sa fie bine bebelinul

madymar eu la servici pap iaurt sau kefir cu grau sau expandat, asta dimineata , pe la 8,30, apoi pe la 11 fructe(acum nectarine si piersici) si pe la 1-2 o salata mareeeeee cu rosii, castraveti ardei , masline, branza.....se umfla stomacul si tine de foame pana ajung acasa pe la 5 cand pap zdravan sa tina pana a 2 a zi , cand ma plictisesc mai comandam cate o pizza sau frigarui de pui

Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie 2005)


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."
Michael Levine

"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Simina felicitari. Incet da sigur vei reusi! Tin pumnii astazi sa fie ok la medic.
Lorin bun venit. Scumpa foc domnisoara ta. Cum a fost la medic?
Georgyiuly bine ai venit.
Novus felicitari!
Gina bun venit.
Mady lasa ca e mai bine sa nu ai asa vicii.
Dariana nu ai incercat sa mananci ceva, chiar si niste biscuitei la prima ora?
Adriana suntem aici si peste doua saptamani si te asteptam.
Adee sa ne spui cum a fost la gine.

Maria unde esti???

Eu ieri am chiulit pentru ca am avut de lucru iar seara am iesit la restaurant fiind ziua unui prieten. Asa ciudat mi s-a parut sa nu fumez si sa beau suculet...Dar chiar nu am fost tentata. In seara asta merg si eu la gine. Sper sa nu fie prea devreme.
Va pup.
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

buna dimineata burtici!
Mare galerie pentru fetele care merg azi la medic!!! sa veniti cu vesti bune!

Maria 6+

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput