Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

multumesc !!!!

am dat de ele,
am facut pe cea cu fulgi de ovaz ...buna , buna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy33 spune:

Buna fetelor, am si eu o masina de paine Quigg BB1350.04 si scrie totul in germana, mai are cineva acest model? Ma puteti ajuta sa fac si eu painici bune si gustoase? Ma intereseaza de ameste faina alba cu integrala. O am de o luna si nu am facut nici o painica inca Va rog mult sa ma ajutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Eu fac reteta Asta si nu da gres niciodata

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Faina de secara am luat din Kaufland, cred ca de Baneasa, e mai ieftina decat la Plafar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Am achizitionat o masina Moulinex. Toate retetele sunt cu drojdie uscata. Pot sa folosesc drojdie proaspata? daca da, ce cantitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am folosit si cu drojdie proaspata insa am dizolvat-o in lapte(apa)depinde ce are reteta respectiva
ref cantitate trebuie sa te uiti pe cubuletul de drojdie sa vezi pentru ce cantate de faina este(in general un cub mic este pentru 500 gr faina) daca ai drojdie proaspata la pachet mare vezi ce gramaj scrie

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Buna,
am si eu o intrebare: am o masina Moulinex pt paine de 1 kg max. La ce program pot sa fac cozonac? Cineva care a postat o reteta de cozonac la cap 1, spunea ca il face la program de paine cu fructe. Nu am asa ceva!!

Pt fetele carora nu le creste sau nu li se coace painea: am patit si eu asa pana cand am cernut faina. Asta e secretul! Acum painea mea e PERFECTA

Mult succes la painici bune si la cozonaci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Andrada, programul 4 este cel pentru briose/paine cu stafide...eu pe asta l-am folosit cand am lasat cozonacul de la inceput pana la sfarsit in masina de paine

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Monica-elizabet multumesc mult! La mine programul 6 e de paine dulce/briose. Abia astept sa fac si eu cozonac!!

Sarbatori fericite!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia2008 spune:

Pentru ca am vazut ca multa lume pregateste painica proaspata in casa, am dat fuga si mi-am luat si eu un Moulinex.

Painea, ca painea, dar mirosul de paine calda... parca-ti face pofta ...
Am gasit si o faina buna, de fapt este un amestec special pentru masina de facut paine, se numeste experta premix bio paine alba. (exista si varianta paine neagra)

Am sa incerc si un cozonac, sper sa-mi iasa.

Mergi la inceput