Mamici norocoase de sept-oct 2008 (58)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a-rose spune:



laureta,

de cate ori ma uit la inisa ta, imi zic ca asa o fata mi-ar placea si mei sa am. ochii inisei mi-au ramas in suflet si memorie. e foarte frumoasa. ca sa nu mai zic ce par superb are!


rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-rose spune:

eu nu am dat importanta colului. acum, insa, incep sa ma bantuie niste ganduri...hmmm. si pe mine ma sperie ideea de cerclaj. sa speram ca nu se va ajunge acolo.
acum va pup pe toate si mai vorbim maine. plec acasa!

rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

pupici pt toate fetele}{

vad ce voi tot vb de col...mie nu mi-a masurat nimic...bine, nici nu am mai fost la dr mea din februarie...ma voi duce in iunie si oi vedea eu. dr asta la care am facut eco nu mi-a zis nimic de col, banuiesc ca s-ar fi vazut ceva si la eco, nu?

v-am admirat pozele, avetzi niste burtici asha frumoase:)
eu sutn mandra si de a mea, ca tot creste si mai e si mishcareatza cateodata. a simtzit si tatai de cateva ori shuturile:)

v-am zis ca am luat patutz...nu eram noi impacatzi cu salteaua lui, asha ca ieri am achizitzionat si o saltelutza cu cocos, ca sa doarma baiatul linishtit (shi noi la fel!)

azi nu m-am simtzit prea bine, cred ca din cauza caldurii...pe la 12 am plecat de la serv si am tras un pui de somn
obosesc f repede si imi revin din ce in ce mai greu...in somn mi se umfla mainile, imi amortzesc si ma dor uneori. mi-e si mie greu sa ma intorc de pe o parte pe alta, pe spate nu pot dormi, ca mi se pare ca n-am aer, ca sa nu va mai spun ce chin am cateodata sa ma dau jos din pat...mor de durere de spate si de picior.
eh, dar cred ca-s lucruri de sintalnite in sarcina si nu prea avem ce face...oricum, eu nu prea pot sta locului, mai trebaluiesc prin casa si zau, parca-s mai multe lucruri d efacut de cand sunt gravi, sau eu nu le mai fac fatza...

acum pun si eu poze pe contul comun, ca eram restantiera:)
am inclusiv poze cu patutzul


fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
dupa botez
totul pentru bebe
www.kodakgallery.com/ShareLandingSignin.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfromshare&Ux=0&UV=325451416449_47656823313" target="_blank">burtica
24+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Ma gandeam ca poate va intereseaza si pe voi ce am asit pe odiseea celor de mai -iunie legat de alocatii copii si acte necesare (imi cer scuze daca e mult dar cred ca va ajuta):

Alocatia pentru copii nou-nascuti - 204 RON
Legea 416/2001 republicata

-Cerere tip;
-Declaratie pe propria raspundere privind rangul copilului nou nascut;
-Actul de identitate al mamei – copie si original;
-Certificatul de nastere al copilului nou-nascut* - copie si original;
-Copiile de pe certificatele de nastere ale copiilor nascuti anterior, daca e cazul;
-Livretul de familie (eliberat si actualizat de SERVICIUL STARE CIVILA) – original;
-Adeverinta (negatie) – in cazul in care nasterea a fost inregistrata in alta localitate/sector decat in cea in care domiciliaza mama, din care sa rezulte ca nu a beneficiat de alocatia pentru copilul nou-nascut.

* prin sintagma copil nou-nascut se intelege copilul in varsta de pana la 12 luni.
Beneficiaza de alocatia nou nascut, mamele pentru primii 4 copii nascuti vii.

Alocatia de stat (0-2 ani - 200 RON/luna) (2-18 ani - 25 RON/luna)
Legea nr 61/1993 republicata

-Cerere tip
-Actul de identitate al reprezentantului legal – copie si original;
-Certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita alocatia de stat - copie si original;
-Dosar cu sina;
-Alte acte solicitate dupa caz:

-Adeverinta de la primaria de domiciliu al celuilalt parinte, in cazul in care acesta nu are acelasi domiciliul;
-Certificat de casatorie
-Hotarire de divort
-Hotarire judecatoreasca de incredintare, incredintare in vederea adoptiei, de plasament, de plasament in regim de urgenta, de instituire a tutelei;
-Certificat de incadrare intr-o categorie de persone cu handicap.

Contravaloarea in lei a trusoului pentru nou nascuti - 150 ron
OUG 3/2007

-Cerere tip
-Declaratie pe propria raspundere privind nesolicitarea anterioara a contravalorii in lei a trusoului pentru nou-nascuti
-Act de identitate solicitant (original si copie)
-Act de identitate celalalt parinte (copie)
-Certificat nastere copil (original si copie)
* beneficiaza de contravaloarea in lei a trusoului nou nascuti in cuantum de 150 RON, copiii nascuti intre 01.01.2007 si 31.12.2007.

Actele necesare in vederea inregistrarii nasterii
-Certificatul medical constatator al nasterii, intocmit pe formular tip, care va trebui sa poarte numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului;
-Certificatul de nastere si actul de indentitate al mamei si al declarantului, daca nasterea nu este declarata de mama;
-Certificatul de casatorie al parintilor copilului, daca sunt casatoriti;
-In cazul in care mama copilului nu este casatorita, iar tatal acestuia doreste sa-l recunoasca, declaratia de recunoastere a paternitatii va fi data in fata ofiterului de stare civila de catre tata, care va prezenta actul de identitate, fiind necesar deasemenea si acordul scris al mamei;
-Inregistrarea nasterii se face in termen de 15 zile de la data nasterii pentru copilul nascut viu;
-Pentru copilul nascut mort, termenul este de 3 zile de la nastere.
-Inregistrarea nasterii pentru copilul nascut viu, dar care a decedat inauntrul termenului de 15 zile, se va face in termen de 24 ore de la data decesului;
-In cazul in care parintii au nume de familie diferit, sau exista neconcordanta intre prenumele copilului trecut in certificatul medical constatator al nasterii si declaratia verbala a declarantului, inregistrarea nasterii se face pe baza declaratiei scrise semnata de ambii parinti in fata ofiterului de stare civila, din care sa rezulte numele de familie si prenumele copilului;
-Daca declararea nasterii a fost facuta dupa trecerea unui an de la data nasterii, actul de nastere se intocmeste in baza hotararii judecatoresti, definitive si irevocabile, privind incuviintarea inregistrarii tardive, care trebuie sa contina toate datele necesare inregistrarii;
-Dupa inregistrarea nasterii, certificatul de nastere se elibereaza unuia dintre parinti.


Acte ptr.CIC:
-cerere de acordare a drepturilor inregistrata la angajator –copie conform cu originalul semnata si stampilata de angajator;
- certificatul de nastere al copilului - copie conform cu originalul semnata si stampilata de angajator;
- buletinul /cartea de identitate - copie conform cu originalul semnata si stampilata de angajator;
- certificatul privind incadrarea copilului intr-o categorie de persoane cu handicap, dupa caz;
- declaratie pe proprie raspundere a beneficiarului ca este unicul beneficiar al indemnizatiei si ca nu realizeaza alte venituri imopzabile decat cele declarate (luata de la primarie);
- adeverinta tip eliberata de angajator (anexa 4) – in cazul celor ce au lucrat la mai multi angajatori trebuie adeverinte si de la primii angajatori in original, din care sa reiasa perioada de stagiu de cotizare pana la angajarea la a ultima firma;
- cerere tip (anexa 1).
Cererea si declaratia le puteti gasi si la primarie sau pe site-ul directiei de munca bucuresti.

adeverinta angajatori(cic): http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/adeverinta%20angajator%20indemnizatie/adeverinta-angajator-mama-indemnizatie.pdf
Cerere acordare indemnizatie+declaratia celuilalt parinte:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/cerere%20declaratie%20declaratie%20celalat%20parinte/cerere-declaratie.pdf
Declaratie solicitant indemnizatie:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/declaratie%20solicitant%20indemnizatie/declaratie-solicitant-indemnizatie.PDF
Cerere alocatie de stat:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/cerere-alocatie-copil.pdf
Cerere declaratie trusou:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/cerere%20declaratie%20contravaloare%20trusou%20nou-nascuti/cerere-declaratie-contravaloare-trusou-nou-nascuti.PDF
mai multe informatii:
http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=49#actenecesare



22+

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatosi!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

multumim, clau!
cred ca ar trebui sa trecem astea si pe prima pagina, intr-o anumita ordine, ca ne vor folosi peste vreo 3 luni

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
dupa botez
totul pentru bebe
www.kodakgallery.com/ShareLandingSignin.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfromshare&Ux=0&UV=325451416449_47656823313" target="_blank">burtica
24+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Clau ar fi bine dar eu nu stiu cum, daca sti tu te rog sa o faci ca sunt sigura ca vor fi de folos.

22+

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatosi!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Uff am ajuns si eu acasa,mor de cald.Mie chiar imi place caldura ,dar acum parca nu prea.
clau frumoasa burtica!Informatiile sunt chiar folositoare.Multumim.
Daca tot vorbiti de col,mie la ultimul control pe masa mi-a spus ca e lung si un pic deschis,dar fara motiv de iangrijorare.Acuma ma apuca paranoia.Tre sa ma ingrijorez ca e un pic deschis?Se va mai deschide pana la sf mai tare?
claudinna si pe mine ma doare din cand in cand spatele si ma simt obosita.De ex.ieri nu puteam respira de dimineata ,m-am speriat dar pana la urma mi-am revenit.Nush ce s-a intamplat ,posibil tensiunea mea mica.Cred...


22+bbelina

laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Si apropo de miscarile lu bb si eu il simt cand jos de tot cand prin partile laterale.Depinde cum sta.
Nocom ce mari v-ati facut
Si noi am schimbat azi semnatura.
Eva cum e la plimbarici?

22+bbelina

laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

deci informatiile astea le-am copiat si am trimis un mail pe mailul comun, ca mi s-a parut prea mult sa punem pe prima pagina. eventual le mutam cand om ajunge mai aproape de termen
andy si eu am problema asta, adica simt uneori ca n-am aer si ies in gradina ca simt ca ma sufoc, dar in special dupa efort...
deh, bucuroase le-om duce toate:)

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
dupa botez
totul pentru bebe
www.kodakgallery.com/ShareLandingSignin.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfromshare&Ux=0&UV=325451416449_47656823313" target="_blank">burtica
24+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Nocom, din cate stiu eu, cerclajul nu se mai poate pune daca ai depasit 21 de saptamani, cel putin asa mi-a zis mie dr ultima data

Fetelor, cine imi explica si mie ce este cu:
Alocatia pentru copii nou-nascuti - 204 RON
Legea 416/2001 republicata

Habar nu am de asta, se acorda o singura data la nastere....sau cum? am mai auzit de alocatia asta si n-am reusit sa ma lamuresc

Mergi la inceput