Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Cu racelile sunt de acord cu voi, ca nici eu nu am mai racit din ianuarie 2009 pana anul asta in octombrie, dar nu stiu ce sa spun... daca ar fi asa, la mine stiu fff sigur ce a declansat aceasta imunitate la raceli: 6 luni de vitamina C 1g, zi de zi (tratament dat de uscateasca) din august 2009.
Dar tot nu mai cred fix in anticorpii astia ...of... m-am enervat rau... pe subiectul asta ...
tinuta, tu ai facut si acupunctura 3 luni, si eu cred ca si asta a insemnat fff mult. O sa te intreb in privat mai multe despre asta.


--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Buna fetelor,

Am fost diagnosticata cu anticorpi antispermatozoizi. Mi s-a recomandat sa fac inseminare intrauterina. Ma poate ajuta cineva, cam ce preturi sunt, la medicii de la spitalul giulesti cum se ajunge? Ce medici imi recomandati? Stie cineva un medic de la medicover care este si la spitalul giulesti?
Sunt total bulversata...nu credeam ca o sa fie asa de greu

Multumesc mult.

Multa bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

Buna Ina, si mie mi-a recomandat dr endocrinolog inseminare artificiala imediat ce mi-a vazut analiza cu prezenta anticorpilor antispermatici. M a trimis urgent la un alt dr pt analize de specialitate, insa acest dr mi-a spus sa nu ma grabesc ca ii putem pacali( pe anticorpi). El nu l-am crezut si am zis ca vreau sa incep demersurile pentru inseminare. Prima data mi-a spus ca trebuie sa imi faca o histerosalpingografie( un examen radiologic la uterului si trompelor), apoi o monitorizare a ovulatiei. Dspre preturi nu stiu pentru ca nu am apucat sa fac inseminarea pt ca aseptam ziua a3-a CM si nu a mai venit , se instalase o sarcina care din pacate s-a oprit din evolutie. De atunci am renuntat momentan la inseminare artificiala si caut alte cauze, acum sunt programata sa fac analize de trombofilie. In cazul meu cred ca si daca faceam Inseminare tot s-a r fi intrerupt sarcina si tb sa continui investigatiile sa gasesc cauza.Important este sa nu ne dam batute si sa avem incredere in Dumnezeu.
Numai bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Miha, eu am facut histerosalpingografie si ovulatie am. Saptamana viitoare sunt programata la alt medic ginecolog specializat in infertilitate, dar eu cred ca tot la inseminare artificiala voi ajunge pentru ca la mine acesti anticorpi au iesit cu o valoarea mai mare de 10 ori fata de limita normala. Nu stiu cu ce medic voi face IA, pentru ca la cei buni se ajunge foarte greu...

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Ina, la ce laborator ai facut analiza aeasta?

Despre inseminari, din ce am vazut eu, pretul variaza de la 500 de lei la spital de stat - dar nu stiu sa ti spun mai multe- pana la 1000 sau 1200 de lei daca este dubla (in ziua x si in ziua x+1) inseminarea, la privat, dar pa langa asta mai platesti si monitorizarea inca vreo ~400 ...
Nu stiu alte probleme despre voi, dar nu te speria de treaba asta cu anticorpii, mergi mai departe cu optimism, ca uneori sunt incalcite tare caile...si chiar si cu un pp diagnostic, viata iti rezerva multe surprize...

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, fiv 1, fet 1, nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Ralu, la synevo am facut analiza.
http://www.synevo.ro/anticorpi-antispermatozoizi-in-ser/

Din ce analize am facut pana acum sunt in limitele normale si la mine si la sotul meu, mai putin la mine acesti anticorpi. Vom vedea cum stau lucrurile, cum vom rezolva, acum sunt in cautare de medic... Eu cred ca nimic nu este intamplator pe luma asta. multumesc de incurajari.
Bafta multa si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Ina, la fel ca tine eram si eu, toate analizele bune, si la mine si la el, doar anticorpii astia care la synevo erau valoarea 42 parca (si cum am scris acum vreo 2 sapt in urma, la medlife-aceeasi analiza, negativi), sotul normospermie, pana a facut si testul MAR la medlife, si acolo i-au iesit si lui anticorpii antispermatici (cica singurul test care ii detecteaza la barbat, ca din sange cica nu ar fi relevant la ei ?! ).
Eu am zis ca ii ignor de acum incolo, asa de tare m-am enervat cand am vazut ca la medlife analiza era negativa la mine, ca nici in ce i-a iesit lui nu mai cred. Ne bucuram initial ca cica avem un diagnostic, si apoi ne crispam ca nu avem ce-i face.
In cautarea mea de info despre acesti anticorpi, am gasit studii care spuneau ca s-au gasit inclusiv in sangele femeilor insarcinate acesti anticorpi, si nu se stie prea bine mecanismul lor de actiune.
Eu nu dau vina pe ei pentru esecurile mele.

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, fiv 1, fet 1, nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Ralu, sper sa citesti acest mesaj acum seara ca sa te bine-dispuna. M-am regasit in ce ai spus "Ne bucuram initial ca cica avem un diagnostic, si apoi ne crispam ca nu avem ce-i face."
Am vorbit azi cu un medic si mi-a spus ca el nu da pacientelor lui sa faca aceasta analiza pentru ca nu este concludenta in a stabili o infertilitate. Nici nu a vrut sa auda cand i-am spus ca valoare la mine a iesit de 10 ori mai mare peste limita normala. Mi-a mai spus ca el are paciente care au avut sarcini obtinute natural cu acesti anticorpi, deci nu ei sunt devina. Ralu si fetelor, trebuie sa ne relaxam sa ne bucuram de ce avem frummos in viata noastra si sa avem rabdare!

Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Ina, ma bucur mult ca ai gasit un doctor care sa confirme prin experienta ceea ce banuiesc si eu , si chiar ma binedispune
Din pacate, multa rabdare mai trebuie sa avem si e f greu uneori, dar nu avem ce face, mergem mai departe sperand in minunea noastra !

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, fiv 1, fet 1, nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Ralu, se apropie sarbatorile de iarna un motiv sa ne simtim bine. O sa vina si bebele, trebuie sa fim linistite sa-l intampinam fericite.
Eu cred ca o cauza a infertilitatii se datoreaza unui organism "toxic". Am citit "Studul China" si "Sa traim sanatos fara toxine" a lui Robert Morse si mi-a confirmat acest lucru. Este important sa avem o alimentatie cat mai sanatoasa (fara carne, prajeli, mancare procesata,etc) daca se poate hrana cruda si sport (eu merg la bazin, ma destinde depa o zi de munca).Despre un stil de viata sanatos, daca vrei te ajuta blogul Oliviei Steer, iar daca esti interesata de aceste carti si altele ti le pot trimite pe e-mail, poti lua lucrurile treptat.

Sa auzim de ochisori!

Mergi la inceput