Gemenutele impreuna...la bine si la greu

Gemenutele impreuna...la bine si la greu | Autor: Luna75

Link direct la acest mesaj


...unde-i unu' nu-i putere la necaz si la durere...unde-s doi puterea creste si... gruparea infloreste!


alaturi de Aida si Tzuni



Catalogul

Horoscop 2008

Horoscopul lunii aprilie

Sentimental

Viata de cuplu depinde mult de felul īn care te implici tu, personal, īn toate. Daca stai si astepti doar de la partener noutatea, schimbarea, surpriza, decizia - astepti degeaba... Ti se cere mai multa atentie la nevoile celuilalt, sa iei taurul de coarne si sa propui initiative īn care sa-l atragi si pe partener. Fie ca esti femeie sau barbat, tu vei juca rolul central īn toate actiunile comune, fiind liderul, īndrumatorul, deschizatorul de drumuri. Daca nu ai forta de a conduce relatia asa cum crezi ca e mai bine, de la celalalt nu vine nimic, pentru ca el asteapta de la tine sa faci ceva! Noutatea poate veni si sub forma unei noi sanse de iubire, dar daca nu īntinzi māna s-o apuci, nu ti-o baga nimeni īn traista!.

La serviciu muncesti pe mai multe planuri la serviciu. implicat īn mai multe sarcini simultan. Toate īti plac, toate īti ofera satisfactii, te duci cu placere la serviciu, cuprins de o oarecare pasiune pentru ceea ce ai de facut. Faci echipa buna cu un coleg de aceeasi vārsta, gānditi la fel, va completati excelent unul pe altul, ca si cum ati fi cei mai buni prieteni. Comunicati perfect si, daca unul propune o idee, celalalt deja a preluat-o si a si pus-o īn practica. Daca ai parte de asemenea colaborator alaturi, toate īti ies ca la carte!

Situatia materiala Planul financiar trece printr-o perioada critica, deci ai grija la banii de care dispui. Nu te hazarda īn cheltuieli cat nu stii unde duc. Daca intri prea adānc īn rezerve, si mai ales fara masuri de precautie, daca nu calculezi foarte bine dezavantajele unor investitii, ai putea suferi o pierdere. Te-ai putea trezi fara bani peste noapte, din cauza unei erori, a unei neglijente sau a unui eveniment cu factor mare de risc: speculatii, afaceri proaste, furt...

Sanatatea este buna, esti calm, linistit, dormi bine ca sa-ti reīncarci bateriile asa cum se cuvine. Nu trebuie sa iei masuri speciale pentru a te mentine pe un teren sigur īn privinta sanatatii, ci poti sa manānci tot ce-ti pofteste inimioara de Paste. Nu esti printre cei vizati la boli, nici daca faci excese alimentare! Poate chiar ai nevoie sa mai aduni ceva rezerve de energie...

SPECIAL PENTRU MAME - Treburile de rutina de acasa te cam rup de cel mic, de aceea esti nevoita sa accepti si prezenta altor persoane īn preajma copilului, chiar daca nu esti pe deplin multumita de felul cum intervin ei īn cresterea cestuia. Esti nedreapta, pentru ca ai tendinta de a judeca incorect ajutorul bunicilor, doar pentru ca sunt altfel decāt tine...

(acvaria)

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Horoscopul zilei

Desi esti īmpins de la spate sa te implici mai mult īn actiunile acestei zile, te prinde īntr-un moment nepotrivit, īn care nimic nu te stimuleaza si nu te motiveaza. Dai dovada de pasivitate, chiar de lene pe alocuri, si refuzi orice invitatie de a iesi din aceasta stare de „dolce far niente”. Parca ti-e frica si de umbra ta si preferi sa nu mai faci nimic decāt sa gresesti, dar nu ai de unde sti cum va iesi pāna nu īncerci. Lupta cu lenea aceasta!

la mine chiar nu se potriveste azi caci nici vorba de lene insa cred ca s-au inversat zilele caci horoscopul de maine ...mi se potriveste ...manusa pentru azi

Ai chef de conversatii īndelungi datorita unui talent deosebit īn comunicare. Daca ai putea iesi azi īn fata unui public sa-ti exprimi parerile sau sa demonstrezi cāt de inteligent sau de informat esti, ai putea lasa o impresie excelenta. Daca nu ai ocazia de a vorbi īn public, vei putea sa-ti asterni ideile pe hārtie īntr-un mod original, deci scriitorii, jurnalistii si elevii sunt actorii principali ai zilei. Scrii, vorbesti, spui ce gāndesti! (acvaria)

si chiar ca as muta ...muntii din loc daca nu as avea de facut salata de vinete,legume la tava,snitele din carne de vita,nu as avea de calcat,alergat si mers la mare (caci azi papusa are vacanta)


Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


de muffinsuri am uitat (poate ca le las )

o zi buna si nu uitati sa fiti in pas si cu evenimentele "fierbinti"


Stire de ultima ora!

S-a reluat votarea !

de data asta insa avem doar 50 de puncte de distribuit - cam greu... dar... incercam

Traiasca obiectivitatea dar si... subiectivitatea!

Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Lora uite ce citesc

NOROCOSII SAPTAMĀNII
sunt toti cei nascuti: intr-o zi de 3
in luna IUNIE

da'de ce nu detaliezi ce si cum ?!

cei de pe 2 - ce ?! nimic - nimic ?!

Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Salutare gemanutelor!

Sunt si eu gemanuta, si am o intrebare la voi. Aveti idee pe unde gasesc pe net ceva informatii despre cum se inteleg copilasii taurasi -am doi!!!- cu mamicile gemanute? Dar taurasii intre ei?

Luna, , multumesc ptr voturi!

O luam de la capat: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=16" target="_blank">Doi pitici intr-un lighean si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">A venit primavara1 (Vlad alergand)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

DianaR nu stiu de unde scot fetele astea hororscoapele

-un gand frumos : a fost soare si frumos si m-am trezit gadilata , dar asa gadileala ca isi baga degetle in coastele mele de ma dureau gata afara.


Aida
voteaza www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=0" target="_blank">10 gherute pictate ... multumim
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by DianaR

Sunt si eu gemanuta, si am o intrebare la voi. Aveti idee pe unde gasesc pe net ceva informatii despre cum se inteleg copilasii taurasi -am doi!!!- cu mamicile gemanute? Dar taurasii intre ei?




te voi ajuta eu - dar nu acum caci sunt obosita insa teoretic nu bine dar practic e posibil si sigur esti pe drumul bun -pozele tale vorbesc de la sine

intri si in grupare ?!

Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by aidaciolac

voteaza www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=0" target="_blank">10 gherute pictate ... multumim




1 punct iti ajunge?! desi ai merita mai multe

explicatii copy-paste

[quote]Originally posted by Aralia


De ce poza www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=19" target="_blank">foame are atat de putine voturi? [quote]

cred ca raspunsul il stii si tu...nu se stie cine e mama - mare pacat -la fel si cu alte poze super
nu le mai citez ca am facut-o cu alte ocazii iar topul meu a fost gustat doar de persoane cu simtul umorului desi nu s-a dorit a fi gluma ci adevarul in forma lui cea mai simpla cu mentiunea ca fiind om pot gresi si intr-adevar cu arta nu stau bine deloc insa...ochi am

[quote][ E preferata mea, si este intr-adevar "O clipa de viata"![quote]

de asta am votat-o desi bugetul e foarte limitat

[quote][ Nu stiu a cui este, dar e superba![quote]

de acord si ar merita sa stea in top 10 ca si alte cel putin 10 poze care raman nevotate acum mai mult ca niciodata datorita "restrictiilor" si subiectivitatii caci la o adica cum ne justificam fata de prietenele "dintotdeauana"

eu am gasit metoda si sper sa nu fie cu suparare daca cineva stie ca are in ochii mei 5 puncte pentru o clipa de viata dar in realitate ii dau 1 caci asta va insemna de fapt 5 voturi=5 puncte si nu cinci voturi = 25 de puncte

Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
am trecut sa va doresc o saptamana excenta sa aveti toate

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Din nou la mama (acas' inca nu mi s-a reparat reteaua la net).

Aida, mai poti? Eu sper sa reusiti sa mergeti cat mai repede la Disneyland!

Liliac, grea-i dragostea la orice varsta! Pacat ca prima experienta a fetitei tale a fost sa fie una neimpartasita!

Tzuni, iti tin pumnii ca toata birocratia asta sa treaca cat mai repede si ca in sfarsit Maria sa fie cu mama ei!

DianaR, bine ai trecut pe aici! am sa caut si raspunsul la intrebarea ta!

Luna, mereu in verva! Inca nu am deslusit noua regulament de la votare! Cat tine? Deocamdata, nu am timp sa stau sa ma uit la toate pozele, cred ca voturile mele vor merge direct la "simpatii"! Na, c-am spus-o!

Azi:

Sunteti extrem de nerabdatori in acest week-end. Gemenii au chiar posibilitatea de a pune pe un fagas excelent unele lucruri care sa va ajute sa evoluati catre domenii profesionale necunoscute sau sa faceti noi cuceriri. Chiar daca nu toate lucrurile va ies astazi, nu disperati, caci exista prieteni. Reinnodati cercul social, socializati cat se poate si alegeti drept anturaj doar pe aceia dintre ei care sa va ridice moralul si sa va sustina visurile pentru a putea merge mai departe. Daca tot e sfarsit de saptamana imbinati distractia cu munca de care va este greu sa va dezlipiti.

si

Reusitele pe plan profesional si sentimental te vor face sa treci mai usor peste necazurile financiare ale acestui moment.
Relatia de cuplu se va imbunatatii si se poate apropia de ceea ce-ti doresti. Ziua de astazi sta sub semnul comunicarii. Te intelegi bine cu toata lumea, iar relatia cu persoana iubita este frumoasa, desi va mai certati din cauza banilor. Vei cunoaste persoane importante care te vor ajuta pe plan profesional.

Momentul meu de fericire de azi: am facut gratar in curte, pentru prima data in primavara aceasta! Vreme amestecata, companie frumoasa, insa faptul ca natura este verde in sfarsiiiit si la Brasov a compensat totul! Mai trebuie sa fac si , dupa cat sunt de . Insa am deja pregatita verdeata pentru meniul din saptamana ce urmeaza: spanac, urzici, leurda! Sotul s-a simtit cam , spunand ca-si va gati singur-singurel! Deci doua dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Olim, Raluca va simt lipsa! Sper ca pauza asta autoimpusa sa se sfarseasca cat mai repede! Still friends?

Pentru MAINE 14 APRILIE:

Chiar daca nu va dati sema in acest moment, va aflati pe drumul cel bun in ceea ce priveste rezolvarea unei probleme de serviciu. Initiativele si ideile pe care le aveti sunt foarte inspirate si originale, asa ca nu trebuie sa abandonati proiectul in care sunteti implicat/a, pentru ca aveti toate sansele sa obtineti rezultate exceptionale.

si

Astazi este bine sa eviti pe cat posibil sa dai curs provocarilor cat se poate de agresive ale unei cunostinte destul de apropiate. De aceasta data, nu te mai poti baza pe aliatii secreti care sa intervina in favoarea ta. De asemenea, ai grija sa eviti cheltuielile excesive.

DianaR, uite ce am gasit eu:

Copiii Taur

Copilasilor Taur le place sa se simta liberi, sa actioneze precum adultii si sa cumpere mici obiecte sau sa strana bani. Sunt foarte atrasi de natura, iubesc plantele si animalele. Le place sa citeasca si deseori vor fi vazuti saptamani de-a randul in casa citind o carte. In general, au o natura indaratnica, dar daca sunt educati cu multa dragoste, devin ascultatori .
Nu se inteleg prea bine cu fratii, putand da doava de micute dovezi de egoism in ceea ce ii priveste pe acestia. Ambitia e o calitate care se evidentiaza de la o varsta foarte frageda. Trebuie lasati sa isi aleaga hainele si celelalte cadouri dupa gustul lor, caci asa vor fi foarte fericiti, manifestandu-si independenta.
Sunt copii meticulosi la scoala si vor avea rezultate bune in general. Le place sa invete, find atrasi de ordine si rigoare. Domeniile care ii intereseaza inca de mici sunt desenul, arta, lectura.
Taurasii sunt sensibili la laude, acestea reprezentand cel mai bun stimul pentru ei. Un compliment ii poate stimula mai mult decat orice mustrare.


Mamica Gemeni


In familie

Sunteti o mama complet diferita de celelalte, deoarece nu se stie exact cine este de vina, copilul sau dumneavoastra, cand este o prostioara de facut! Sunteti de fapt o mama-copil, care ramane foarte "adolescenta" in gandire si in tinuta, sunteti mai curand considerata "sora cea mare", complicea decat mama. Este extrem de evident ca nu sunteti indiferenta fata de copii dumneavoastra, din contra, dar diferenta este ca ii educati altfel decat celelalte femei. Daca i se intampla copilului dumneavoastra sa fie ingrijorat sau contrariat, faceti tot posibilul sa nu dramatizeze lucrurile. La dumneavoastra totul se rezolva printr-o buna comunicare, o discutie indelungata. De altfel, comportamentul dumneavoastra de mediator ii ajuta mult pe copii dumneavoastra si ei invata foarte devreme importanta dialogului. Simtul umorului, spiritul intotdeauna curios, sunt doua atuuri foarte importante. Pe latura disciplinara nu actionati de o maniera draconiana, ci faceti totul cu o mare finete si obtineti acelasi efect.

Relatia cu fiica dumneavoastra

Preferand sa-i respectati libertatea, veti evita sa-i impuneti o anumita conduita, sperand in secret ca ea va fi totusi diferita de dumneavoastra, pentru a nu comite aceleasi greseli. Este aproape sigur ca in viitor fiica dumneavoastra va avea nevoie sa vi se confeseze si in acel moment va trebui sa va aratati mai exigenta decat in trecut, chiar daca va va fi greu. Astfel ii veti putea aduce un plus de sustinere de care ea are nevoie. Evitati sa va faceti reprosuri pentru orice si spuneti-va mai curand ca o faceti pentru binele ei.

Relatia cu fiul dumneavoastra

Ii respectati libertatea, deci nu ii impuneti nimic.Considerati ca acordarea increderii este cea mai buna modalitate de a-l face sa fie responsabil si ca este bine sa-l tratati ca pe un adult. Cu toate acestea, uneori este necesar un mic sfat amical, nu uitati ca sunteti mama lui si pentru el asta reprezinta ceva. Este agreabila o relatie prieteneasca, dar nu trebuie totusi exagerat pentru ca exista pericolul efectului contrar de a va pierde complet autoritatea. Prin urmare, este necesar uneori sa aratati severitate pentru ca el sa nu isi piarda reperele.


Mergi la inceput